300 jaar familieboerderij te Burgh j£EN dezer dagen is de boerderij van de heer Mach Dalebout, gelegen aar Daleboutsweegje verkocht aan de Stichting „Renesse", dus eigenlijk aan de gemeente. Het ziet er naar uit dat te zijner tijd deze oude hofstede afgebroken wordt en de overblijvende grond tesamen met het er omheen liggende land in de recreatie opgaat. Daarmee zou aan het bestaan van een dei' oudste boerderijen uit de Westhoek een einde komen. Zeer opvallend is het dat de hofstede vanaf ongeveer 1650 door het geslacht Dalebout is beboerd. Dus in de tijd dat Frederik Hendrik Stadhouder was en vlak na de vrede van Munster, die een einde maakte aan de 80-jarige oorlog, boerde in Burgh reeds het geslacht Dalebout. VRIJDAG t7 JANITARI tWJt pEN artikel over een familie die :>Oo jaar op één en dezelfde boerderij heeft ge boerd en er nu mee ophoudt. De boerderij is voor een fabelaehtig bedrag verkocht aan de „Stichting Renesse" die voor de gemeente Wésterschouwen recreatiesronden aankoopt. Op deze wijze verdwijnen steeds meer boer derijen ui# de Westhoek, die op de een of andere manier ten offer vallen aan de veel eisende recreatie. 1 juli 1816 het levenslicht aanschouwde kwam op de boerderij. Weer een Machiel, wiens tweede naam Cor nells was Dalebout (de spelling is nu goed) die boer wordt. Hij zocht zijn vrouw in Kaatje Moo- lenburg, die in 1820 te Burgh werd geboren. Ze schonk hem 4 kinderen, Cornells, Nicolaas, Pie- ter en Kaatje Pieternella. Helaas overleed zijn vrouw waarna hij hertrouwde met Cornelia de Vlieger die nog 6 kinderen ter wereld bracht, Maria Cornelia, Cornelia Johanna, Johanna, Maatje Hendrika, Johannes Marinus en Machiel. De boer die nu zijn intrek op de hofstede deed is bij vele ouderen onder ons nog bekend. Zijn naam was Johannes Marinus Dalebout. In 1897, net voordat Koningin Wilhelmina aan de regering kwam, huwde hij op 18 april met Neeltje Smalle- gange. 4 kinderen werden geboren n.l. Machiel Willem in 1898, Pieternella Cornelia, in 1900, Cor nelia Wilhelmina in 1901 en Willie Marie in 1904. EN nu als laatste komt Machiel Willem op de hofstede in 1926 toen hij Krina van Gastel huwde. Met deze korte zin komt tevens het einde aan een 300-jarige eenheid van Dalebouten op een en dezelfde hoeve. De hofstede was vroeger veel groter en in 1899 bedroeg dit ongeveer 40 ha. Door vererven en koop wisselde grootte nog al eens-, In deze, na- „verkavelde" periode doet het toch wel vreemd aan dat in 1899 het bedrijf verspreid lag over 40 percelen waarvan het verste stuk weiland bij de Schelphoek lag. In datzelfde jaar werd de pacht waarde der verschillende percelen gewaardeerd op 17,tot 32,per gemet. De weide in Schelphoek staat met 32,op gelijke hoogte met de percelen bouwland te Burgh. De weilan den waren in die tijd zo op het oog niet veel waard, doch als hooiland onmisbaar. De verkoop waarde werd getaxeerd op 171,tot 571,per gemet. De lasten per gemet liepen uiteer, voor be schot 1,14, de rest meest 9,tot 10,17 per gemet. Opvallend is dat de grond met de laag ste waarde nu het duurst betaald wordt, omdat nu de toekomst van deze grond geheel anders is geworden. Het is nog niet te zeggen wanneer of er al verandering komt in het aanzien van deze mooie boerderij. Het is wel bekend dat het ge meentebestuur ver vooruit ziet en ze tracht dan ook verschillende percelen grond aan te kopen opdat ze na ze bouwrijp gemaakt te hebben lief hebbers percelen kan aanbieden voor de bouw van recreatiewoningen. Het gaat er naar uit zien dat nog meer aan het landschap geëigende hoekjes en stukken bouwland in de toekomst een ander aanzien krijgen. Een der oudste boer derijen is hieraan ten offer gevallen en het ge leek ons goed eens de aandacht te vestigen op het stuk geschiedenis dat door deze aankoop gaat verdwijnen. WANNEER we zo de boerderij eens bekijken aan is het duidelijk te zien dat het een heel oude bouwtrant en er is ook nooit iets aan veranderd, in tegenstelling met andere oude ge bouwen die regeimatig gemoderniseerd woraen. Een aer herinneringen aan de oude tijd is het tableau dat in de zuidelijxe gevel is ingemetseld en een afbeelding in kleuren laat zien van een herder met enige schapen. „De trouwe herder" 1635 staat er onder. De maker kwam niet pre cies uit met zijn tekst want de laatste r van her der geraakte in de verdrukking en is er toen maar schuin boven gebeiteld. Het tableau is eens wat verplaatst omdat het juist tegen het afvoe rend rookkanaal van de kachel zat en regelmatig wat zwart verkleurde. Overigens ziet de woning er net eender uit als in vroeger dagen. De schuur die het meest aan de zuidkant staat is ongeveer nog net eender ais vroeger, doch de andere aan de noordelijke kant is pas later bijgebouwd. genomen omdat er nog geen Burgerlijke Stand was, boer op de stee van zijn vader. Hij trouwde in 1730 de schone Matje Bartels Krepel. De laatste naam is op het eiland goed bekend. Hun werden 5 kinderen beschoren, n.l. Tanneke die later huw de met Marinus Corn Boukelaar, dan Adriaan die maar 2 maanden leefde, Maria. Ook zij stierf vroeg, n.l. op een leeftijd van 3 maanden. Ver volgens Maghiel en Pieter die ook weer jong kwam te sterven. Maghiel Leendertse Daalboudt kwam in 1764 op de boerderij van zijn vader in een periode waarin de hertog van Brunswijk-Wolfenbüttel voor de nog te jonge Willem V regeerde. Maghiel huw de in 1764 Pieternella Cornelia van Zuijen en deze naam doet bij velen ook even een lichtje opgaan. Ze kregen 11 kinderen waarbij ook weer enkelen stierven en waarbij zelfs een meisje van 3 jaar verdronk. De namen zijn: Maatje, Cornelis, Cornelia, Tannetje, Anna, Anna Cornelia, Anna, Cornelis, Sara en Gerrit. EEN Cornelis neemt zijn intrek in de boerderij doch de naam Machielse blijft omdat zijn tweede naam zo is. De spelling is inmiddels wat veranderd, want nu wordt de achternaam Daale- bout zo geschreven. Op 8 mei 1800, dus 2 jaren nadat de pijnbank was afgeschaft, trad hij in het huwelijk met, Cornelia Hendrikse Braber. Ze kre gen 7 kinderen n.l. Pieternella, Hendrik, Machiel, Jan, Grietje, Machiel en Cornelis. De eerste Ma chiel kwam vroeg te sterven en laatste, die op HE huidige eigenaar heeft bijna altijd zijn lan- derijen met de paarden beboerd, terwijl ook de combine nog maar enkele jaren geleden zijn intrede deed. Voor het overige werd het graan op de oude manier geoogst in de schuur opgetast en tijdens de wintermaanden zong de aorsmachme daar zijn eentonig lied, een geluid dat op andere boerderijen al lang verstomd is. Doordat de hesr Dalebout paarden en ook vee had, beschikte hij elke winter over een flinke mestput en op zijn land zag men dan ook regelmatig de wagens mest rondrijden, waarvan de knecht geregeld een hoop je aftrok met de mesthaak. Een tractor kende de eigenaar niet en pas tijdens de laatste twee jaren werd wat loonwerk met de trekker gedaan. Het huwelijk van de heer Dalebout bleef kinderloos en dat is wel een van de redenen geweest dat hij nu zijn bedrijf heeft verkocht en het boeren vaar wel zegt. Toch is op dit gebied de grond altijd zeer vruchtbaar geweest want in deze Dalebout- periode werden 47 kinderen geboren die ver van hun ouderhuis verspreid zijn geraakt r zullen de geslachten Dalebout eens wat nader bekijken. Er zijn namen bij waarvan andere bewoners van het eiland kunnen zeggen dat ze dan ook van verre nog familie zijn. Uit vele voornamen is dit al gebleken. De eerste bewoners waren Leendert Cornelis Daleboudt die in 1631 werd geboren. Hij huwde met Adriaanken Maghielse in 1655, dus een jaar na de vrede met Engeland te Westminster. Zij kregen één kind, Maghiel Leendertse die in 1664 werd geboren en die op 23 april 1697 huwde met Tanneke Rokus. De naam Rokus schijnt niet vol ledig te zijn want dit is eigenlijk een voornaam. 10 kinderen kregen ze, n.l. Leendert, Elisabeth, Adriaan die maar 3 weken leefde. Het volgende kind heette weer Adriaan, dan Rokus, Cornelis, Adriaantje, Janna, Pieternella. Ook de laatste leefde slechts 3 weken doch het volgende meisje heette ook weer Pieternella. Van deze kinderen werd Leendert Maghielse Daalboudt, met de naam werd het zo nauw niet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 13