UIT DE PRAKTIJK 64 KEUZE IN DE BEMESTING GASSEN VEILIG OPSLAAN ZEEUWS LAND- EN LUIMIUUWHLAD NU de vorst weer heeft ingezet is er wederom een kalme periode op de land bouwbedrijven aangebroken. Iedere boer heeft nu rustig de tijd om zijn hele bedrijfsorganisatie eens nader te bezien. Na een bezoek aan de R. A. I.- werktuigententoonsteiling te Amsterdam is ook het overdenken van het ge- bodene daar noodzakelijk om een zo juist mogelijke keuze bij de aanschaf van nieuwe werktuigen mogelijk te maken. De mogelijkheden tot mechanisatie op het landbouwbedrijf van diverse be werkingen zijn thans groot. De keuze dus voor de boer om datgene te kiezen wat hem past en wat rendabel gemaakt kan worden, veelal moeilijk. Wh hebben de laatste jaren op SCHOUWEN- DUIVELAND snelle ontwikkeling met diver se oogstwerktuigen meegemaakt. Ook komt er een grote belangstelling voor de dag bij de voorjaars- mechanisatie van de suikerbieten. Onderwerpen als: „Wat ga je in de peeën spuiten?" en „Hoe ga je de peeën rooien?", zijn op vele boerenbijeen- komsten te beluisteren. En als we ons oor goed te luisteren hebben gelegd, dan zal er voor een be paald chemisch onkruidbestrijdingsmiddel in bie ten wel eens moeilijkheden kunnen ontstaan bij de aflevering. De vraag naar Pyramin schijnt n.l. het aanbod te overtreffen. Een tweede punt wat bij de zaai van suikerbie ten met de precisiezaaimachine een moeilijkheid kan worden, is het op de markt komen van 4 ty pen precisiezaad. Vooral wanneer bij het zaaien de loonwerker wordt ingeschakeld, kan het verschil van zaadtype aangekocht door boer A en boer B aanleiding zijn tot minder goede opkomstresul- tatén. Wie van plan is om zijn bieten door de loonwer ker te laten zaaien, doet er verstandig aan om al vast met deze man een afspraak te maken welk type zaad hij het beste kan aankopen. Verwisselen van bandjes of verdeelschijven is natuurlijk bij iedere machine mogelijk, maar of het in de prak tijk altijd wel voldoende gerealiseerd wordt blijft een open vraag. De veehouders hebben het tot nu toe met deze winter wel wat gerieflijker dan vorige winter. Bevriezing van voer komt thans nog weinig voor. Op enkele bedrijven, waar dit seizoen ook snijmais aan de koeien gevoerd wordt, zijn er moeilijkheden met dit produkt. Bij openmaken van de kuil gaat het produkt in de broei en vaak wel zodanig, dat het vee het matig tot slecht op wil nemen. Het in kuilen schijnt dit najaar wat minder nauwkeurig te zijn geweest dan in het vorige seizoen. Vooral de kwaliteit van het kneuzen liet plaatselijk wat te wensen over. Niet te snel rijden en een voldoend hoog toerental van de klepelas van de maaikneu- zer zijn zeer belangrijke punten voor het welslagen van de kuil. Opvallend is ook dat de kuilen die in de grond zitten veelal niet warm worden, dit in tegenstelling tot de kuilen die of op de grond of vrij ver boven de grond zijn gemaakt. l\E laatste tijd neemt het gebruik van meng- meststoffen toe. Dit is begrijpelijk, want zij geven bij het transport en ook bij de uitstrooi ar beidsbesparing. Deze faktor speelt in de heden daagse landbouw een rol van betekenis. Er kunnen echter beweegredenen zijn, waar door toch de voorkeur wordt gegeven aan de en kelvoudige meststoffen. Allereerst blijken de enkelvoudige meststoffen per ha veelal goedkoper uit te komen dan de mengmeststoffen. Dit prijsverschil kan aanzienlijk zijn, hetgeen afhangt van het te verbouwen ge was. Verder wordt bij gebruik van mengmeststoffen kalk aan de grond onttrokken. Een meststof als slakkenmeel kan daarentegen door zijn kalkge- halte flink helpen om de pH van de grond op peil te houden en ook de kalksalpeter kan daartoe bij dragen. Ook is met enkelvoudige meststoffen de voor ziening van verschillende plantenvoedende stoffen beter gewaarborgd. Zo heeft het natrium uit Chili en uit de laag-procentige kalizouten voor bieten een belangrijke betekenis. Ook brengen de enkel voudige meststoffen meer sporen-elementen in de grond. Het overstappen op mengmeststoffen is moge lijk, waar de grond ten aanzien van kalk, mag nesium en sporen-elementen in een uitstekende vruchtbaarheidstoestand verkeert; Is dit niet het geval, dan kan het beter zijn om zich aan de en kelvoudige meststoffen te houden. ZELFS de eenvoudigste mens beschikt thans vaak over krachten waarvan hij of zij geen weet heeft, wat deze eigenlijk kunnen betekenen. Gassen stellen ons in staat te leven zoals wij dat nu eenmaal doen in onze verfijnde super-techni sche Westerse beschaving, maar. er kunnen ook rampen door worden veroorzaakt. Het is al leen maar een kwestie van training en informatie «of wij deze stoffen goed, dan wel verkeerd be handelen. AP WALCHEREN beperken de werkzaamheden op de bedrijven zich hoofdzakelijk tot de ver zorging en onderhoud van werktuigen en machines. Dit laatste kan. er toe bijdragen dat onze onkosten- rekening niet al te hoog oploopt. Goed onderhou den werktuigen gaan langer mee en zijn bedrijfs- zekerder. Tijdige vervanging van kleine onderdelen kan grote schade voorkomen. Bij grote reparaties zijn het meestal de dure arbeidsuren van een sme derij of reparatiebedrijf die de nota tot hoge be dragen doet oplopen. Zo tussen de bedrijven door trachten vele col lega's diverse vergaderingen te bezoeken. Voor de vereniging voor bedrijfsvoorlichting hield ir. Van der Beek een inleiding over de arbeidsextensieve bietencultuur. Dat de faktor arbeid ook bij ons steeds belangrijker wordt, bleek wel uit de grote belangstelling die er voor deze vergadering be stond. Vooral de jongere boeren waren goed ver tegenwoordigd. Ook voor de chemische onkruid- bestrijding in bieten blijkt zeer veel belangstelling te bestaan. Waren er vorig jaar nog geen rijenspuit- apparaten, voorzover thans bekend zijn er nu al vijf van dergelijke apparaten aangekocht. Bij enkele leden van de arbeidsvoorlichtingskern zal een perceel suikerbieten geheel of gedeeltelijk worden verzorgd volgens de nieuwste inzichten. Deze percelen zijn bedoeld als demonstratie voor het gehele gebied. Door enkele collega's wordt deze winter veel werk achter de schermen verzet. We doelen hier op de uitbouw van de Walcherse fok- en controle-vereni ging. Deze vereniging, die vorig jaar werd opge richt, verdient van de veehouders de volle aan dacht. Zij zal voor de veeverbetering in het alge meen, voor ons gebied goed werk kunnen doen. Samenwerking met èn steun aan deze vereniging is dan ook een eerste vereiste. Niet eerst de kat uit de boom kijken, maar daadwerkelijk meebou wen. Wie resultaten op zeer korte termijn verwacht zal teleurgesteld worden. Op langere termijn gezien echter mogen vooral wat de afzet van fokvee be treft, goede resultaten verwacht worden. De vereniging voor bedrijfsvoorlichting hoopt op donderdagmorgen 6 februari haar tweede algemene vergadering te houden. Dit zal dan tevens de jaar vergadering zijn. Het 15-jarig bestaan zal dan wor den gevierd. Kapitein J. H. Boer uit Woensdrecht zal een inleiding houden over „De buienontwik keling in Zeeland". Niet direkt een landbouwtech- nisch onderwerp doch wel belangrijk, gezien de verwevenheid van de landbouw met de weersom standigheden. IÏEZE keer voor ZUID-BEVELAND slechts twee "'punten die op dit moment van groot belang zijn. De éne voor het komende jaar, de tweede vóór vele toekomstmogelijkheden van het gehele be drijf voor vele jaren. Verschillende vergaderingen zijn afgelopen weken gewijd aan de voorjaarswerkzaamheden van en in de suikerbieten. Binnenkort kunnen we voor het suikerbietenzaad de bestellijst vervrachten. Wan neer we precisiezaad willen gebruiken en dat zelfde geldt ook voor de toepassing van chemische on kruidbestrijdingsmiddelen, dan zullen we nu reeds een afspraak met de loonwerker moeten maken. Zo kunnen we dan aan de hand van de zaaibandjes of zaaischijven die aanwezig zijn het juiste zaad type alsmede ook de juiste zaaizaadhoeveelheid bepalen. Een tweede punt, dat voor verschillende be drijven thans speelt is de aanleg van electrici- teit. Vorig jaar is de toezegging gekomen dat het merendeel van de onrendabele percelen tegen bepaalde voorwaarden aangesloten zal worden. De totale aanïegkosten bestaan uit een vast be drag voor dc woning met bedrijfsgebouwen plus een bedrag per ha voor alle tot dat bedrijf be horende gronden. Dit laatste doet suggereren dat door deze lichtnetaansluiting er ook voldoende mogelijkheden zijn voor d i e ha's dat wil dus zeggen voor het gehele bedrijf. Deze lichtnet- aansluitingen zijn 5 K.V.A. groot. Hiermede kan er, gerekend zonder verliezen, 6.5 a 7 pk stroom geleverd worden. Gaat men nu na welke kracht er benodigd is voor ventilatoren voor graan- en aardappelbewaring en transporteurs en welke ftroom op het bedrijf nog nodig kan zijn voor oompressoren, lasapparaten en dergelijke en men ttenkt dan nog verder dat ook apparaten als itraalkachel(tje)s, snelkokers, koelkasten en der- felyke in de huishouding ook nog al wat stroom vragen dan blijkt dat deze lichtnetaansluitingen lang niet altijd voldoende zullen zijn. Wenst men krachtstroom wat voor vele be drijven toch wel gewenst zal zijn dan zal men dit met de P.Z.E.M. op moeten nemen. Een zwaardere kabel voor krachtstroom in plaats van lichtnetaansluiting met onvoldoende moge lijkheden zal, ondanks dat men reeds per ha betaalt, nog eens extra kosten voor het bedrijf met zich medebrengen. Ieder zal voor zijn eigen bedrijf uit moeten maken of men al of niet de daaraan verbonden extra kosten moet nemen. UANDAAG, 18 januari, wordt er hier en daar T in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN weer al druk geschaatst. Voor de tweede maal is het deze winter weer behoorlijk gaan vriezen, met dit ver schil echter dat het overdag prachtig winterweer is. Tussen de beide vorstperioden zijn we eens in de wintertarwe gaan kijken, en we mogen wel zeg gen dat ze op enkele uitzonderingen na er goed voorstaat. Daar waar dit najaar vlak voor de vorst met DNOC gespoten is heeft de tarwe wel wat ge leden, hoewel de verkleuring wel wat bijtrekt. Hoewel wc op het veld niets kunnen doen zijn we toch steeds bezig: het onderhoud van de werk tuigen en machines, het opruimen van wat is blij ven liggen tijdens de drukke periode, het vraagt allemaal tijd. Vooral de veebedrijven hebben met de vorst heel wat te stellen. Vergaderingen vragen in niet mindere mate onze belangstelling, en het is jammer dat deze dan ook niet altijd even druk bezocht worden. Na de informatie over mengmeststoffen op de Studieclubs en het bekend worden van de bieten- prijs zullen velen hun bouwplan definitief vast stellen. De suikerbietendagen te Schoondijke trokken de nodige belangstelling, wat het ook zeker waard was. Conclusie uit alles wat we daar gezien hebben mag zijn dat we dit jaar zeker het nodige overleg met onze loonwerker plegen, speciaal wat betreft het precisiezaaien, met de keuze uit 4 zaadsoorten a, b, c of d zaad. Van het weggaan van 'n arbeidskracht hoort men ook regelmatig, wat zeker aanpassing vraagt, be zwaren zal deze aanpassing zeker ook meebrengen vooral als we ons werk ook nog eens netjes en secuur willen afmaken, immers het oog wil ook wat. Dat er op het gebied van eenvoudige samen werking nog wel wat kan gedaan worden is ieder met mij eens. Verder is er niets nieuws uit Oost Zeeuws-Vlaanderen te melden. |\E vorige week stond WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN een paar dagen in de volle belang stelling bij degenen, die bij de suikerbietenverbouw geïnteresseerd zijn. In de grote overdekte ruimte van de Praktijkschool te Schoondijke werden toen de voorlichtingsdagen over de voorjaarsbewerking in de suikerbietenteelt gehouden. Velen uit Zeeland maakten van deze gelegenheid gebruik om te gaan zien naar de momenteel be schikbare machines voor het zaaien en het onder houd van de bieten. Er stonden heel wat machines opgesteld, preci- siezaaimachines, met en zonder rijenspuit, diverse rijendunmachines, e.a. maar juist datgene wat wij zochten vonden we niet, n.l. een machine die het onderhoudswerk in de bieten onder normale om standigheden volledig aankan, d.w.z. zonder dat nadere correctie door middel van handwerk bij het dunnen noodzakelijk is en waarbij tevens geen wiedwerk meer met de houweel moet worden uit gevoerd. Want het is juist daar, waar we zo veel gebrek aan hebben, wil onze suikerbietenteelt niet in groot gevaar komen. En het gaat er bij ons niet meer om, welke oppervlakte suikerbieten een man kan onderhouden, waarvoor zoals we allen konden ver nemen van bepaalde zijde 7 ha wordt opgegeven. Zo'n kleine 16 gemeten dus. Wij willen hier niet tegenspreken dat dit niet kan. Want soms gebeurt er veel, ja zelfs nog méér dan er eigenlijk kan, maar het gebeurt ook nog al eens dat er veel méér zou kunnen gebeuren. Waarmee wij beslist geen blaam willen werpen op onze werkers in de landbouw. Wel willen we wijzen op wat kan en wat als regel mag worden verwacht. Naar onze mening mogen we de uit te zaaien oppervlakte suikerbieten dan ook beslist niet ba seren op een dergelijke basis, maar nagaan hoeveel arbeidsuren bij een normale bedrijfsvoering voor de bietenteelt beschikbaar zijn, vooral voor de ver pleging van het bietengewas, zonder dat daarbij de voorgeschreven, arbeidstijd moet worden over schreden of ekstra personeel moet worden aange trokken. Want ekstra uren kosten meestal ekstra veel geld. En om dan te berekenen in hoeverre de vastgestelde suikerbietenprijs bij een zo doelmatig mogelijke gebruikmaking van de technische en chemische mogelijkheden de bietenuitzaai recht vaardigt. Ieder rekene hier voor zichzelf.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4