BOUW Tuinbouwklanken 37 VRIJDAG 17 JANUARI 1964 worden toegepast. Wegens de grote vluchtigheid van dit middel moet het direct na het spuiten of strooien worden ingewerkt. In de grond gaat het middel langzaam over in damp, die de groeiende delen van de kweekgraswortels doodt, waardoor het opnieuw uitlopen van deze wortels wordt voor komen. Een zo regelmatig mogelijke verdeling van het middel in de grond bevordert de werking tegen kweekgras. Het middel verdwijnt in dampvorm vrij snel uit de grond, zonder daarin een residu achter tè laten. Het gevaar voor schade kan daarom worden ver waarloosd. Terwijl na een goed uitgevoerde behandeling een perceel zeer lang vrij van kweekgras kan blijven, keert de bezetting met zaadonkruiden na 6 a 8 weken reeds terug. Dit houdt in, dat 8 weken na een Eptam-behandeling b.v. groenbemesters weer kunnen worden ingezaaid. De inwerking van Eptam in de grond geschiedt bij voorkeur met een frees tot een diepte van ca. 8-10 cm. Rond de stammen moet het met een hak, riek of handcultivator zorgvuldig worden ingewerkt. Op zandgronden is een voorafgaande grondbe werking meestal niet nodig, op zwaardere gronden is deze gewenst, terwijl op zeer zware gronden zelfs 2 voorafgaande grondbewerkingen nodig ble ken te zijn om een goed resultaat te bereiken. Een bezwaar van dit middel is de vrij ingewik kelde en tijdrovende manier van toepassen, terwijl de prijs van het middel in de vereiste doseringen van 20-25 1/ha of 200-250 kg/ha vrij hoog is (plm. B ct. per m2). PARAQUAT DE derde mogelijkheid tegen kweekgras biedt paraquat. Hoewel het eigenlijk een contact middel is, dus een middel dat alleen bovengronds een bestaande onkruidvegetatie doodt, wordt ver ondersteld dat het soms ook enige systemische werking bezit. Het is op de eerste plaats een al gemeen onkruidbestrijdingsmiddel, maar het heeft als aangename bijkomstigheid een goede werking op kweekgras. Opgemerkt moet hierbij worden, dat voor een volledige bestrijding vaji kweekgras zeker niet met één bespuiting zal kunnen worden vol staan. Eén of meer herhalingen zijn meestal nodig, afhankelijk van de zwaarte van de kweekgrasmat. Toevoeging van simazin, diuron of Casoron aan paraquat geven een iets betere kweekbestrijding, hoewel het verschil met paraquat alléén niet op weegt tegen de veel hogere kosten tengevolge van de toegevoegde middelen. Alleen het tweede jaar, als de kweekgrasvegetatie zodanig is uitgedund, dat naarnaast tevens breedbladige zaadonkruiden zul len gaan optreden, heeft toevoeging van een mid del met nawerking enige zin. De te gebruiken dosering voor paraquat is bij de kweekgrasbestrijding 5 1/ha; voor de aan para quat toe te voegen middelen kunnen de doseringen die reeds eerder zijn genoemd, worden toegepast. Tenslotte kan nog worden vérmeid, dat para quat weinig invloed heeft op Polygonum-soorten (varkensgras, veenwortel) en winde-soorten (akker en haagwinde). AARDBEIEN PROEFSGEWIJS BEHANDELEN T"}E mogelijkheden die tot nu toe voor de che- U mische bestrijding van onkruiden in aard beien ter beschikking staan zijn de volgende: le. In overjarige aardbeien kan vanaf de oogst tot het begin van de herfst éénmaal op onkruid- vrije grond een bespuiting met simazin worden uitgevoerd in een dosering van 1 kg/ha op lichte zand- en zavelgronden en IV2 kg/ha op humusrijke zand- en kleigronden. 2e. Op in de zomer geplante aardbeien kan in het daaropvolgende voorjaar een bespuiting plaats vinden op schone grond met Tenoran in 6-10 kg/ha. De grond moet bij voorkeur vochtig zijn. Op lichte humusarme gronden moet de laagst aangegeven dosering worden gebruikt, op zwaardere humusrijke gronden de hoogste dosering. Het verdient aanbeveling het middel Tenoran toe te passen wanneer de eerste on- kruidkiemplantjes boven de grond komen. Daar het middel een matig effect heeft tegen straatgras, heeft toepassing op percelen waar veel straatgras voorkomt, weinig zin. 3e. Op éénjarige Senga Sengana mag proefsgewijze (d.i. op eigen verantwoording) in oktober of maart worden gespoten met 1 kg simazin/ha op grond die tenminste 5 humus bevat en mits het gewas goed gezond is. T TlT een groot aantal in 1963 genomen proeven is gebleken, dat veel rassen (waaronder Senga Sengana, Talisman, Rcd- gauntlet, Vola) 6-8 weken na het planten in augustus 1 kg simazin/ha goed verdragen, mits het gewas op het tijdstip van toepassen goed aan de groei is en reeds enige nieuwe bladeren heeft gevormd. Omdat deze do sering in het daaropvolgende voorjaar on voldoende lang doorwerkt, kan op humus- houdende zand- en kleigronden nogmaals worden gespoten met 1 kg simazin/ha, terwijl op de overige grondsoorten Tenoran is toe gestaan. In overjarige aardbeien kan op alle grondsoorten 1 kg simazin/ha in het voorjaar worden toegepast. Uitdrukkelijk zij hier vermeld dat bovenstaande gegevens uit de proeven van 1963 nog niet hebben geleid tot officiële P.D.-goedkeuringen van deze toepassingen in aardbeien. In gevallen waarin u twijfelt of een bepaalde toepassing voor uw bedrijf verantwoord is, kunt u zich wenden tot de assistent der Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst. Wilhelminadorp, 17 december 1963. MET nog bqna een heel nieuw jaar voor de boeg gaan we ook in ZUID-BEVELAND weer met vertrouwen aan het werk. Er zijn geruchten over Franse Delicious, Hongaarse Jona than, Deense Ingrid Marie, Australische Granry Smiths, Amerikaanse Red Delicious en Italiaanse appeloorlogen. Dit alles, gecompleteerd door de 107 sinasappels voor één gulden geeft wel een beetje reden tot ongerustheid. Natuurlijk er zal voor een goede Nederlandse fruitkweker wel toekomst zijn, maar de room zal er af zijn. Ondanks de algemene onrustgevoelens, vooral op de oudere bedrijven, blijft het Rijkstuinbouwconsulentschap optimistisch en blijft dienovereenkomstig adviezen geven. Daarbij gerekend dat men in de hogere agrarische kringen de tuinbouw blijft zien als het middel tegen alle kwalen in de landbouw, is het voor ons de vraag of er reden is om nog langer gouden eieren van de tuinbouwkip te ver wachten. Vooral de fruitteeltopbrengst komt in Europa langzaam op gang en aJs we nu reeds zien dat de resultaten niet zo best zijn, is er niet veel goeds te verwachten als over enkele jaren, mede door de van bevoegde zijde gestimuleerde aanplant, wer kelijk grotere hoeveelheden aan de markt zullen komen. Het is nog niet zo lang geleden dat een fruit teler bij het zwemmen in de Schelde zijn eigen appels tegenkwam. De boeren en alle tot heden niet-fruitkwekers moeten zich realiseren dat ook zoiets in de toe komst kan voorvallen, want de fruitteelt in Euro pa is toch altijd nog zo onoverzichtelijk dat het gissen blijft hoe de ontwikkeling in de komende jaren zal zijn. Nogmaals, we zijn niet pessimistisch over de toekomst van de goede fruitbedrijven, maar enige reserve is vooral nu op zijn plaats. Wat we in ieder geval moeten hebben is kwa liteit en daaraan denken we steeds nu we dag in dag uit bezig zijn met de snoei. Of bent u nog niet klaar met rooien en planten? OP het laatst van 1963 werd door de Streek- verbeteringscommissie THOLEN aan de ge organiseerde tuinders op ons eiland een zeer in teressant boekwerkje verzonden, n.l. „Tholen, een tuinbouwgebied in ontwikkeling". Dit boekje werd geschreven door de rijkstuinbouwconsulent ir. Van Hennik en medewerkers van zijn dienst. Verschillende hier voorkomende teelten in de sector groente, fruit en bloembollen worden hier in het kort omschreven en verschillende aspecten die hiermede samen gaan. Dit boekje bestaat uit 70 pagina's en dus voor ons meestal niet onbeken den geschreven. Het staat vol met nuttige wen ken en is beslist niet met ballaststoffen over laden (het is een praktisch boekje). Zij die dit om onbepaalde redenen niet hebben ontvangen, kunnen dit alsnog zo lang de voor raad strekt, op aanvraag verkrijgen bij de R.T.V.D. (vraag de heer Bayense). Thans is men weer in hartje winter aangeland; werkzaamheden als witlof pitten, witlof trekken en spruiten trekken is voor velen van ons min of meer een dagelijkse bezigheid. De prijzen liggen goed, wanneer het produkt op de juiste wijze is klaargemaakt en gesorteerd voor de veiling. Het is zeer zeker de moeite waard op de veiling de kwa liteitsverschillen te bekijken. Men krijgt nergens een beter beeld dan wanneer verschillende par tijtjes bij elkaar staan, zoals op de veiling. Hier kan dan verder met een zeer korte voorlichting worden volstaan, om te komen tot een verhoging in een kwaliteitsklasse, b.v. bij het produkt-spuiten. Vanzelfsprekend gaat dit niet op met elke partij te spuiten, daar dit zeer uiteen kan lopen. Maar met een voorbeeld te noemen: wanneer men een mooie partij stevige vaste spruiten heeft met aan elke spruit één of twee geel of bruin verkleurde blaadjes, wordt m de klasse BII geveild. Wan neer daarentegen deze spruiten worden schoon gemaakt, d.w.z. door de verkleurde blaadjes te verwijderen, is het heel goed mogelijk de klasse A te bereiken met een prijsverschil zoals men dit geregeld in de prijsnoteringen zelf kan nagaan. Het is goed na te gaan of men door dit extra werk tot een gunstige prijsverhoging kan komen. Een kwaliteitsprodukt brengt meestal de winst in het laad je, waarvan we het juist moeten heb ben om de teelt goed rendabel te kunnen maken. NA de stagnatie der feestdagen hebben we nu ook op WALCHEREN Koning Winter op be zoek. Het is zijn normale tijd. Welkom is hij meestal niet. Persoonlijk vonden we de vroege vorstperiode in december nog veel onaangenamer. Betrekkelijk veel bevroren, veel opslagwerk, extra stookkosten en vul zelf maar verder in. We hebben wel flink tijd gehad om vak- en andere lectuur te lezen. Inzonderheid trok onze aandacht de artikelen over aardbeien en bleek selderij monsteroogstmachines, waar tien en meer man gelijk op zitten oogsten. Ook artikelen over België, Frankrijk en de fruitteelt in Joego-Slavië interesseerde ons. Dit is allemaal mooi en misschien wel econo misch, maar voor de kleine bedrijven, ook in Amerika en elders, onbereikbaar. Ook moet men zich o.i. niet blind staren op dergelijke bedrijven. Men zou de indruk kunnen krijgen dat bij Uncle- sam alles rozengeur is. U hebt toch ook gelezen dat president Johnson een campagne begonnen is tegen de nog bestaande armoede. Ook in het rijk van de rijke Oom zijn onvoorstelbare tegenstel lingen. Meer dan in ons strak geleid lage landje aan de zee. De veilingcijfers over 1963 vallen, voorzover bekend, tegen en ook Middelburg komt belang rijk achter. Hoewel verwacht, valt de klap toch rijkelijk hard aan en hier krijgen we praktisch allen de terugslag van mee. PEN prognose stellen voor 1964 is o.i. te moei- lijk. Enkele strikt persoonlijke gedachten willen we wel geven. We verwachten een grotere concurrentie uit 't buitenland dat ons klimatologisch vóór ligt. Het vervallen der afstanden en de perfectio nering van 't vervoer werkt als een boemerang. Tegenover snelle uitvoer staat een even snelle invoer. De o.i. te korte werktijden waardoor, letter lijk, te veel mooi weer verloren gaat of niet meer verantwoord is om over te werken. Voorspelden we in oktober van het vorige jaar binnen 't jaar e«n nieuwe loonronde, nu hebben we er reeds een binnen 't halve jaar, n.l. een huurcompensatie per 1 juli. Dit is wel geerf echte loonronde, maar betalen moeten we! Pluspunten zijn naar onze mening, dat we 't afgelopen jaar klimatologisch zéér ongunstig lagen. Door zuiver economische factoren zijn er o.i. in 1963 weinig bedrijven gesaneerd. Dit wijst op reserve in financieel opzicht, of wat even belangrijk is op mentale reserve. Er is dan ook een gestage uitbreiding. Ook gaan lonen en eisen voor een bestaans minimum in 't buitenland met sprongen om hoog. Dit zal het invoerprodukt duurder maken! En tenslotte komt er, dank zij de loonsver hogingen, een niet te taxeren bedrag los op de grote binnenlandse markt. Dit zou wel eens de grootste steunpilaar kunnen worden voor onze tuinbouwprodukten, omdat zeker een deel van dit bedrag ongetwijfeld voor HOOGWAARDIGE land- en tuinbouwprodukten zal worden besteed.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 25