T uinbou wklanken TIPS VOOR TUINDERS 89 V It lr» It A C, 8 1 JANUARI 1864 IN ZEEUWS'-VLAANDEREN zijn de eerste fruitteelt - bedrijven klaar met de snoei. Het zal niet dikwijls voor komen dat half januari dit belangrijke werk aan de kant is. Zo'n uitzonderlijk gunstige winter wat de werkzaamheden betreft komt maar zelden voor. De snoei zelf is op veel bedrijven zeer drastisch aange pakt, vooral bij de vruchtbare rassen Golden Delicious, Jonathan en James Grieve. De tegenvallers die dit seizoen gemaakt zijn met te kleine vruchten hebben hun uitwerking niet gemist. Ook van de zijde van de veiling en voorlichtingsdienst is er nog eens extra op gewezen dat alleen kwaliteit in de toekomst ge vraagd zal worden. Verschillende telers die nog met een „blijven-wijken" beplanting zitten hebben ook ingezien dat het anders zal moeten. Ze gaan nu eindelijk hun blijvers maar rooien en daarvoor in de plaats oude wijkers planten. Het is meestal wel 5 of 6 jaar te laat maar beter laat dan nooit zegt het spreekwoord. Het was de laatste jaren toch eigenlijk ook te gek dat zelfs de grootste knoeiers op fruitteeltge bied er nog een dikke boterham aan konden ver dienen. Dat het iedereen goed gaat zal door ieder een gewaardeerd worden, maar loon naar werken is toch wel het meest normale. Op groenteteeltgebied zijn een paar belangrijke dagen op komst. Dit kan men lezen in de Nieuws brief voor de streekverbetering Koewacht e.o. Er zullen n.l. op 29 en 30 januari in het Patronaats gebouw te Koewacht voorlichtingsdagen gegeven worden voor witlof, voeding en hygiëne. Door de witlofkwekers uit de omgeving zal witlof ingezon den worden welke door een jury wordt beoor deeld en waaraan enkele prijzen zijn verbonden. Op 29 januari om 2 uur zal de heer v. d. Ven van het Rijkstuinbouwconsulentschap Baren- drecht een inleiding houden over de teelt van ivitlof. Verder worden tentoongesteld enkele witlof- transformatoren, een precisiezaaimachine en een rijendunner. De huishoudelijke voorlichting zal natuurlijk de voeding en hygiëne voor haar reke ning nemen. Voor een gebied dat nog in opkomst is, kunnen zulke dagen wel belangrijk zijn. IN ZUID-BEVELAND is de glasteelt in op komst. In deze rubriek werd hierover de vo rige week het een en ander geschreven. We delen de mening van de deskundigen dat een opper vlakte glas de economische positie van een klein bedrijf aanzienlijk kan verbeteren, al zouden we niet graag een berekening maken hoeveel er de komende jaren met aardbeien en tomaten onder glas te verdienen valt. Om wille van de economie en niet om de hoge winsten die er wel eens gemaakt zijn, zullen dus vele klein-fruittelers met name in Kapelle een glaskern opzetten. Voor belangstellenden is in dat geval een bezoek aan het I. T. T. in Wageningen bijna een eis Of is het nog beter dat bijv. een studieclub een ex cursie naar Wageningen maakt? De kosten van een warenhuis zijn niet gering. Voor een kas van 1000 m2 als volgt: Geraamte -f glas (gegalvaniseerd) 22 per m- 22.000,— Regenleiding 1,35 per m2) 1.350, Watervoorziening 1.500, Drainage en grondverbetering 1.500, Samen 26.350, Speciale apparatuur, gereedschap, materialen, wegverharding meegerekend, komt men ruwweg aan 30.000 voor een klein warenhuis. En dat is maar een begin! Op langere termijn is voor een redelijke bedrijfsvoering zeker 100.000 nodig. Het is mogelijk voor een vakbekwaam en be trouwbaar tuinder om meer dan 3/4 te lenen zon der dat hij daarvoor waarborgen hoeft te hebben. De tuinbouw voorlichtingsdienst kan het ons pre cies uitleggen. Er zijn mogelijkheden voor de tuinbouwers om zich te specialiseren. Moeilijkheden ook zoals de watervoorziening en in veel gevallen de verkaveling. Hoeveel voordeliger zou het zijn als men kon komen tot glaskernen i.v.m. de watervoorzie ning en eventuele verwarming. Het is interessant om de ontwikkeling te vol gen, nog beter om een ontwikkeling in een goede richting te helpen sturen, EÉN van onze cultuurmaatregelen die nu uit gevoerd wordt in SCHOUWEN-DUIVELAND. is de snoei. Het is redelijk weer om te snoeien, en er wordt momenteel door velen gesnoeid. Er wordt ook sterk gesnoeid. Ook de snoeidemonstraties waren zeer goed bezocht, een bewijs dus dat men de snoei belangrijk vindt en zo goed mogelijk wil uitvoeren. Volgens de laatste gegevens gaat ook meer en meer het tijdstip van de snoei een rol spelen. De Starks Earliest nemen we het eerst b.v. in ok tober, daarna dan de andere rassen, om dan te eindigen met de Cox Orange (b.v. februari). Bij proeven in de N.O.P. bleek dat 8-jarige Cox Oran ge of type IX, vroeg gesnoeid, een opbrengst ga ven van 23 en laat gesnoeid 3540 L!per boom. Voor Schouwen-Duiveland zit dit grote verschil er niet in, maar laat ook eens een paar Cox-bomen staan tot maart. Persoonlijk voelen wij veel voor het afdekken van de grote snoeiwonden, b.v. alle zaagwonden met een goed afdekmiddel, voor een gave wondvergroeiing maar ook tegen kanker en bloedluis. We maakten ook enkele vergaderingen mee. De heren Hertgers-Mandersloot en Goddrie spraken over ziekten- en onkruidbestrijding. Er was veel belangstelling en er werden goede wenken ge geven, b.v. voorzichtig zijn met, of liever geen ka- ratane rond de bloei gebruiken, geregeld contro leren op door meeldauw aangetaste scheuten en deze dan uitknippen. Betrekkelijk nieuw was ook het advies: enkele malen een snuifje Tuzet (25 gram/100 liter water) na de bloei toevoegen aan de spuitvloeistof. Dit bevordert de kleur en vermindert de ruwheid, vooral van de Golden Delicious. De wenk om de snoei te combineren met een controle hoe of het staat met de eibezetting van bladluis en spint, en ook diverse bladrollers, leek ons zeer op zijn plaats. De nadruk werd ook ge legd op het meer zelf waarnemingen doen in het eigen bedrijf, en dan zelf beoordelen of een be strijding al dan niet uitgevoerd moet worden. Dit geeft natuurlijk een zeker risico, maar we moeten dit durven nemen. Elke bespuiting kost geld, elke bespuiting moet dan ook verantwoord zijn! Ook de chemische onkruidbestrijding gaat zeer vermoedelijk een grote plaats innemen op onze bedrijven. Wij hebben gehoord dat we over goede middelen beschikken die bij goede toepassing wei nig gevaar voor beschadiging te zien geven. Voor zand en klei aparte dosering, maar het lijkt erop dat we onze langste tijd geschoffeld hebben! WIJ in WALCHEREN vonden zeer belangrijke gebeurtenissen in de afgelopen periode: de jaarvergadering der Z. G. V. en de fruitteeltdag. Voor het eerst werd de Z. G. V.-jaarvergadering in Goes gehouden. Verheugend vonden we de grote opkomst van jongelui. Uit ervaring weten we van familie en vrienden dat het gros in 't ruime ver band der tuinbouw blijft. Trouwens leraren kun nen zich, indien nodig, troosten aan elke school opleiding. Van bijv. 100 H.B.S.'ers of 100 studen ten komt een groot deel helemaal niet aan de eindstreep toe. Vorige week op de Landbouwten toonstelling in het R.A.I.-gebouw trof ons ook het zeer grote bezoek van jongelui. Zo te zien velen met vader of groepjes onderling. We vinden al die jonge broekjes bij de Z. G. V. en in het R.A.I.- gebouw een uitermate verheugend teken. Om op de jaarvergadering der Z. G. V. terug te komen vinden we een drietal lezingen niet te wei nig. De aardbeilezing van de heer Noordermeer was erg leerzaam en gezien de voorbeelden die hij gaf geloven wij dat we in Walcheren hier veel van kunnen leren. Dat het kan blijkt wel uit de resultaten in Kapelle e.o. De heer ir. Van Soest stak de aanwezigen, op de hem eigen prettige, soms humoristische wijze, een riem onder 't hart. Vooral met zijn opmer king dat er in de omringende landen geen explo sieve uitbreiding is van de groenteteelt. Hij voor ziet dan ook een normale kans voor de Hollandse kwaliteitsprodukten. De heer Buishand wees als laatste op de tuin- bouwindustrie, m.a.w. de teelt in 't groot voor de fabrieken. Vele kollega's hebben reeds spinazie gezaaid. We hebben ze al mooi gepunt gezien. Wat ons verwondert is, dat men, ondanks het gemop per over de hoge zdadprijzen toch flinke stuk ken uitzaait. Dat de roep naar kwaliteit doorwerkt zagen we op enkele bedrijfjes waar men. zó rigoureus de bomen snoeiden, dat we vroegen: Waarom zo fors? Antwoord: „De kleintjes krijgen we niets meer voor". Deze mensen die nooit naar vergaderingen of voorlichtingsdagen gaan, ontdekken uit zich zelf dat het beter moet. Alleen vele jaren te laat. Oud sortiment en veel kroet en veel verspeelde energie Konklusie: „Luister eens naar een ander en ga met Je tijd mee". De snoei in Walcheren is reeds ver op streek. Ook in vele boomgaarden in Zuid-Beveland kon- stateerden we dat feit. Lekker vlug klaar en goed passend bij de werkverdeling. HE bloembollenteelt staat In THOLEN en overig V Zeeland dezer dagen weer in het middelpunt der belangstelling. Op 16 januari j.l. werd een bloembollendag gehouden te Bergen op Zoom, ge organiseerd door de afdeling van de K.A.V.B. in Zuid West-Nederland. Vele kwekers hebben deze leerzame dag bezocht. Tevens was hier nog wat op te steken voor de toekomstige tulpenkwekers Voor de tulpen, in Zuid West-Nederland ge teeld, bleek weer eens dat deze voor de vroeg- bloei zeer in trek zijn. Dit is dus een pluspunt voor onze streek. Nadelen zijn er echter ook naar voren gekomen. Eén van deze nadelen is dat men geen zoetwatervoorraad heeft om be regening toe te kunnen passen. Meestal is dit wel nodig, want vaak heeft men te maken met een droge periode juist in het voor jaar. Mogelijk is dit misschien toch wel te over- bruggén wanneer men in de gunstige omstandig heden verkeert, voldoende zoet water vast te kun nen houden in de sloten. Een uitgebreid onderzoek zou toch misschien wel op zijn plaats zijn. Als tweede nadeel werd o.a. genoemd de struc tuur, de ligging en het waterbergend vermogen van de grond. In de praktijk zien we dat vaak de structuur veel te wensen over laat. Maar zal dit in de bloembollenstreek nu ook allemaal af zijn? De indruk bestaat van niet. Bovendien is het voor de thans geteelde tuinbouwgewassen ook van groot belang dat de structuur van de grond in orde is. Wanneer de tulpenteelt nu zó rendabel is, mede gezien de goede eigenschappen wanneer ze in ons gebied geteeld worden, dan vraagt men zich toch wel af, is het dan niet verantwoord extra maatregelen te treffen zodat dit de structuur ten goede komt. Speciaal in de wintermaanden vreest men voor waterschade. Zou het nu niet mogelijk zijn door extra begreppeling dit te beperken Bijvoorbeeld met open greppels, maar beter is door het aanbrengen van filters met doorlatend materiaal (mosselschelpen). Uiteraard moet de tulpenteelt in het bedrijf passen, maar het gaat hier nog niet om hectaren. De beginnende kwe kers die straks de vakschool hebben doorlopen en een erkenning voor bloembollen telen kunnen be machtigen, zullen dit toch op bescheiden schaal gaan toepassen. Het is zeer op zijn plaats van voorlichtingszijde ervoor te waarschuwen voorzichtig te zijn. Het is echter ook weer zo, wanneer hier goede perspec tieven liggen, men deze kansen zeker moet be nutten om op een bescheiden schaal deze teelten te gaan toepassen. Met de nodige voorzorgsmaat regelen voor de detailontwatering en de afvoer van het oppervlakte water. Turfmolm als dek materiaal is duur, maar zal zeker de struktuur ten goede komen. TUIN BO U WVOORL IC H TIN G SD AGE N te houden in „Het Dorpshuis" te Oudelande. Maandag 3 februari 's middags 2 uur. Onder werp: „Biedt de contractteelt mogelijkheden voor tuinbouwgewassen Donderdag 6 februari 's middags 2 uur. Onder werp: „Biedt de bloembollenteelt mogelijkheden in uw bedrijf?'' Zodra vorstspleten in de stammen van appel bomen wórden waargenomen dienen deze zo spoedig mogelijk te worden behandeld. Dicht spijkeren met dunne kleine spijkertjes en daar na dicht smeren met entwas. Wanneer we spinazie zaaien dan gebruiken we de wolf resistente rassen. Eerst de grond door spoelen, daarna zaaien. Verder is het gewenst om 5 kg kalkammonsalpeter door de grond te werken. Zodra de spinazie boven de grond komt stuiven we enkele malen met TMTD-stuif ter voorkoming van smeul. Enthout voor het omenten van bomen neemt, men van vruchtdragende en gezonde bomen. We nemen kort geleed entrijs. Bent U niet ge heel zeker van de gezondheid van de moeder bomen bestel het dan bij de N. A. K. B. of een organisatie. In deze tijd, van het jaar is sla erg gevoelig voor vloeibare bestrijdingsmiddelen. Ook kan schade ontstaan door verschillende stuifmidde- len. Vooral als deze wat rijkelijk op het gewas wordt gebracht. Het beste resultaat wordt ver kregen door enkele malen achter elkaar licht te stuiven. Vele kwekers hebben de afgelopen weken het teeltplan opgemaakt voor het komende seizoen. Is dit noodzakelijke werk nog niet klaar dan is het hiervoor wel de hoogste tijd. Wormen en de uitwerpselen daarvan kunnen sla een onogelijk aanzien geven waardoor de verkoopprijs sterk terugloopt. Dit kan worden voorkomen door IV2 kg derris per are opper vlakkig door de grond te werken. Ook in pas- geplante sla kan het worden toegepast.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 10