Nu of nooit! Electriciteitsaansluiting onrendabele gebieden 109 Op 20 en 21 mei te Rilland Landelijke voorjaarsdemonstratie suikerbietenteelt 1964 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 iïCT is alweer enige tijd geleden dat in het overleg tussen de 3 C. L. O. en de P. Z.E.M. overeenstemming over het algemene plan tot aansluiting op het electriciteltsnet van de onrendabele gebieden bereikt werd. Exclusief de ruilverkavelingen betrof het hier de aansluiting van 613 percelen, die voor deze regeling in aanmerking kwamen. Zoals bekend komen de kosten waarop aansluiting verkregen kan worden op een bijdrage van ƒ500,per perceel vermeerderd met 54,per ha van de in gebruik zijnde grond, een en ander verhoogd met de omzetbelasting. Daar bleek dat niet alle betrokkenen aan het aansluiten mee zouden doen verklaarde de P.Z.E.M. zich, in overleg met de organisaties, bereid het electrificatieplan tot uitvoering te brengen indien zij ervan verzekerd was dat door belanghebbenden 85 van de bijdragen benodigd voor aansluiting, opgebracht zou worden. Toen het er naar uitzag dat ook dit percentage niet overal bereikt zou wor den, zijn de te maken aansluitingen gegroepeerd in technische projecten, groe pen van belanghebbenden in een bepaald gebied. Besloten werd tot uitvoe ring over te gaan indien daarin de 85 gegadigden bereikt werd. Volgens de laatste ons bekende gegevens zijn nu 481 van de 613 per celen met deze voorwaarden van aansluiting akkoord gegaan. Van deze 481 gegadigden vallen er 380 in deze zgn. 85 projectplannen zodat deze projecten uitgevoerd worden dan wel binnen niet al te lange tijd tot uitvoering zullen worden gebracht. Maar tegenover deze verheugen de activiteiten staat het treurige feit dat, zou hierin alsnog geen ver andering komen, er voor 101 belanghebbenden in Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen, die dus wel gaarne willen aansluiten, geen moge lijkheid zal zijn, omdat in het voor hen betreffende project geen 85 deelneming bereikt wordt. Extreem gesteld, maar in de praktijk inderdaad voorkomend, kan het dus gebeuren dat in een technisch objekt er één aan te sluiten perceel ligt waar van de bewoner niet bereid is tot aansluiting over te gaan waardoor de 85 basis net niet gehaald wordt. Alle overige wel tot aansluiting bereid zijnde bewoners in zo'n projekt kunnen hierdoor de kans missen om op bedoelde voorwaarden tot aansluiting te komen. DE KOSTEN IVE oorspronkelijke opzet van het aansluitingsplan onrendabele percelen had als opzet dat de werkelijke kosten als volgt gedragen zouden wor den: Provincie 10 gemeente 20 P. Z. E. M. 37 en belanghebbenden aanvankelijk 33 Gezien de toch nog hoge kosten die hieraan voor betrok kenen verbonden waren heeft het Bestuur van de P. Z. E. M. destijds alsnog besloten een bedrag van 300.000,extra bij te dragen, waardoor de kosten teruggebracht konden worden op de reeds genoemde bijdrage van ƒ500, ineens en ƒ54,per ha. De oorspronkelijke verdelingsschaal, gebaseerd op de gemiddelde aanlegkosten van 5000,per aansluiting is echter in de loop der tijd duurder gebleken dan begroot was. Het voorlopige verschil van ca. f 220.000.heeft de P, Z. E. M. eveneens besloten voor haar rekening te nemen. En dit extra te fourneren bedrag moet daarbij nog geheel los gezien worden van de prijsstijgingen van lonen en materialen waarvan het leeuwen aandeel eveneens door de P. Z. E. M. gedragen zal moeten worden. De aan- sluitingsvoorwaarden liggen vast en kunnen voor betrokkenen, die zich tot aansluiting bereid verklaard hebben, niet verhoogd worden. STAND VAN ZAKEN DE P. Z E. M. heeft in beginsel voor het uitvoeren van het aansluiten van de onrendabele percelen een voorlopig vijfjarenplan opgezet en ts in die technische projekten waar 85 van gegadigden zich aangemeld hebben reeds aan de slag gegaan. In Zuid-Beveland bijvoorbeeld zijn reeds 26 aan geslotenen en verwacht men vóór 1 juli 1964 nog 61 aansluitingen te kunnen afwerken. In Zeeuws-Vlaanderen zijn reeds 24 percelen aangesloten en ver wacht men voor 11 mei '64 nog 66 aansluitingen af te kunnen werken. Zouden voldoende belanghebbenden, die zich momenteel nog niet bereid verklaard hebben mee te willen doen, hiervoor wel tijdig de bereidheid tonen (bij de P. Z. E. M. noemt men ze de „Neezeegers'') dan is er gegronde hoop dat binnen de drie jaar het gehele plan gerealiseerd zou kunnen zijn. SUPER-ONRENDABELE PERCELEN. ZANDGEBIED OOST ZEEUWS-VLAANDEREN EN DE POEL In de oorspronkelijke opzet van het plan waren een aantal super-onren dabele percelen waarvan de kosten gemiddeld boven de 10 000,per aan sluiting zouden komen te liggen. In eerste aanleg betrof het hier 51 percelen. Door veranderde omstandigheden kon dit aantal door de P. Z. E. M. terug gebracht worden tot 25. Daarnaast zijn dan nog een tweetal ruilverkavelingen waar voor geen rijks bijdrage t.a.v. de aansluiting op het electriciteitsnet zal gelden n.l. het zand gebied Oost Zeeuws-Vlaanderen en de Poel. Voor deze gebieden heeft het Bestuur van de P. Z. E. M. zich eveneens bereid verklaard de regeling aan sluiting onrendabele gebieden toe te passen. Voor Oost Zeeuws-Vlaanderen betreft het 14 percelen die hiervoor in aan merking komen en waarvoor zich eind 1963 8 voor aansluiting hebben aan gemeld. In de Poel zijn dit 60 percelen waarvoor zich eind '63 48 gegadigden hebben opgegeven. Het 85 percentage is hier dus nog niet bereikt. NOG NIET VOLDOENDE GEGADIGDEN TR zijn ook nog een aantal technische projecten, waarin de gegarandeerde bijdragen door belanghebbenden minder dan 85 bedragen. Deze zullen eerst dan kunnen worden aangesloten indien dit percentage door de ge zamenlijke belanghebbenden wordt opgebracht. Zo hebben in enkele Zuid-Bevelandse gemeenten een 20-tal bewoners zich tot aansluiten bereid verklaard maar hadden 36 belanghebbenden het voor stel tot op heden afgewezen dan wel er (nog) niet op gereageerd. Voor het plan Zeeuws-Vlaanderen zijn deze cijfers resp. 94 en 86. Waaruit wel blijkt dat zich irf de verschillende technische projecten nog vele gegadig den moeten melden wil aansluiting tot stand komen. LAATSTE KANS UAN de zijde van de P. Z. E. M. is, naai men ons mededeelde, reeds al het mogelijke gedaan om betrokkenen, die (nog) niet tot aansluiten bereid bleken te zijn, ervan te overtuigen dat alleen door gezamenlijke deelname de plannen gerealiseerd kunnen worden. Bij onvoldoende deelname zullen er pro jecten blijven liggen en zoals de zaken nu staan zullen dit verscheidene pro jecten zijn. Er is natuurlijk altijd een categorie „kat uit de boom" kijkers die menen dat ze later nog wel een kans krijgen. Anderen denken wellicht dat als de hoofdkabels eenmaal liggen, zij wellicht later tegen alleen de werkelijke kosten van zo'n aansluiting aangesloten kunnen worden. WIJ kregen tijdens een gesprek met de econ. adj.-directeur van de P. Z. E. M. drs. J. K. de Jong de stellige indruk dat by latere aansluiting behalve de nu geldende basiskosten van 500,en 54,per ha per perceel daarenboven de meerdere kosten veroorzaakt door kostenstijging van lonen en materialen doorberekend zullen worden. Dus geen voordeel maar nadeel voor de „afwachters". Drs. De Jong wees er ook nog op dat zolang de P. Z. E. M. ter plaatse nog bezig is „neezeggers" van destijds alsnog de ge legenheid hebben om deel te nemen. Is de P. Z. E. M. echter met het project gereed, dan bestaat deze mogeiykheid alleen tegen de vorengenoemde hogere berekening. Door gezamenlijk overleg tussen organisaties en P. Z. E. M. is dit Algemene Plan tot electriciteitsaansluiting onrendabele percelen tot stand gekomen. Een en ander heeft veel werk van beide partijen ge vraagd. De organisaties zyn van mening dat de voorwaarden redelijk zijn. Nu is de kans om aan te sluiten. Grijpt deze kans. Voor bepaalde projecten is het: nuof nooit De voorjaarswerkzaamheden in de suikerbieten leveren voor talrijke telers thans veel problemen op. Hiervoor is meer dan ooit behoefte aan arbeids besparende werkmethoden. Door middel van pre cisiezaaimachines, preeisiezaad, machinaal duimen en chemische onkruidbestrijding worden nieuwe werkwijzen mogelijk gemaakt. Tot nog toe worden deze moderne teeltwyzen, die een belangrijke ar- beidsbesnaring kunnen opleveren, slechts beperkt toegepast. Om aan deze mogelijkheden en middelen meeT bekendheid te geven, zal dit voorjaar een landelyke demonstratie worden georganiseerd. Op deze de monstratie zal men kennis kunnen nemen van: preeisiezaad, precisiezaaimachines, chemische on- kruidbestriiding, dunmachines en mechanische on kruidbestrijding. Het i« de bedoeling dat van de rassen met preeisiezaad van te voren veldjes wor den gezaaid. Eveneens van te voren zullen chemische on kruidbestrijdingsmiddelen worden toegepast, zodat de resultaten ten tijde van de demonstratie zijn waar te nemen. Dit geldt ook voor de opkomst resultaten die bereikt worden met de deelnemende precisiezaaimachines. Daarnaast zal men deze machines tijdens de demonstratie in werking kun nen zien. Voorts zal met dunmachines in een bieten gewas worden gedemonstreerd. Hier 1»ij zal ook aandacht worden besteed aan het handwerk, dat volgt op het machinaal dunnen. Gezien het belang van de mechanische onkruldbestrydlng wordt ook dit aspekt van de verzorging er by betrokken. De demonstratie, welke wordt gehouden op een 18 hectare groot perceel van de N. V. Landbouw- maatschappy „De Batlipolders" te Rilland wordt georganiseerd door: de Nederlandse suikerindustrie, het Landbduwschap, de Vereniging voor Bedrijfsvooiiic-hting Oost Zuid- Beveland, het Instituut voor Rationele Suikerproduktie, het Instituut voor Landbouwtechniek en Ratioua- lisatie, het Rijkslandhouwconsulentscliap voor Planten ziekten, het Rijkslandhouwconsiilentschap voor Landbouw werktuigen, het Rijkslandboiiwconsulentschap oor de Zeeuwse eilanden. Op een terrein, dat grenst aan liet demonstratie - perceel, zal tevens een tentoonstelling worden ge houden met betrekking tot de voorjaarsmechani- satie van dit gewas. Hiervan zal ook een speciale voorlichtingsstand deel uit maken. De bezoeker kan zich aldus zo goed mogeiyk informeren. Als dagen voor de demonstratie annex tentoon stelling, zijn vastgesteld: 20 en 21 mei, met 27 en 28 mei als uitstcldata. In verband met deze aktiviteit cn mede ter voor lichting aan de telers zal in dit blad een artikelen serie verschijnen. Achtereenvolgens zullen daarin worden behandeld: grondbewerking, preeisiezaad. precisiezaaimachines chemische onkruidbestrijding en machinaal dunnen. In deze artikelen zullen de nieuwste ontwikke lingen en inzichten op het gebied van de suiker bietenteelt worden besnroken. Voor iedere teler van belang hiervan kennis te nemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5