De maand februari op het Zeeuwse landbouwbedrijf Wie POLYKUHN zaait zal winst oogsten 114 Polykuhn-zaad is leverbaar in: normaal zaad, M-zaad, precisie-zaad typen D en C, Het begin van een goede bietenoogst is een regelmatige stand en vlotte opkomst. Dit wordt alleen bereikt bij een juiste verdeling van het zaad èn een hoge kiemenergie. Men verkrijgt dit bij uitstek met Polykuhn type D. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD D. RENSMA R. L. V. D. - Goes IYK wintermaanden zijn vaak drukke vergadermaanden. Velerlei organisaties en verenigingen op elk gebied, werken hun vastgestelde winterprogramma's af. Velen ver rijken op deze manier hun kennis en inzicht, om in hun zaken en bedrijven hiermede voordeel te doen. Ook voor de boer is het noodzakelijk om via zijn stands- organisatie, vereniging voor bedrijfsvoorlichting, studie groepen enz. zich goed op de hoogte te stellen van de moge lijkheden, die zich voordoen voor zijn bedrijf. Bij het op stellen van uw bouwplan zult U dan rekening kunnen hou den met hetgeen, voor uw bedrijf 't meest toepasselijk en uitvoerbaar is. Een goed overwogen bedrijfsplan, is het fundament voor een goede bedrijfsvoering. De laatste jaren zijn op vele be drijven de omstandigheden sterk veranderd. Deze veran derde omstandigheden, maken vaak sterke wijzigingen in de bedrijfsvoering noodzakelijk. MISSCHIEN zou het daarom nuttig kunnen zijn, om voor uw bedrijf een analysebegroting te laten opstellen. Door het opstellen van een begro ting, krijgt U een goed inzicht in de te verwachten kosten en opbrengsten op uw bedrijf. De kosten stijgen voortdurend; daartegenover staat slechts een matige stijging van de opbrengst. Als de bedrijfsvoering hierbij niet wordt aangepast, zult U merken, dat uw bedrijfsuitkomsten dalen. Het is dus nodig, dat U weet: Wat is de rentabiliteit van het bedrijf en van de verschillende bedrijfsonderdelen. Wanneer U dit weet, kunt U de nodige wijzigingen aan brengen in de bedrijfsvoering. De R. L. V. D. wil U hierbij graag van dienst zijn. IN tegenstelling tot de winter van '62'63, is er gelukkig gelegenheid ge- weest om verschillende werkzaamheden uit te voeren, zoals ploegen, onderhoud of vernieuwing van drainage, enz. Hopelijk zullen in de komende maanden de weersomstandigheden zodanig zijn, dat men op tijd kan beginnen met de voorjaarswerkzaamheden. Om voldoende wintervoer (hooi en kuil- voer) te krijgen, moet men de stikstof vroeg over het grasland strooien. Op het bouwland wordt de kunstmest tijdig gestrooid. Om van het grasland een goede produktie te krijgen is vroeg strooien noodzakelijk Begin maart kan men hiermede reeds beginnen. U krijgt, als de weers omstandigheden meewerken, dan vroeg gras om te maaien. Na vroeg maaien heeft men weer vlugger gras om te weiden. Bij een goed opgesteld voederwinningsplan dient men de nadruk te leggen op het voorjaar. Met maaikneuzer kunt U de vroege, voor inkuilen bestemde percelen, laten inkuilen. Met deze machine kunt U in een korte tijd veel voe der winnen. OP verschillende gemengde bedrijven in Zeeland is reeds met sukses snij- mais verbouwd. Zulks ter vervanging van voederbieten. Alhoewel de voederbiet een zeer gewaardeerd voedermiddel is, daalt de oppervlakte voe derbieten vrij snel, als gevolg van de steeds schaarser wordende werkkrach ten. Snijmais geeft een grote arbeidsbesparing; voor het maaikneuzen van de mais moet weliswaar de loonwerker worden ingeschakeld, maar het be drag dat U hiervoor betaalt, wordt terugverdiend door de oppervlakte voe derbieten te vervangen door suikerbieten of een gewas dat ook een hoog saldo oplevert. Met ingekuild gras, suikerbietenkoppen- en blad, snijmais en hooi is een zeer goed basis-rantsoen s^men te stellen. WANNEER STIKSTOF STROOIEN OVER GRASLAND 1LS de plant weer gaat groeien, is het van groot belang dat het graszaad over stikstof kan beschikken. Alleen dan komt men tot een maximale opbrengst. Natuurlijk hangt hier veel van de weersomstandigheden af, maar in het algemeen moet de stikstof omstreeks half februari worden toegediend. Omdat de meeste grassoorten een korte groeiperiode hebben is het gewenst, gebruik te maken van snel opneembare stikstof (kalksalpeter). Aan grassen met wat langere groeiperiode, zoal3 Engels raai en Timothee, kan men ook kalkammonsalpeter geven. Zorg voor goed gelijkmatig uitstrooien van de stikstof. Te zwaar bemeste banen geven een vertraagde afrijping van het zaad en dit bemoeilijkt het bepalen van de oogstdatum. De hoeveelheid stikstof, die men wil zaaien op zijn graszaadpercelen, kan men bepalen in overleg met de firma, waarmee men gekontrakteerd heeft De hoeveelheid loopt voor de verschillende grassoorten zeer uiteen en ls afhan kelijk van: gebruikte dekvrucht, grondsoort en bodemvruchtbaarheid. AOK voor de wintertarwe is tijdig stikstof strooien gewenst, „Overdaad schaadt". Indien U nog zaaizaad moet bestellen voor zomergranen, kies dan het ras, dat het beste past op uw grond. Vooral op gronden met een slechte struktuur moet men het juiste ras kie zen. In de landbouwbladen hebt U reeds de „Rassenberichten '64" kunnen lezen. Stelt U hiervan goed op de hoogte of stelt U zich in verbinding met een rayonassistent, voor nadere inlichtingen. U krijgt alleen de hoogste opbrengst, als U van het juiste ras goed en ont smet zaaizaad gebruikt. Laten we hopen op een februari-maand, waarin de eerste werkzaamheden tijdig kunnen worden uitgevoerd, zodat we niet een opeenhoping krijgen van werkzaamheden in de volgende voorjaarsmaanden. (Adv.) 1 Rassenlijst'64 rangschikt POLYKUHN aan de top!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 10