Uitwisseling: waarheen en hoe? Ervaringen op de Volkshogeschool te Bakkeveen Walcherse kontaktdag P. J. G. AGENDA Komt naar de Algemene Kontaktdag op 15 februari te Middelburg TONEELAVOND AFD. KOUDEKERKE ONTSPANNINGSAVOND HOEK TERNEUZEN SAMENWERKING DISCUSSIE-AVOND ZUID-BEVELAND HANDWERKWEDSTRIJ D Succesvolle toneelavond Schouwen-Duiveland VK IJ II AC? ST arAWUABI 19 81 Onder dit thema organiseert de P. J. G. Z. op ZATERDAG 8 FEBRUARI a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes een voorlichtingsmiddag over uitwisseling naar het buitenland. De heer G. A. MAANDAG, sekretaris van de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het Platteland, belicht de uitwisselingsmogelijkheden binnen Europa. De heer W. VAN WESTRENEN, sekretaris van het Centraal Comité voor Uitwisseling van Jonge Boerei en Tuinders, spreekt over de uitwisseling naar Amerika. Bovendien zullen enkele jongeren over hun eigen uitwisselingservaringen vertellen. Ieder, die belangstelling heeft voor uitwisseling naar het buitenland, raden wij aan deze middag te bezoeken. Ook de ouders van belangstel lende leden zjjn welkom. Het programma vangt aan om 14 uur. IVE cursus heeft men verdeeld in drie delen, die elk ongeveer 10 dagen duren: I. De bestaansmogelijkheden van de landbouw in een open markt en de economische positie van de land- en tuinbouw daarin, vanaf 1880. II. Het platteland in een open samenleving, so ciale vraagstukken, hoe wij leven en de men sen vanaf 1930. III. De plaats van de mens in een open wereld en hun doen en laten vanaf het jaar 1960. Maandag 6 januari werden we verwelkomd door de cursusleider van Bakkeveen, mr. C. Sta pel. Dinsdags werd al direkt met het programma begonnen. Het verdelen der taken was het eerst aan de orde. Er moest een cursusraad gekozen worden. Na ieder deel van de cursus wordt een nieuwe cursus- raad gekozen, opdat ieder aan de beurt kan ko men. De cursusraad verdeelde alle taken, zoals perscommissie, zaalcommissie, feestcommissie, studiegroepen. Zodoende wordt het werk van de leiding veel gemakkelijker gemaakt. WAT doen we zoal iedere dag? Dit verschilt steeds. We hadden twee lessen in uitdruk kingsvaardigheid van taal en gebaar, die werden verzorgd door mej. Aafje Top. Mr. J. F. G. Schlin- gemann hield een inleiding over de ontwikkeling Enkele van onze Zeeuwse cursisten, die in Bakkeveen de i-weekse cursus Platte landsjongeren zoeken nieuwe wegen" volgen, gaven hun indrukken van het eerste deel van de cursus als volgt weer OP 18 januari werd in hotel „Walcheren" te Koudekerke een kontaktdag georganiseerd, die tot doel had de kennismaking" tussen de Wal cherse plattelandsjongeren te hernieuwen. Dit doel kon door bet streekbestuur helaas niet geheel be reikt worden, daar het aantal aanwezigen nogal gering was. In zijn openingswoord kon de streekvoorzitter o.m. verwelkomen mevr. BomHuisman, presi dente van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Walcheren, mej. De Pree, directrice van de Land- bouwhuishoudschool te Oostkapelle, de voorzitter en de sekretaris van de kring Walcheren der Z. L. M„ de provinciaal voorzitter van de P. J. G. Z., en Wika Zijthoff, die de diskussie zou leiden over de film „Warum sind sie gegen uns?" Aan de diskussie, die op de vertoning van deze film volgde, werd door allen met grote aandacht deelgenomen, waarbij vooral wika Zijthoff een deskundig aandeel leverde. Mej. Dekker kreeg gelegenheid de inmiddels wat stijf geworden spieren los te maken door met de aanwezigen te volksdansen. Het enthousiasme hiervoor was bijzonder groot, maar kon helaas slechts van korte duur zijn, omdat inmiddels de taarten e.d. voor de bakwedstrijd door de jury waarin o.m. zitting had mej. Edzes, huish. voor lichtster van de Z. L. M., waren beoordeeld en de uitslag daarvan nog vóór de maaltijd werd bekend gemaakt. De bakwedstrijd bleek zeer geslaagd te zijn. Mej. C. Minderhoud uit Aagtekerke ging met de eer strijken. Na de koffiemaaltijd, die iedereen goed smaak te, opende de voorzitter het avondprogramma en kondigde hij het „Mastklimmen" aan, waaraan door elke afdeling met twee afgevaardigden deel genomen kon worden. De heer H. C. v. d. Maas leidde deze klimpartij als een tweede Johan Bode graven, bijgestaan door een uitmuntende jury, be staande uit mej. De Pree en de heren Fase en Cevaal. Ais tijdwaarneemster trad mejuffrouw Van Fraayenhoven op. Voor diegenen die de top bereikten was geen ham, maar wel een taart te verdienen. De afdeling Middelburg slaagde hierin met het onderwerp „Aardrijkskunde". Jammer voor hen dat de jury de „room-op-taart-vraag" goed wist te beantwoorden. Voor de andere af delingen was de top van de mast net even te glad. Na deze wedstrijd werd nog een poos gezellig doorgebracht tot het einde kwam aan deze leer zame, sportieve en gezellige dag voor jong en oud, "waardoor men bovendien zijn kennissenkring heeft kunnen vergroten. Tenslotte nog een opmerking. Waarom konden niet alle Walcherse P. J. G.'ers en Z. P. M.'sters deze dag bezoeken, cn waarom moet daardoor de zaak wat teleurstellend zijn voor het bestuur? Denk ook eens aan het gezegde: „Hoe meer zie len, hoe meer vreugd!" J. R. 4 februari TERNEUZEN*): Lezing Simon de Waard (Tussen Grieken en Goden). 6 februari VLISSINGEN: Toneelgroep „Cen trum" (De Opvolger). 7 februari GOES*): Lezing dr. A. L. Constand- se (De achtergronden van de ge beurtenissen in Afrika). 7 februari AXEL*): Lezing mevr. C. Ozinga (Kind en expressie). in en om de E. E. G. Dit onderwerp staat tegen woordig zeer in de belangstelling, en er werd dan ook een uitgebreide diskussie over gevoerd. Een medewerker van het Landbouwschap, de heer Schortinghuis, vertelde een en ander over de organisaties in land- en tuinbouw. De lector van de Groningse Universiteit hield een lezing over de voedselvoorziening in de wereld van nu en straks. De voorzitter van het Drents Landbouw Genoot schap, de heer Lambers, vertelde in zijn inleiding iets over het landbouwbeleid in Nederland, waar uit een interessante discussie volgde. Voorts boorden we nog een inleiding over coöperatie in land- en tuinbouw. AAN onze culturele ontwikkeling wordt ge werkt in de vorm van muziek, zang, schil derkunst, boeken en gedichten. Ook voor ontspanning wordt gezorgd: we heb ben af en toe feestavonden, die reuze gezellig zijn. Een. excursie door Z. O.-Friesland in het ruil- verkavelingsgebied is zeer in de smaak gevallen. Ondanks het feit dat we vrij hard moeten wer ken is het hier, zo met elkaar, heel prettig en leerzaam. We zien dan ook met belangstelling het vervolg van de vierweeksc cursus tegemoet. De Zeeuwse cursisten: Joke .van Dalen, Tineke Vis, Ineke Bolijn, Constand van Schelven, Andries de Visser. Op 31 januari en 1 februari om 19.30 uur geeft de afd. Koudekerke haar jaarlijkse toneeluitvoe ring in hotel „Walcheren" te Koudekerke. Opge voerd wordt het blijspel „Cupido in een speelse bui". Een orkestje zal het geheel muzikaal omlijsten. Aid. HoekTerneuzen organiseert haar ont spanningsavond op woensdag 5 februari te Ter- neuzen in het Concertgebouw, aanvang 19.30 uur, en op zaterdag 8 februari te Hoek, Gem. Gehoor zaal, aanvang 19 uur. Op 18 januari j.l. voerde de afd. Kruiningen in Oudelande het toneelstuk „Cupido in een speelse bui" op. Daar de afd. Koudekerke binnenkort hetzelfde stuk speelt, was de toneelgroep uit Koudekerke in de zaal aanwezig. Toen één der toneelspeelsters plotseling haar stem verloor, heeft het meisje uit Koudekerke, die dezelfde rol gaat spelen, de voor stelling gered door onmiddellijk in te vallen en het stuk uit te spelen. Waarlijk een goed voorbeeld van samenwer king Op vrijdag 7 februari zal om half acht in „De Landbouw" te Goes wika Wasterval spreken over „Gisteren begrijpen, vandaag leven en morgen weten". Bezoekt deze interessante lezing! IVE werkstukken voor de landelijke hand werk- wedstryd zullen op 15 februari a.s. worden gekeurd. In verband hiermede dienen de Zeeuwse deel neemsters hun werkstukken uiterlijk op 8 februari to zenden aan het Sekretariaat van de P. J. G. Z„ Land bouwhuis te Goes. Op ieder werkstuk dient een briefje met naam en adres van de deelneemster bevestigd te worden. 7ATERDAGAVOND 12 januari hield de Afdeling Schouwen-Duiveland van do P. J. G.—Z. haar jaarlijkse toneeluitvoering in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee. Opgevoerd werd de klucht „Kitty in nesten." De presidente, mej. N. Visser, heette de volle zaal hartelijk welkom, in het bijzonder de vertegen woordigers van de Z. L. M. en van de Plattelands vrouwen. Zij vestigde er de aandacht op, dat de Afdeling nog steeds leden nodig heeft en deze leden telkens een behoorlijk programma tracht voor te zetten. Zij hoopte, dat het toneelstuk, ondanks de korte tijd van voorbereiding, met een zelfde geestdrift als in andere jaren ontvangen zou worden. Het toneelstuk, dat, evenals andere jaren, onder de zeer deskundige leiding van de heer Dokman stond, die ook de grime verzorgde, speelt zich af op het landhuis van de pas getrouwde Tom Brown en zijn vrouw Kitty. Tom Brown (F. van Ast) is een niet-talentvolle acteur en daardoor moet zijn vrouw (D. Hoogen- boom) haar betrekking van secretaresse aanhou den. Haar baas, Bill Bluf (R. Koopman), wil geen getrouwd personeel en daarom is ze voor hem on getrouwd. Ze nodigt hem ten eten uit en dus moet haar echtgenoot z'n vertier elders (in een café) gaan zoeken. Zo ontwikkelen zich steeds verder de moeilijk heden maar komt aan het slot de ontknoping mèt goede afloop. Na afloop viel de speelsters, spelers en regisseur Dokman een donderend applaus ten deel voor het bijzonder vlot gespeelde stuk. De presidente van de Afdeling bedankte speel sters en spelers en reikte aan de dames een boe ketje uit. Zo wenste allen nog een gezellige avond. Na de verloting zorgden de Wilco's voor de dans muziek. J. S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 24