Onderzoek landbouwwerktuigen PLANTGOEDBEHANDELING VRIJDAG 10 JANUARI 19 6 4 31 |VOC maar pas is een bewogen en moeilijk seizoen voorbij of men bezint zich reeds weer op het volgend voorjaar. In de wintertijd zal men door middel van literatuur en bijeenkomsten de nieuwste ontwikkelingen in de landbouw kunnen afwegen tegen de toepassingsmogelijkheden ervan in het eigen bedrijf. De winter is echter niet alleen vergadertijd, het is ook de meest geschikte tijd om het werktuigenpark aan een grondige inspectie te onderwerpen. Op menig bedrijf is de arbeid de beperkende factor waardoor stagnaties in de werkzaamheden in het hoogseizoen ontoelaatbaar zijn. Het is daarom van het grootste belang dat de machines tijdens het werk geen oponthoud veroorzaken dat aan minder goed onderhoud te wijten is. De laatste jaren is herhaalde keren op het grote belang van goed onderhoud gewezen. In de praktijk blijkt echter dat nog lang niet op alle bedrijven hieraan voldoende aandacht wordt besteed. Daarom, worden hier enkele facetten van het veelomvattende onder houd nader belicht. Grondbewerkingswerktuigen. Het onderhoud van deze categorie werktuigen is bij normaal gebruik gering. Bij de eggen kunnen verbogen of gebroken tanden voorkomen, terwijl de haken en ringen van de trekbalk versleten kunnen zijn. Ploegen kunnen na enkele jaren gebruik gemakkelijk speling gaan vertonen in het kantel- of wentelmechanisme waardoor het keren van de ploeg-moeilijk of soms zelfs onmogelijk is geworden. Neem hiertegen tijdig maatregelen om stagnatie te voorkomen. Bescherm de blanke delen tegen roesten door gebruik van een goede roestwèrende olie. Zaai- en pootmachines. Een zaaimachine is een precisiewerktuig. Een juiste afstelling van dezfe machine is erg belangrijk. De zaadafgifte per pijp verschilt bij sommige machines sterk, waardoor dun en dik gezaaide rijen ontstaan. Wanneer de machine wordt afgedraaid en het zaad van iedere pijp afzonderlijk opgevangen en gewogen wordt, verkrijgt men een juist beeld van deze af wijkingen. Bij nokkenradzaaimachines kan men met behulp van een stel- schroefje aan de voorzijde van de machine de stand van de bodemklep wijzigen. Hierdoor kunnen eventuele afwijkingen voor een groot deel worden opgeheven. Niet minder belangrijk is de juiste afstelling van de zaaipijpen. Ook bij genor maliseerde zaaimachines komt het regelmatig voor dat de zaaipijpen niet meer op de juiste onderlinge afstand staan. Bij het schoffelen en oogsten kunnen hierdoor grote moeilijkheden ontstaan. Controleert daarom de zaaipijpen op eventuele afwijkingen. Van de pootmachine heeft de transportketting met bakjes vaak het meeste te verdui-en. Een half versleten ketting kan veel narigheid veroorzaken tijdens het poten. De toedekschijven vertonen moge lijk te veel speling en het is nodig te controleren of een goede smering hier nog vlot en goed moge lijk is. Wiedmachines. De belangrijkste onderdelen van de wiedmachine zijn de parallellogrammen. Te veel speling in de scharnierpunten kan men meestal op heffen door de moeren een weinig vaster te draaien waardoor deze draaipunten iets meer gaan klem men. Wanneer bij de loopwieltjes te veel speling aanwezig is, zal vernieuwing van de asjes of nylon busjes al naar gelang de uitvoering nood zakelijk zijn. Oogstwerktuigen. Van de maaigarnituren zijn de vingerbalk en het mes de belangrijkste onderdelen die veel verzorging vragen. Een slecht snijdende maaibalk kan vele oorzaken hebben. Vernieuwt tijdig versleten onderdelen zoals de snij plaatjes in de vingers en gebroken of versleten mesjes. Te veel speling van het mes in de vingerbalk kan men ver helpen door het wegnemen van vulplaatjes die onder de mesdrukkers voorkomen of ook door de drukkers eenvoudig neer te slaan totdat het mes kleeft" in de vingerbalk. De oogstmachines in het algemeen hebben veel bewegende delen zodat deze werktuigen aan veel slijtage onderhevig zijn. Met regelmatig en grondig reinigen van de gehele machine en tijdig smeren kan onnodige slijtage worden voorkomen. Onder delen die versleten zijn of te veel speling vertonen, dienen nu vernieuwd te worden. Veel aan slijtage onderhevig zijnde aandrijf-, zeef- en transportket tingen van machines die veel grond verwerken zoals aardappel- en bietenrooiers. Een goede controle op slijtage en soms moeilijk zichtbare breuk kan later veel oponthoud voorkomen. De trekker. De rustperiode is voor de trekker temperaturen zijn er de oorzaak van dat het ver mogen van de accu kleiner is. De olie in de motor wordt dikker, waardoor bij het starten meer energie van de accu gevraagd wordt dan normaal. Verzorg daarom de accu goed door regelmatig met (enkel) gedestilleerd water bij te vullen. Wanneer bij zeer lage temperaturen de accu geen voldoende energie kan opbrengen om de motor vlot rond te draaien, kan mén proberen de accu vooraf uit de trekker te nemen om in een verwarmde plaats op temperatuur te laten komen. Hierdoor krijgt de accu een hogere capaciteit en gaat het starten beter. Een betere methode is om de accu regelmatig op te laden met behulp van een gelijkrichter zodat men steeds over een geladen accu kan beschikken, meestal nooit zo lang als van de andere werktuigen. Niettemin is de winter altijd een lastige tijd voor de trekker. We denken hierbij o.a. aan de hoge eisen die gesteld worden aan de startinstallatie. De lage Wanneer de accu steeds op voldoende spanning wordt gehouden, zal dit de levensduur gunstig be ïnvloeden. Speciaal de accu's die voorkomen op motoren die slechts gedurende een korte periode in het jaar gebruikt worden zoals bijvoorbeeld op maaidorsers zijn meestal zeer snel versleten. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat door een lange rustperiode de accu uitgeput raakt en nader hand niet meer op spanning kan worden gebracht en dus waardeloos is geworden. Iedere 4 a 5 weken opladen zal de levensduur aanmerkelijk ten goede komen. Wanneer de accu meer dan 3 maanden achtereen niet gebruikt wordt, is het raadzaam de accu zo nu en dan te ontladen door er bijvoorbeeld een lamp op aan te sluiten om hem meteen daarna weer bij te laden. Er zijn momenteel goede gelijk- richters in de handel met ëen laadcapaciteit van 3 tot 6 ampire/uur tegen prijzen van 35,— tot 80,afhankelijk van de uitvoering. De verzorging van de verschillende filters be paalt voor een groot deel de levensduur van de motor. Een vervuild filter zal vuile lucht, vuile brandstof of vuile olie .naar het inwendige van de motor doorlaten met als gevolg een versnelde slijtage. Besteedt daarom extra zorg aan deze filters door ze tijdig te verversen of te vernieuwen. Smering en onderhoud in het algemeen. Op vrij wel alle machines komen tegenwoordig een aanta! vetnippels voor om met behulp van een vetspuit de bewegende delen te kunnen smeren. Controleert in deze winterperiode eens of er geen vetnippels beschadigd, verstopt of verloren zijn. Wanneer de machines grondig doorgesmeerd worden, verkrijgt men een juist beeld van het goed functioneren van deze nippels. Goed doorsmeren betekent: eerst van nippels en vetspuit het uitwendige vuil verwijderen en daarna smeren tot het nieuwe vet langs de ran den naar buiten treedt. Daarna veegt men met een doek het oude vet af, maar laat een randje van het nieuwe zitten zodat binnendringen van water en vuil niet mogelijk is. De wielen van machines en wagens zijn niet altijd voorzien van smeernippels. Voor een goed onderhoud dienen deze één keer per jaar te worden afgenomen om de lagers te reinigen (bijvoorbeeld met petroleum) en daarna van nieuw lagervet te voorzien. Vele machines gaan door het veelvuldig gebruik en het blootstaan aan alle mogelijke weersinvloeden vrij snel tot roesten over. De wintertijd is uitermate geschikt om deze machines van roest te ontdoen en opnieuw van een verf laag je te voorzien. Een machine die goed onderhouden is en goed in de verf zit, zal prettiger aandoen en het werk daarmee veraangenamen. Het is uiteraard piet mogelijk om alle werktuigen die op een landbouwbedrijf voorkomen, stuk voor stuk te behandelen. Het is de bedoeling geweest met behulp van enkele richtlijnen te wijzen op de be langrijkheid van een goed onderhoud en het tijdig uitvoeren hiervan. Men dient steeds voor ogen te houden dat door goed onderhoud de werktuigen, machines en gereedschappen in goede staat ver keren, steeds voor gebruik gereed staande. De be drijfszekerheid wordt hierdoor vergroot, want er is weinig kans dat op ongelegen ogenblikken manke menten zullen optreden. Vervelende onderbrekingen en kostbaar tijdverlies kunnen dus door een goed onderhoud voor een belangrijk deel worden opge vangen. A. REMIJN R.L.V.D. Axel. GLADIOLEN FIND december-begin januari kon met het ko- ken van de gladiolenkralen; worden begon nen. Het beste is te zorgen dat vóór half januari dit karweitje klaar is. Na die datum neemt de kans op schade toe. De beste resultaten worden bereikt door de kra len vooraf 2 x 24 uur te weken in water van 15-20° C. Het effect van de behandeling op de do ding van de schimmel wordt hierdoor aanzienlijk verbeterd. TEMPERATUUR EN DUUR. De temperatuur van het water moet 53° C zijn. Gebruik een ge ijkte thermometer. Een iets te lage temperatuur geeft onvoldoende bestrijding. Te hoge tempera turen kunnen de kralen doden. Voor het op con stante temperatuur houden van het water in de ketel is het noodzakelijk dat het water in be weging wordt gehouden. Een klein pompje kan hiervoor zorgen. Aan beide smalle zijden van dc ketel komt dan een slang in het water. De behandelingsduur is 30 minuten. Het is be langrijk dat de kralen snel de watertemperatuur aannemen. Daarom moet de nieuwe korf bij voor keur worden ingezet aan die kant van de ketel waar de persslang van de pomp hangt. Meestal gebruikt men meerdere korfjes in een ketel. Tel- y kens als er na een half uur een wordt uitgehaald, kan men er tegelijk een inzetten. De temperatuur blijft goed constant; AFKOELEN. Van zeer groot belang is het dat de kralen direct na het koken worden afgekoeld. Uitstorten in een gaasbak en broezen met koud water geeft een snelle afkoeling. Terugdrogen van de kralen is noodzakelijk. Bewaar de kralen ver der tot de planttijd op een koele plaats (plm. 10° C). De warmwaterbehandeling is tegen droog- rot, hardrot en brand praktisch afdoende. Tegen fusarium is deze behandeling Onvoldoende. Par tijen waar fusarium in voorkomt, kan men daar om beter vernietigen. BEWARING VAN BEHANDELD PLANTGOED Het plantgoed van gladiolen dient droog en koel te worden bewaard. Droog betekent af en toe, b.v. eens per dag een uur, ventileren. Koel wil zeggen bewaring bij plm. 10 a 20° C. Te droog bewaren van kralen heeft een te diepe kiemrust tot gevolg waardoor de knollen in het voorjaar na het plan ten ongelijk uitlopen. Het gevolg hiervan is een ongelijk, laat gewas. Ook in januari kan trips in de gladiolen nog veel beschadigen. Het is waar schijnlijk dat al enige malen de naftalineverdam- per heeft gewerkt. Herhalen in januari, b.v. eens per 7 a 10 dagen, geeft de zekérheid bij het af leveren geen afkeuringen op te lopen. Per keer wordt gebruikt 1 kg naftaline per 100 m3 schuur- inhoud. Ventilator afzetten en plafondventilatoren laten draaien. Strooien van naftaline op de knol len brengt risico's met zich mee. Bij eventueel strooien, strooi dan op de vloer. Eventuele levende trips worden door de damp, die er door het strooien altijd in lichte concentratie, is, gedood of weinig aktief gemaakt. PELLEN EN BESCHADIGING. Beschadigde gladiolen (vooral de kleine maten) verstenen ge makkelijk en zijn dus waardeloos. De pelmachines kunnen, bij partijen die zich niet voor machinaal pellen lenen, veel beschadigen. Meestal is het zo, dat, naar gelang de partij langer boven de grond staat, de knollen slechter pellen. Het opkomst percentage is belangrijk op te voeren als het plantgoed goed doorzocht wordt. Aldus de heer P. C. Ruyter in „Mededelingeii" van R. T. Hoorn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 7