lOUW KNOLSELDERIJ THOLEN, Fruitteelt Studiedagen STREEKVERBETERiNG ER GLASAARBSEITEELT Verzeker uw paarden en rundvee bij 69 J^NOLSELDERIJ is een vrij extensieve teelt, die niet veel arbeid vraagt. Sommige telers poten knolselderij met de plantmachine en rooien ze met de bietenrooier. Daarom zal deze teelt in de toe komst wel meer naar het grotere bedrijf gaan. Er zit misschien voor de tuinders iets in om voor de boeren planten te telen. een tuinbouwgebied in ontwikkeling VBfcTOAG 24 JANUARI 1M4 BODEM De grond moet voedzaam en vochthoudend zijn. Knolselderij is niet gebonden aan een bepaalde grondsoort. Op zware kleigronden gaat het rooien moeilijker dan op lichtere gronden. BEMESTING Voor een zware knolontwikkeling is veel kali nodig. In de laatste maanden groeit de knolselderij snel. Dan is ook de voedselbehoefte groot. Een goede doch niet te weelderige bladontwikkeling gewenst. Een globale norm van kunstmestgiften per ha is: 300 kg. kalkammonsalpeter, 500 kg superfosfaat en 1000 kg kalizout 40 Het kali- zout geve men nog één- of tweemaal een overbe mesting van 200 kg kalkammonsalpeter. RASSEN Men deelt de 'selecties in naar hoeveelheid loof en gevoeligheid voor inwendig bruin. In rassen- proeven kwamen de selecties Roem van Zwijn - drecht in Invictus goed naar voren. ZAAIEN A Om een grote knol te krijgen moet men vroeg zaaien. We kunnen dit doen februari-maart in een warme bak of in kistjes in een kas. Het zaad kiemt zeer langzaam. Daarom wordt het vaak in vochtig zand 4 weken voorgekiemd en dan iets later gezaaid. Eén gram zaad per raam is voldoende voor 1 are. Zaait men direct onder platglas, dan behoeft men niet te verspenen. Verspenen geeft echter een forsere plant, die minder gauw uitvalt. Soms wordt verspeend in perspot. PLANTEN Half mei is een goede planttijd. De plantafstand is 50 x 40 cm. Op groeikrachtige gronden 60 x 45 cm. TEELTMAATREGELEN Bij knolselderij kan men met succes chemische onkruidbestrijding toepassen. Op zaaibedden onder glas spuit men 's avonds of bij bewolkte lucht met 6-8 liter selectief werkende olie per are, als de plant één of twee echte blaadjes heeft; Soms geeft dit gröeiremming. Kort na 't uitplan- ten met 10 gram propazin in 10 liter water per are. Het nieuwe middel Tenoran was dit jaar ook zeer goed voor onkruidbestrijding op het zaaibed. OOGST De opbrengst per are is 300-400 kg knollen en 200 kg blad. Dikwijls worden knollen en blad bij de oogst direct verkocht aan de drogerijen. Het blad oogst men wel eerder. Soms worden de knollen in een kuil bewaard of opgezet onder glas. Het blad moet men niet te vroeg oogsten, anders groeit de knol niet voldoende uit (niet vóór oktober). ZIEKTEN Koop ontsmet zaad. Bladvlekkenziekte. Bruine vlekken op de blade ren. Spuiten met een organische tinverhinding, o.a. Brestan, 200 gram per 100 liter water. Op het zaai bed beginnen; om de 14 dagen herhalen. Wantsen. Insekten die tussen dc hartbladeren zitten. Bestrijden met parathion of diazinon. Virus. Bladluizen en wantsen bestrijden. Eli is in de Tuinbouwrubriek reeds verschillen- de keren aandacht besteed aan de ontwikke ling van de tuinbouw op Tholen. Deze is sinds enige tijd veelbelovend op gang gekomen. Er is bij een bepaalde groep ondernemers op dit eiland het en thousiasme dat noodzakelijk is om iets te bereiken. Het kan er in zitten dat Tholen zich gaat ontwik kelen tot een tuinbouwcentrum van betekenis. Overigens zal om dit volledig tot haar recht te doen komen nog wel voldaan moeten worden aan enkele essentiële voorwaarden. Het zijn vooral de aktivi- teiten van de Streekvcrbeterlngskoinmissie ilie hebben geleid tot deze aan de gang zijnde ontwik keling van de T hooi se tuinbouw. Deze kommissie heeft het o.m. mogelijk gemaakt dat de heer Bayense aangesteld kon worden als tuinbouw voor lichter in dit gebied. Hij doet er goed en nuttig werk. Soms kunnen ook de lezers van dit blad profiteren van zijn kennis en ervaring in de tuinbouw door de artikelen van zijn hand die opgenomen worden. De Streek verbeteringskommissie heeft een boek je uitgegeven over de tuinbouw op Tholen. Het grootste deel van dit boekje wordt ingenomen door het hoofdstuk Groenteteelt, geschreven door de heer Bayense. Een groot aantal gewassen wordt hierin behandeld die voor Zeeland belangrijk zijn. Van deze verschillende tninbouwgewassen zullen we, geregeld aan de tijd, een „teelt" behandelen. Deze week is als eerste aan de beurt de knolsel derij. Voor de tuinder staat er veel in dat van groot belang is. Niet alleen voor Tholen maar voor heel Zeeland zijn deze nuttige gegevens interes sant. AP 18 en 19 februari a.s. zullen op het Proef- v station voor de Fruitteelt in de volle grona te Wilhelminadorp voor een beperkt aantal fruit telers studiedagen worden georganiseerd. Hierbij zal een aantal belangrijke en actuele vraagstukken in de fruitteelt worden ingeleid en besproken. Kosten voor deelname met inbegrip van logies voor één nacht, gemeenschappelijke maaltijden, koffie en thee, bedragen 35 per persoon. Het programma vermeldt o.m.: Dinsdag 18 februari 11.15 uur: Ontvangst door Ir. A. W. van dc Plas- sche, voorzitter van het Bestuur van het Proef station. 11.45 uur: Ir. J. J. van Hennik, directeur van het Proefstation, geeft een kort overzicht van de werkzaamheden van het Proefstation. 14.00—16.00 uur: Boomvormen en plantsystemen bij appel, peer en pruimen, door G. Toorenaar, Tevens bezoek aan enkele proefvelden over dit onderwerp. 16.0017.30 uur: Bodembehandeling in de fruitr teelt, door Ir. P. Delver. Woensdag 19 februari 9.0011.00 uur: Knelpunten in de Nederlandse fruitteelt, door Ir. J. J. van Hennik. 11.00—12.30 uur: Chemische onkruidbestrijding in de fruitteelt, door P. D. Goddrie. 14.0016.30 uur: Problemen bij de ziektebestrij ding, ingeleid door Ir. G. S. Roosje, waarna forum van ziektebestrijdingsspecialisten. Schriftelijke aanmelding vóór 4 februari a.s. bij de N. F. O., Groenhovenstraat 5, Den Haag. (Adv.) Directie: B. L. Leopold en J. P. Coppoolse dierenartsen. Opgericht in 1903 Ruime reserves GEVESTIGD TB UTRECHT IHIST U dat op een bedrijf van 1,25 ha een ondernemer die zich speciali- seert in de teelt van kasaardbeien, een goed bestaan kan vinden? We hebben het vorige week gehoord van de heer J. Noordermeer, hoofdassistent van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst in Geldermalsen, die een inleiding hield over streek verbetering en de teelt van glasaardbeien zoals dat gebeurt in de Bommelerwaard. Met vele tuinders zijn we onder de indruk gekomen van hetgeen de heer Noordermeer bij die gelegenheid heeft verteld. Allereerst mag worden genoemd de grote ontwikkeling die de teelt van kas aardbeien in de Bommelerwaard te zien geeft. In het ambtsgebied van het rïjkstuinbouwconsulentsehap Geldermalsen komen er de laatste jaren 100 kas sen per jaar bij tot een oppervlakte van 7,5 ha. Dat zijn nu in hoofdzaak vaste kassen geworden (in 1963 21 rolkassen en 82 vaste kassen). De rolkas zal in dit gebied weldra niet meer worden gebouwd. Vooral sinds 1960 is de ontwikkeling in deze richting hard gegaan. In dat jaar begonnen de tuinders op grote schaal met organische stof de grond ge schikt te maken voor de aardbeiteelt. Dat had volgens spreker al eerder ge daan kunnen worden maar volgens hem heeft de Bommelerwaardse tuinder de kat wat lang uit de boom gekeken en daarom zei hij tot de Zeeuwen dat ze er goed aan doen tijdig mee te gaan met de proeven die worden genomen en perspectief bieden. We hoorden van de heer Noordermeer dat er in 1955 in het gebied Gelder malsen van hot r.t.c. 32 ha kasaardbeien waren met een produktie van 455 ton en een geldelijke opbrengst van 1,3 miljoen gulden. Deze teelt kwam toen voor op 220 bedrijven. In 1963 is dat geworden 75 ha kasaardbeien met een produktie van ruim 1 miljoen kg en een geschatte opbrengst van 4 miljoen gulden, afkomstig van ruim 500 bedrijven. Ook kwam naar voren dat er in de Bommelerwaard tuin ders zijn die niet voldoende aandacht schenken aan deze belangrijke teelt, waardoor door hen niet het resultaat wordt behaald dat mogelijk zou zijn. In 1962 was de geldelijke omzet gemiddeld 6250,per bedrijf aan kas aardbeien. In 1963 is dat gestegen tot 8000,gemiddeld per bedrijf. Toch is men van mening dat het nog beter kan wanneer de tuinders zich meer gaan specialiseren. INTERESSANT was ook hetgeen spreker vertelde over de streekverbete- Tring zoals die plaatselijk in de Bommelerwaard is uitgevoerd. Daar heeft een groep ondernemers een bedrijf gekregen van 1,25 ha, op geheel nieuwe grond. Daarop is een kas gebouwd en een huis. Deze tuinders hebben zich gespecialiseerd in aardbeien en daar tot nu toe een zeer gunstig financieel resultaat mee behaald. Begonnen werd met een investering van 85.000,In de tweede fase, toen er 1000 rn- glas bij de eerste duizend werd bijgebouwd, was de investering op gelopen tot 100.000,en in de derde fase toen er nog 1000 m2 glas bij kwam en bovendien werd verwarmd en belicht bedroeg de investering ruim 120.000,—. In de eerste twee fasen was nog platglas op deze bedrijven aanwezig maar in dc laatste fase is dat er niet meer. We zullen de bedragen hier niet noemen die volgens de heer Noordermeer op deze bedrijven door de ondernemer als winst werd genoten maar ze heb ben ons verbaasd doen staan en opnieuw zijn we er bij bepaald geworden dat door specialisatie heel veel bereikt kan worden. In dit verband zei spreker dat er in de Bommelerwaard nog al wat mensen zijn die niet op tijd de bakens hebben verzet. Die bleven 2 of 3 koeien melken waaraan niets werd verdiend. Beter was het volgens hem geweest die koeien weg te doen en goede aardbeien te gaan telen. Een uitvoerige diskussie volgde op deze inleiding. Daarbij kwam (vanzelf sprekend zouden we zeggen) de vraag naar voren of er niet teveel kasaard beien kómen wanneer do uitbreiding maar doorgaat zoals de laatste jaren. Hiervoor bleek de heer Noordermeer niet bang te zijn want hij stelde dat er volgens de deskundigen voor export nog altijd te weinig kasaardbeien be schikbaar zijn. Als meest rendabele teelt na de kasaardbei noemde de heer Noordermeer de tomaat (vroege herfstteelt). Samenvattend was de conclusie van dit met vele cijfers gedocumenteerd* betoog dat er zeker perspektief zit in de teelt van kasaardbeien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9