Polyrave E op rassenlijst 1964 Zeeuwse Stichting Beroepen-voorlichting en voor School- en Beroepskeuze ontplooit zich 85 WEST-DU 3TSLAND EN DE NEDERLANDSE EXPORT VAN EIEREN Snelle reaktie van Produktschap en M inisterie BROUWGERSTNIEUWS V R IJ D A G 3 1 JANUARI 1964 Naar aanleiding van de publikatie in de pers over de uitlatingen van dr. Mansliolt, vice-voor- zitter van de Europese Commissie der E. E. G., dat wellicht op korte termijn maatregelen van de zijde der Duitse regering kunnen worden verwacht tegen de invoer van eieren uit Nederland en de andere E. E. G.-Ianden, is dinsdagmiddag 28 jan. een delegatie van het bestuur van het Produkt schap voor Pluimvee en Eieren op haar verzoek door fle ministervan Eandbouw en Visserij in audiëntie ontvangen. Deze delegatie heeft haar grote bezorgdheid uitgesproken over de ontstane situatie. Naar het ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt, heeft minister Biesheuvel bij deze ge legenheid verzekerd, dat geen enkele officiële aan kondiging van een dergelijk voornemen van Duitse zijde is ontvangen. De bewindsman verwacht niet, dat West-Duitsland op zeer korte termijn zal wil len optreden. Hij beseft overigens tenvolle de ernst van beperking van de Nederlandse uitvoer van eieren naar Duitsland en hij kent de grote bezwa ren van de Nederlandse pluimveehouderij. Minis ter Biesheuvel zal dan ook mocht de Duitse re gering onverhoopt toch enig voornemen tot dras tische beperking van de import van eieren laten blijken al het mogelijke doen om op dat doel gericiite maatregelen te voorkomen. markt van dit artikel vertoonde de afgelopen week een totaal verlaten beeld. Zelden is er de laatste tijd rondom dit produkt zo.weinig te doen geweest. Ï2et aanbad is van g-een betekenis meer, terwijl de belangstelling eveneens van ge ringe omvang is. Duitsland toonde op het huidige prijsniveau geen enkele belangstelling. Weliswaar kwamen onze vraagprijzen als gevolg van regelmatige heffing verlagingen steeds meer „in de lijn" te liggen, doch de plotselinge drastische heffingsverhoging van DM 1,50 per 100 kg afgelopen vrijdag die als een koude douche op ons neerkwam zette voorlopig een domper op de exportmogelijkheden van onze gerst. Van de zijde van België was de interesse even eens matig als gevolg va», gunstige offertes Franse brouwgerst, waarin de afgelopen weken veel zaken werden gedaan. De binnenlandse brouw- en moutindustrie toonde slechts interesse voor april-levering waarvoor geen verkooplust bestond, omrede de kiemkracht van de nog aanwezige voorraden dit voorlopig te riskant maakt. Gezien de zeer kleine voorraden goede brouw gerst zal de markt van dit artikel vrij vroeg dit jaar gesloten kunnen worden. Hierdoor komt „Brouwgerstnieuws" eveneens aan het eind van haar Latiji». Mochten er zich tegen alle verwach tingen in belangrijke gebeurtenissen voordoen, dan zullen wij dit gaarne onder Uw aandacht brengen. C E B E C O. RUILVERKAVELING „STOPPELDIJK'' Evenals vorig jaar zal op verschillende plaatsen in het ruilverkavelingsgebied weer voorlichting worden gegeven. Een ieder die belangstelling heeft voor ruilverkaveling kan de voorlichtingsmiddagen of -avonden bijwonen. De bijeenkomsten zullen gehouden worden: Hengstdijk: Op vrijdag, 7 februari 1964 te 14 uur bij J. de Waal, caféhouder; Lamswaarde: Op vrij dag 7 februari 1964 te 19 uur bij J. J. Heijens, Jac. de Waalstraat 12; Stoppeldijk: Op donderdag 13 fe bruari 1964 te 14 uur b\j P. T. Compiet; Kloosterzan- de: Op donderdag 13 februari 1964 te 19 uur in hotel „Van Leuvèn" E. J. de Nijs; Hulst: Op woensdag 12 februari 1964 te 14 uur in de „Koning van Enge land" bij Aug. Cattoir; Terhole: Op woensdag 12 februari 1964 te 19 uur bij R. C. van Geertruij, Hul- sterweg 122. DOOR een aantal belangrijke Zeeuwse bedrijven en instellingen werd reeds in 1956 de Zeeuwse Stichting voor Beroepenvoorlichting en de School- en Beroepskeuzevoorlichting opgericht. Het geven van voorlichting over de vele beroepen die er in Nederland zijn, werd en wordt reeds enige jaren door drs. J. W. Dippel gedaan. Causerieën en lezingen worden door hem door geheel Zeeland gehouden, waarbij in het bijzonder gewezen wordt op de mogelijkheden die er ook in Zeeland in toe nemende mate aanwezig zijn. Op vele vergaderingen, gezinsavonden enz. van de afdelingen der Z. L. M. en van de Bond van Plattelandsvrouwen, heeft drs. Dippel inleidingen gehouden waarin door hem o.m. op de grote veranderingen, die in agrarisch Zeeland optreden, gewezen werd. De school- en beroepskeuze kon door omstandigheden door de Stichting nog niet aangepakt wor den. Financieel zouden de lasten te zwaar geweest zijn en er was een tekort aan volledig bevoegde beroepskeuze-adviseurs. Nu echter in 1962 de overheid bereid bleek om van de daarvoor in aanmerking komende kosten f5 te subsidiëren en gezien het belang dat het bestuur van de Stichting ziet in een goede school- en beroepskeuze, is sinds 1 jnauari 1964 als beroepskeuze-adviseur aangesteld de heer M. H. van Zan ten. Voorts ging de Stichting een verbintenis aan met 'drs. J. H. Abbas, die als psycholoog de Stich ting zijn diensten zal verlenen. De Zeeuwse Stichting richt zich zowel op de schoolonderzoeken als op het onderzoek van particu lieren. Momenteel wordt door de beroepskeuze-adviseur op de openbare scholen in Souburg de leer lingen. van de 6e, 7e en 8e klasse onderzocht op de mogelijkheden van verdere schoolkeuze. Daarnaast hebben zich reeds een 15-tal scholen in Zeeland voor dit onderzoek opgegeven. De werkzaamheden van deze Stichting beperken zich niet tot het testen van schoolkinderen. Alle vormen van voortgezet onderwijs zijn tevens hierbij betrokken. Schooladviezen worden na een uit voerig psycho-technisch onderzoek, dat een gehele dag in beslag neemt, verstrekt. In gevallen waarin blijkt dat zich bepaalde psychische moeilijkheden voordoen, wordt de hulp ingeroepen van de psy choloog drs. J. H. Abbas, die tevens verantwoordelijk is voor de wetenschappelijke opzet van 't werk. De Stichting verricht haar werkzaamheden in samenwerking met de andere instellingen op het gebied van beroepskeuze. Gezien de ook in Zeeland meer en meer op de voorgrond tredende sociologische veranderingen, o.m. door de uitvoering Delta-werken, de bruggenbouw, de toenemende industrialisatie enz., wordt ook de vraag naar goede en verantwoorde school- en beroepskeuze steeds groter. De Zeeuwse Stichting voor Beroepenvoorlichting en School- en Beroepskeuzevoorlichting, gevestigd in het Landbouwhuis, Grote Markt 28 te Goes, steekt gaarne de helpende hand toe bij het geven van beroeps- of schoolkeuze-onderzoek. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt, terwijl het Bureau ook onder telefoonnummer 011007189 bereikbaar is. 31. II. VAN ZANTEN Drs. J. W. DIPPEL AP feestelijke wijze heeft het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N. V. te Kapelle-Biezelinge met een ontvangst in Den Haag de vorige week vrijdag het feit gevierd dat door de Rijkscommissie Samenstelling Rassenlijst Landbouwgewassen het ras Polyrave E in de Rassenlijst 1964 opgenomen is. Van der Have houdt zich reeds sinds 1915 bezig met het veredelen van suikerbieten. Na de tweede wereldoorlog werden deze aktiviteiten op breder basis geschoeid en kwam samenwerking met de Amerikaanse Great Western Sugar Cie in de Engelsche Bush Johnsons Ltd tot stand. De researchaf deling van Van der Have bevindt zich te Rilland met 40 man personeel onder leiding van een drie tal wetenschapsmensen. Overigens is het poiyploïde suikerbietenras Polyrave voor het bietenland niets nieuws. In Japan werd het in 1957 reeds door Van der Have N. V. geïntroduceerd en met veel succes. Dit ras is in Japan momenteel de enige buitenlandse variëteit die door de Japanse autoriteiten voorlopig wordt aanbevolen. Bovendien een toenemende afzet van het suikerbietenzaaizaad naar bijv. Italië, Griekenland, Israël, Tunesië en Spanje. Van het ras Polyrave werd dan ook reeds meer dan 2lA miljoen kg in het buiten land verkocht. Ook de Iraanse regering besloot kortgeleden met Van der Have N. V. in zee te gaan, om door middel van hun rassenassortiment de suikerproduktie op te voeren. Naast deze aktiviteiten op de Nederlandse en buitenlandse markten staat ook het onderzoekings werk niet stil. In verband met arbeidsschaarste en de daarmee samenhangende problemen van de mechanisatie van de suikerbietenteelt hoopt het Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N. V. binnen enkele jaren met een genetisch éénkiemig suikerbietenzaad op de markt te ko men. Een goed afgestelde precisiezaaimachine en een dergelijk zaad zouden de dunproblemen sterk vereenvoudigen TOT slot nog de omschrijving uit de Rassenlijst 1964 van het ras Polyrave E. N - 1485. POLYRAVE E - B - 1947 en 1964. Kweker en het verkeer gebracht door Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have N. V., Kapelle-Biezelinge. Lange, voornamelijk van boven goed gevulde biet, vrij regelmatig van vorm en grootte met een vrij brede ronde tot rondhoekige kop, die meestal weinig boven de grond uitsteekt. Hoge tot zeer hoge wortelopbrengst met een vrij hoog suikergehalte. Hoge suikeropbrengst. Vezelvorming vrij sterk. Vrij slechte sapzuiverheid. Vormt zeer veel loof en is vrij moeilijk rooïbaar met een matige tot vrij sterke vertakking. Bij zeer vroege zaai lichte, overigens vrij geringe neiging tot schieten. IN het overzicht van de raseigenschappen heeft het ras Polyrave E de volgende cij fers" gekregen voor: Grondbedekking 8'A; resistentie tegen schieten 7; rooïbaarheid handwerk 6; machi naal zware grond 6Vz; machinaal lichte grond 7; vertakking 6; vezelvorming 5lh; sap zuiverheid 5lh. De verhoudingsgetallen (1960 t/m 1963) laten de volgende cijfers zien:, loof opbrengst 104,3; wortelopbrengst 103,5; suikergehalte 98,4; suikeropbrengst 101,7.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 6