Europese Uitsmijters-problemen 107 Kring Schouwen-Duiveland der Z. L. M. V R IJ A G 7 F K B R U A R I Id 4 (Vervolg van 1ste pagina) gelingen zijn bezwaar indienen. Toch was het hoogst -gewenst dat er aan de 10-jarige periode can verkavelen een eind kwam. Ieder weet nu waar hij aan toe is, ieder moet nu op eigen benen staan, en persoonlijk zijn beslissingen nemen. Dat is enkel maar goed! Het past ons als boeren van Schouwen-Duive land om dankbaar te zijn jegens hen die op ons eiland, in Zeeland, in Kampen, in Utrecht en in Den Haag vanaf 1 februari 1953 klaar stonden om de belangen van ons mede te helpen behartigen. Men stelle zich de verwoesting en de ravage van februari 1953 nog maar eens voor ogen. U bespaart mij een beschrijving. Wat hier op Schou wen-Duiveland na die dag in ruim 10 jaar is tot stand gebracht is een ongeëvenaarde prestatie. Het (egt ons als boeren de plicht op- om een goed en duurzaam gebruik te maken van de hernieuwde basis die is gelegd. Gelukkig is het land waar men mag zeggen wat men wil en waar men althans binnen zekere grenzen vrij is te doen wat men wil. Daarom zeg ik het volgende: wanneer enkele malconten ten over deze verkaveling trachten om nu nog werk uitgevoerd te krijgen of welke actie dan ook, ondernemen, dan voorspel ik hun geen enkel, maar dan ook geen enkel resultaat, ik ontraad hun deze stappen, want dit doet hun eigen naam, èn die van ons eiland, geen goed. En dan zullen wij de toekomst maar uit laten maken of ik ge lijk gehad heb of niet. Hiermede wil ik niet zeggen let wel dat onze organisatie niet klaar zal staan om uw in dividuele belangen, uw rechtvaardige verlan gens, waar ook, zo goed mogelijk te behartigen. Mij dunkt dat de mensen van het bureau van de Z. L. M. wat dit betreft een naam. hebben in onze provincie dat een verdere aanbeveling achterwege kan blijven. Ik meen ook dat wij als Kring in de afgelopen 10 jaar meermalen, soms op soepele, maar soms ook op hardhandige wij ze op de bres hebben gestaan voor de belangen van onze leden. Gelukkig hebben wij al verkeerden wij vaak in een moeilijke positie bij onze leden steeds veel begrip ontmoet. HIERNA besteedde de heer Geluk uitvoerig aandacht aan de aktiviteiten der kring en vermeldde als eerste punt de ontvangst nu al vele jaren van de leerlingen van het Huygens- ïyceum te Voorburg en de bezoeken van de vakan tiegangers aan verschillende bedrijven. Deze ak tiviteiten moeten voortgezet worden, aldus de voorzitter. Betreffende het tweede punt, de bestrijding van de wilde haver, vermeldde de heer Geluk dat slechts een paar afdelingen zich tegen het invoeren van een verordening hebben uitgesproken. De heer Geluk zei hierover: In hun eigen belang meen ik een ernstig beroep te moeten doen op degenen die nu nog wat afwijzend staan tegen een verordening, om de hele zaak nog eens terdege te overwegen. Het is 7i.l. merkwaardig dat andere streken in Zee land, St. Philipsland, Tholen, Noord-Beveland en plaatselijk ook al Zuid-Beveland, streken die aanvankelijk ook tegen waren, na ernstig overwegen nu ook voor een verplichte bestrij ding zijn gaan voelen. Zeeland heeft hier een kans als zaaizaadproducent, een kans die mijns inziens benut moet worden, en later zoel eens van onschatbare waarde kan zijn! VERVOLGENS wees de heer Geluk op de On- derlinge Verzekering tegen hagelschade van de kring Schouwen-Duiveland, die tegen lage ta rieven het risico dekt. De heer Geluk deelde mede dat de kring pogingen in het werk zal stellen in onze provincie meer belangstelling te wekken voor deze wijze van werken en beval de aan wezigen deze Onderlinge nog eens in het bijzonder aan. EEN andere activiteit van onze Kring is ge weest het organiseren van een oriënterend ge sprek met vertegenwoordigers der suikerfa brieken over de afvoer van de bieten die op Schouwen-Duiveland worden geteeld. Het Kringbestuur meent dat door een. meer doel matige organisatie van ontvangst, tarrabepa- ïing en transport de gehele afvoer van bieten veel economischer opgelost kan worden in dien de fabrieken tot meerdere samenwerking bereid zijn. Een eerste gesprek bood hoopvolle perspectieven en we verwachten dat men de zaak in studie zal nemen. Wij hopen, mocht het zover komen, dat U allen als teler uw medewerking wilt verlenen. Het is een boe- renbelang, evenals het een boerenbelang is, als de Nederlandse suikerindustrie, verdeeld in coöperaties en in de particuliere C.S.M. tot verdere integratie of centralisatie zou komen. De suiker heeft deze winter wel in het mid delpunt van de belangstelling gestaan. Hoewel de bietenprijs omhoog is gegaan, gaan we hoe langer hoe meer betwijfelen of wel een vol doende oppervlakte in ons land uitgezaaid zal worden. Dit zou kunnen betekenen, dat de consument op de wereldmarkt terecht moet voor nog aanzienlijk duurdere suiker. Het kan De voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland der Z. L. M., de heer A. M. Geluk. gauw veranderen: de contingenteringsleus is snel verlaten. MAAR ook op ander terrein is de situatie snel gewijzigd. Moest in de vorige 2 jaren de Minister ingrijpen omdat de aardappel-prijzen te hoog opliepen in het voorjaar (het vorig jaar zelfs nog met exportbelemmering, wat de boer veel geld onthield) nu is het mis met onze petatten. Het in dexcijfer voor ons als producent is nu 50 tegen over 100 normaal. Misschien is dit een welkom ge tal voor onze Minister van Economische Zaken, bij zijn publicatie van de indexcijfers straks! Op de aardappelteelt wordt dit jaar een groot verlies geleden als er niet snel wat verandert. Dal betekent minder uitpoot en binnen 1 of 2 jaar weer een aanzienlijk tekort. Ook b.v. de enorme graanaankopen door Rus land en China in Canada en Amerika leren ons dat overschotten zo maar als sneeuw voor de zon zouden kunnen verdwijnen, en dat velen die zo graag zouden teren op die overschotten, wel eens heel gauw op een houtje zouden moeten bijten als ze hun politiek konden bedrijven. HOEWEL tot mijn spijt nog geen concrete cij- 11 fers bekend zijn, is het wel duidelijk dat de totale veebezetting op ons eiland is afgenomen. Een aantal boeren heeft de melkkoeien van de hand gedaan, terwijl ook de aankoop van mager mestvee afgelopen herfst aanzienlijk geringer is geweest. De redenen zijn U bekend: slechte uil komsten en een zeer gebonden leven. Zowel de overheid als het bedrijfsleven zullen tijdig aan dacht aan deze tendens moeten besteden. Persoon lijk voel ik meer voor het instellen van een nieuw beroep: weekendmelkers/voerders, dan voor grote koeienhotels of -motels. Toch zullen de aantallen per bedrijf voldoende groot moeten zijn, wil op de duur een economische eenheid overblijven. Onvoorziene omstandigheden daar gelaten, ra ken we dit jaar eiland-af. Onvoorstelbaar maar werkelijkheid. Het vreemdelingenbezoek zal enorm toenemen en overal langs onze kust zult U dit bemerken. Maar ook omgekeerd zal de stroom groot zijn. U dient de zuigkracht van de grote stad niet te onderschatten. Als tegenwicht dienen we ons platteland zo goed mogelijk uit te rusten, en zo was het dezer dagen voor onze Z. L. M. een feestelijke dag toen de heer Eveleens als directeur van de L.L.T.S de eerste steen kon leggen voor de grote uitbrei ding. Het gaat een bijzonder fraaie Z. L. M.-school worden, waar zonder twijfel velen een zeer goede en veelzijdige opleiding kunnen genieten. I)E tijd dat ieder nog voor zichzelf kon zor gen en niet op anderen was aangewezen, ligt ver achter ons. We eisen tegenwoordig graag zoveel van anderen; dit is onvermijdelijk geworden. Vroeger was dat alles anders. Vroe ger bakte men zijn eigen brood, slachtte mei* zelf zijn os. Vroeger legde men zijn eigen weg aan. dwars door het land. met takkebossen of met schelpen. Men spon zijn eigen garen, men karnde zelf de boter. Men kweekte zijn eigen zaaizaad en pootgoed. Men fokte zelf zyn veu lens; men was zijn eigen bank; men had geen loonbelasting, inkomstenbelasting, A.K.W. of A.O.W. Men had veel minder de ander nodig. Maar nu is die ander wèl op ieders pad geko men. Nu komt die ander wèl aan ieders deur, zelfs In ieder gezin, brutaal in de huiskamer. En wij zijn liet niet altijd eens met die ander, we moeten wennen aan die ander; we moeten mee in de stroom, of we willen of niet. Heel sterk geldt dit voor de boer, zeker de laatste tijd. Het stelt ons voor zware eisen; en vooral de jongeren dienen zich vlot en soepel aan te kunnen passen. Veel wat ons ook in de af zonderlijke landbouworganisaties in het ver leden gescheiden hield, wacht op toenadering en overbrugging. Die toenadering is soms ook in de wereld waarneembaar. Is die er niet met voelen en tasten tussen Rusland en Amerika, is die er niet pas geweest, tijdens de Kerst dagen, toen duizenden Westberlijners na bange jaren hun vrienden in Oost-Berlijn konden om helzen, is die toenadering er niet bij die wonderlijke reis van de Paus naar het Heilige land, is die toenadering niet duidelijk door voeld toen honderden boeren uit de dalen en uit de vlakten van Europa in Straatsburg bij een waren om te getuigen van hun wil tot samenwerken? De radicale, de harde stroming aan de voet ik heb U erover gesproken ontmoet een geestelüke tegenstroming in de wereld van vandaag, aarzelend nog, maar een tegenstroming die spreekt van vrede, van ver draagzaamheid, van wederzijds begrip en respect, een stroming die voor de mensheid eens van onvoorstelbare betekenis zal zijn. IIET is allemaal een prijzenkwestie. Wanneer de boeren prijzen ontvangen waar ze het op geen stukken na voor kunnen doen is er opschud ding in die sector. Wanneer de produktie, door welke oorzaak ook, achterblijft bij de vraag van consument en industrie is er weer opschudding, maar dan in de sector van de zogenaamde be- en verwerkers, die welhaast een nog doordringender protesterend en bezwerend geluid laten horen dan de consumenten of producenten. De grondstof wordt deze sector te duur, dan kan men niet con currerend aanbieden, de bedrijven lijden aan on derbezetting, de werkgelegenheid komt in gevaar; dit zijn zo enkele argumenten die de aandraug tot het nemen van prijsdrukkende maatregelen ver gezellen. De consument neemt eigenlijk in deze situatie een gunstiger positie in dan de be- en verwerkers, al zeggen deze dat het speciaal ook met het oog op de consumentenbelangen is, dat zij aan de bel trekken. Het is immers niet zó, dat vlees niet is te ver vangen. Voor de consument zijn er uitwijkmoge lijkheden, die er altijd al geweest zijn. In de eer ste plaats een zeer groot deel van het slachtvee dat niet tot de eerste soort behoort met de z.g. voorvoeten van de Engelse en Deense koeien dus het minder fijne vlees, dat in voedingswaarde weinig achterstaat. Daarnaast ziel men overal lamsvlees uit Nieuw-Zeeland. Van dit schapevlees vindt in toenemende mate invoer plaats. Hierbij vooral niet te vergeten de zuivel- en melkproduk- ten, diëtisch gezien kan kaas in belangrijke mate vlees vervangen, waarbij kaas altijd belangrijk goedkoper uitkomt. Verder liebben we liet slacht- pluimvee als vervanger of beter gezegd aanvul- Ier van het menu en niet te vergeten het vers gelegde eitje. Een eitje bij hel ontbijt, lunch of diner doet het overal bij en in. Ondertussen voltrekt zicli in de pluimveehou derij een eierendébacle, dat nog verdere gevolgen zal hebben. Een ervaring van vele jaren wordt weer bewaarheid, n.l. dat het een grote uitzon dering is wanneer èn de varkens èn de eieren tegelijk duur of goedkoop zijn. Deze wijsheid wordt thans wel weer eens extreem bevestigd met circa 1,35 per kg eieren op bijna 3,voor de varkens (kort geleden er nog belangrijk bo ven). Van onze totale eierproductie gaat 40 naar Duitsland, waar intussen de productie van eieren met kunst- en vliegwerk werd uitgebreid. In Duitsland komen uit niet-E.E.G.-landen tot overmaat van ramp thans zendingen eieren bin nen waar men ca. 2,50 per 100 stuks minder voor vraagt dan wij thans krijgen. Joego-Slavië biedt zelfs grote partijen aan voor ƒ5,per 100 stuks. Onder de hand zijn na een marktverslechtering in Frankrijk de prijzen van de courante slacht- varkens beneden 3,gezakt. Een stabilisering op een wat lager prijspeil wordt eveneens in de hand gewerkt door de invoer van 452 ton varkens vlees uit niet-E.E.G.-landen. Daarbij komt dat de invoer van slachtkoeien wekelijks om de 2000 stuks draait. In de week van 27 januari was het aantal aangevraagde uit voervergunningen bijna 18.000 slachtvarkens tegen bijna 23.000 de week daarvoor en 124 ton varkens vlees t.o.v. in de week van 20 januari 127 ton. Voor de verdere ontwikkeling blijft de prijsont wikkeling in Parijs bepalend. Als de aanvoer zó blijft, kan er een redelijk stabiel evenwicht ont staan. Uit de decemberdekkingen bleek echter geen hausse in de dekkingen. Het C.B.S. registreerde 53.490 „varkenshuwelijken"; dit waren er een jaar terug 49.300 en twee jaar terug 49.000. Over een maand of tien zullen er zeker wel weer meer dan genoeg varkens zijn, die voor de „uitsmijters" kunnen zorgen. Het is niet te hopen, dat de beno digde eieren dan nog zo slecht in prijs zijn. Voor lopig een eitje meer en een plakje ham minder. Op het ogenblik kost de eiwitvoeding in eieren minder dan dc helft dan die van vlees. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3