A/sch-Vlaamse Akkerbouwbedrijven 93 VRIJDAG 31 JANUARI 1964 J. SCHEELE en J. H. BOUMAN R.L.V.D. Axel De graslandexploitatie op de Zeeuwsch-Vlaamse akker bouwbedrijven levert zeer teleurstel lende resultaten op in vergelijking tot de uitkomsten der akkerbouwgewassen. De uitkom sten der L. E. I.-bedrijven doen vermoeden dat dit verschtfnsel bovendien een blijvend karak ter begint aan te nemen. De grasland- en de veeverzorging beginnen problematische arbeids-toppen te veroorzaken bij het afnemende arbeidsaanbod. Een ingesteld onderzoek toonde aan dat er op de akkerbouwbedrijven nog een belangrijke oppervlakte grasland gescheurd zou kunnen worden. Een aantal percelen zou daarbij tevens een egalisatie moeten ondergaan. Dit egaliseren kan door gespecialiseerde loonbedrijven goed en in korte tijd uitgevoerd worden tegen tarieven die aantrekkelijk zijn. Licht egalisatiewerk kan ook door de boer zelf ter hand worden genomen. In dit artikel zijn een aantal mogelijkheden aangegeven. De kosten zijn dan lager, maar het werk duurt veel langer. Mochten de vleesprijzen zich zodanig herstellen dat het houden van rundvee weer per spectieven biedt, dan zullen de kosten van de eg alisatie niet verloren zijn, daar dan volwaardig grasland aangelegd ban worden. Op het gescheurde grasland moet met zorg een gewassenschema worden, opgesteld, waar voor in dit artikel enkele aanwijzingen gegeven worden. Tenslotte zijn voor het niet scheurbare grasland enkele alternatieven aangegeven, die geen van alle een verhoging van de rentabiliteit tot gevolg zullen hebben, maar wel knellende arbeidstoppen afzwakken. •ijnencï beeld Voor de vertering van de omgeploegde zode is o.a. stikstof nodig, welke dus in ruime mate aan wezig is. Na het verteringsproces komt deze stik stof weer beschikbaar en het is van belang dat dit beschikbaar komen niet te snel en in te grote hoe veelheden tegelijk plaats vindt. Dit kan voorkomen worden door niet te vroeg te scheuren, maar dit liever wat later in het seizoen tot zelfs zeer kort voor het zaaien uit te voeren. Tevens is hierbij van belang, de zode niet te fijn te maken, dus het frezen bij voorkeur achterwege te laten. Het ploe gen moet bij voorkeur niet Je ondiep gebeuren. Laai scheuren, eventueel onder wat natte omstandigheden, is evenmin een bezwaar. De vertering van de zode zal hierdoor vertraagd worden en het eerste gewas zal niet die zeer grote hoeveelheid stikstof ter beschikking krij gen. Het wat dieper onderploegen van de zode zal het zaaiklaar maken vergemakkelijken, maar toch zal bij het ploegen naar een zo vlak mogelijke grondlegging gestreefd moeten worden. Ongelijk liggende grond laat zich op gescheurd grasland met een egge vrij moeilijk vlak maken. HET EGALISEREN VAN ONGELIJK GRASLAND ZOALS uit de enquête al bleek, zullen verschil lende percelen grasland eerst een egalisatie moeten ondergaan, voordat ze geschikt zijn als bouwland. De mate, waarin geëgaliseerd moet worden, loopt zeer uiteen. In de meeste gevallen zal licht egalisatiewerk voldoende zijn, maar er liggen ook percelen waar zeer veel grond verzet moet worden, soms zelfs over vrij lange afstanden. Dat hierbij de kwaliteit van het werk van grote betekenis is, behoeft geen betoog en een eenmaal verkeerd behandeld perceel is moeilijk meer goed te krijgen. Met wat extra moeite en kosten kan voorkomen worden dat door zonder meer gelijk te schuiven, extra vruchtbare en arme plekken ontstaan. Wanneer een zware egalisatie vereist is, kan deze het beste worden verricht door een bedrijf, dat gespecialiseerd is in het uitvoeren van cultuur technische werken. Zo'n bedrijf beschikt over zwaar materiaal en geroutineerd personeel en kan het werk in korte tijd uitvoeren. Wij hebben zo'n be drijf bezocht en de outillage en de kwaliteit van het uitgevoerde werk bekeken, en kwamen tot de slotsom dat deze werkwijze ideaal mag worden genoemd, mits ze onder droge omstandigheden wordt uitgevoerd. Zeer ongelijk grasland werd omgezet in vlak bouwland, waarop overal een laag teelaarde van gelijke dikte aanwezig was. Wat betreft de kosten kan worden meegedeeld dat voor ƒ2.000,a 2.500,per ha reeds zwaar egalisatiewerk werd uitgevoerd, mits de te behandelen oppervlakte niet te gering is. Wel is het gewenst vooral een hoogte- kaart te laten maken, hetgeen voor beide partijen aantrekkelijk is in verband met het bepalen van de gewenste uitvoering en de kostenbegroting. Gezien in het licht van de eerder in dit artikel genoemde saldoverschillen tussen akkerbouwge wassen en rundveehouderij, kunnen deze egalisa- tiekosten bij de huidige prijsverhoudingen in enkele jaren worden terugverdiend, en dus zeker niet te hoog worden genoemd. Wel zal na het scheuren in veel gevallen een drainage noodzakelijk zijn. KAN DE BOEK OOK ZELF EGALISEREN? IN bepaalde tijden van het jaar komen op de akkerbouwbedrijven kleine arbeidsoverschot- ten voor. Bovendien zijn deze bedrijven vaak ruim voorzien van traktie in de vorm van één of twee trekkers. De vraag ligt dus voor de hand of de boer zelf het egalisatiewerk ter hand zou kunnen nemen. Indien hij de beschikking kon krijgen over een eenvoudig apparaat, dan zou zo'n egalisatie heel goedkoop kunnen worden uitgevoerd. Het loon van de vaste arbeidskern moet ook in een slappe periode uitbetaald worden, .dus de kosten van een dergelijke egalisatie zouden beperkt blij ven tot wat extra brandstof en de kosten van het aan te schaffen apparaat. Een inventarisatie van de in de handel zijnde of zélf-ontworpen apparaten bracht aan het licht dat er voor ondernemers, die het zelf wil len uitvoeren, wel mogelijkheden zijn. Deze mogelijkheden zijn natuurlijk beperkter dan bij een uitvoering door een gespecialiseerd be drijf met grote machines. Er zijn echter mooie voorbeelden in de prak tijk te zien waar de boer kans zag met een voudige middelen keurig egalisatiewerk te ver richten. De hoogteverschillen moeten dan niet al te groot zijn, evenmin als de afstanden van het grondtransport, terwijl men een beetje ge duld moet kunnen opbrengen, want het werk duurt veel langer, soms enkele jaren. WELKE WERKTUIGEN? DE volgende werktuigen kunnen voor egalisatie werk gebruikt worden: a. Het molbord. Behalve het algemeen bekende oude type zijn er tegenwoordig uitvoeringen in de handel, die wat betreft capaciteit en con structie zeer praktisch zijn voor egalisatiewerk. b. De grondbak. Deze wordt bevestigd aan de driepuntsophanging van de trekker en schept zich al rijdende vol. Deze bak wordt niet ge sleept maar gedragen en kan ook voor iets grotere transportafstanden gebruikt worden. c. De cultivator is wel de goedkoopste mogelijk heid, daar dit werktuig op praktisch elk bedrijf aanwezig is. De cultivator moet dan voorzien worden van een bord, dat tegen de achterste rij tanden geplaatst wordt, en is dan voor licht egalisatiewerk zeer goed bruikbaar. De grondschuif, welke in diverse uitvoeringen verkrijgbaar is, zowel vóór als achter op de trekker gemonteerd. Voor een doelmatig gebruik vragen de volgende punten nog de aandacht: de grond moet van te voren losgemaakt zijn, bijvoorbeeld met een cultivator; voor alle grondschuiven geldt dat ze, om goed te werken, even breed of iets breder zijn dan de spoorbreedte van de trekker; op minder losse grond verdienen trekkers, voorzien van een hefinrichting met druk- systeem, de voorkeur; het vraagt routine en geduld om met deze ap paraten vlot te kunnen werken. DE GEW'ASSENKEUZE OP GESCHEURD GRASLAND WANNEER het grasland vrij diep is omge- ploegd, betekent dit dat er wat minder be- wortelde grond boven is komen te liggen. De be werking met de egge zal hierdoor gemakkelijker uitvoerbaar zijn dan op een ondiep geploegd per ceel, waar de zode zeer dicht onder de oppervlakte zit. De grondbewerking in het voorjaar heeft alleen ten doel de oppervlakte vlak te maken. Een intensieve bewerking, die een fijn en los zaaibed tot gevolg zou hebben, is niet gewenst. Wordt het zaaibed toch te los, dan kan met een zware cam- bridgerol de grond wat aangedrukt worden. De gewassenkeuze op gescheurd grasland vormt vaak een probleem. Dit geldt niet alleen voor het eerste gewas, maar ook voor de volgende. Het is daarom wenselijk een meerjarig schema op te stol len waarin een aantal gewassen zijn opgenomen die zo weinig mogelijk hinder ondervinden van de stikstofrijkdom in de grond, bijvoorbeeld le jaar: erwten 2e jaar: koolzaad, tarwe, erwten of bieten 3e jaar: karwij, luzerne, bieten, tarwe of uien 4e jaar: tarwe, bieten, vlas of stambonen. Voor de meeste gewassen zal men zich moeten beperken in de zaaizaadhoeveelheid. Granen en peulvruchten kunnen volstaan met 60 a 70 van de norm. Verder is er op gescheurde percelen een grote kans op schade door vreterij. Het is daarom goed het zaaizaad van hierdoor gevoelige gewas sen te ontsmetten met de bekende middelen. MOGELIJKHEDEN VOOR HET NIET SCHEURBARE GR ASIA ND JLTAAST het beweiden door mestvee met de daar- aan verbonden financiële en arbeidsorganisa- torische bezwaren zijn er voor het niet scheurbare grasland nog de volgende exploitatiemogelijkheden a. Het inscharen. Het aanbod om vee in te scharen is echter beperkt en de winstmogelijkheden zijn niet groter bij de geldende prijzen. De arbeids- behoefte is echter veel lager en beperkt zich tot de graslandverzorging. b. De populieren teelt. Ook deze exploitatievorm zal geen rendementsverbetering opleveren, maar eveneens de arbeidsbehoefte sterk doen af nemen, terwijl de verzorging van dit gewas niet aan een bepaalde tijd is gebonden. c. De afzet van gras aan de Groenvoeclerdrogerij. Een stukje toekomstmuziek, maar misschien in de toekomst te realiseren. In samenwerking met de Coöperatieve Groen- voederdrogerij wordt momenteel onderzocht of deze afzetmogelijkheid aantrekkelijk kan zijn. Ook hiervan zal geen hoog rendement verwacht mogen worden, maar hierdoor zouden zowel de vee- als graslandverzorging komen te vervallen, uitgezon derd het kunstmest strooien. Een voorwaarde is dat de betreffende percelen berijdbaar moeten zijn. Een combinatie met populierenteelt zou tot de mogelijkheden kunnen behoren. HET AFSTOTEN VAN GRASLAND IN uitzonderlijke gevallen zou men ook zijn toe vlucht kunnen nemen tot het afstoten van grasland, bijvoorbeeld een waardeloos stuk kreek of dijk. Deze maatregel zou een verkleining van het bedrijf betekenen. Maar in sommige gevallen bedrijfseconomisch aantrekkelijk zijn, mede gezien in het licht van het afnemende arbeidsaanbod. Dit afstoten kan natuurlijk slechts gerealiseerd worden, voorzover dit afzonderlijke pachtpercelen betreft. Dat men er niet gauw toe overgaat een stuk van zijn bedrijf af te stoten is begrijpelijk, maar dat er nog liefhebbers gevonden worden, wanneer ergens een waardeloos stuk kreek of dijk gepacht kan worden, heeft ons wel eens verbaasd. In bepaalde gevallen kan de aanwezigheid van een veestapel nog juist.de doorslag geven, om een extra arbeids kracht aan te houden. Dat dit bij de huidige lonen en prijzen niet meer verantwoord is, behoeft geen betoog.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 14