Samenwerking in Land- en Tuinbouw Df 00 KUNSTMEST^g-— STROOIERS Fa. M.Lvan ACKER Zn. A.D.RIEMENS. Fa. G.I.SLABBEKOORN In. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD VEEL gevallen van samenwerking hebben betrekking op slechts twee of drie deelnemers, die ofwel gezamenlijk bepaalde machines in eigendom en gebruik hebben, of waar bij ieder andere machines in de combinatie brengt. In het nummer van dit blad van 1 maart 1963 schreven we een reportage over een groot akkerbouwbedrijf op Noord-Beveland, n.l. dat van de heer Van Langeraad te Kamperland. Het gecombineerd gebruik van landbouwmachines kwam toen reeds ter sprake en we zijn er nu nog eens bij hem op teruggekomen om enkele verdere details over deze geza menlijke exploitatie te vernemen. Reeds in 1947 werd hier een 12-voets combine aangeschaft. Drie bedrijven werkten hiermede, eerst in de gerst en later werd ook tarwe ge- maaidorst terwijl ook erwten met de combine verwerkt werden. Na verloop van tijd werd een pick-up pers aangeschaft en tenslotte een vlastrekker. Aanvankelijk werden deze machi nes door genoemde drie bedrijven gebruikt, die samen 200 ha bouwland hadden. Thans werken twee bedrijven samen, met een oppervlakte van 170 ha, waarvan ca. 100 ha graan en erwten. Ieders aandeel in de aanschaffingskosten is vastgesteld in verhouding tot de bedrijfsgrootte. De 'onkosten worden berekend per ha verwerkt produkt, de afschrijving wordt voor ieder bepaald naar rato van het geïnvesteerde bedrag. Om tot een goede werkverdeling te komen wordt vooraf een programma opgesteld, waarna de percelen beurtelings worden afgewerkt. Nauwkeurig worden aantekeningen gemaakt omtrent werkuren, onkosten, reparatieduur, kortom van letterlijk alles wat met de exploitatie en het onderhoud der machines te maken heeft, zodat aan het eind van het seizoen beschikt wordt over alle gegevens nodig om ieders deel van de kosten en afschrijving nauwkeurig te bepalen. Deze boekhouding wordt door één der beide deelnemers gevoerd. Een kwestie van vertrouwen uiteraard, welke na een samenwerking van ongeveer 15 jaren geen moeilijk heden oplevert. Toch vormt dit wederzijds vertrouwen overal voor een groot deel de basis van een succesvol samengaan |E voordelen welke de heer Van Langeraad in dit combineren van aan schaffing en exploitatie van machines steeds heeft gezien zijn misschien nu andere dan ongeveer 15 jaar geleden. Toen begon men met machines die nog moesten bewijzen bruikbaar te zijn, i b.v. de maaidorsers, en hadden de meeste landbouwers geen ervaring met ,j trekkers en dergelijke. Wanneer men toen voor een machine, welke men nog nooit eerder op zijn 'i bedrijf had gehad, zoals b.v, een maaidorser, ea 12.000,betaalde, was dat i naast een belangrijk bedrag ook iets waarvan men ten aanzien van bruik baarheid en duurzaamheid nog in het ongewisse leefde. De redenen om een dergelijke machine gezamenlijk aan te schaffen waren dus zowel vermindering van investeringsdruk als van aanwezig of vermeend risico. Het probleem der arbeidsbezetting op het bedrijf speelde toen nog geen rol. In de jaren daarna kreeg men vertrouwen in nieuwe vindingen en werd ook de factor arbeid mede beslissend. We wezen er. al op dat het gezamenlijk exploiteren van machines door twee partners verschillende vormen kent. Het kan gaan om één machine die men samen gebruikt of verschillende die in combinatie worden gekocht, of combi natie van machines die men ieder afzonderlijk bezit. In elk geval betekent het minder investering per bedrijf, meer rentabiliteit per machines en in de laatste jaren ook vooral minder behoefte aan toch al moeilijk te verkrijgen arbeidskrachten. Zagen we hierboven hoe twee bedrijven van behoorlijke omvang fgem. ca. 80 ha) op dit gebied kunnen samenwerken, dan is daarbij duidelijk dat de motieven die ertoe leiden thans -dikwijls andere zijn dan in de beginperiode. ARBEIDSBESPARING OP DE VOORGROND Ï\AT vooral de schaarste aan mankracht heden ten dage op deze grote V bedrijven als reden tot samenwerking belangrijker is dan b.v. op de kleine bedrijven op Walcheren, ligt voor de hand en dit bleek ons temeer toen we hierover spraken met de heer J. J. M. van Oeveren te Kortgene. Deze is deelnemer in een combinatie van 7 landbouwers met akkerbouwbedrijven van gemiddeld 45 a 50 ha die het afgelonen seizoen voor het eerst werkt en wel met twee 2-rijige aardappelrooimachines. Ieders aandeel hierin is bere kend aan de hand van het aantal hectares. In totaal worden ongeveer 50 ha aardappelen gerooid. (Adv.) IHÏ De LELY kunstmeststrooier geeft een uit stekende verdeling van alle kunstmest door de gedwongen geleiding via de lange gebogen strooiarmen. Ononderbroken strooit 2000 keer per minuut een arm de afgemeten hoeveelheid kunstmest. Vandaar dat uitstekende strooibeeld. Gebruik ook de LELY kunstmeststrooier. Vraagt nog vandaag inlichtingen of vrijblij vende demonstratie. Ieder der deelnemers heeft voor eigen rekening 1 4-tons kipwagen aange schaft voor de afvoer der aardappelen. Ook voor andere doeleinden kunnen deze wagens worden gebruikt. De oprichting van de combinatie is op bijzondere wijze geregeld. Zij is n.l. opgenomen in de Coöperatieve Vereniging Koelhuis te Kortgene. Daartoe moesten de statuten van deze vereniging worden gewijzigd. Een huishoude lijk reglement bevat de bepalingen die nodig zijn voor een goede samenwer king. De praktijk van het rooien komt er op neer, dat men twee ploegen vormt met voor ieder daarvan één der deelnemers die als werkleidor optreedt. Twee deelnemers in de combinatie stellen een trekker met chauffeur be schikbaar, de overige arbeidskrachten worden geleverd door de andere be drijven. De heer Van Oeveren legde er de nadruk op dat dit gecombineerd rooien in de eerste plaats veel minder mankracht vergt dan wanneer ieder bedrijf het rooien zelf ter hand neemt. Wanneer hij zelf op zijn bedrijf het rooien der aardappelen moest uitvoeren waren daarbij zijn 4 arbeiders geheel be trokken. Nu werken 2 man in de combinatie en twee blijven beschikbaar voor andere werkzaamheden op zijn bedrijf. Een voordeel bij deze combinatie is dat de percelen der deelnemende bedrij ven vrij dicht bij elkaar liggen. De verst verwijderde akker ligt niet meer dan 3 km van de centrale bewaarplaats af. De helft van de aardappeloogst wordt op de bedrijven zelf in bewaring genomen, de andere helft wordt coöperatief opgeslagen. Volgens onze zegsman wordt met dit gecombineerd werken het grootste voordeel behaald op het terrein der arbeidsbezetting, daarnaast is deze metho de iets goedkoper dan het rooien door een loonwerkbedrijf, waarbij voorheen op het land in zakken werd gerooid. Dat daarnaast minder investeringen te doen zijn dan wanneer men ieder een eigen rooimachine zou moeten aanschaffen ligt tevens voor de hand. NIEUWE PLANNEN NIET ONDENKBAAR De ervaring die men te Kortgene nu heeft opgedaan is zodanig dat men van gunstige resultaten mag spreken en dit zal aanleiding kunnen zijn dat ook voor andere gewassen, in de eerste plaats voor suikerbie ten, aan gecombineerd rooien kan worden gedacht. De voortgeschreden techniek op dit gebied heeft in korte tijd steeds betere mogelijkheden voor machinaal werk geschapen en voor het komende seizoen zullen te Kortgene wellicht reeds beslissingen in die richting genomen kunnen worden. OOK OP SCHOUWEN EEN GOED VOORBEELD |YE wederopbouw van Schouwen-Duiveland heeft veranderingen gebracht, welke spoedig de mogelijkheden en voordelen zowel als de noodzaak van samenwerking deden gevoelen. Immers het agrarisch herstel was één groot samensnel van allen die erbij betrokken waren. We hebben dit kortgeleden te Zierikzee nog eens kunnen vernemen toen het tot stand komen van de akte van toedeling der herver kaveling een feit was geworden. Uit dit samenspel is de zin tot samengaan gegroeid, ook nadat iedereen weer on het eigen bedrijf en de bijbehorende akkers was teruggekeerd. Te Nieuwerkerk ontstond dan ook reeds vroeg een cooneratieve vereniging met het doel gezamenlijk landbouwmachines en -werktuigen aan te schaffen en te exploiteren. Aanvankelijk waren er ca. 30 deelnemers die in hoofdzaak samenwerkten om het sproeien van land- en tuinbouwgewassen te vergemakkelijken. De tractie voor de sproeimachine vond toen nog met paarden plaats. Sindsdien is de combinatie sterk gegroeid zowel in ledental (thans 521 als vooral ook wat het machinepark betreft. Om van dit laatste een idee te geven kan het volgende lijstje dienen. (Zie verder pag. 94) Waterlandkerkje Hoek Kloetinge Tel. 01170-2163 Tel. 01154-298 Tel 01100-6606

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 11