Provinciale Raad voor de landbouwvoorlichting in Zeeland 63 WERELD-TARWE-MARKT IN BEWEGING ARBEID EN BEDRIJFSPLAN AFDELINGSACTIVITEITEN MINISTER BIESHEUVEL VRAAGT BEGRIP LATERE VASTSTELLING GRAANPRIJZEN BEROEPENVOORLICHTING, SCHOOL- EN BEROEPSKEUZE Wist U dat....? VRIJDAG 24 JANUARI 1964 (Vervolg van eerste pagina) TVE gezamenlijke Verenigingen voor Be- d r ij f.s voor lichting en Bedrijf sstudie- groep op de Zeeuwse Eilanden houden op VRIJDAG 31 JANUARI 1964 In de Prins van Oranje te Goes him studie - dag ARBEID EN BEDRIJFSPLAN Deze dag begint precies om 10 uur. IN de ochtend spreekt ir. D. C. M. Boon- man, Rijkslandbouwconsulent voor Ar beidsvraagstukken te Wagen in gen over: Ar beid en bedrijfsplan op het kleine veehou derij -akkerbouwbedrijf. 's MIDDAGS worden inleidingen gehou- den door ir. H. J. M. van Miltenburg van R. L. V. D. te Goes en ir. A. J. Louwes van Wagenïngen, resp. over: Arbeid en bedrijfsplan op het grotere akkerbouwbedrijf en economische ontwikkelingen omtrent ar beid en bedrijfsplan. UORIGE week konden wij melding maken van de inlevering van de ledenlijsten en contributie door de afdelingen Kerkwerve en Veere. Thans kunnen w\j berichten, dat de Afdeling Scherpenisse met als penningmeester de heer P. Jagt, die vele malen ook de eerste plaats in deze wedstrijd heeft bezet, de „bronzen medaille" heeft verdiend, door de derde plaats te bezetten. Deze publicatie komt dus een week later, doch het verschil met de an dere afdelingen was slechts 2 dagen, zodat ook hier van een grote activiteit kan worden gesproken. Hetzelfde kan worden gezegd ten aanzien van de heer B. van Dam me, penningmeester van de Afd. Heinkenszand, die als vierde in de rij kan worden vermeld en ook vorig jaar in de voorste gelederen „meestreed." AANVANKELIJK OORDEEL OVER AKKOORD VAN BRUSSEL BEVESTIGD DIJ meer dan één gelegenheid laat de Minister van Landbouw en Visserij blijken, dat hij het jammer vindt, dat tijdens de Marathon van Brus- sel-1963 de graanprijstoenadering niet tot stand is gekomen. Dat is ook het geval geweest in een vraag gesprek, dat mr. E. Kuylman met mr. Biesheuvel heeft gevoerd over het onderwerp „Boer-zijn in een Verenigd Europa" in de radiorubriek van de V.P.R.O. „Leven op het land". De Minister van Landbouw en Visserij heeft bij deze gelegenheid tevens begrip gevraagd b(j de (agrarische) luiste raars voor de vaststelling der nieuwe graanprijzen, die niet zo tijdig zal kunnen geschieden als de prak tische boer maar ook de minister gewenst achten. De bewindsman bevindt zich in een wat moeilijke situatie, omdat h(j nog zo graag de moge lijkheid wil openhouden om in Brussel toch nog tot Europese beslissingen omtrent de graanprijzen te komen; dit brengt echter met zich mede, dat de graanprijzen in Nederland op een wat later tijd stip vastgesteld moeten worden dan hij ook als minister van Landbouw wenselijk zou vinden. Men zal zich herinneren, dat de beslissing over Euro pese graanprijzen is uitgesteld tot 15 april 1964. OP 2 januari j.l. is de Zeeuwse Stichting voor beroepenvoorlichting en school- en beroeps keuzevoorlichting, die reeds enige jaren een slui merend bestaan leidde en zich moest beperken tot het geven van voorlichting en het behandelen van enkele incidentele gevallen, haar werkzaamheden begonnen. Op genoemde datum is n.l. bij haar in dienst getreden een volledig gekwalificeerd be roepskeuze-adviseur met een assistent benevens een psycholoog die part-time aan de Stichting is ver bonden. Behalve het geven van voorlichting zoals dit in het verleden reeds plaats vond is de Stich ting nu ook met het eigenlijke advieswerk op scholen begonnen, voornamelijk in de 6e klassen der Lagere Scholen. Vanzelfsprekend kunnen ook leerlingen van andere type van scholen van de mogelijkheid om door de Stichting retest te wor den gebruik maken. De Stichting verzorgt verder ook het onderzoek van volwassenen en kinderen op het bureau. Het bureau der Stichting is gevestigd in het Landbouwhuis van de Z. L. M., Grote Markt 28 te Goes, ter en door een korte, hete zomer. Kan bovendien Rusland grote aankopen in het Westen betalen in de komende jaren? In het algemeen staan de Wes telijke landen onder aanvoering van de Verenigde Staten van Amerika op het standpunt geen lang lopende kredieten aan Rusland te geven, al is met name Engeland aan het wankelen en is het de vraag wat landen als Canada, Australië en Argen tinië gaan doen, wanneer zij nieuwe overschotten aan granen kunnen voorkomen door levering aan Rusland. VERMINDERING VOORRADEN UEBBEN wij dus hiervóór de situatie bij de nieuwe kopers op de wereldmarkt aan een beschouwing onderworpen over China schreven wij in ons vorig Overzicht thans is het van be lang te weten hoe de Westelijke wereld ervoor staat. Volgens de Internationale Tarwe Raad is de tarwe-opbrengst van Europa, zonder Rusland in 1963 geweest 53,6 miljoen ton tegenover 62,1 mil joen ton in 1962. De Amerikaanse en Canadese oogst was zeer groot en wel 52,3 miljoen ton tegen over 46,5 in 1962. Ook in Zuid-Amerika wordt de oogst groter verwacht, namelijk 8,8 tegenover 7,3 miljoen ton. Canada kon zijn zeer grote opbrengst door de communistische aankopen, kwijt en nog iets van zijn overschot. Daar ook Europa dit jaar weer meer dan normaal zal invoeren, wordt de situatie ook vooir Amerika gunstiger. Verwacht wordt, dat de oude voorraden tarwe, die zo lange jaren een ern stige bedreiging vormden voor het landbouwbeleid in tal van Westelijke landen, in ieder geval zullen verminderen van 52 miljoen ton, tot ongeveer 44 miljoen ton aan het einde van de zomer 1964. Dit zou dan de laagste stand zijn sedert elf jaren, maar toch nog hoger, dan de gewenst geachte wereld voorraad van 25 miljoen ton. MEER „MUZIEK" IN TARYVEMARKT TE VERWACHTEN WIJ hebben in het voorgaande heel wat cijfers genoemd, die nodig waren om enig inzicht te krijgen in de stand van zaken met betrekking tot de tarwe. Wij meenden, dat het voor onze akkerbouwprovincie van belang is, te weten, dat cr zich voor het eerst sinds een aantal jaren, be langrijke veranderingen voltrekken op de wereld markt van dit zo invloedrijke landbouwprodukt. Het is nog moeilijk te overzien of deze veranderin- tendens 'an overproduktie weer terugkeert. Naast gen van meer blijvende aard zijn of dat de oude alles wat hier geschreven is, blijft er ook nog de onzekere factor van de behoeften van de onder ontwikkelde landen. Het zal in ieder geval interessant zijn de be wegingen op de wereldmarkt te volgen. Er zit heel wat meer „muziek" in, dan men gewend was. En dat alleen al is voor de graantelers een opwekken- £--• beeld, al blijft het elk jaar de vraag hoe de produktie en de afzetmogelijkheden zich ontwik kelen. S. T N de onlangs gehouden 56e vergadering van de vooralsnog ontbreken van resultaten is de houding Provinciale raad voor de Landbouwvoorlichting van de Raad ten opzichte van de proef- en de in Zeeland werden o.m. de volgende aangelegen- monstratiebedrijven en de gesubsidieerde bedrijfs- heden besproken. ekonomische boekhoudingen wat gereserveerd, hoe- Programma R.L.V.D. Zeeland 1964. Ongetwijfeld wel dit niet wegneemt, dat ook van deze beide vormde het Provinciaal Programma voor de Rijks- aktiviteiten de Raad goede verwachtingen heeft, landbouwvoorlichting in Zeeland voor 1964 het be- Voor een evenwichtige belangenbehartiging van langrijkste onderwerp van bespreking in deze ver- de akker- en weidebouw, de tuinbouw en de vee- gadering van 8 januari 1964. De Raad toonde veel houderij, acht de Raad een bescheiden uitbreiding waardering voor dit programma, waartoe hij ook van de vaste personeelsformatie noodzakelijk. Per- in het verleden reeds belangrijke bijdragen had soneelsverschuivingen tussen de konsulentschappen geleverd door het aangeven van onderwerpen, worden haast ondoenlijk geacht zonder lacunes te waaraan in de eerste plaats door de Voorlichting scheppen. aandacht behoort te worden geschonken. Nieuwe gerichte voorlichtingsaktiviteiten voor Met betrekking tot de inhoud van het pro- 1964. In verband met de voortschrijding van de gramma kan worden opgemerkt, dat het een onder- ruilverkaveling Stoppeldijk stelt de Raad veel prijs scheid maakt tussen algemene en gerichte voor- op een nieuw streekverbeteringsplan voor dit ge- lichfingsaktiviteiten. Bij de landbouwvoorlichting bied. Voorts hoopt de Raad als nieuwe gerichte wordt bij de algemene voorlichtingsaktiviteiten een- voorlichtingsaktiviteiten voor 1964 een nauw met traal gesteld de voorlichting over de bedrijfsorga- de arbeidsvoorlichtingskern verwante bedrijfs- nisatie en de bedrijfsvoering tegen de achtergrond studiekern en een bescheiden uitbreiding van de van de bedrijfsgrootte, terwijl bij de tuinbouw- proef- en demonstratiebedrijven te verkrijgen, voorlichting de produktietakken en bij de veeteelt- Jaarprogramma's en begrotingen voor 1964 van voorlichting de diersoorten centraal gesteld zijn. de streekverbeteringen Walcheren en Koewacht e.o. De gezamenlijke gerichte voorlichtingsaktivitei- De jaarprogramma's en bijbehorende begrotingen ten worden door de Raad gewaardeerd. De Raad is voor 1964 van de streekverbeteringsgebieden Wal zeer ingenomen met de streekverbeteringsplannen cheren en Koewacht e.o., waarmee voor dit jaar en de arbeidsvoorlichtingskernen gezien de hier- een totaalbedrag gemoeid is van 87.000,ver mede verkregen uitstekende resultaten. Door het krijgen gaarne de instemming van de Raad. £R weer een wijzigingsvoorstel betreffende inkomstenbelasting en loonbelasting is ingediend? Zo op het eerste gezicht heeft het niet zo heel veel te betekenen, maar bij nadere beschouwing is de situatie echter een andere. Het staat er zo eenvoudig: met ingang van het kalenderjaar 1964 wil men de aanslaggrens verhogen van 8.650,naar 10.000, Het zal onze lezers bekend zijn dat deze aanslaggrens aangeeft het bedrag waarboven een loon trekkende niet alleen in de Loonbelasting valt, maar waarbij hij of zij ook een aanslag inkomsten belasting ontvangt. De staatssecretaris van financiën heeft dit voorstel bij onze volksvertegenwoordiging ingediend met het oog op de verwachte loonstijging vanaf 1 januari 1964. Voor de fiscus is deze maatregel belangrijk omdat hieruit een aanzienlijke beperking van het werk der belastinginspecties voorvloeit. Hoe belangrijk wellicht voor ons fiscale apparaat, ons interes seert meer nog de verwachting van de staatssecretaris, dat deze maatregel de bereidheid tot het ver richten van overwerk zal kunnen doen toenemen. Dit laatste hebben we m.i. in Nederland nodig, broodnodig. ®E lonen bevinden zich in een stijgende lijn, we verkeren in een periode van spanning en on rust, we spreken van een loonfront. Allemaal maar al te bekende termen, maar aan een front wordt gevochten en dat is het nu juist wat we in onze nationale economie juist niet nodig hebben of beter juist niet kunnen gebruiken. De loonstijging op zichzelf bespreken we niet, maar loonstijging betekent kostenstijging en daar mee een vermindering van onze Nederlandse concurrentiekracht. We moeten daarom streven naar verhoging van onze arbeidsproductiviteit. Het is helemaal niet zo erg als een onderneming meer loon moet betalen, maar het moet verdiend worden. We hebben de keuze (in theorie althans) tussen prestatieverhoging van de aanwezige arbeidskrach ten of handhaving van de bestaande prestatie met mindere arbeidskrachten en dan veelal via ver dere mechanisatie. Gezien het in de landbouw voortdurend afnemen van het aantal menselijke arbeids krachten zal hier alleen de tweede mogelijkheid overblijven. Dit dwingt in de richting van steeds verder doorgevoerde mechanisatie. HET is op grond van deze overweging dat wij bovengenoemd voorstel van de staatssecretaris zeer toejuichen. Alles wat maar enigszins meewerken kan om het knelpunt van de menselijke arbeidskracht op onze agrarische bedrijven te verminderen verdient onze warme instemming. Het valt op dat inmiddels ook minister Veldkamp een voorstel heeft ingediend om de loongrens voor de sociale verzekeringen te verhogen tot f 9.700,eveneens vanaf 1 januari 1964, Hierdoor zal weer de mogelijkheid ontstaan dat zij die loon in overwerk verdienen toch weer spoe dig in de buurt van de Inkomstenbelasting zullen komen. Gaat het met de maatregelen op loonge- bied niet evenals met de lonen? Gevaar voor een spiraalbeweging! MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3