De marktpositie van kontraktteeltgewassen Omzetdaling Zeeuwse veilingen TIPS VOOR TUINDERS B Forsythia kan nu geforceerd in bloei worden gebracht. Voor het goed in bloei komen is het gewenst dat de takken regelmatig vochtig wor den gehouden. Verder moet men trachten een gelijkmatige temperatuur aan te houden töe tussen de 60 en de 70 graden F. ligt. VRIJDAG 31 JANUARI DE ontwikkeling van de E. E. G. marktregeling voor granen is vooral in Nederland van invloed op de marktpositie van graszaden. Of in april a.s. nog voor de komende graanoogst een uniforme graanprijs als basis door de E. E. G.-landen zal worden aanvaard, is wegens de uitéénlopende be oordelingen van het plan-Mansholt nog uiterst dubieus. Toch valt voor het Nederlandse prijsniveau van granen oogst 1964 een aanmerkelijke verhoging te verwachten. Daarentegen is de graszaadmarkt wisselvalliger door de op en neergaande produktie in het omringende buitenland, maar ook in andere werelddelen, als gevolg van wisselende weersomstandigheden voor de gras zaadwinning van roodzwenk-landrassen in het groot. Evenals voor ruw- beemd sedert vorige jaren is een marktdepressie voor roodzwenk aanleiding geweest tot een drastische inkrimping van het areaal. Ook in ons land, met als gevolg nu 'n behoorlijk prijsherstel tot 300.per 100 kg in de groot handel en weer animo tot meer uitzaai. Voor ruwbeemd met een groothandels- prijs beneden 200,is dat niet het geval, terwijl het gewone veldbeemd zich met 250,bij 80% participatie voor de teler, op een redelijk peil handhaaft. De schaarse hoogwaardige veldbeemdselecties trekken met een recordprijs van 600,in de groothandel, de geroutineerde graszaadteler aan, ook al is zowel de opbrengst als de kiemkracht daarvan belangrijk lager en riskanter. In het algemeen is de graszaadopbrengst per ha in 1.963 even wel tegengevallen, na de zeer goede opbrengst in 1962. Samen met 1961 is er over de laatste drie jaar een gemiddelde opbrengst voor gewoon veldbeemd en uitstoelend roodzwenk op tenminste 1000 kg droog en schoon zaad per ha te berekenen. Maar de grote opbrengstverschillen, mede door meer of min der geslaagde cultuurmethoden, blijkt uit de tot 2.000 kg per ha komende topopbrengsten, waar dus opbrengsten van 500 kg of misoogsten tegen overstaan. 0OK de raaigrassensector, waarvan de marktpositie meer gericht is op de voederbouw, dus zonder de inslag van luxe en recreatie der gazon- grassensector, kenmerkt zich door herstel van de prijsinzinking voor Wes- terwoldsraai, beneden 100,in de groothandel voor selecties en de land- rassen zelfs tot 60,Inmiddels is door rigoureuze teeltinkrimping en opruiming de exportmarkt van Westerwoldsraai gestegen tot 150,tijdelijk opwegend tegen het zwaar concurrerende Italiaanse raai, dat voor voeder- bouw als ondervrucht in plaats van. klavers meer de voorkeur geniet, maar niet éénjarig is. Daar Westerwoldsraai wel éénjarig is, in tegenstelling met de andere graszaadrassen, is daarvan door teeltuitbreiding een snellere marktaanpassing te verwachten. Evenals bij Engelsraai als toonaangevend weideras met vele selecties van weide- en hooitypes, overvleugelen bij de raaigrassen de selecties de landrassen, daa» de selecties overigens bij minder zaadopbrengst, bladrijker zijn en vaak sneller groeien. De prijzen van se lecties zijn dan ook aanmerkelijk hoger, terwijl de kontraktprijzen van raai grassen althans zeer overwegend vast zijn in verband met groothandels - v oorkoopkontrakten TETRAPLOïDERASSEN INMIDDELS is de veredeling van raaigrassen, evenals bij suikerbieten- zaad, op moderne leest geschied en zijn er van Westerwelds- en Italiaans xaaigras tetraploïderassen in de handel en is ook tetraploïd Engelsraai met vroege en late types in beproeving. Deze kweekmethode met overigens wis selvallige resultaten en extra kosten, opent een nieuw perspectief ook op de exportmarkt, waar meerwaardige rassen tegen concurrerende prijzen een voorsprong hebben, maar strak gebonden aan hoge kiemkracht en zuiver heid. In de kontraktteelt moet de graszaadteelt technisch maar ook bedrijfs economisch concurreren met de graancultuur, waardoor de betere rassen en selekties in ons land de landrassen meer en meer zullen voorbijstreven in areaal en gemechaniseerde cultuurmethoden. Voor oogst 1963 laat de markt positie zich vrij stabiel en gunstig aanzien, maar de geldelijke opbrengst per ha, na aftrek van de door de kontraktfirma's berekende droog- en schonings- kosten en de kortingen voor kwaliteitstekortkomingen, is de kritische verge lijkingsmaatstaf met 2.000,per ha als uitgangspunt, waarbij de wil lige markt voor graszaadstro ruim opweegt tegen die van graanstro. N dergelijke vergelijking kan worden gemaakt tussen de teelt van rijpe erwten en van doperwten op kontrakt met de conservenindustrie, waar van het kontrakt prijsniveau voor 1964 door loon- en kostenstijging wel enigermate is verhoogd, maar waarbij ernstig rekening is gehouden met de zware concurrentie op de exportmarkt van blik- en diepvriesconserven en met de soms goedkope invoer van grondstof uit België. De animo voor deze kontraktteelt is in diverse, vooral klei-akkerbouw- gebieden, vrij groot met in opbrengst en kwaliteit wisselende rassen mede door het tijdstip van oogsten, waarbij de teler een financiële opbrengst per ha beoogt die tegen rijpe erwten opweegt. Ook de kontraktteelt van conservenbonen, evenals van winter groenten. verenigt de intensieve akkerbouw met de grove tuin bouw, waarbij de tussenhandel met individuele konirakttelers con curreert met de collectieve kontraktteelt via de tuinbouwveilingen Deze concurrentie is niet alleen financieel afhankelijk van de marktpositie en de vraag om tijdige grondstof voor de fabrieks- campagnes, maar ook in service bij de levering van zaaigoed bij de oogst met hulpkrachten en machines en bij het transport naar de fabriek. De veilingen zijn daarbij ingesteld op kwaliteitskeiiring en een aan de veilingaanvoer aangepast oogst- en leveringsschema. Evenals de kontraktteel van land- en tuinbouwzaden zeer gebaat is bij aangepaste algemene en participatievoor waar den met een ver antwoorde verdeling van de rechten en verplichtingen, wordt de kontraktteelt voor de industriële verwerking bevorderd door objec tief marktonderzoek van landelijke instanties. Averigcns geeft de verhouding van vraag tot aanbod de toon aan, waar- door het kontrakt-prijsniveau voor spinaziezaad bij 1963 met 20, per 100 kg is verhoogd van 90,— tot 110,— voor de overwegende rassen, als gevolg van de lage opbrengsten door slecht oogstweer en de krappe voor- raadpositie ook op de exportmarkt. Voor speciale en laatrijpe rassen, vaak met minder obrengst en voor overwegend afzet in het binnenland, is nog wel iets meer te bedingen, zodat voor spinaziezaad, mede als voorvrucht van kanvijzaad, met eveneens een gunstige marktpositie op klei-akkcrbouwbe- drijven, vooral in het noorden des lands, een aanmerkelijke teeltuitbreiding te verwachten is. Ook de kontraktteelt van suikerbietenzaad wordt geanimeerd door de gunstige afzet by meer suikerbieten in 1964 in binnen- en buitenland en de areaalbeperking 1963 als gevolg van deels uitgewinterde pootbieten. Wegens de overheersende teelt van polyploïde rassen is de participatiebasis van deze teeltkontrakten evenwel aan herziening toe, omdat de exportprijs van di- ploïdzaad tot dusver in de verhouding 60 40 voor de kwekers/handelaren het uitgangspunt is. Voor polyploid is de prijs veel hoger, in verband met de durabele kweekmethode, waarvoor de kwekers een extra vergoeding ver gen. Evenals voor voederbietenzaad in het Groninger bietenzaaddomein met enige uitlopers naar Friesland en Noord-Holland, daar om de vergelings- ziekte in Zeeland en de N.O.P. de bietenzaadteelt verboden is (behoudens de in Zeeland te verlenen ontheffingen), zal voor 1964 en 1965 vraag en aanbod bij de uitbreiding de doorslag geven en bij de animo de telerskon- traktprijs voor oogst 1963, die thans in discussie is. Bi Bij de opkweek van stookaardbeien dienen we een juiste temperatuur en luchtvochtigheid aan te houden. Overdag dient een temperatuur aan gehouden te worden van 18 graden C.; de nachttemperatuur op 10 graden C. Verder moet de luchtvochtigheid aan de lage kant worden gehouden, dit Lv.m. het optreden van Botrytis. ■I In de praktijk is gebleken dat de Jonathan dankbaar is voor een vroege snoei terwijl de Cox's Orange Pipin gunstig reageert op een latere snoei. Dus eerst de Jonathan snoeien en daarna de Cox's. Een populierenwindscherm kunnen we gemak kelijk zelf kweken mits de poten maar op tijd zijn gesneden en worden geplant. De beste tijd om de poten te planten is eind januari begin februari. Voor het snijden en gereedmaken is het nu de hoogste tijd. We nemen stekken van 1.50 meter lengte en plaatsen deze 40 cm in de grond. De teelt van aardbeien in kistjes begint met het inbrengen van de kistjes met planten op het eind van deze maand. Mocht een vorstperiode dit beletten dan rustig laten staan met een flink dek stro er op. Op deze manier kunnen ze toch binnen worden gezet als we begin februari gaan verwarmen. Voor het opkweken van tomatenplanten moeten we minstens 60 dagen rekenen. U kunt dus zelf uitrekenen wanneer gezaaid moet worden als U tomaten wil planten na stooksla. B Zodra de grond het toelaat kan een begin wor den gemaakt met het zaaien van andijvie, voor voorjaarsteelt onder glas of volle grondsteelt, in een warme bak of kas. De grondtempera- tuur mag niet beneden de 12 graden C. komen. Deze temperatuur moet beslist worden aange houden, dit met het oog op schieters. M Jonge tomatenplanten kunnen worden aange tast door de wortelduizendpoot. Het zijn onge veer 2 mm vuil-witte diertjes die in de grond leven. De aantasting vindt meestal plaats en kele dagen na het planten. Als U denkt van deae beschadiger last te hebben dan kan het beste wat stuifparathion in het. plantgat wor den gebracht. ÏVE omzet van de fruitveilingen is in 1963 in Zeeland heel wat lager geweest dan in het jaar daar- voor. Dit blijkt uit het overzicht van de veilingomzetten dat het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen vorige week heeft bekendgemaakt. De totale veilingomzetten in ons land kwamen, in 1963 op een bedrag van 890 miljoen gulden. Ten opzichte van het jaar daarvoor is dat een stijging met 21 miljoen gulden. Deze stijging blijft belang rijk beneden het gemiddelde van de laatste jaren. Het Centraal Bureau van de veilingen zegt in haar commentaar over deze omzetcijfers, dat de tuin bouw onder glas de in 1962 bereikte gunstige positie in 1963 zeker heeft gehandhaafd. Over de situatie ten aanzien van de teelt van pit- en steenvruchten wordt gezegd dat deze zorgen baart. Het omzetverloop blijft achter te» opzichte van de kostenstijging in 1963. Het afgelopen jaar was een slecht jaar voor deze sektor. Over het kleinfruit wordt gezegd dat de indruk is, dat de tuinbouw in deze sektor zijn positie, zij het met ups en downs, ongeveer weet te handhaven. De conclusie ten aanzien van de sektor van de vollegronds groenteteelt is dat in deze sektor in 1963 belangrijke verliezen zijn geleden en dat dit een tak van tuinbouw is, die over een reeks van jaren gezien te vaak niet mee komt. Samenvattend wordt over de omzet van de Nederlandse tuinbouw in 1963 gezegd dat de stijging al leen voor de tuinbouw onder glas voldoende is geweest. In alle andere sektoren was 1963 een jaar van teruggang. Met name in de opengronds groenteteelt en in de fruitteelt ging deze teruggang ge paard met verliezen. In de kleinfruitteelt ging een stijging van de afgelopen jaren verloren. Tenslotte geven we hieronder het overzicht van de omzetten van de Zeeuwse veilingen in 1963, vergeleken met 1962. Ten opzichte van het voorgaande jaar valt er in Zeeland een teruggang te constateren van 17 ofwel een bedrag van ruim 6,5 miljoen gulden. De omzet was in Zeeland als volgt: 1962 Goes 9.500.436 Kapelle- Biezelinge 11.403.977 Krabbendijke 3.763.560 Middelburg 3.094.007 St. Annaland 3.242.277 1963 Minder 8.552.112 948.324 9.457.364 1.946.613 3.156.135 607.425 2.478.097 615.910 2.322.189 920.088 St. Maartensdijk 2.165.192 Stavenisse 1.290.056 Terneuzen 2.061.043 Tholen 1.324.934 Tot. Zeeland ƒ37.845.482 1.515.673 649.519 927.501 362.555 2.010.461 50.582 901.202 423.732 ƒ31.320.734 6.524.748 Wanneer de weersomstandigheden het toelaten dan kan in de laatste week van januari een be gin worden gemaakt met het zaaien van tuin bonen en erwten, voor de vollegrondsteelt, on der glas. B Denk er aan als U radijs wilt zaaien dat dit ge was geen vorst kan verdragen. Radijs kan wor den voorgekiemd in wit zand. Is de tempera tuur te laag om het te zaaien dan kan het ge kiemde zaad gemakkelijk enkele weken in het zand blijven staan. Uiteraard vorstvrii, B Bij de snoei van peren letten we er op dat de koptak bij de rassen Conference, Triomphe de Vienne en Clapp's Favourite minder sterk wordt teruggenomen dan bij rassen als Doyenne du Cornice en Beurre Hardy.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 18