Kontraktteelt via de veilingen Opgave kontraktteelt 1964 DINGEN VAN DE WEEK V K IJ DA G 10 JANUARI 19 6 4 HET is weer tijd om het bouwplan voor het komende jaar op te maken. Als tuinders zullen we over het algemeen weten wat we gaan telen. Het kan echter ook gebeuren dat we nog niet tot een definitieve beslissing zijn gekomen omdat het geen eenvoudige zaak is. Het doen van een keuze is moeilijk. Dikwijls laten we ons bij het vaststellen van ons teeltplan leiden door de erva ringen in het jaar dat voorbij ging. Voor vele produkten uit de vollgrondsgroentesector zat dat niet al te best. De gunstige uitzonderingen waren sporadisch. Toch zal de grond weer ingezaaid moeten worden en opnieuw willen we wijzen op de contractteelten voor de industrie. Bij verschillende gelegenheden is hierover in onze kring gesproken. De verwerkende industrie is van steeds groter wordende betekenis en we zullen ook als vollegrondstuinders een rol kunnen spe len bij de grondstoffenvoorziening van de fabrikant. We geloven zelfs dat het dringend noodzake lijk is dat we een rol hierbij spelen omdat het anders aan ons voorbij zal gaan en bepaalde teelten zelfs naar het buitenland zullen verdwijnen. Op de laatst gehouden algemene vergadering van onze organisatie heeft de voorzitter er nog eens op gewezen dat voor de tuinbouwprodukten het afsluiten van contracten via de veilingen de aange wezen weg is. Elders in deze rubriek kunt U hierover meer lezen. De Zeeuwse veilingen ontwikkelen gelukkig verheugende aktiviteiten. Wanneer U meent dat bepaalde teelten voor de fabriek door U uitgeoefend zouden kunnen worden, stelt U dan met de veiling in uw gebied in verbinding. De mensen van deze afzetorganisatie zullen U graag helpen waar het mogelijk is. IN het afgelopen jaar waren de resultaten met de contractteelten zeer wisselvallig. Het voornaam ste produkt van de contractteelt was de knolselderij. Er zijn telers die voor het eerst dit pro- dukt op hun bedrijf hadden en die er al meer dan genoeg van hebben. Voor hen geen knollen meer. Anderen hebben echter gunstige ervaringen gehad. Onze algemene indruk is dat de animo om in 1964 knolselderij te contracteren gemiddeld in Zee land niet minder groot zal zijn dan het vorig jaar. Wel kan er een verschuiving in bepaalde gebieden optreden. We vernamen dat door de veiling in Kapelle-Biezelinge in 1963 de opbrengst van plm. 30 ha knolselderij werd gecontracteerd. Hiervan werden 625 ton goede knollen afgeleverd en 125 ton afwij kende knollen. Een gemiddelde opbrengst van 25 ton per ha en gezien het percentage goede kwali teit zeker een gunstig teeltresultaat. De geldelijke opbrengst kwam in het gebied van deze veiling op 6,24 per roe. Nu zegt dat gemiddelde cijfer uiteraard niets omtrent de uitkomsten per bedrijf maar als gemiddelde geeft het toch wel een richtlijn. We vernamen ook dat er in het gebied van deze veiling dit jaar zeker niet minder knollen zullen worden geteeld dan het vorig jaar. Ook is in dit tuinbouwcentrum nog al wat belangstelling voor de teelt van tuinbonen waarvan het vorig jaar ongeveer 6 ha werd gecontracteerd en de gemiddelde opbrengst rond ƒ4,50 per roe lag. De interesse voor de contractteelt van augurken zal in verband met de slechte uitkomsten in 1963 op Zuid-Beveland zeer gering zijn geworden. BELANGRIJK vinden we dat de Bevelandse veilingen aan hun leden hebben gevraagd voor welke produkten zij nog interesse hebben. Men kan dit opgeven aan de veiling die dan zal zien wat er verder gedaan kan worden. We denken in het bijzonder aan de teelt van prei dubbele princessebonen spruiten. Hiervoor be staat een goede vraag. Zeeland is een gebied waardeze produkten thuis horen en wanneer door samen werking via de veilingen het aanbod gebundeld kan worden, moet het mogelijk zijn hiervoor een industrieteeltgebied op te bouwen. We hebben dit alles aan de orde gesteld omdat het nuttig is het in gedachten te houden bij het vaststellen van het teeltplan 1964. Uitermate belangrijk achtten we het, wanneer op provinciaal niveau middels de veilingorganisatie leiding wordt gegeven aan deze ontwikkeling om gezamenlijk tot een zo gunstig mogelijk resultaat in het belang van onze vollegronds groentetelers te komen. De verschillende veilingen hebben weer hun vergaderingen gehouden met de telers van tuinbouw produkten en op kontrakt. De leden-telers hebben veelal hun opgave al gedaan aan de betreffende veilingen of doen dit binnenkort. Bij verschillende akkerbouwers bestaat ook belangstelling voor deze groentegewassen daar ze op kon trakt geteeld mogen worden zonder de vereiste vergunning. Wanneer men van onderstaande opgave- formulier gebruik maakt, stuur het dan zo spoedig mogelijk in. Vooral wanneer men via de veiling planten of zaad wil betrekken. Met de werkzaamheden kan dan spoedig begonnen worden. Voor alle kontraktprodukten werden weer minimum-prijzen vastgesteld. De model-overeenkomsten werden voor zover nodig aangepast en zijn weer voorradig bij de veilingen en op het sekretariaat bij de afdeling Tuinbouw der Z. L. M. Het is van groot belang dat de telers samenwerken en goede, schriftelijke kontrakten gebruiken. Via de veilingen kontrakteren is de beste weg. Alle minimumprijzen, waar be neden geen kontrakt wordt afgesloten door de veilingen zijn bekend. Door gezamenlijk te kontrakteren is een hogere prijs soms mogelijk. De groep telers die op eigen gelegenheid handelen wordt erg klein. De beste weg van kontrakteren is via de veilingen. Ondergetekende te adres wenst in het seizoen 1964 door bemiddeling van de veilingsvereniging te te kontrakteren de opbrengst van: are stambonen are tuinbonen - are prei are knolselderij Hij gaat er mee akkoord dat de veiling zorgt voor aankoop van het zaad van de tuinbonen. Hij verzoekt de veiling de nodige planten voor de knolselderijteelt voor hem te willen aan kopen. Hij heeft belangstelling voor de kontraktteelt van nog andere tuinbouwprodukten te weten: Doorhalen wat niet Insturen liefst vóór 15 januari 1964, toepassing is. (Handtekening) UEEFT het U in de afgelopen week moeite ge- kost om weer op gang te komen met de werk zaamheden op het bedrijf? We zitten nog in de betrekkelijk stille [>eriode op onze bedrijven maar als het weer meewerkt gaat dat vlug anders worden. In de boomgaarden is nog genoeg te snoeien en op de tuindersbedrij- ven staat het werk ook nooit stil. Het zal niet lang meer duren of de ziektebestrijding gaat weer onza aandacht vragen. Zeker geldt dat voor verschillen de kleinfruitgewassen als frambozen en bessen. Een winterbespulting kan bij deze gewassen zeer nuttig zijn. Nu we nog geen topdrukte kennen op onze bedryven, hebben we ook nog de tijd om ver gaderingen te bezoeken. In de komende week zal er voor enkele groepen uit onze tuinbouwsektor heel wat te leren vallen. We bedoelen de ontwikkelingsdag voor de groente teelt op woensdag 15 januari a.s. in Goes en de ontwikkelingsdag voor de fruitteelt op vrijdag 1? januari in dezelfde plaats. De ontwikkelingsdag vooor de groenteteelt is tevens de jaarvergadering van de Zeeuwse Groentetelersvereniging. Tot nu toe werd deze bijeenkomst steeds iu Middelburg gehouden. Dat ze nu in Goes wordt gehouden be wijst de toenemende betekenis van de tuinbouw buiten het oudste teeltgebied Walcheren. Voor deze dag is een alleszins aantrekkelijk pro gramma vastgesteld, 's Morgens spreekt een des kundige van het rtykstuinbouwconsulentschap Gei- dermalsen over de teelt van glasaardbeïen in een streekverbeteringsgebied. 's Middags is het ir. W. van Soest, de direkteur van het proefstation voor de Groenteteelt onder glas in Naaldwijk, die spreekt over de mogelijk heden van de groenteteelt in de vollegrond te Alk maar, Ir. J. van Kampen spreekt over de mogelijk heden van gemechaniseerde groenteteelten. We twijfelen er niet aan of deze onderwerpen zullen velen naar de groenteteeltdag in Goes doen gaan. Twee dagen later komen de fruittelers aan de beurt. In de morgenuren kunnen zij de tuinbon w- beurs bezoeken die wordt gehouden in de zalen Krijger aan de Beestenmarkt, 's Middags (om half twee) is er een bijeenkomst in „De Prins van Oranje" waar eerst ir. Van Hennik spreekt over: „De fruitteelt in Frankrijk". Verdqr spreekt de heer De Wilde, bij velen in Zeeland een goede be kende omdat hij hun de beginselen van de tuin bouw bijbracht, over het onderwijs, terwijl als derde spreker ir. G. S. Roosje, adjunkt-direkteur van het Proefstation in Wilhelminadorp. zal spre ken oyer: .Ziekten die de aandacht vragen". Ook een programma dat veel goeds belooft. Wan neer we zien wat er wordt geboden op deze twee bijeenkomsten dan kunnen we ons alleen maar ge lukkig prijzen dat we dank zij de organiserende instanties de kans krijgen deze deskundigen te horen. Zowel de Zeeuwse groente- als fruittelers zullen er daarom goed aan doen in de komen «Ie week naar Goes te gaan. Dat we alles op alles moeten zetten om „bij" te blijven is, dachten we, wel genoeg bekend. En als we het dan toch over bijeenkomsten heb ben mogen we ook nog noemen de ontwikkelings dag voor de kleinfruitteelt in Zeeland die gehou den zal worden op vrijdag 28 februari in Kapelle. Noteert U ook vast deze dag want dan zal er in Kapel Ie worden gesproken over de aspecten van de kleinfruitteelt, over teelt vraagstukken en over de afzetvooruitzichten. We hopen daar later op terug te komen. Voor deze week willen we nog wijzen op het overzicht van het Rijkstuinbouwconsulentschap over de opbrengst van de Zidd-Bevelandsè fruit oogst in 1963. De cijfers die het Tuinbouwconsu- lentschap verzamelde hebben aangetoond dat het nog slechter is geweest dan we als voorlopige in druk hadden becijferd. Enkel de Zuid-Beveiandse fruitveilingen hadden in 1963 een lagere opbrengst aan fruit prod uk ten van 5 miljoen gulden. Van 22 miljoen gulden lien de fruitopbrengst bij deze veilingen terug naar 17 miljoen. In 1961 was het nog 25 miljoen gulden. Dat is een bijzonder teleurstellende ontwikkeling. We zien dat w in deze weken veel wordt gerooid in de oudere fruit- gebieden en we kunnen «fit begrijpen. Het zal nodig zijn. Het aanpassingsproces in onze fruitteelt moet in versnelde mate doorgaan. We hebben ook be grepen dat er wat minder wordt aangeplant dan we de laatste jaren wel gewend z»:n. Ook dat is te verklaren al menen we dat de vakbekwame teler niet bang van de toekomst behoeft te worden. Tot de volgende week. ONTVANGEN KALENDERS Tweemaandskalender van de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. 0 Tweemaandskalender van Hendrix Pluim vee- en Veevoederfabrieken te Boxmeer. 0 Een dagkalenderblok van het Onderling Boerenverzekeringsfonds. 0 Van de B. A. S. F. (Colorchemie Arnhem) een mooi uitgevoerde 14 daagse kalender met een 24 tal fraaie afbeeldingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 9