De Zeeuwse hengstenkeuringen 110 GOE OOSTBURG VRIJDAG 7 FEBRUARI 196 4 OP een enkele herkeuring1 en extra-keuring na, behoren de verplichte trekpaardhengstenkeu- ringen weer tot het verleden. Nu de balans kan worden opgemaakt, kunnen we niet anders zeggen, dan dat ze voor de Zeeuwse lokkers bijzonder gunstig zijn verlopen. In velerlei opzicht mogen we wel zeggen. Uiteraard gaat de meeste belangstelling uit naar de jongste jaargang, die der 3-jarige heng sten. Zo bleek bij de aangifte reeds, dat de Zeeuw se hengstenkwekers met een sterke formatie in de arena zouden verschijnen. Van de in totaal 57 aan gegeven 3-jarigen bleken er niet minder dan 28 in bezit van Zeeuwse fokkers. Ook bij de totale winst score bleven zij ver in de meerderheid, want van de in totaal 26 goedgekeurde 3-jarigen toucheer den zij er niet minder dan 12. De sfeer was ook anders, zo dachten wij. Zowel te Goes als te Oost- burg zagen we sedert lang niet zo'n grote belang stelling als thans het geval was. De weersomstan digheden waren best en dat is altijd een winstpunt voor een achteraf gelegen provincie die het van de handel moet hebben. Zo was er een groot aantal inter-provinciale kijkers en wat meer Zegt, pbK kopers. Natuurlijk zijn lang niet alle hengSteri reeds verkocht, doch de perspectieven lijken niet VOOR dekking goedgekeurde 3-jarigen. Rainier van Clara 221720 d. Rerié van Tonenhof K. 2553 van Stallen Broojjmans te St. Annaland en Oud-Vossemeer (Zeel.) en Nieuw-Vossemeer (N.-Br.). Werd op 15 januari te Rotterdam goedgekeurd, bjj welke keuring wij niet aanwezig waren. Favori d'Orange 223335 d. Roel van Lusthof K. 2518 van Iz. de Buck te Grijpskerke en P. C. Roose te Ens (N. O. P.). Best soort en voortreffelijk ge spierd, voldoende zwaar voorbeen en niet te ruime voet, veel charme en voldoende hengstexpressie in hoofd en hals, extra draf. Zoro van Oost-Hoeve 222425 d. Léon van Overen K. 2574 van J. der Weduwen te Kerkwerve. Goed soort met veel diepte en extra ge spierd, wat aan de rijpe kant, behoorlijk achterbeen, voldoende correct voorbeen en vlotte draf. Frank van Nieuwerkerk 222218 d. Favori van Moerkapelle K. 2569 van Iz. de Buck te Grijpskerke. Groen en echt nog een veulen, maar goed van type met goede schou derligging, even kort kruis en vóór nog wat smal. Draf is best. In het Keurslamboek werden opgenomen: de 4- jarige Carlo van Broek K. 2626 d. Carlo van Aarden hof K. 2496 van Iz. de Buck te Grijpskerke. Goed soort, royaal gebouwd met veel diepte, prima schou der en broek, fel gespierd, iets flauwe bovenlijn, stapt achter iets wijd, doch draaft best. Carlo van Water vliet K. 2627 d. Roel van Lusthof K. 2518 van Iz. de Buck te Grijpskerke en G. E. de Badts te Sasput- Schoondijke. Best soort met opvallende borstdiepte. Klein formaat, naar evenredigheid gespierd en met goed beenwerk, wat eenvoudige stap, doch goede draf. Is thans 5 jaar en stónd er best voor. Van de oudere hengsten werden nog goedgekeurd: Dinant d'Orange K. 2617 van P. C. Roose te Ens (N. O. P.) en Iz. de Buck te Grijpskerke. Nico van Dqkzicht K. 2594 van J. der Weduwen te Kerkwerve, Leon van Roza, K. 2581 van Hengsten-combinatie „Zuid-BevelandWalcheren" te Zoutelande, Roland van de Polder K. 2582 van Iz. de Buck te Grijpskerke en G. E. de Badts te Sasput-Schoondijke, Cesar van de Ronduit K. 2530 van M. Verdonk en Zn te 's-Hee- renhoek en Nico van Krukkemshof K. 2513 van de Hengsten-combinatie „Zuid-BevelandWalcheren" te Zoutelande. ongunstig. De Centrale Keuringen ir. Goes en Den Bosch moeten nog volgen en het totale hengsten- bestand is wat kleiner dan vorig jaar, hetgeen de vraag gunstig kan beïnvloeden. Ook al is het aan tal voor dekking beschikbare merriën opnieuw wat kleiner geworden. Enkele van ouds bekende opfokcombinaties lieten ditmaal verstek gaan, doch ook de jongere generatie telt loten van goede stam, die het bij het zoeken naar liet goede produkt soms in inter-provineiale combinaties zoeken, zoals de combi Iz. de Buck. GrijpskerkeP. C. Roose, Ens en A. Termote. IJzendijkeGebr. Hendrix, Heel, welke beide allianties succesvol uit de strijd kwamen. De, het vorig jaar, doorgevoerde concentratie van keuringen bleek ook nu weer uitstekend te voldoen. Merkwaardig in dit opzicht was de omme zwaai van Zeeuws-VIaamse tegenstanders voor continuering van de Centrale keuring in Goes, hetgeen bleek uit het feit dat ze nu al reeds hun hengsten niet in Oostbnrg, doch elders lieten keu ren. Niets is dus veranderlijker dan de mens. Doch waar inmiddels zowel jury als examencandidaten Wat ongeduldig zijn geworden, willen we U in het kort beschrijven hoe deze partijen zich ten opzichte vkn elkaar hielden. De grote animator van deze keuring was ongetwq- feld de heer Iz. de Buck te Grijpskerke, die met 6 goedgekeurde hengsten onbetwist topscorer was in de landelijke competitie. Wiens collectie er niet al leen uitstekend verzorgd uitzag, doch die met de zijnen tevens nog tijd kon vinden om ons te vergas ten op een extra demonstratie 4-span hengsten, het geen we een uitstekend geslaagd slot vonden. GAILLARD VAN SLUIS 222105 van André Wemaer te Sluis, C. den Hamer Jr te Aardenburg en Pr. Ed. de Backere te St. Kruis. TEN gerieve van het publiek had men het knus gelegen fraaie marktplein in één grote arena herschapen, waarmee het beoogde doel enigszins was voorbij geschoten. Dit lag trouwens aan het publiek zelf, dat er vooral vlak met de neus bij wilde zijn, ook al ziet men daardoor hoe langer hoe minder, terwijl de jury in haar arbeid ernstig belemmerd wordt. Een eenvoudige oplossing lijkt ons om de markt overlangs in tweeën te delen. Eén afdeling als keuringsbaan en één afdeling voor het publiek, terwijl men de keuringsbaan zelf bij de ingang kan afsluiten met een los touw. Met deze eenvoudigs hulpmiddelen beschikt Oostburg dan over een wel haast ideaal keuringsterrein. De accomodatie van de baan zelf was trouwens uitstekend. Pracht lengte en royaal met zand bestrooid. Burgemeester Van Leeuwen toonde als steeds grote belangstelling voor de -paarden, hierbij geassisteerd door zijn rechterhand op dit terrein, wethouder Mod- de. De rubriek 3-jarige hengsten kwam best uit de Verf en een 7-tal verwierf het felbegeerde goedkeu- ringspraedicaat, terwijl een 8ste dit succes reeds op 15 jan. te Rotterdam behaalde. Fifils van Aardenhof 221216 d. Fifils du Chateau K. 2444 van A. Termote te IJzendijke en Gebr. Hen drix te Heel (Limb.). Royaal formaat met goede diepte, iets hellend kruis, fel gespierd, zwaar achter been met voldoende kwaliteit. Totale indruk: een chef met geen overschot aan rasadel. Karei van de Vogeklijk 222851 d. René van Tonenhof K. 2553 van Al. Serrarens te Ossenisse. Typisch en geblokt, even hellend kruis en wat vierkante contouren, goed ge spierd, in stap iets kniewqd, doch met vlotte draf. Henk 224229 d. Gamin de l'Eaugrenée K. 2490 van A. Termote te IJzendijke en Gebr. Hendrix te Heel (Limb.). Aardig soort met even flauwe bovenlijn, best gespierd, behoorlijke stap en vlotte draf. René van Tolhoek 223472 d. René van Tonenhof K. 2553 van Al. Serrarens te Ossenisse. Goed genre met vol doende lange schouder en ribwelving, wat eenvoudig achterbeen, beste voeten en wel ruime, doch iets „stekende" bewegingen. Nico van Ludovica-hoeve 224429 d. Nico van het Zwartewater K. 2343 van A. Termote te IJzendijke en Gebr. Hendrix te Heel (Limb.). Werd reeds op 15 jan. te Rotterdam goed gekeurd. Gaillard van Sluis 222105 d. Gaillard de Biévène K. 2557 van André Wemaer te Sluis, C. den Hamer Jr. te Aardenburg en Pr. Ed. de Backere te i XKxxxx.;-: X x-x - mm De 4-jarige CARLO VAN BROEK K 2626 van Iz. de Buck te Grijpskerke St. Kruis. Zwaar en goed gelijnd en daarbij best ge spierd. Achterbeen kon even mooier. Extra drafactie, Bernard 223436 d. Gaillard de Biévène K. 2557 van Stallen De Dobbelaere te IJzendijke. Qoed gelijnd en best gespierd niet goede schouder- en singelmaat, be hoorlijke kwaliteit beenwerk en goede bewegingen. Tikje hals. Herseur van Astrid 221871 d. Bombardier de la Vieille Cour K. 2379 van O. A. M. A. Blondeel te Aardenburg. Uitstekend type met goede diepte, mooi gebroekt en goed gespierde schenkel, voldoende arm en voorbeen, vóór nog iets smal en vlot genoeg. Charmante blikvanger. Te Rotterdam was reeds eer der in het Keurstamboek ingeschreven: Mac K. 2623 d. Adri van Dorpzicht 200989 van M. L. M. IJsebaert v. d. Linden te Axel en J. Koster te Boschkapelle» Van de oudere hengsten werden tenslotte nog goed gekeurd: Elegant van Braamhof K. 2619 van AL Serrarens te Ossenisse (daags tevoren in Goes ge keurd): Frits van St. Leendert K. 2601 en Karei van de Volharding K. 2548 van Jos. F. de Waal te Hulst; Marlon van Braamhof K. 2608 van A. J. E. Temmer man te Hoofdplaat; Baron van Kruispolder K. 2662 van C. N. den Hamer en Zn te Schoondljke en Aar denburg en Adr. J. Catseman te Biervliet en ten slotte Baron de l'Hostée K. 2487 van A. Bonte te Koewacht. In een volgende reportage willen we U iets ver tellen over de verrichtingen van al deze combattan ten ter gelegenheid van de Centrale Hengstenpremie- keuring te Goes op 5 februari. P. J. LAKO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 15