ZIJN DE BANDEN VAN UW MOTORVOERTUIGEN IN ORDE DENK AAN HET SLIPGEVAAR! Eerste steenlegging nieuwe Z. L. M. Land- en Tuinbouwschool te Zierikzee S. E. R.ADVIES INZAKE GEMEENSCHAPPELIJKE GRAANPRIJS IN DE E.E.G. DE HEER H. J. MUNTINGA VERLIET HET D.B. VAN HET K.N. L.C. RUILVERKAVELING KLEVERSKERKE Wist U dat REPRESENTATIVITEIT VAN L. E. I.-BEDRIJVEN VBHDAG !1 JANUARI 1 964 83 r.'EE werkgroepen een speciale werkgroep en de werkgroep landbouw hebben namens de Commissie voor Internationale Sociaal-Economi sche Aangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad aan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Landbouw en Vis serij advies uitgebracht inzake een gemeenschap pelijke graanprijs in de E. E. G., alsmede inzake de positie van de landbouw in het kader der G. A. T. T.-onderhandelingen. De werkgroepen wa ren van mening dat het voorstel van de Europese Commissie om binnen de E. E. G. in één keer een gemeenschappelijke graanprijs tot stand te bren gen positief dient te worden benaderd. Een derge lijke stap werd van grote betekenis geacht voor een voortgaande effectuering van de integratiegedachte. Tevens is zij een vereiste om de agrarische sector bij de zg. Kennedy-onderhandelingen te betrekken. Een prijsaanpassing in één keer op een niveau dat ligt tussen het hoogste en het laagste graan prijsniveau in de gemeenschap achtte men niet on redelijk. Als Duitsland in het kader van een be slissing over een complex van maatregelen er toe zou kunnen worden gebracht zijn huidige relatief hoge graanprijspeil te verlagen zou dit als een be vredigend resultaat kunnen worden beschouwd, een resultaat dat waarschijnlijk niet zou worden be reikt, wanneer de tot dusver geldende procedure van een gelijkmaking in etappes gedurende de overgangsperiode zou worden gevolgd. IYE vice-voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw- Comité wordt volgens de statuten door het hoofdbestuur gekozen. Het is dan ook in een hoofd bestuursvergadering dat de functiewisseling plaats vindt. In de laatste vergadering van het hoofd bestuur is de heer H. J. Muntinga afgetreden wegens statuaire niet-herkiesbaarheid. Natuurlijk zijn daarbij woorden van dank aan het adres van de heer Muntinga gesproken. Daarnaast, nu het K. N. L. C. over een (zij het nog maar gebrekkig) stukje publiciteitsorgaan beschikt, wil ik gaarne de dank die het K. N. L, C. de heer Muntinga verschul digd is openlijk tot uitdrukking brengen. De heer Muntinga heeft eerst als dagelijks bestuurslid en daarna als vice-voorzitter veel tijd aan het K.N.L.C. ter beschikking gesteld. In deze periode heeft het hoofdbestuur steeds meer van het dagelijks bestuur de voorbereiding, ook van beleidsadviezen, verlangd. Het was een periode waarin de landelijke, centrale beslissingen steeds urgenter werden en waar het oordeel, in de provinciale maatschappijen gevormd, steeds meer onder één noemer moest worden gebracht. De heer Muntinga heeft er steeds naar gestreefd dat het autonome karakter van de Provinciale Landbouw Maatschappijen bij dit alles niet te zeer in het gedrang kwam. Ervan uitgaande dat uit de botsing der meningen (zoaLs de Fransman het uit drukt) de waarheid naar voren komt. is ook het K. N. L. C. hem daarom veel dank verschuldigd. De heer Muntinga blijft voorzitter van de Gro ninger Maatschappij van Landbodw en dus lid van ons hoofdbestuur. Als zodanig hoop ik dat het K- N. L. C. nog veel medewerking van de heer Mun tinga mag ondervinden. We zullen het hard nodig hebben. De tijden die voor ons liggen zullen yeel van de organisaties vragen. Alleen samenwerking en inspanning van alle beschikbare krachten zal ons in staat stellen voor onze leden te doen wat ze 't hardste nodig hebben in deze zich snel wisselende t(jd. KNOTTNERUS. Kennisgeving: ingevolge artikel 84 der Kuil- verkavelingswet 1954 De Plaatselijke Commissie voor de ruilverkave ling „Kleverskerke" maakt bekend, dat van 3 fe bruari tot en met 7 februari 1964 in het vereni gingslokaaltje te Kleverskerke, van 10 februari tot en met 14 februari 1964 ter secretarie van de Ge meente Arnemuiden en van 17 februari tot en met 20 februari 3964 ter secretarie van de Gemeente Veere van 8.30 uur11.30 uur en van 13.30 uur 16.30 uur voor ieder kosteloos ter inzage zal liggen*. HET PLAN VAN TOEDELING bedoeld in artikel 82 van de wet, bestaande uit: 1. een kaart met kavelindeling en kavelnummers. 2. een register van toedeling, aangevende de rechthebbenden en de hun toegewezen kavels, met grootte en w aarde, de pachtverhoudingen; de op de kavels rustende hypotheken en erf dienstbaarheden. 3. de regelingen en bepalingen. Binnen 14 dagen na 20 februari 1964, dus uiter lijk donderdag 5 maart 1964 kan iedere belangheb bende schriftelijk zijn bezwaren (met volledige om schrijving) indienen bij de secretaris van de Plaat selijke Commissie, de heer J. J. Koïe, Kleverskerke 12 te Arnemuiden. Bezwaarschriften die na 5 maart 1964 worden in gediend kunnen ingevolge de wet niét worden be handeld. UET was 17 januari 1964 een gedenkwaardige dag voor de Lagere Land- en Tuinbouwschool te Zierikzee, maar vooral voor haar direkteur de heer D. Eveleens, die sinds de oprichting in 1944 de scepter over deze school zwaait. Dat hij ook de troffel op kundige wijze weet te hanteren bleek TEN einde na te gaan in hoeverre de bij het L. E. I. gangbare methode van bedrijfskeuze keuzecommissies wijzen de bedrijven aan, waar van de uitkomsten geacht worden het betrokken gebied te karakteriseren voldoet aan objectieve eisen van representativiteit, is door het L. E. I. een onderzoek ingesteld naar mogelijke verschillen tussen dé uitkomsten van landbouwbedrijven, in het consulentschap Sneek, gekozen volgens deze me thode, en van bedrijven in dit gebied gekozen op basis van een blinde steekproef. Dit onderzoek bracht aan het licht dat de (ge middelde) bedrijfsuitkomsten in beide groepen geen wezenlijke verschillen vertoonden, doch dat op die vrijdag, toen hij begunstigd dooi eea stralende winterzon en gadegeslagen door talrijk! genodigden uit Schouwen-Duiveland de steen inmetselde, welke tot in lengte van jaren de be tekenis van Eveleens voor het landbouwonderwijs in deze streek zal blijven symboliseren. De uitstekende naam, welke deze school heeft verworven is grotendeels te danken aan het door zettingsvermogen en de onderwijscapaciteiten van haar direkteur, een rasechte onderwijsman uit het beste hout gesneden. Zoals voorzitter J. A. v.-Nieu- wenhuyze tijdens een informele bijeenkomst in do school het uitdrukte: „Er heeft geen enkele twijfel aan bestaan, dat het Eveleens moest zijn, die de steen zou inmetselen". Burgemeester Dijckmeester toonde zich verheugd over deze aanwinst niet slechts voor zijn stad, maar voor de land- en tuin bouw in de streek, die in een stroomversnelling geraakt een goed onderwijsinstituut als de Lagere Land- en Tuinbouwschool zeer hard nodig heeft. De lieer Eveleens hoopt in 1965 de pensioen gerechtigde leeftijd te bereiken en nog liet genoe gen te zullen smaken voor hij afscheid neemt van het onderwijs de nieuwe school aan zijn opvolger over te kunnen dragen. De voortekenen zijn wat dit betreft gunstig, daar nog in de loop van dit jaar de prachtig geoutilleerde school in gebruik zal worden genomen. A. de invloed van het verschil in methode uitsluitend tot uitdrukking kwam in de spreiding van «leze uitkomsten in de desbetreffende groepen. Zo bleek er n.l. bij de steekproefbedrijven een grotere sprei ding te bestaan, hetgeen wijst op een groter onder ling verschil tussen de bedrijven dan bij de andere groep, die duidelijk meer uniform bleek te zijn. Deze en andere conclusies, alsmede een beschou wing over de methode van vergelijking, zijn te vin den in de onder bovenstaande titel verschenen stu die, die verkrijgbaar is door overschrijving van f 2,50 op postrekening No. 41.22.35 van het Land - bouw-Economisch Instituut ie 's-Gravenhage, on der vermelding: Zend Studie No. 9. LIET indexcijfer voor akkerbouwprodukten een stijgende lijn vertoont? Het steeg n.l. van 119 tot 124 tegen vorig jaar (november 1962) 114. dus een stijging met 10 punten. Het indexcijfer voor veehouderijprodukten steeg van 116 tot 122 tegenover november 1962 101. Een stellig verheugend verschijnsel, maar. er staat iets tegenovern.l. het verloop van de kosten- faktoren. Van oktober 1963 tot november 1963 bleef dit indexcijfer gelijk, n.l. 167, maar dit is 9 prin ten hoger dan over november 1962 en dat is minder mooi. Ik wil hier op twee feiten wijzen: a. Tegenover de basisperiode stegen de opbrengsten met 6 en 5 punten of gemiddeld 5% punt, ter wijl het kostenindexcijfer niet steeg. b. En dat is het kwade punt: het indexcijfer van de kosten ligt veel hoger dan dat der opbrengsten n.l. op 167. J/OOR onze lezers die het begrip indexcijfer niet- of minder goed kennen, een kleine toelichting. Stel voor, de aardappelprijs is over' de periode 1955/1960 gemiddeld 10 ct per kg. Deze vijfjarige periode noemen we de basisperiode. Is nu de gemiddelde prijs in 1961 b.v. 11 et, in 1962 9 ct en in 1963 b.v. 12% ct (de prijzen zijn volkomen willekeurig)dan drukken we deze uit in een percentage van de gemiddelde prijs over de basisperiode. De berekening is dan als volgt: Basisperiode Indexcijfer Prijs 10 cent 100 Prijs 1961 11 cent 11/10 x 100% 1J0% 110 Prijs 1962 9 cent 9/10 x 1009090 Prijs 1963 12%. cent 12%/10 x 100% 125125 ITOÊWEL yin de berekening van de indexcijfersminder eenvoudig verloopt dan in dit eenvoudige voorbeeld, geeft dit wel de betekenis vayi de indexcijfers weer. Tegenover de basisperiode vinden we in ons genoemde geval dan de volgende opstelling van de indexcijfers: Basisveriode nov. 1962 okt. 1963 nov. 1963 Akkerbouwprodukten 100 114 119 124 Veehouderijprodukten 100 101 116 122 Kosten 100 158 167 167 Onze lezers zien duidelijk dat, oyidanks enige verbetering, er nog steeds een zeer ongunstige verhou ding bestaat tussen kosten en opbrengsten. Wat zal 1964 hier brengen? MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3