Vele onzekere factoren WERELD-TARWE-MARKT IN BEWEGING „Officieel orgaan°vnn de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland VRIJDAG 24 JANUARI 1964 OVERZICHT VOORJAARSMECHANiSATIE SUIKERBIETEN Frankering bij abonnement: Terneuzeii 52e Jaargang No. REEDS vorige week schreven wij over de wereld situatie op het gebied van de granen en over de grote veranderingen, die door de aankopen van de communistische landen op de Westelijke export markten zijn ontstaan. Zag de wereldgraanmarkt er enige jaren geleden door de wanverhouding tus sen produktie en afzet en door de steeds stijgende overschotten er vrij hopeloos uit, thans doen zich nieuwe mogelijkheden voor, waarvan het alleen niet zeker is, dat zij verwezenlijkt worden. Blijven deze grote landen als China en Rusland granen kopen HET is begrijpelijk, dat vooral de Russische aan kopen veel opzien baarden. Dit temeer, daar de Sowjetleider Chroesjtsjov enige jaren geleden aan de wereld verkondigde, dat dank zij zijn land- landbouwprogramma de Russische produktie wel dra de Amerikaanse zou overtreffen. De enorme ontginning van miljoenen hectaren Siberische grond in de Sowjet-Republiek Kasachstan moesten dit bewerkstelligen. Maar waar werkelijke landbouwdeskundigen de dictator voor hadden gewaarschuwd, gebeurde, toen hij niet naar hen luisterde. Een winderosie nam de dunne laag korengrond mee en de op brengsten aan granen, die het eerste jaar veel belovend waren, liepen steeds verder achteruit, zo dat er meer en meer wat wij misoogsten zouden noemen, voorkwamen. In november van het vorige jaar deelde de partijsecretaris van Kasachstan Jusupow mede, dat de gemiddelde graanopbrengst was gedaald van 335 kg per ha in 1961 tot 180 kg in 1963. En daarmede was het oordeel over het grote Sowjet-landbouwexperiment geveld. Inmid dels spreekt de heer Chroesjtsjov niet meer van het inhalen van Amerika, maar is hij een nieuw stokpaard gaan berijden, om eventuele critici zoet te houden. Het zijn nu de kunstmestfabrieken, die wel nog gebouwd moeten worden, maar die daarna de Russische landbouw moeten redden, zodat deze de eigen bevolking dan kan voeden. Een Russische bevolking, die hoe langer hoe meer een hogere levensstandaard wenst en bet moe is de buikriem steeds maar nauw aan te halen. Het thans veel vuldige contact van Russen met de Westelijke wereld zal aan deze wens niet vreemd zijn. Ondanks de mislukking in Kasachstan had Rus land toch voldoende graan voortgebracht voor de eigen voeding, maar in 1963 ging het mis. Een slechte oogst in andere delen van dit onmetelijke land deed een grote invoerbehoefte ontstaan, die door deskundigen op 15 miljoen ton geschat wordt, wat tarwe betreft. LAGE OPBRENGSTEN EN GROTE UITVOER I\E moeilijkheden van de Sowjet-Unie liggen op velerlei Vlakken. Er zijn allereerst de zeer lage hectare-opbrengsten. Terwijl wintertarwe ge middeld tussen 1500 en 1690 kg per ha opbrengt, liggen deze getallen voor zomertarwe tussen de 970 kg in 1958 en 820 kg in 1961. Hierbij dient men te bedenken dat in 1961 de oppervlakte zomertarwe 45,7 miljoen ha bedroeg en die met wintertarwe maar 17,2 miljoen ha. Dat er inderdaad niet veel kunstmest beschikbaar is bewijst het cijfer van 11 kg per ha dat gemiddeld op de Russische akker- bouwpercelen gestrooid wordt. Daarnaast moet Rusland flinke hoeveelheden tarwe naar zijn communistische satellietstaten in Oost-Europa uitvoeren, daar deze landen mede dank zij de snelle invoering van het communisti sche collectieve landbouwsysteem, hun eigen pro duktie dermate in de war stuurden, dat zij in plaats van exporterend graanland importerend werden. Wat bijvoorbeeld te denken van Hongarije, dat in 1936 nog 570.000 ton tarwe uitvoerde, in het jaar 1946/47, dus vóór de grote collectivering van de landbouwbedrijven, nog 56.000 ton aan Rusland leverde, maar in 1959 reeds 223.000 ton uit Rus land moest importeren, in 1961 zelfs 386.000 ton tegenover 40.000 ton in het goede oogstjaar 1962. De cijfers voor de andere sateliietlanden liegen er ook niet om. Polen, Bulgarije, Tsjecho-Slowa- kije, Oost-Duitsland, China en Noord-Korea kregen in 1962 ruim 4 miljoen ton tarwe van Rusland, die deze verplichtingen in 1963 in het geheel niet meer na kon komen zonder zelf te importeren uit het Westen. Volgens de laatste schattingen, uie wij o.a. in het Duitse tijdschrift „Agrarwirtschaft" lazen en volgens het zojuist gepubliceerde bericht van de Wereldtarweraad, bedraagt de tarwe-opbrengst van de Sowjet-Unie in dit jaar 1963/64 slechts 55 miljoen ton, hetgeen 15 miljoen ton lager is, dan het gemiddelde van de laatste vier jaren. ZULLEN AANKOPEN VOORTGAAN? HE grote aankopen van Rusland in Canada en Amerika en nu ook in Argentinië zijn hier mede verklaard. Of deze in de komende jaren echter blijven voortduren is een vraag, waarover ver schillend wordt geoordeeld. Dat het ontginnings experiment mislukt is, staat wel vast. De bevolking groeit snel en wil kennelijk vol doende eten. Verhoging van de produktie door betere bedrijfsvoering is noch in Rusland noch in de Oost-Europese landen onder het zeer bureau cratische communistische stelsel op korte termijn te verwachten. De 42 miljard Roebel, die de Rus sische partijleider tot 1970 in de voor een groot deel uit het Westen te verschaffen nieuwe kunst mestfabrieken wil investeren, zullen, wanneer dit plan wèl een succes zou worden, hun invloed op de produktie pas veel later gaan uitoefenen. Dit zijn dus allemaal factoren, die erop zouden kunnen wijzen, dat er een invoerbehoefte blijft be staan. Daartegenover staat, dat de oogst 1963 inder daad zieer laag was door een lange en droge win- (Zie verder pag. 63.), De voorjaarsmechanisatie van do suikerbietenteelt grondbewerking, bietenzaad, zaaien, chemische- en mechanische onkruidhcstrjjding, bietendunmachines hebben op de voorlich tingsdagen over de suikerbietenteelt georganiseerd door R. L. V. D. en I. R. S. in de Praktijk school te Schoondijke zeer grote belangstelling getrokken. De foto laat een dunmacliine zien met een zijsehoffel van een zeer goed Engels model.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1