Ontwikkelings- en saneringsfonds SUBSIDIEREGELING ENTING JONGE HONDEN VERLENGD KRITIEK OP DIRECTEUR CONSUMENTENBOND E. E. G.-HEFFINGEN BIJ INVOER VAN VARKENS EN VARKENSONDERDELEN WERKGEVERS- EN ARBEIDSZAKEN REÜNIE OUD-LFFRTJNTGEN H.L.S.-DORDRECHT DFKXTNGENSTFF.KPROEF EN TE VERWACHTEN A ANBOD VAN SLACHTVARKENS Afscheid Voorzitter Coöp. Zuivelfabriek „Walcheren" Regeling voor de bedrijfsbeëindiging in hoofdzaken gereed Overdracht van grond langs twee wegen VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 111 DE subsidieregeling voor enting tegen honds dolheid (rabies) van jonge honden tot de leef tijd van zes maanden zal ook dit jaar gelden. De geldende regeling houdt in, dat de overheid de entstof gratis ter beschikking stelt en dat het geldende inentingstarief voor de dierenarts even eens voor rekening van de overheid komt. De eigenaar behoeft slechts 2,per hond aan leges- kosten voor het inentingsbewijs te betalen. Bij het thuis laten verrichten, zal van de enting behalve ƒ2,aan legeskosten, een visitetarief moeten worden betaald. Honden, die voor 3 december 1962 zijn geënt met een zgn. zenuwweefselvaccin en voor welke tijdens de georganiseerde rabies-entingen een rijks- entingscertificaat is afgegeven, dienen opnieuw te worden gevaccineerd. Voor deze entingen geldt dezelfde subsidieregeling als voor jonge honden. Bij monde van een tweetal arbeidersvertegen woordigers werd in de laatste openbare vergade ring van het P. V. V. ernstige kritiek geuit aan het adres van de directeur van de Nederlandse consu mentenbond de heer Buitendijk, die voor de radio sich met vleesproductie en vleesprijzen had bezig gehouden. De voorlichting die de heer Buitendijk had menen te moeten geven werd als totaal onjuist geoordeeld. Gevraagd werd of de Consumenten Bond etc. bij het P. V. V. was geweest om gegevens. Dit bleek niet het geval te zijn. Hier was sprake van een totaal onjuiste voor lichting door personen die zich in de eerste plaats aien als de voorlichters van het publiek. Zo schijnt ■iet gewezen te zijn op de maatregelen die door het P. V. V. genomen zijn waardoor de invoer van slachtvee ?eoo '-tuks pe- week beloopt benevens de invoer van 450 ton varkensvlees en de halvering van de he4"" hovor^n vl^es. De halve waar heden die t~*» berde z«sn p-ehracht zijn in hun effect nog erger dan onwaarheden. D. NA de deining als gevolg van de onevenwich tige verlaging van de heffing op varkens en varkensonderilelen ingevoerd uit derde landen be sloot de Raad van Ministers deze heffinp,sv.Qrir»rr;r\g te herzien Deze herziening komt er In grote lijnen op neer dat de derde landenheffing over de hele linie met ongeveer 15 ct per kg gesl. gew. is ver hoogd. Hierdoor is de negatieve preferentie voor onze varkens vervallen. Deze rege"ng is van kracht Iran 1 februari t/m 15 februari 1964. In deze ter mijn is het cautiebedrag bij uitvoer buiten wer king gesteld Intussen zal in Brussel een definitie ve regeling uitgedacht worden. D. C. A. O.'S LAND- EN TUINBOUW 1963 '61 Naar wij van de Gewestelijke Raad van het !Landbouws"bnn vernemen ziin de aanvullende C. A. O.'s 1963/'64 ingaande 1 januari 1964 en gel dig t/ni 31 maart 1964 door de Stichting van de Arbeid bij beschikking van 22 januari j.l. goedge keurd. „Persephone", vereniging van oud-leerlingen en leerlingen van de Hogere Landbouwschool van het K. N. L. C. te Dordrecht houdt oo 29 februari a s. een reünie voor alle oud-leerlingen van de school. Ook ni^t-leden van ..Perseohone" worden hiervoor langs deze weg uitgenodigd. De leden die de laatste 10 jaar eindexamen hebben gedaan Z"'n persoonlek aangeschreven en uit hun reacties blijkt een grote belangstelling. De reünie wordt gehouden in het gebouw van de school vanaf ca. 2 uur 's middags af. 's Avonds bestaat de reiewenheid tot het bijwonen van de jaarlijkse feestavond. HET BESTUUR VAN „PERSEPHONE". IN de maand december 1963 werden volgens de steeknroef gegevens van het C. B. S 53.400 zeugen gedekt (49.300 in december 1962). Ten op zichte van de voorafgaande maand november be tekent dit dus een daling, hetgeen in overeenstem- min0' is met *»at normale seiroensverlooo. Enerzijds zouden de aanhoudend beste varkensoriizen een geringere dahng of zelfs een kleme stiiging doen verwachten, anderziids echter zal het koude weer hier ook van invloed zijn geweest. IN een buitengewone algemene vergadering van de Coöp. Zuivelfabriek Walcheren te Middel burg is op dinsdag 28 januari officieel afscheid genomen van haar voorzitter, de heer S. Simonse. Deze vergadering stond onder leiding van haar tegenwoordige voorzitter de heer A. Poppe, die een historisch overzicht gaf van de oprichting op 3 maart 1916, toen de Coöp. gestart is met 72 leden. Het eerste jaar sloot met een tekort van 5800. Er werd dat eerste jaar een kleine 2 millioen kg melk verwerkt. De heer Poppe gaf duidelijk weer de moeilijke start en de in de eerste jaren gestage bestuurs wisseling. Nadat de heer Simonse in het bestuur gekozen werd. aanvaardde hij na enkele jaren het voorzitterschap en heeft zich met de volle inzet van zijn persoon van deze taak gekweten. Bijge staan door bekwame directeuren, is er nu een fabriek, die als één der modernste van Nederland kan worden aangemerkt, terwijl de schuldenlast naar verhouding gering is. Naast het vele werk, dat hij voor de plaatselijke fabriek gedaan heeft, heeft hij alom in den lande bekendheid verworven door het vervullen van be stuursfuncties o.a. in de Brabantse Zuivelbond. In 1956 ontving de heer Simonse een Konink'ijke on derscheiding en tijdens deze vergadering werd hij onder applaus tot erevoorzitter benoemd. Namens het bestuur en leden werd hem een t.v.toestel aan geboden. JVE heer Simonse, het woord krijgende, zei dat hij nog de enige der mede-oprichters van de fabriek is die nog in het ledenregister voorkomt. Hij zei, dat hij bij zijn intrede in het bestuur eigen lijk zijn hand in een wespennest stak. Hij heeft toen evenwel gemeend deze dienende taak te moe ten aanvaarden in het belang van de Walcherse melkveehouders. Het heeft, aldus de heer Simon se, mijn leven verrijkt. Hij schetste de nieuwbouw in 1926. De oorlogsdagen mei 1940 toen Middelburg voor het grootst gedeelte verwoest is (waarbij de fabriek ge'ukkig gespaard gebleven is). De inun datie van Walcheren met zijn twee maal daags eb en vloed en de beschieting in nov. 1944 waarbij diverse voltreffers van granaten het vernielende werk verergerde. Nu is er echter een bedrijf in aanbouw dat als één der modernste en meest eco nomische van het land genoemd kan worden. Er wordt thans plm. 24.000.000 kg melk per jaar ver- wertrt. UAN de gelegenheid om de scheidende voorzit- ter toe te spreken, maakte als eerste burge meester Baas van St. Laurens gebruik, gevolgd door de voorzitter van de Brabantse Zuivelbond die o.a. mededeelde dat in deze bond (waarvan de heer Simonse bestuurslid was) het voorstel zal komen de heer Simonse te benoemen als erelid van de Brabantse Zuivelbond. Verder werd gesproken namens de Zuivel- en exportvereniging, de Zeeuwse Melkfederatie, de Standsorganisaties van de Kring Walcheren van de C. B. T. B. en Z. L. M., het Produktschap voor Zuivel, de voorzitter der Coöp. Raiffeisenbank te St. Laurens, de adviseur en tevens zuivelconsulent, namens de Walcherse melkhandelaren, namens de Coöp. Land bouwvereniging „Eiland Walcheren", namens de leden en tenslotte door de directeur. Het gesprokene ging vergezeld van waardevolle geschenken. Na het officiële gedeelte was er een gezellig samenzijn in hotel ,.De Burg" voor bestuur en ge nodigden. Ook daar voerden nog diverse sprekers het woord. Op waardige wijze is van een groot man in coöperatief verband afscheid genomen. Hem komt de welverdiende rust toe op zijn veelomvat tende arbeid. HET bestuur van het „Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw" heeft overeenstem ming bereikt over de grote lijnen van een regeling inzake bedrijfsbeëindiging Voor de kant van de ontwikkeling voor zover deze niet tot uitdrukking komt bij de sanering met positief karakter zijn de beraadslagingen in het bestuur nog niet zover gevorderd. In de thans reeds verschenen memorie van antwoord voor de Eerste Kamer bij het wetsontwerp tot wijziging van de landbouwbegroting 1963 (ƒ25 miljoen voor het fonds) geeft minister Biesheuvel nader inzicht in de door het bestuur van het fonds voorgestelde regeling inzake de bedrijfsbeëindiging. Wel zullen verschillende onderdelen van deze regeling nader moeten worden uitgewerkt in een voor de besluitvorming vatbare vorm met nauwgezette formulering voor de vele detailpunten. Het gaat Im mers over een zaak, die voor de betrokken boeren en tuinders en hun gezinnen van zeer grote beteke nis is en die voor een lange reeks jaren gevolgen zal hebben. Het streven is er met grote kracht op gericht deze arbeid op korte termijn te volbrengen, aldus de Minister van Landbouw. UOLGENS de memorie van antwoord staat het bestuur de volgende regeling voor ogen. Om voor een beëindigingsvergoeding in aan merking te komen zal de ondernemer liet hoofd beroep in de land- of tuinbouw moeten lieblien en sedert een bepaalde peildatum als zodanig ook zelfstandig ondernemer zijn geweest. Z'jn inkomen moet de laatste jaren gemiddeld een be paald maximum (gedacht wordt aan ƒ6.500) niet hebben overschreden. Aan de grootte van zijn bedrijf en van zijn eventueel vermogen zal geen grens worden gesneld. Het bedrijf moet liggen buiten een uitbreidingsplan, waarbij de grond een niet-agrarlsehe bestemming heeft verkregen. Hij zal z'in bedrijf defïn'fief moeten opheffen en de land- en tuinbouw niet meer bedrijfsmatig gaan uitoefenen. De vrijkomende grond zal een verantwoorde bestemming moeten krijgen (of wel door toevoeging aan bestaande bedriïven ofwel een niet-agrarisch gebruik) en de bedrijfs- gebouwen zullen hun agrarische bestemming moeten verliezen, UOOR de bedrijfsvergoeding wil het bestuur voorshands in aanmerking doen komen ondernemers van 55 jaar en ouder, die aan de voorwaarden voldoen en hun bedrijf onder afstoting van de bij hen in gebruik zijnde grond willen beëindigen. De hoogte van de vergoeding zal afhankelijk zijn van de leeftijd van betrokkene. Naarmate een ondernemer nog jonger is, ziin de mogeliikheden immers cm na de bedriifsbeëindiging een zeker inkomen te verwerven, groter. Het bestuur denkt de hoogte van de vergoeding uit te drukken in een bepaald percentage van het op het moment van de uitkering geldende landarbeidersloon. De regeling voor de vrijkomende grond wordt als volgt gedacht": buiten ruilverkavelingsgebieden zijn ondernemers, die hun bedrijven beëindigen, vrij gegadigden te zoeken voor de vrijkomende grond. Dit echter onder goedkeuring van het bestuur, daarbij geadviseerd door een provinciale commissie. Binnen ruilverkavelingsgebieden wordt gedacht aan overdracht uitsluitend aan de Stichting Beheer Landbouw gronden (S. B. L.) tegen verkeerswaarde, met beroep t.a.v. de prijs op het bestuur, wederom geadvi seerd door een provinciale commissie. De reden waarom voor de vrijkomende gronden verschil is gemaakt, ligt in de omstandigheid dat in ruilverkavelingsverbani een weloverwogen opzet kan worden gemaakt voor de kavelin<V4ing en de be- drijfsvergroting, waarbij het van belang is over een zo groot mogelijke „grondpot' te beschikken. Bui ten ruilverkaveling is dit niet, althans in veel mindere mate het geval, zodat men daar de vrijheid van de eigenaar om over zijn eigen grond te beschikken, zo min mogelijk heeft willen beknotten. 70LANG de regeling voor bedrijfsbeëindiging nog niet is uitgewerkt, kan de minister geen ver- antwoorde raming opstellen van de kosten voor de eerste tien jaren. Een door de Eerste Kamer verondersteld aantal van 4000 jaarlijkse beëindigin p-en onder regeling is enigszins hoger dan de eer ste globale schattingen van het bestuur. Voor de grondpriizen moet men uitgaan van de conseouenties van het standpunt ingenomen bij het niet verlengen van de Wet Vervreemding Landbouwgronden. Dit houdt in dat een grondnrijsregulatie ook door de S. B. L. niet plaatsheeft. Deze stichting zal aankopen tegen de verkeerswaarde, maar er daarbij Wel scherp op toezien, dat zij niet prijsopdrijvend te werk gaat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 7