Belang van een goede ontwatering 33 VERZEKERINGSZAKEN Verzekering bloembollen tegen hagelschade II VRIJDAG 17 JANUARI 1961 I\E gewenste grondwaterstand voor bouwland stelt men op minstens 10 cm onder het maai veld. Voor grasland is dit min stens 30 cm. Voor elke bodem- type bestaat er een zeker ver band tussen de ontwaterings- diepte en de opbrengst van de gewassen. De diepte en afstand van draineren is sterk afhanke lijk van de profielopbouw en de doorlatondhcid van de grond. Voor een goede kleigrond is de optimale ontwateringsdiepte te stellen op 120 em beneden het maaiveld. In het algemeen kan men stellen: diep draineren is goedkoop draineren. Een goede ontwatering dooi middel van een drainage biedt vele mogelijkheden voor het ge was om een hogere opbrengst te bereiken. Een ie natte grond is een moeilijk bewerkbare gronu. In het voorjaar laat, in de herfst moeilijk oogsten en in de winter kan bijvoorbeeld tarwe verrot ten. Het is moeilijk met werk tuigen te werken. De structuur vim de grond gaat snel achteruit. De kans op vervulling van het land neemt toe. De bestrijding van onkruid kost extra geld. Waar rich water in de grond bevindt, zullen door gebrek aan lucht (zuurstof) zich geen plan tenwortels normaal kunnen ont wikkeien. Een te natte grond zal gezien de vel© moeilijkheden dus niet alleen lagere opbrengst ge ven, maar ook oorzaak zijn van hogere kosten. 'Hl1'1' W m <■- - DRAINAGE VRAAGT EEN FIJNTE INVESTERING IYE totale kosten van een drainage zijn afhan- kelljk van a. de totale oppervlakte die moet worden gedrai neerd. Grote objecten zijn algemeen goedkoper uit te voeren per strekkende meter drain. b. de afstand van de reeksen. Hoe meer reeksen worden gelegd, hoe duurder een drainage wordt. c. de wijze van uitvoeren. Het maakt een groot verschil of machinaal of met de hand wordt ge legd. Dit in verband met het arbeidsloon en transport van materiaal. d. de soort van buis. Bij een prijsvergelijking tus sen gebakken en plasticbuizen blijkt dat de plastic drainage momenteel goedkoper kan wor den uitgevoerd. Indien meerdere industrieën plasticbuizen gaan produceren en er dus meer onderlinge concurrentie is, is te verwachten dat de prijs van dit produkt naar beneden gaat. e. de soort afdekking- of omhiillingsniateriaal. Van belang is welk materiaal wordt gebruikt (.turfmolm of glasvlies e.d.) en of de buis ge heel of gedeeltelijk wordt omhuld. De totale kosten van een drainage bedragen momenteel fittot 1,50 per meter. Dit dus afhankelijk van bovengenoemde factoren. Gemiddeld kan gesteld worden dat per ha 800,tot 1000, nodig is voor een drainage. CONTROLE VAN DE DRAINAGE UET geld, dat in een drainage wordt gestoken, zal slechts rente opbrengen, indien een drai nage goed werkt. Daarom is het nodig de drains geregeld te controleren en tijdig schoon te maken. Deze controle kan het beste plaats hebben in een periode van waterafvoer, zoals in het najaar en de winter. Soms zijn de eindbuizen verzakt of zodanig overgroeid, dat de drains daardoor minder werken. Eventuele verstoppingen kan men zelf opsporen met de zogenaamde boorgatenmethode. Dit houdt in dat men met een profielboor een gat boort juist boven tot vlak op de drains. Het is dus gewenst dat men de ligging van de drains weet, anders zal men ze eerst moeten opzoeken. Het is gewenst deze gegevens op kaart vast te leggen om de volgende keer niet weer behoeven te zoeken. O? ELK BEDRIJF MOEST ER EEN DRAINAGEKAART ZIJN DIJ een ongehinderde afvoer zal geen grond- water boven de drains staan. Wanneer er één dag nadat er op de drain een gat js geboord, in dit gat meer dan 2 cm water blijft staan, dan is de drain op één of meer plaatsen verstopt. Door op zulk een verstopte drain meerdere boringen te doen, za! men de verstopping kunnen lokaliseren. SCHOONMAKEN VAN DE DRAINAGE INDIEN men de drainbuizen regelmatig wil rei- irigen (bjjvoorbeel lichte afzettingen in de bui zen) dan kan met een plastic slang de drains wor den doorgestoken. Aan het einde van de slang zijn één of meer klepjes gemonteerd. Deze slaan bij het terugtrekken van de slang uit en schrapen de bin nenkant van de drains. Hét doorsteken geschiedt in een periode van waterafvoer. Het losgemaakte materiaal wordt door het water naar de sloot afgevoerd. Door de klepjes aan beide uiteinden te bevestigen kan men de buigzame plasticslang bij het terugtrekken direct weer in de volgende reeks brengen. Afhankelijk van de verstoppingen die voorkomen, kan men per dag met 2 man wel tot 30 a 40 reeksen van 150 m doorsteken. Met deze plasticslang kan men hoog stens tot 150 m gaan. Bij zware verstoppingen kan men aan de plasticslang een ketting met zandveren j*M"*stigen. Een andere methode van reinigen van de drains is het doorspuiten. Dit gebeurt meestal door een loonbedrijf. Er wordt gebruik gemaakt van een plasticslang, waarvan liet ene uiteinde is voorzien van oen spuitkop en het andere einde wordt aan gesloten op een pomp. Het water wordt onder hoge of lage druk (naar gelang de methode) door de slang in de drainreeks gespoten. De resultaten van beide methoden zijn gunstig. Het doorspuiten wordt in do praktijk steeds meer toegepast. Bij samengestelde drainage zullen de verzamelputten moeten worden opgezocht, hetgeen dikwijls nogal wat werk met zich meebrengt (drainagekaart). INVESTERING RENDABEL MAKEN DE totale kosten van een drainage bedragen ƒ800,tot ƒ1000,per ha. Bij een regel matig onderhoud is de levensduur moeilijk vast te stellen. Deze zal minstens 4050 Jaar bedragen. In de praktijk wordt het doorsteken weinig toege past. Vaak is er hiervoor geen gelegenheid (wei nig personeel). De kosten van 150 m plasticslang met toebehoren zijn op 150,tot 200, - te stel len. Indien men laat doorsteken, zijn de kosten 2 20 cent per strekkende meter, al naar gelang de omstandigheden zijn. Het doorsptiiten kost 1020 cent per meter of wel 60,- - tot 120,per ha. Dit is ook sterk af hankelijk van drainafstand en andere omstandig heden. Indien om de 5 a 6 jaren wordt doorgespoten, kan men verzekerd zijn van een goed functione rende drain. In de praktijk komen echter gevallen voor, waar in geen 20 jaar of langer iets is gedaan aan een drainage. Dat in zulke gevallen moeilijk heden voorkomen en het wel eens extra geld kost, behoeft geen betoog. De jaarlijkse kosten van een drainage bedragen gemiddeld7 voor afschrijving en rente van ƒ800,— tot ƒ1000, - ƒ56,— tot ƒ70,— onder houd om de 6 jaar doorspuiten k 60, tot 80, 10,tot 20,totale kosten 66,tot 90, De bruten-opbrengst van de akkerbouwgewas sen is te stellen op ongeveer 2.000,per ha. De jaarlijkse kosten van een drainage zlïn dus te stelten o*> ongeveer 4 van de bruto-op- brengst. Anders gesteld, moeten de kosten van een drainage goedgemaakt worden door een jaarliikse meeropbrengst van 250 kg tarwe of 15^0 kg bieten per ha. Een goed functionerende drainage verhoogt de opbrengsten, verlaagt de kosten en vergroot «le oogstzekerl»ei«l. R. L. V. D. Axel J. VAN AERTS. De vorige maal hebben wii iets verteld over de bloembollenhagelverzekering en thans wat nader in gaan op de werkwijze van de Eerste Onderlinge Bloembollen Verzekering Mg. Jaarlijks wordt een ledenvergadering gehouden, waarin een uitvoerig overzicht van de werkzaam heden wordt gegeven en tevens verantwoording van het financieel beleid wordt gedaan. Ook vindt dan zonodig benoeming van arbiters plaats. Dezen hebben het laatste woord ingeval van eventueel meningsverschil, bij een hagelschade, tussen kweker enerziids en Maatschappij anderzijds. Bij een hagelschade geeft de verzekerde hiervan binnen 2 maal 24 uur kennis aan de Maatschappij en deze zorgt er op haar beurt voor dat op fc«>rte ter mijn, in de regel is dat binnen enkele dagen, het getroffen perceel bezichtigd wordt. Na 10 a 12 dagen volgt veelal een tweede bezoek en zonodig daarna nog een derde bezoek. Als regel zal bij deze bezoeken altijd een inspecteur aanwezig zijn en worden ver gezeld door een bestuurslid-bloembollendeskundige. De kweker is dan ook verzekerd, dat ziin bloembol lengewas wordt bezichtigd door vakbekwame bollen- meusen. Na het tweede of eventueel derde bezoek gaan deze heren tezamen met de kweker aan tafel zitten om te trachten in onderling overleg de schade te regelen. Mocht men niet tot een vergelijk kunnen komen, dan benoemen èn kweker èn Mij. elk een schatter. Nadat deze schatters zich van de toestand van het getroffen perceel op de hoogte hebben gesteld, trach ten deze twee schatters om tot overeenstemming te komen. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan komt de arbiter aan bod, die alsdan het laatste woord heeft. De arbiter wordt door de twee schatters benoemd. l>e arbiter stelt zich vanzelfsprekend zo volledig mogelijk op de hoogte en neemt onafhankelijk van de Mij., naar eigen eer en goed vakmanschap, zijn beslissing. Deze beslissing is bindend voor beide partijen. Met deze procedure meent de My., dat de be langen van de kweker voldoende gewaarborgd zijn. Ais regel vindt echter de schadebepaling in volledig minnelijk overleg plaats. Wy verwachten, dat de hagelschadeverzekering voor bloembollen ook in Zeeland een gezonde ontwikke ling tegemoet zal gaan in het belang van hen di« zich daar op de voor Zeeland vry nieuwe cultuur hebben ingesteld. Inlichtingen worden op aan vraag gaarne verstrekt door dc Afd. Verzekeringen van de Z.L.M., Postbus 72 te Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 5