Wie POLYKUHN zaait zal winst oogsten KORTE WENKEN SAMENWERKING IN LAND- EN TUINBOUW Poiykuhn-zaad is leverbaar in: normaal zaad, M-zaad, precisie-zaad typen D en C. Het begin van een goede bietenoogst is een regelmatige stand en vlotte opkomst. Dit wordt alleen bereikt bij een juiste verdeling van het zaad èn een hoge kiemenergie. Men verkrijgt dit bij uitstek met Polykuhn type D. UITBREIDINGSPLANNEN 84 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD (Vervolg van pag. 90) In gebruik zijn: 4 tractoren 1 maaibalk 2 aardappelpootmachines 1 harkkeerder 1 volautomatische aardappelrooier 1 stropers .1 vlaszaaimachine 1 sproeimachine 3 zelflossende wagens 1 combine in eigendom en 2 bietenrooier (1- en 2-rijig) 1 combine in huur Uitbreiding van het machinepark is te vernachten met 1 vlastrekmachine in 1964, ook zal een tweede sproeimachine met 20-M sproeiboom toegevoegd worden, terwijl later vermoedelijk een tweede eigen combine en een precisie- zaaimachine zullen worden aangeschaft. Eén aanzienlijke gezamenlijke investering zoals we zien, en de heer H. J. van der Zande, Voorzitter van deze coöperatie, toonde met deze gegevens wel aan dat de samenwerking volledig aan de verwachtingen heeft voldaan en en dit nog doet. Meer dan elders kregen wij de indruk dat op Schouwen een grote soepelheid tegenover de leden wordt betracht, als het er om gaat in hoeverre zij van de combinatie gebruik willen maken. Bepaalde leden bezitten n.l. zelf machines welke ook de combinatie bezit. Voor dat onderdeel behoeven ze daarvan dus geen gebruik te maken. Verder kan iedereen, de in de omgeving gevestigde loonwerker inschakelen als dat nodig geacht wordt. Deze loonwerker vult dikwijls het werk van de combinatie aan, kennelijk tot wederzijdse tevredenheid. We zullen later nog uitvoerig op het gelijktijdig bestaan van combinatie naast loonwerkers terug- Komen. Het opmerkelijke feit doet zich op Schouwen voor dat een andere loonwerker bij de coöperatie in dienst getreden is en daar optreedt als direc teur belast met de werkverdeling en het algemeen toezicht op gebruik en onderhoud der machines. GOEDE VERSTANDHOUDING EN ONDERLING BEGRIP UET zal in de loop van hetgeen we over deze soort combinaties schreven v/el duidelijk geworden zijn dat goede verstandhouding en onderling be grip de voornaamste pijlers zijn waarop het geheel rust. Dat de figuur van de dagelijkse leider daarbij zeer belangrijk is zal wel geen nadere toelichting behoeven. Bij een combinatie als op Schouwen, met meer dan 50 leden en talrijke ma chines spelen deze factoren een nog grotere rol dan bij die van kleinere om vang. We zien dus dat veel deelnemers niet noodzakelijk tot schipbreuk behoeft te leiden. De heer v. d. Zande vindt zelfs dat zich bij deze coöperatie geen bijzondere moeilijkheden of problemen voordoen en als dat zo is, kan men wel aannemen dat in de combinatie de meest ervaren en geschikte leden de leiding goed in handen hebben. Ware dit niet zo dan zou voortbestaan en uitbouw ten enen male onmogelijk zijn. Wat de voornaamste voordelen betreft, deze zijn op Schouwen tweeërlei. De grotere bedrijven kunnen hun voornaamste probleèm de arbeidsvoor ziening gemakkelijker oplossen, de kleinere zien zich door het lidmaatschap van de coöperatie niet geplaatst tegenover onoverkomenlijke investerings moeilijkheden. Voor alle bedrijven geldt dat de eigen inventaris van geringe omvang kan blijven en dat men met weinig eigen personeel kan toekomen. De kosten voor ieder lid zijn per jaar een vast bedrag per ha van zijn be drijf, terwijl de verrichte werkzaamheden worden berekend tegen het mini mum Boval-tarief. Voor de uitvoering der werkzaamheden zijn naast het personeel der b€-- drijven 3 personen in dienst der coöperatie, welke laatste ook het onderhoud der machines voor hun rekening nemen. Al met al staat het wel vast dat de coöperatie te Nieuwerkerk in een be hoefte voorziet, waardoor de kans op toeneming van het aantal leden en vergroting van het arbeidsterrein niet onmogelijk moet worden geacht. Ook in de andere delen van Zeeland heeft de werktuigencombinatie of -coöperatie ingang gevonden. Zo bestaat er in Zeeuws-Vlaanderen die te Zuidzande, welke in 1956 werd opgericht. Daar hierover reeds in maart 1960 reeds uitvoerige gegevens in dit blad werden vermeld, zullen we daarop nu niet uitgebreid op ingaan. Toen beschikte deze combinatie reeds over een 13-tal machines en werk tuigen. Het aantal leden bedroeg 8, die in totaal 260 ha exploiteerden. Men mag zeker aannemen dat, nu inmiddels 4 jaren verstreken zijn, deze samenwerkende bedrijven grote ervaring hebben opgedaan en wat de machines betreft met hun tijd zullen zijn meegegaan. Nu zowel als toen zal er gelden dat goede leiding en de kunst te geven en té nemen de voorwaarden voor blijvend succes zijn. In een volgend en laatste artikel zullen nog enkele voorbeelden op Tholen en in West Noord-Brabant worden besproken, terwijl tevens de positie van het loonwerkbedrijf naast en tussen deze in combinatie werkende landbouwbedrijven zal worden bezien. VAN YSSELDIJK. Rassenlijst'64 rangschikt POLYKUHN aan de top! Streekplan Walcheren. Vanaf 14 januari 1964, ge durende 3 weken, ligt ter provinciale griffie te Mid delburg en ter secretarie van de gemeente Vrouwen polder voor een ieder ter inzage de bij besluit van Provinciale Staten dd. 5 november 1963 nr. 17 vast gestelde tweede partiële herziening van het streek plan Walcheren (betrekking hebbende op gebied bin nen de gemeente Vrouwenpolder). Belanghebbenden die zich met bezwaren tot Gedeputeerde Staten heb ben gewend, kunnen binnen een maand na de eerste dag van de tervisielegging schriftelijk bezwaren in dienen. De bezwaarschriften dienen te worden ge richt aan H. M. de Koningin en moeten worden in gediend bij de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te 's-Gravenhage. Bruinis.se. Vanaf 20 januari 1964, gedurende 14 dagen, ligt ter inzage het bij raadsbesluit vastgestel de ontwerp tot wijziging van de „Bebouwingsvoor schriften Uitbreidingsplan West Bruinisse Herzie ning 1959". Gedurende zes weken na afloop van ge noemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. Schoondljke. Tot 27 januari j.l. lag ter inzage het bij raadsbesluit vastgestelde ontwerp tot wijziging van het plan van uitbreiding „Kattekreek", met ge wijzigde bebouwingsvoorschriften. Gedurende zes weken na deze datum kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend, bezwaren indienen bij G. S. js-AMILLE, muur en erreprijs zijn alleen te bestrijden als ze nog klein zijn. Controleer de wintertarwe nauwkeurig op het voorkomen van dit kleine zaadonkruid. Zodra 11 maar even met de sproeikar over het land kunt en de lucht vochtigheid goed is, spuit dan met D. N. O. C. U voorkomt hiermede zaadvorming van onkruid wat voor een volgend gewas als erwten of suikerbie ten erg belangrijk is. 1J ET machinaal melken met een benzine- of dieselmotor vraagt een zeer bedrijfszekere motor. Het is daarom zaak deze geregeld te laten nazien. Kleine reparaties kunt u zelf misschien wel uitvoeren maar voor een grotere beurt kunt u beter de vakman raadplegen. Onderdelen die versleten zijn, worden door nieuwe vervangen. Maar de rubber tepelvoeringen van de melkma chine moeten eerder worden vernieuwd. Bij het gebruik ontstaan hierin scheurtjes, die bijna niet te zien zijn en oorzaak zijn van minder goede kwaliteit van de melk. Ieder half jaar moeten de tepelvoeringen ïbórdén vernieuwd TT IER en daar wordt tijdens een vorstperiode stalmest op het grasland gebracht. Uit een oogpunt van werkverdeling is dit juist. De waarde van de mest komt echter niet tot zijn recht en de grasmat kan veel lijden van de zware reagens. Beter kan de stalmest op het perceel op een hoop gezet en later verspreid worden bij open weer en voldoende droge grond. JTE ervaring heeft geleerd, dat op de bedrij- ven de stikstofbemesting op grasland en wintergranen veelal fé laat wordt gegeven. Vroege aanwending geeft een steviger gewas. De stikstof op deze gewassen moet gestrooid worden voordat de gewassen uitlopen. Tracht dit voorjaar eens wat vroeger te zijn en begin zodra de weersom standigheden zulks toelaten. 1T/1ST u dat de mclkproduktie van een koe voor 70% bepaald wordt door de voeding? Voor slechts 30% speelt de erfelijke aanleg een rol. Bent u niet tevreden over de produktie dan moet u in de eerste plaats het rantsoen berekenen. Een rant soen van goede ruwvoedermiddelen. op de juiste wijze aangevuld met krachtvoeris de eerste stap naar 'produktie-perbetering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 15