Nogmaals kwaliteitsverbetering van de melk veehouderij Arkejd jn de veehouderij Demonstratie op het „Hof Zwagerman" ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD DE streekverbeteringskommissie Walcheren organiseerde op 18 december 1963 een veehouderijmiddag op het „Hof Zwagerman" te Grijpskerke. In samenwerking met de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting Walcheren, de Rijksveeteelt- en de Rijkslandbouwvoorlichtingsdiensten was een program ma opgesteld dat voor vele bezoekers aantrekkelijk was. Het geheel had tot doel om de mogelijkheden tot arbeidsbesparing en werkverlichting in de veehouderij nader aan te tonen en te bespreken. Dat dit onderwerp aktueel is, werd o.m. aan getoond door de ca. 200 bezoekers en de interesse die voor de verschillende onderdelen werd getoond. De voorzitter van de streekverbeteringskommissie, de heer W. K. van Nieuwen- huyzen, verheugde zich dan ook over het grote aantal be zoekers die hij in zijn openingswoord welkom kon heten. TALRIJKE WERKTUIGEN EN HULPMIDDELEN HET zou beslist te ver voeren om al het getoonde en ten dele gedemonstreerde materiaal uit voerig te bespreken. Wij zullen ons daarom beper ken tot enkele markante punten uit het geheel. Bij de werktuigen werd de aandacht gevraagd voor een nieuwe greppelfrees, een drainrcinigings- apparaat en een trekkervoorlader met vijf verschil lende bakken en vorken. De greppelfrccs voor grasland is onlangs door de arbeidsrationalisatiekern aangeschaft en heeft reeds verschillende percelen bewerkt Het is voor onze streek een nieuw werktuig dat bijzonder goed aan de verwachtingen blijkt te voldoen. Bevestigd op de lift van een trekker kan hij door één man worden bediend. De uit te snijden grond wordt fijn verdeeld over een grote breedte verspreid. De diepte is vanaf de trekker regelbaar en kan variëren van ca. 10 cm tot 25 cm. Een drainreinigingsapparaat, van het draagbare type, is eveneens door genoemde kern in combinatie aangeschaft. Zonder twijfel een doelmatige instal latie voor controle en reinigen van de kostbare drainage. Een trekkervoorlader met hulpstukken is als zo danig een geschikt werktuig voor vele bedrijven. Het zal door verschillende factoren worden bepaald in hoeverre er een nuttig gebruik van zal worden gemaakt. Zeker is dat de belangstelling voor een voorlader toeneemt naarmate het aantal arbeidskrachten af neemt. TRANSPORTMIDDELEN ONDER het motto* ..Draag niet wat rollen kan" waren een aantal transportmiddelen bijeen gebracht. Met kruiwagens en voeuerwagentjes kan veelal sneller en gemakkelijker worden gewerkt bij het voeren van het vee. Zeer waardevol zijn ze bij het transport van voedermiddelen. Er wordt steeds meer aandacht besteed aan verbetering van gebouwen. Drempels en opstakels worden verwijderd, voergangen ver hard en verbreed, terwijl men steeds meer overtuigd raakt van het nut van erfverharding. Dit alles maakt dan tevens een optimaal gebruik van ge noemde transportmiddelen mogelijk. Weliswaar zal op vele bedrijven nog heel wat verbeterd kunnen worden. Daarom werden op deze demonstratie ver schillende typen kruiwagens en voederwagentjes getoond. Soms blijkt echter dat men net iets anders wenst dan op een dergelijke bijeenkomst te zien is. Een nadere bespreking met deskundigen van b.v. voorlichtingsdiensten, leidt dan in de regel wel tot een gewenste en doelmatige oplossing. De bieten snijder, met reiniger, was zodanig opgesteld dat het gesneden produkt meteen in een voerkar kan wor den opgevangen. Dit principe komt voor veelvul- diger toepassen zeker in aanmerking. HET MELKEN het gebied van de veehouderij en het melken waren talrijke interessante hulpmiddelen te zien, deskundig toegelicht door de heer J. H. Lan- tinga. Een geheel programma werd daarbij afgewerkt zoals: melkmachines werking en onderhoud goede melkwinning; onderhoudsmaterialen zoals kammen, borstels, scheerapparaten, staartlijnen; op binden van staarten. Veel belangstelling hadden de bezoekers voor de nieuwe bescherming tegen speen- betrappen; een netje van kunstvezel dat om de uier wordt gehangen. Een demonstratie klauwverzorgea door de heer Kurz te Serooskerke trok eveneens veel publiek. UITMESTEN HET uitmesten met behulp van mechanische hulpmiddelen werd eveneens getoond. Op ver schillende maquettes waren praktisch alle gangbare systemen (6 stuks) uitgebeeld. Verschillende daar van konden elektrisch werken, zodat men een goede indruk van de mogelijkheden kon krijgen. Deze maquettes waren welwillend beschikbaar gesteld door het consulentschap Hengelo. De belangstelling hiervoor was bepaald groot. Door middel van deze miniatuur exemplaren werden de volgende systemen getoond: rondgaande ketting, schuif stang, getrokken mestbak (2 x), mestplank en het drijfmestsysteem. Verschillende van deze installaties vragen een vrij hoge investering. De keuze is niet gemakkelijk en zal veelal pas na rijp beraad tot stand komen. De arbeid in de veehouderij is voor vele be drijven een belangrijk onderdeel. Talrijk zijn de handelingen die daarbij verricht moeten worden. De aaneenschakeling daarvan leidt tot het totaal aantal uren voor de veehouderij. Vaak is dit een aanzienlijk aantal. Zolang het bedrijf over voldoende personeel beschikt, wordt vaak geen behoefte gevoeld aan ar beidsbesparende methoden. Wel zal het steeda aantrekkelijk zijn om middelen en methoden toe te passen die het werk veraangenamen en verlichten. De mate waarin arbeidsbesparing nodig en gewenst is wordt vooral bepaald door de perioden met minimale personeels bezetting b.v. tijdens weekenden en in voor- en najaar. Daarbij dient de toekomstige ont wikkeling niet uit het oog te worden verloren (minder personeel, hogere lonen). Overigens zijn er nog talrijke andere punten die van invloed zijn op de toe te passen werkmetho den en eventuele mechanisatie. De demon stratie op ,/t Hof Zwagerman" had tot dod om enige mogelijkheden op dit gebied te tonen. R.L.V.D Goes. J. T. ANDRINGA De huidige Door de invoering van de kwaliteitscontrole van de melk toestand: aan de zuivelfabrieken zijn in de afgelopen jaren goede resultaten verkregen. Niettemin is een verdere kwaliteits verbetering van de melk zeer gewenst. Landelijk gezien varieerde het percentage eerste klasse melk die in het af gelopen jaar werd geleverd tussen 40 en 75% per fabriek. Een voortgaande ontwikkeling van controle, inspectie en voorlichting vraagt de aandacht. Hierbij zal een vergroting van de kortingen op 2de en 3de klasse melk stimulerend werken. Deze bedragen thans, met bepaalde variaties in de werkgebieden van de Regionale Organen voor Melkhygiëne, resp. ruim 1 en 2 ct. per kg melk. Zoals bekend wordt op het kwaliteitsonderzoek van de boerenmelk in de zuivelfabrieken controle uitgeoefend door Regionale Organen, voor Z. W. Nederland (ook Zeeland) door het Regionaal Orgaan voor Melkhygiëne ge vestigd te Breda. Bij de kwaliteitsbepnling wordt de melk in drie klassen ingedeeld, waarop uitbetaling is gebaseerd. Sinds 1 januari 1963 wordt een veehouder die 3 achtereenvolgende (4 weekse) perioden 3de klasse melk levert één cent extra (dus met 3 ct vergeleken met 1ste klasse) gekort (recidive-regeling). De kwaliteitsbe- palingen aan de fabriek Organisatie van de kwaliteitsver betering van de melk De praktijk heeft behoefte aan een goede organisatie van de kwaliteitsverbetering. De Reg. Organen voor Melk hygiëne dienen deze, analoog aan de Melkcontrolestationa in west Nederland, in te voeren waarby het fabrieksonder- zoek wordt aangevuld met inspectie en voorlichting op d« veehoudersbedrijven. Het schema hiervoor kan er als volgt uitzien: Regionaal Orgaan voor Melkhygiëne doel kwaliteitsverbetering van de melk door De melk wordt met de wattenproef beoordeeld op rein heid. Hierbij wordt de melk door dichte watjes geperst. Deze proef heeft een zekere opvoedende waarde omdat de veehouder snel verbetering kan bereiken door de melk na de winning te filtreren. Dit ontslaat de melkveehouder ech ter niet van de nl:"V om reine melk zonder stof, vuil- of mestdeeltjes te winnen. Over het algemeen blijken van stof en vuil afkomstige bacteriën de houdbaarheid van de rauwe melk niet erg ongunstig te beïnvloeden. Ze zyn echter wel schadelijk voor de kwaliteit van de gepasteuri seerde en gesteriliseerde flessenmelk en bij de "kaasbe reiding. De toegepaste houdbaarheids- of reduktaseproef (met methyleenblauw) geeft een indruk van het aantal actieve bacteriën in de melk. De ontkleuringssnelheid van methyleenblauw is hierbij de maatstaf, maar blijkt sterk afhankelijk van de soort bacteriën en de groeifase waarin deze by het inzetten van de proef verkeren. Melk met bepaalde melkzuurbacteriën (van niet goed gereinigd melkgereedschap), die niet goed is gekoeld, heeft een slechte reduktase. Hoewel de reduktaseproef een vrij grote waarde heeft bij het bepalen van de melkkwaliteit zegt hij niets inzake de hygiëne bij de melkwinning en bijmenging met mastitismelk van uierzieke koeien. Behalve de reinheid en reduktaseproeven is de reukproefdie in 't winter halfjaar toepassing vindt, voor de kwaliteitsbepaling van belang. Deze proef spoort fouten by de voedering van het vee cn de bewaring van de melk op. Een afwijkende geur werkt door in alle melk- en zuivelprodukten. De reuk- bepaling vindt van een opgewarmd monster in het laboratorium plaats. Af wijkende geur leidt altijd tot 3de klas. Bij ernstige afwijkingen, reeds bij de opening van de bussen op de melkontvangst geconstateerd, kan de melk worden teruggezonden. Regelmatig onderzoek op mastitis-streptococcen (microscopisch sediment onderzoek) vindt momenteel alleen op de melkcontrolestations in het westen van het land plaats. Het aantonen van „uierzieke" melk heeft dan indeling in de 3de klas tot gevolg. Een snelle en betrouwbare methode voor massa- onderzoek van melk ter opsporing van mastitis is nog in studie. I kwaliteitsonderzoek premie korting uitgevoerd door fabriekspersoneel II Bedrijfsinspectie en bedrijfsvoorlichting premie sper controle door Regionaal Orgaan uitgevoerd door fabriekspersoneel controle door Regionaal Orgaan De voorlichting aan de veehouders dient zich niet te beperken tot hen die matige of slechte (2de en 3de klasse) melk leveren. Deze zal gericht moeten worden op alle bedrijven om te bevorderen dat de omstandigheden waar onder de melk wordt gewonnen aan redelijke hijgiënische eisen voldoen. Het gaat hierbij om de bedrijfstoestand, te splitsen in: de reinheid van de stal, de verzorging van het melkvee, de aard, reiniging en bewaring van het melkgerei en de wijze van melken en melkbchandeling. Bedrijven die aan redelijke eisen voldoen kunnen in aanmerking komen voor een premie of extra toeslag op de melk onder voorwaarde dat ook de uitslagen van het kwaliteitsonderzoek aan de fabriek aan bepaalde eisen vol doet Betere verdeling Zoals hierboven gesteld, dient een verdergaande verbe- van het melkgeld tering van de bedrijf stoestand en de verzorging van de grondstof melk begeleid te worden door deskundige en in tensieve voorlichting, ondersteund door toekenning van bedrijfspremies. Dit zal moeten leiden tot een betere verdeling van het aan de melkveehouders uit te betalen melkgeld. Nog maar ruim de helft van de melkveehouders levert regelmatig melk van 1ste kwaliteit af. Zij versterken de concurrentiepositie van melk en melkprodukten op de* markt. De lager gewaardeerde melk bederft de te verwer ken grondstof als geheel omdat de scheiding van goede melk na ontvangst onmogelijk is. Minderwaardige melk dient daarom een lage prijs op te brengen. Alleen dan is het mogelijk de meerdere zorg en investering ter verbetering van de melkwinning te doen resulteren in een rendabele produktie van kwa- liteitsmelk. Januari 1964. Ir. W. L. HARMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 6