8 DE PRAKTIJK ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD MET ons eerste bericht in 1964 willen we vanuit ons WEST ZEEUWS- VLAAMSE praktijkadres alle lezers van deze rubriek veel geluk en voorspoed toewensen in het nieuwe jaar. Naast een goede gezondheid wensen we U vooral ook een beter boerenjaar, een jaar, waarin we niet zoals in 1963 achteruit boeren, maar vooruit. Dan pas kunnen we blijven die we zijn. En dat willen de meeste boeren toch nog wel. Al leven we in een tijd waarin het zoeken naar een goed betaald baantje waarvoor niet moet worden gewerkt ongekende vormen heeft aangenomen, geloven we niet dat deze drang onder onze boerenbevolking sterk leeft. Daar wil men nog wel werken, zelfs nog wel hard en meer dan vijf dagen per week als het werk dat vereist. Maar ais het gaat zoals we de laatste jaren in Neder land gewoon zijn geweest, dan is er heus niet veel moois meer aan om boer te zijn. Want waar bleef de beloning voor ons werk? En hoeveel waardering genieten onze produkten bij het Nederlandse volk? Wie trok er de profijten uit ons spotgoedkope produktieproces t.o.v. onze nabuurlanden? Om van ae waardering, die ons zelf als boer ten deel valt, nog maar niet te spreken. En wat men nog niet allemaal van ons wil verlangen, getuige de opvatttin- gen die men o.a. in Wageningen koestert omtrent de uitoefening van het boerenberoep. Het zal wel weer aan ons liggen, maar wij in ons praktijkadres vinden het bij de beesten af, en dat in een land waarin men ieder een menswaardig be staan zegt te willen gunnen. En hoe moet het straks gaan als een boer eens ziek wordt? Moeten zijn bedrijf en zijn oogst dan maar verwaarlozen en zijn gezin in armoede voort leven? Zo zijn er nog vele dingen meer waar we als boer mee te maken zullen krijgen en waarvoor wc geen reserve of voorzieningen hebben. Een heel actuele vraag is hoe we de snel stijgende kosten in onze bedrijfs voering kunnen opvangen, \ooral nu veel bedrijven financieel reeds zo moei lijk zitten. De tijd van renteloos voorschot op de suikerbieten is voorbij, want dat maakt de suiker duur. De prijs voor de suikerbieten oogst 1964 is gelukkig wat meer aangepast bij de veranderde omstandigheden. Het is nog wel geen prijs om over te juichen, maar als men maar met weinig genoegen wil nemen kan men er bieten voor telen. Toch voorzien wij weinig of geen uitbreiding van het huidige bietenareaal in ons gewest, want naast de vele bezwaren, die dit gewas bij de huidige arbeidsvoorziening meebrengt, is ook de animo om zich nog meer arbeid en risico op de hals te halen bij de meeste boeren heel klein. De gemoederen bij de boeren zijn verhit, men gevoelt zich in de steek gelaten en bedreigd. En er zal dan ook wel heel wat water door de Schelde moeten spoelen, willen de gemoederen voldoende koelen. Want 1963 heeft bij ons toch wel de deur dichtgedaan! ANDANKS de vele mistige dagen, met als gevolg het isolement door het ontbreken van een vaste oeververbinding, is het in OOST ZEEUWS- VLA ANDEREN toch ook 1964 geworden. Gelukkig een Nederlands 1964. want de grens palen staan nog steeds niet aan de Schelde, maar op hun oude plaats. Ja, het was toch wel erg ge waagd van de televisie-„ster" uit „het westerl" om in hetzelfde jaar, waarin we het 150 jaar konink rijk herdenken, ook te durven spreken van „de paolen verzetten". Neen, daar kwamen we als Zeeuws-Vlamingen toch tegen in het geweer, ondanks het feit dat in ons „goede Nederland" nu (4 januari) de suiker prijs nog in nevelen was gehuld (deze mist is in tussen opgeklaard - Red.) en de graanprijzen pas voor 15 april zullen worden bekend gemaakt, wat voor de oogst 1964 te laat is. En zo zijn we weer met een terugblik in het oude jaar in de problemen van het nieuwe jaar gekomen. Problemen, waar we nog niet uit zijn. Dat hebben we wel op de Zeeuwse Spreekdag te Goes op 3 januari gehoord. Er werd een opmer king gemaakt, waar ik het eerst niet mee eens was, omdat ik het andprs van plan was: Chemische on kruidbestrijding in de suikerbieten zal alleen vol doende resultaat hebben, als we het onkruid van te voren in de granen bestrijden. Daar gaat het gemakkelijker dan in de bieten, en het nalaten van een bestrijding in de granen zal meestal voor het graan niet nadelig zijn, maar dit „kweken van onkruid" zal de bestrijding in suikerbieten maar half of helemaal niet doen slagen. Ik ben dan ook zeker van plan in de granen te spuiten. Of vroeg met DNOC óf laat met MCPA, dan kan ik ook nog een stoppelklaver zaaien met weinig kans op schade door de bespuiting, maar daar zullen we op de Studieclubs nog wel meer van horen, want die zijn inmiddels ook begonnen. Nu het de eerste dagen van het jaar weer wat is gaan vriezen, ziet men hier en daar nog de laatste stukken winterland oprijden, wat met dit dunne korstje mooi gaat. Vooral in het oosten van Oost Zeeuws-Vlaandercn was men gisteren (3 januari) zo hier en daar nog bezig. Ook een winterbehandeling van de ploegsneden „het' over de vorst rijden" kan bij dit weer mooi gebeuren. AP ZUID-BEVELAND zaten we ook in spanning te wachten op de nieuwe suikerbietenprijs, die nu eindelijk békend is gemaakt. In deze prijs van 65,— zou een premie van 6,opgenomen zijn voor uitbreiding van de suikerbietenteelt. Af gewacht dient nu te worden of het werkelijk hier door tot een uitbreiding van de teelt zal komen. Het blijkt nl. dat op vele bedrijven niet alleen de prijs een grote rol speelt. Het arbeidsvraagstuk bij het dunnen en schoonhouden van de bieten speelt, vooral nu de arbeidslonen eveneens flink lullen stijgen, soms een nog belangrijker rol in het gebruikmaken van precisiezaad, precisiezaaima- chines en chemische onkruidbestrijdingsmiddelen zullen dan ook velen om die reden hun heil moeten zoeken. Op verschillende vergaderingen wordt dan ook veel aandacht besteed aan het onderwerp, de sui kerbietenteelt omvattende. Voor West Zuid-Beve land krijgt men op 13 januari in Goes hiervoor de kans, voor Oost Zuid-Beveland krijgt men deze kans op 15 januari te Kruiningen. Wil men nog meer voorlichting en adviezen, ga dan naar de voorlichtingsdagen van de suikerbietenteelt op 15 en 16 januari te houden in de Praktijkschool te Schoondijke. Vele landbouwers zullen nu de bietenprijs be kend is hun bouwplan definitief op kunnen ma ken. Bestellingen van zaaizaad en pootgoed als mede van kunstmest kunnen nu definitief gedaan worden. Verder is het wel gewenst o,m er toe over te gaan om een afspraak met de loonwerker te maken over de door deze te verrichten werkzaam heden voor het aanstaande jaar. Voor werkzaam heden als preeïsiezaaien en het tegelijk toepassen van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen is dit wel noodzakelijk. TERWIJL we dit schrijven is op NOORD-BEVE- 1 LAND op het land nog een enkeling bezig de laatste percelen af te werken. Door het invallen van de vorst was er hier en daar nog wel eens een perceeltje of kantje blijven liggen wat nu nog af gewerkt kan worden. Een ander facet van liet winterwerk n.l. de ver gaderingen, is volop aan de gang. Jammer dat het bezoek vooral op de dorpsafdelingen nogal eens wat tegenvalt, terwijl deze toch de basis vormen van de gehele organisatie. Het gewone lid brengt zijn ideeën en ook zijn kritiek nog veel te weinig naar voren. Niet al leen omdat hierdoor de voormannen beter zou den weten wat er onder de leden leeft maar vooral ook omdat dan de leden meer begrip zouden krijgen van de achtergrond van veel problemen. Als iets vaker wordt toegelicht blijkt dit vaak al veel kritiek te ontzenuwen. De leden moeten weten wat de organisaties kunnen berei ken maar ook begrip hebben voor wat niet te realiseren is. Het wilde haver probleem is ook op diverse af delingen aan de orde geweest. Vrijwel algemeen vindt men een verordening gewenst. Men zou deze zelfs uitgebreider willen zien n.l. over de gehele provincie of zelfs over het gehele Zuidwesten. Ver der is er wel eens kritiek op het feit dat wegber men, bouwterreinen e.d. buiten deze verordening vallen. Ook deze zaak moet groeien. Iedere boer moet het gevaar inzien en het op zijn terrein aanpakken. Dan kan dit voor onze streek in de kiem worden gesmoord. Een onderwerp dat deze winter ook veel belang stelling trekt is de chemische onkruidtoestrijding in de bieten. Dit is volkomen begrijpelijk. Wij willen graag ons bietenareaal handhaven indien mogelijk zelfs nog wel uitbreiden. Zonder werkmethoden die een flinke arbeidsbesparing geven in het voor jaar is dit beslist niet mogelijk. Van diegene die anders geen kans ziet het werk in de bieten rond te krijgen bieden de huidige chemische middelen beslist toepassings mogelijkheden. AP WALCHEREN is het wintervoorploegen na het invallen van de dooi ook weer hervat. Op vele bedrijven was dit werk nog niet geheel klaar gekomen. Hopelijk kan het nu worden afgewerkt vóór het invallen van een nieuwe vorstperiode. Overigens bevinden we ons op het ogenblik wat de aktiviteiten op de bedrijven betreft enigszins op een dood punt. Intussen kan het wel zijn nut hebben zo hier en daar het oor eens te luisteren te leggen wat be treft bepaalde onderdelen van de bedrijfsvoering. Wanneer er bepaalde knelpunten verwacht worden, is het tijdig onderkennen hiervan gewenst, zodat nog de nodige maatregelen kunnen worden geno men. Van verschillende collega's vernamen we dat weer een arbeidskracht van het bedrijf weggaat. In vele gevallen is vervanging niet mogelijk, zodat er gewikt en gewogen moet worden hoe het be drijfsplan voor het aanstaande oogstjaar zal wor den opgesteld. Er zijn vele mogelijkheden, die ech ter van bedrijf tot bedrijf zeer verschillend kunnen zijn. Vooral op het gebied van samenwerking tus sen twee of meer bedrijven is nog wel het een en ander te doen. Overigens, om in termen van 25 jaar terug te schrijven, „van het Walcherse front weinig nieuws". IYE feestdagen liggen ook op SCHOUWEN-DUI- VELAND weer achter ons, een nieuw jaar is weer begonnen en we hebben elkaar, oprecht ge meend, een gelukkig nieuwjaar toegewenst. Bij deze nieuwjaarswens gingen onze gedachten uit naar de welvaartsstijging die we overal om ons heen zien, maar waar we als landbouw vgak niet of maar zeer ten dele in meedelen. Op de Spuitdag in Goes hebben we kunnen ho ren dat er voor het gewas suikerbieten verschil lende chemische onkruidbestrijdingsmiddelen bruik baar zijn, doch dat de prijs van deze middelen toch altijd wel bij een volveldsbehandeling, boven de 100,per ha zal gaan bedragen. Als boeren zijn we niet bang om nieuwe werk methoden toe te passen maar het moet ons door verantwoorde prijzen mogelijk gemaakt worden om ze rendabel toe te passen. De arbeidsbesparing die we met verschillende nieuwe methoden kunnen bereiken worden finan cieel op iets langere termijn steeds weer te niet ge daan door de snelle loonstijging. In vele opzichten stelt de snel voortschrijdende mechanisatie ons op het individuele bedrijf voor dermate grote problemen op het financiële en arbeidsorganisatorische vlak, dat we dit indivi dueel niet meer kunnen klaarspelen. Door deze ontwikkeling ontstaat er vanzelf wel een samen- werkingsgedachte. We zien op ons eiland dan ook verschillende vormen van samenwerking tussen de bedrijven naar voren komen. Het is van de Bedrijfsstudiegroep een goed ini tiatief geweest om met een groep boeren, die er varing met samenwerking hebben opgedaan, eens bij elkaar te komen om onderling de ervaringen eens uit te wisselen. Belangrijke facetten van de samenwerking zijn o.a. financiering, personeelsbezetting van ieder be drijf afzonderlijk en de organisatie van het werk. Hopelijk kunnen bijeenkomsten zoals die dooi de Bedrijfsstudiegroep georganiseerd worden een bijdrage leveren tot een positieve samenwerkings- gedachte. Voor het kleinbedrijf, zoals we dat hier kennen, rond Oosterland en Nieuwerkerk, zal deelname aan de welvaartstij ging direkt gepaard moeten gaan met een intensivering van het bouwplan. Ge lukkig wordt deze ontwikkeling door vele bedrij ven goed gevolgd. Een bewijs hiervan vormt de grote belangstelling voor de teelt van gladiolen, waarmede het inkomen van de boer op het klei nere bedrijf belangrijk verhoogd kan worden. Deze intensivering van het bouwplan zal echter veelal ook gepaard moeten gaan met toepassing van nieu we werkmethoden en toepassing van chemische onkruidbestrijding. Ook de verdere verwerking van het gewas vraagt de aandacht, speciaal bij gla diolen. Drogen, sorteren en pellen zijn werkzaam heden die op het klein bedrijf gemakkelijk uit voerbaar zijn. Wordt al dit werk door een loon- droger verricht dan komt het arbeidsinkomen, en voor deze bedrijven tevens gezinsinkomen, belangrijk minder gunstig te liggen dan men aanvankelijk gedacht had. Het zelfinrichten van een gedeelte van de schuur voor gladiolendrooginrichting vraagt relatief een kleine investering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 4