Het spuitschema in de fruitteelt TUD DINGEN VAN DE WEEK Speciale reflector-kwiklamp voor gebruik in de landbouw m Periode na de pluk ook blijven spuiten B1 ZEEUWS LAND- EN mNBOUWBLAD AP de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt heeft ir. G. S. Roosje, adj.-direkteur van het Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp, een zeer duidelijke uiteenzetting gegeven over de ziektebestrijding in de fruitteelt. Verdeeld over een vijftal perioden van het jaar wer den de voor appelen belangrijkste ziekten besproken. Deze zijn: schurft, meeldauw, gloeosporium-rot en kanker. Alvorens hierop in te gaan deelde ir. Roosje mede dat de ziektebestrijding 13 van de totale produk- tie-kosten uitmaken. De keuze van een bepaald middel wordt steeds ingewikkelder daar er voor land en tuinbouw ruim 1200 merken van chemische middelen beschikbaar zijn. Elk middel heeft zijn voor- en nadelen en er is geen middel dat altijd in elke periode van het groeiseizoen voldoet. Er zijn geen bijzondere moeilijkheden bij de bestrijding van insekten, wel veel bij de schimmels. DE GROTE VIER AAN de hand van een overzichtelijk schema werden door ir. Roosje de zwamziekten schurft, meeldauw, gloeosporium en kanker op hun bestrij- dingsmogelijkheid bij appel bekeken. Belangrijk is dat men weet wanneer een ziekte optreedt om daarop de bestrijding te kunnen uitvoeren. Deze vier belangrijke ziekten bij de appel kunnen vrij wel het hele jaar door optreden. Er zijn echter perioden te onderkeiinen waarop dit meer dan an ders het geval is. PERIODE 1 - VóóR DE BLOEI Vóór de bloei, vanaf ongeveer eind maart, is bestrijding van schurft nodig. Ook kan er in die tijd aantasting door kanker optreden. Kiezen we voor de bestrijding van schurft koperhou- dende middelen, organische kwikmiddelen of captan, dan doen we tevens iets tegen kanker. Van deze drie soorten middelen hebben de koperbevattende het nadeel vrij schadelijk voor de bomen te zijn, terwijl kwik eigenlijk alleen in aanmerking komt als kort na het optreden van een infectie moet worden gespoten. ROND DE BLOEI; IN PERIODE 2. De bestrijding van de zwamziekten levert in deze periode de meeste moeilijkheden op. Meest al treedt er in deze tijd ook meeldauw op. Som mige middelen die we dan tegen schurft en meeldauw zouden kunnen gebruiken leveren een groot gevaar op voor vruchtverruwing (vooral bij Golden Delicious) en vermindering van vruchtzetting, waai-door de keuze van middelen wordt bemoeilijkt. De nadelige invloed op de vruchtzetting is het grootst bij het gebruik van Karanthane tijdens de bloei, bij Acricid is deze minder groot maar "toch niet te verwaarlozen. Veiliger is bij de bestrijding van meeldauw tij dens de bloei het gebruik van Wepsyn of Mo restan. Bij het ras Golden Delicious is SM 55 een goed middel om in deze periode 2 te gebrui ken. Het is aan te bevelen dit ras apart te be spuiten in verband met eventuele vruchtver ruwing. Tuzet vermindert de vruchtverruwing en is het afgelopen jaar vooral op Golden Deli cious goed bevallen als het in een hoeveelheid van 25 gram per 10 liter aan het mengsel van een schurft en meeldauwbestrijdingsmiddel werd toegevoegd. Schurft is in deze tweede periode, rond de bloei, goed te bestrijden met captan. In tegenstelling met wat men soms hoort beïn vloedt captan de vruchtzetting niet nadelig. Om trent de prijsverhouding van enkele middelen kon de heer ir. Roosje mededelen dat in de pe riode twee en drie 8 bespuitingen van 0,3 °/o spuitzwavel en 0.025 Tuzet 132,per ha aan middelen kosten. Daarentegen komt een schema dat bestaat uit drie bespuitingen met 0,07 Wepsyn 0,15% captan in periode 2 gevolgd door vijf bespuitingen met 0,06 Karanthane 0,15 captan op 475,per ha aan midde len te staan. PERIODE 3 - NA DE BLOEI TOT EIND JULI In deze periode is de bestrijding van schurft minder nodig en het gevaar voor meeldauw- aantasting wordt eveneens minder. Indien men in periode 2 op Golden Delicious spuitzwavel Tuzet gebruikt kan men hiermee nog in periode 3 doorgaan. Gebruikt men in periode 2 Wespyn, dan is het aan te raden in periode 3 over te gaan tot het gebruik van Karathane of Acricid voor de bestrijding van appelmeeldauw. PERIODE 4 - BEGIN AUGUSTUS TOT DE PLUK In deze periode dient men vooral rekening te houden met het optreden van aantasting van de vruchten door gloeosporium-rot. In proeven is captan tegen dit vruchtrot het beste middel ge bleken. Als ernstige aantasting kan worden ver wacht zal het nodig zijn in deze periode om de 10 tot 12 dagen met 0,25% captan te spuiten. Eventuele infecties van kanker worden daarmee tevens zoveel mogelijk voorkomen. PERIODE 5 - NA DE PLUK Tot vrijwel nu toe was men gewend er niet veel meer aan te doen na de pluk. Op deze laatste periode zal men echter meer de nadruk moeten leggen. Na de pluk krijgen we de meeste kansen voor het optreden van kanker. Kanker kan ech ter het hele jaar door optreden maar omdat kanker voor aantasting van de bomen wonden nodig heeft bestaat het grootste gevaar in de perioden: a. bij het uitlopen van de knoppen; b. bij de pluk; c. bij de bladval. Als de gevaarlijkste periode voor aantasting wordt momenteel de periode van de herfstblad- val beschouwd. Er zijn dan veel wonden, door dat elk afvallend blad tijdelijk een wond be tekent. Verder zijn er juist in de herfst zeer veel sporen van de kankerschimmel, terwijl de weers omstandigheden (veel regen) aantasting in de herfst in de hand werken. We moeten echter niet menen dat door enkele bespuitingen in de herfst alle kankeraantasting kan worden tegengegaan. Herfstbespuitingen zijn wellicht het meest op hun plaats in de boomkwekerij, in jonge uitge- plante percelen en als zeer ernstige aantasting in oudere percelen voorkomt. Voor deze herfst bespuitingen komen in aanmerking 0,3 - 0,5% koperoxychloride of organisch kwik of een mengsel van een koper- en een kwikmiddel. WINDSCHERMBOMEN IJ populieren kunnen twee schimmels, te weten Marssonina en roest, bladval veroorzaken. De eerste is in Zeeland het gevaarlijkste. De vroe ge bladval veroorzaakt een verzwakking van de populier, waardoor de kans op het optreden van schorslyand toeneemt. Schorsbrand veroorzaakt taksterfte in de populier. Bovendien loopt een ver zwakte populier later uit, terwijl de groei ook af neemt. De overwintering van de schimmel Mars sonina gebeurt in het afgevallen blad. Het tijdstip van verschijnen van de sporen is niet geheel be kend. Vermoedelijk ontstaat de infectie voor het eerst in de maand mei. De verwachting bestaat dat de schimmel Mars sonina ook in 1964 weer zal optreden. Het is daar om aan te bevelen de populieren te bespuiten met Ziram of Zineb. Zineb bestrijdt ook roest, -en is zachter op de naaststaande fruitbomen. Ir. Roosje sprak de hoop uit dat er in 1964 een waarschu- wingskaart voor het begin van de bespuitingen kan worden uitgegeven. Een kleine waarschuwing liet ir. Roosje horen om in plaats van populieren nu maar wilgen te gaan gebruiken voor het wind scherm. De wilg heeft vooral in warme jaren ook last van belagers, met name van insekten. Daar naast komt ook op wilg een soort Marssonina voor al is deze op wilg tot nu toe niet zo schadelijk ge bleken. ZOALS bekend heeft het daglicht een bijzonder effect op de groei van planten. De kiem- en bladvorming in het voorjaar, de prachtige kleuren in de herfst, dit alles staat in nauwe relatie tot de lengte van het daglicht. Bovendien is de lichtkleur in hoge mate bepalend voor de groei. Het kunst matig verschuiven van de jaargetijden, of anders gezegd het laten groeien onder nauwkeurig gecon troleerde omstandigheden, kan echter in veel ge vallen wenselijk zijn en wordt dan ook meer en meer toegepast. De meeste broeikassen die voor dit doel worden gebruikt, zijn, daar uiteraard hoge lichtniveaus worden verlangd, veelal voorzien van een groot aantal lampen. Lampen die als de zon schijnt niet nodig zijn en dan dus worden uitge schakeld. Het zonlicht moet op zijn beurt de ge legenheid hebben ongehinderd de betreffende plan ten te kunnen Jtereiken, vandaar dat men aan de andere kant het liefst met zo min mogelijk ob stakels als lampen en reflectoren in de kas te ma ken heeft. Na de introductie van de HPLR lampen bleek, dat speciaal de 400 watt lamp uit deze serie veel vuldig voor het verlichten van planten wordt ge bruikt. Aangezien 'men als gevolg van de lage op- hanghoogte lampen met brede lichtbundels wenst, heeft Philips een nieuw type reflector-kwiklamp ontwikkeld die speciaal bedoeld is voor het ver lichten van planten. De ballonbodem van deze lamp, die als type HPLRH 400 W in de handel wordt ge bracht, is voorzien van een fluorescentielaag welke de ultra violette straling absorbeert. Bovendien UORIGE week woensdag hebben we in Goes de ontwikkelingsdag voor de groenteteelt bijge woond. In zijn openingsrede heeft voorzitter W. Joziasse het duidelijk gesteld; op elk bedrijf hoort een glaskern. Specialisatie is nodig want ook in 1963 is weer gebleken dat bedrijven die zich spe cialiseren in enkele glasteelten, een hechtere eco nomische basis hebben dan de vollegrondsbcdry- ven. De Z. G. V. wil de contractteelt zelve niet stimu leren maar gaat er van uit dat het voor de tuinder moeiltfker is om de produkten te leveren die de industrie in massale hoeveelheden nodig heeft. De contractteelt is voor niet erkende telers. Grote behoefte is er in Zeeland aan intensieve voorlichting. Minstens één voorlichter zou er vol gens de Z. G. V.-voorzitter bij moeten komen en hij noemde hzt een taak van de overheid in die voor heb tingsbehoef te te voorzien. Ook werd in deze openingsrede een beroep op de tuinders om hun bedrijven naar de eisen des tijds in te richten en daarbij te durven investeren. Het Waarborginstituut voor de tuinbouw kreeg nog geen aanvragen voor kassenbouw. De borgstellin gen van het Borgstellingsfonds nemen toe in Zee land. In 1962 4 bedrijven tot een bedrag van 44.900.in 1963 19 bedrijven tot een bedrag van 290.000,—. Het probleem' van de watervoorziening vormt de grootste rem voor de uitbreiding van de glastuin bouw. In verband met de hoge tarieven vroeg de voorzitter het water voor de tuinbouw tegen bij zondere tarieven beschikbaar gesteld te krijgen. Graag wil de Z. G. V. goede relaties onderhouden met de standsorganisaties zo werd gesteld en daar om werd besloten de standsorganisatie te verzoe ken een adviseur van de Z. G. V. aan te w>izen die ook de bestuursvergaderingen zal kunnen bijwonen. Ir. Vellekoop. de fungerend tumbomveonsulent die de vergadering to^sorak. wees op de perspec tieven die de glasteelt biedt voor het kleine ge mengde bedrijf en hij vroeg de tuinders snel de weg te vinden naar het gespecialiseerde glas- bedrijf. Een kas van 1000 m- noemde hij geen einddoel maar slechts een begin. Ir. W. van Soest, consulent in algemene dienst voor de groente onder glas, hield de Zeeuwen voor dat ze bij het stichten van een glasbedriif moeten uitgaan van een eenvoudige opzet. Wel is het nodig sterk te specialiseren en het te houden bij twee of drie teelten. Daarbij moet het streven erop ge richt zijn om met een zo groot mogelijke opper vlakte te beginnen (2000 m2) en omdat Zeeland een vroeg gebied is, kan het beste worden begon nen met een koud bedrijf. Deze vrij eenvoudige opzet kan dan uitgroeien naar 3000 *n2 koud bedrijf' en vervolgens naar lichte en tenslotte zware stook. Belangrijk is dat het bedrijf zo wordt opgezet dat het kan uitgroeien naar grotere eenheden. De veilingomzetten aan groenten onder glas stij gen jaarlijks, zo zei ir. Van Soest, maar de vraag of het alle tuinders ook goed gaat, moet met nee worden beantwoord. Het is het vakmanschap van de ondernemer dat voor 70 het inkomen bepaald. Juist omdat dit zulk een belangrijk punt is vroeg hij de Zeeuwen meer jonge mensen voor een jaar naar een glas- teeltcentrum te sturen om de teelten te leren. Hier door wordt de best mogelijke basis voor het bedrijf gelegd. Over de afzetmogelijkheden van kasgroenten (sla, tomaten en komkommers) was ir. Van Soest vr" optimistisch want behalve België geeft de glas tuinbouw in het buitenland geen uitbreiding van betekenis te zien terwijl er steeds meer klanten voor komen. De Nederlandse tuinbouw neemt een zeer sterke positie in met haar glasteelten en het streven zal er op gericht moeten zijn dit te be houden. Dat kan door verhoging van de kwaliteit en liet voortdurend zoeken naar en toepassen van nieuwe arbeidsbesparende methoden. Op de vraag welke kas om te beginnen was het antwoord „een moderne Venlo-kas met steile glashelling". De heer Buishand uit Alkmaar, deskundige van het Proefstation voor de vollegromls groenteteelt, behandelde de mogelijkheden van mechanisatie bjj de teelt van verschillende groentegewassen. Daarbij werd uitgegaan van de teelten die de in dustrie nodig heeft en op het akkerbouwbedrijf geteeld kunnen worden. Als zodanig noemde de heer Buishand: spinazie, biadandijvie, peen (waspeen in de kuststreken en breekpeen elders), verder kroten, knolselderij en stamslabonen. Over de fruitteeltdag de volgende week. geeft de lamp een brede lichtbundel van diffuus licht, terwijl de ingebouwde metalen reflector de helderheid naar de zijkanten reduceert, hetgeen zeer aangenaam is daar de lamp op ooghoogte wordt opgehangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8