De chemische bestrijding van onkruiden TUIM in de fruitteelt 36 ZEEUWS LAND- EN TTTNBOUWBLAD (P. D. GODDRIE, Proefstation voor de Fruitteelt in de Volle Grond, W dorp) DOSERING AANPASSEN AAN GROND EN BEGROEIING TN gebieden waar men bij het begin van de oogst een zekere onkruidbegroeiing wenst, zo dat men gemakkelijker kan werken bij de pluk er de afvoer van fruit uit de boomgaard, is de do sering van 3-5 kg/ha te hoog. Een hoeveelheid van IVi kg/ha zal in deze gevallen voldoende zijn. Naast simazin kunnen in de appel- en pereteelt ook de middelen diuron (AAkarmex) en dichloor- benzonitril (Casoron 133) worden gebruikt. Even als simazin verhinderen deze produkten de kieming van éénjarige onkruiden. De voorwaarden voor een goede onkruiddodende werking zijn gelijk aan die van simazin, dus o.a. toepassen on onkruidvrije grond. De maximaal te gebruiken dosering van diuron is 3 kg/ha, van Casoron 12 kg/ha. Op lichtere gronden kunnen lagere doseringen reeds goed voldoen, terwijl op de zwaardere gron den de hoogste dosering aangehouden moet worden. Hoewel Casoron en diuron nog niet zijn goed gekeurd voor toepassingen in kleinfruit, is in proe ven tot nu toe geen schadelijke invloed waarge nomen bij de teelt van bessen. In tegenstelling tot diuron veroorzaakte Casoron Sn frambozen een vrij ernstige groeiremming van de jonge scheuten, terwijl diuron soms enige con- tactschade aan deze scheuten veroorzaakte. MENGING MET REGLONE KN GRAMOXONE IS MOGELIJK A LS het tijdstip om de bovengenoemde middelen toe te passen, voorbij is, d.w.z. als de onkruiden al volop gekiemd zijn en reeds enige blaadjes hebben, dan kan gebruik worden gemaakt van enkele contactmiddelen zoals P.C.P. in olie 40 l/ha), D.N.O.C. (4 kg aktieve stof/ha) of een allesdodende olie (300-600 l/ha, onverdund te spuiten Daar deze middelen nogal wat nadelen vertonen, zoals giftigheid, minder goede werking op grassen (P.C.P. en D.N.O.C.) en soms de rubber onderdelen van spuitapparatuur aantasten (P.C.P. en de alles dodende oliën), wordt thans de voorkeur gegeven aan de contactmiddelen diquat (Reglone) en pa raquat 'Gramoxone). Deze middelen werken zeer fel en vernietigen in korte tijd de bovengrondse delen van vrijwel alle onkruiden. Zodra deze mid delen in aanraking komen met de grond worden ze geïnactiveerd, zodat gevaar voor residu in de grond en voor opname van de middelen door de wortels van de fruitgewassen niet aanwezig is. De weers omstandigheden tijdens het spuiten hebben weinig invloed op de werking van deze middelen, hoewel bij helder zonnig weer de werking aanzienlijk snel ler is dan bij bewolkt weer. Zelfs regen tijdens de bespuitingen heeft geen nadelige invloed op de werking. Menging van paraquat of diquat met simazin, diuron of Casoron is mogelijk, waardoor tengevolge van één bespuiting zowel bestaande onkruiden worden gedood als kieming van nieuwe éénjarige onkruiden verhinderd. Door deze mengingen kan dus de periode waarin moet worden gespoten aanzien lijk worden uitgebreid, omdat men niet meer af hankelijk is van één bepaald tijdstip, zoals bij si mazin, diuron of Casoron zonder contactmiddel wel het geval is, nl. het vrij korte tijdstip van onkruid- vrije grond. Indien de onkruidvegetatie voornamelijk uit grasachtigen bestaat (bv. straatgras), dan wordt de voorkeur gegeven aan paraquat, terwijl bij veel breedbladige zaadonkruiden diquat aanbeveling verdient. De te gebruiken dosering is maximaal 5 I/ha, hoewel bij de bestrijding van bovengenoemde, meestal vrij lichte, onkruidvegetaties 3 l/ha vol doende zal zijn. Met de spuitvloeistof mogen geen bladeren of takken van de cultuurgewassen worden geraakt, omdat dan ernstige schade het gevolg zal zijn. KWEEKGRASBESTRIJDING TT IT de proeven van het afgelopen jaar (1963) is gebleken, dat het middel paraquat eveneens goede mogelijkheden biedt bij de bestrijding van kweekgras, zodat er thans 3 mogelijkheden bestaan om dit moeilijke onkruid te bestrijding. Het oudst bekende middel is dalapon, dat in de teelt van appel en peer alleen in het najaar mag worden toegepast, al of niet gecombineerd ver spoten met 3 kg diuron/ha. Worden beide middelen niet in een keer gespoten, dan kan de toepassing worden gesplitst in een bespuiting van dalapon in het najaar, gevolgd door diuron in het daarop volgende voorjaar. De gelijktijdige toepassing van beide middelen heeft een beter effekt op kweek gras dan dalapon alleen, hoewel het resultaat van deze toepassingen in de proeven vaak beneden de verwachtingen bleven. Zowel in frambozen als zwarte bessen zijn tot nu toe bij de bestrijding van kweekgras goede resultaten bereikt door toepassing van dalapon atrazin, elk 5 kg/ha. De bestrijding van kweekgras was uitstekend, terwijl de opbrengsten nimmer enige neiging tot daling vertoonden, integendeel, vaak zelfs aanzien lijk hoger lagen. Een officiële goedkeuring van de P.D. voor deze toepassing bestaat thans echter nog niet. De tweede mogelijkheid ter bestrijding van kweekgras geeft het middel Eptam. Dit middel is bruikbaar voor een goede en langdurige bestrijding van kweekgras in de appel-, peer- en besseteelt. Het welslagen van een behandeling hangt echter zeer nauw samen met de zorgvuldigheid waarmee het middel wordt toegepast. EPTAM, DAARNA GROENBEMESTERS Van Eptam bestaan 2 formuleringen: een vloei bare en een granulaire, waarvan de laatste meestal de beste resultaten geeft. Beide kunnen zowel over bestaand kweekgras als op een bewerkte grond Uit grote aantallen proeven in binnen- en buitenland is in de afgelopen jaren gebleken, dat de bestrijding van éénjarige onkruiden bij de teelt van pit- en steenvruchten, frambozen, bessen en bramen geen moeilijkheden behoeft op te leveren. Indien binnen 5 maanden na de toepassing geen ander gewas gezaaid of ge plant moet worden, kan het middel simazin zonder bezwaar in deze teelten worden toegepast, in een maximale dosering van 5 kg/ha in boomgaard en maximaal 3 kg/ha in frambozen, bessen en bramen. Deze dosering is voldoende om de bespoten grond enige maanden vrij te houden van éénjarige onkruiden, mits de toepassing plaats vindt op schone, liefst vochtige grond en na de be spuiting voldoende neerslag valt. In droge perioden kan het resultaat van simazin zeer tegenvallen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 8