De suikerbietengarantieprijs Conservenerwten- contractvoorwaarden oogst 1964 Tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig 1964 7 VERGADERING DAGELIJKS BESTUUR JONGERENWERK EXCURSIE VOOR Z. L. M.-LEDEN BLOEMBOLLEN EN HAGELSCHADE (I.) BEVREDIGENDE ONTWIKKELING CEBECO VRIJDAG 10 JANUARI 1964 (Vervolg van le pagina.) rentmeester van het Kroondomein te Klooster- zande, en als lid van de onderwijscommissie van de Z. L. M. de heer J. J. de Regt te Zaamslag. HET Bestuur besloot een bijdrage te verlenen in de kosten die leden van de P. J. G. Zeeland hebben, die de Volkshogeschoolkursus „Platte landsjongeren zoeken nieuwe wegen" bezoeken. Tevens wordt besloten een bijdrage te verlenen aan een kaderkursus van de P. J. G. Zeeland op de Volkshogeschool Olaertsduyn. HET Bestuur besloot in juni voor alle leden met huisgenoten een excursie van één dag, tel kens Kringsgewijze of gecombineerd, te organi seren naar het Provinciaal Domein Bokrijk bij Hasselt in Belgisch Limburg. Deze excursie, die te vergelijken valt met de in 1960 georganiseerde tocht naar de Deltawerken in het Haringvliet, zal door het sekretariaat in samenwerking met de Kringen en afdelingen worden voorbereid. In het Landbouwblad zullen te zijner tijd de nodige me dedelingen volgen. /N verband met de toe nemende bloembollen cultuur in Zeeland heeft de Z. L. M. gemeend haar service ook op het gebied van de ver zekeringen uit te moeten brei den tot deze sector. Zoals uit onderstaand arti kel blijkt is t.a.v. de hag el- verzekering een regeling ge troffen met de Eerste Onder linge Bloembollen Verzeke ring Mij. Zij, die belangstelling voor deze verzekering hebben, kun nen zich voor nadere inlich tingen wenden tot de afd. Verzekeringen van de Z.L.M., Postbus 72 te Goes. De teelt van bloembollen begint zich ook in de provincie Zeeland te ontwikkelen. En het zijn niet alleen de gladiolen waar men in Zeeland Interesse voor heeft. Ook de tulpenteelt komt allengs meer in de belangstelling. Hierbij komen vanzelfspre kend de vele problemen, die onafscheidelijk aan deze teelten verbonden zijn, aan de orde. Bij alle zorgen van teelttechnische en andere aard verdient ook het punt van het zich veilig stellen tegen be paalde risico's, die men nu eenmaal in het bollen- vak loopt, de volle aandacht. Wij doelen hierbij met name op een hagelverzekering voor de te velde Staande bloembollengewassen. De Eerste Onderlinge Bloembollen Verzekering Maatschappij, gevestigd Huygensplein 5 te 's-Gra- venhage, prijst zich gelukkig met de afd. Verzeke ring der Zeeuwse Landbouw Maatschappij een regeling te hebben getroffen, waarbij op het gebied van de hagelverzekering voor bloembollen een be langrijke mate van samenwerking is bereikt en spreekt de wens uit, dat deze samenwerking van prettige en langdurige aard zal zijn. Als gespecialiseerde hagelverzekeraar voor het gehele bloembollenvak bestaat de Eerste Onder linge Bloembollen Verzekering Maatschappij nu ruim tien jaar en heeft naast een behoorlijke reserve ook een stevige herverzekering. Een solide positie is opgebouwd, die de bollenkwekers dan ook de nodige waarborgen geeft. Dit blijkt wel uit het feit dat reeds meer dan een vierde gedeelte van de gehele tulpenteelt bij deze Mij verzekerd is. In een volgend artikel zal nader worden inge gaan op de werkwijze van deze maatschappij. TVi Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoop- Vereniging voor Land- en Tuinbouw G.A. „CEBECO" te Rotterdam heeft in het boekjaar 19621963 een record-omzet behaald van ruim f600 miljoen en 2,7 miljoen aan tonnen-omzet. Deze krachtige, opwaartse omzet noemde de voor zitter van „CEBECO", de heer A. Loman, bevre digend, al verheelde hij niet, dat de financiële resultaten hiermede geen gelijke tred hebben ge houden. Door verschillende bijzondere redenen, zoals sterke stijging der kosten, het toenemende beroep dat door de aangesloten verenigingen op CEBECO gedaan wordt t.a.v. dienstenverlening, de strenge Winter *62'63, de omzetdaling bij de landbouw werktuigen, lage marges voor de leden, enz. enz., bedroeg de groei van het Fonds voor Prijsverschil len en reserve slechts 1% miljoen gulden tegen f 3,9 miljoen in '61—'62. De investeringen namen met ƒ6 miljoen netto toe. Van het totale overschot ad ca. ƒ1.476.000, komt een bedrag van ca ƒ1.091.000,beschikbaar voor een uitkering van 1,9 °/no over de door de aan gesloten coöperaties behaalde geldomzetten. DE garantieprijs voor suikerbieten van de oogst-1964 is vastgesteld op 65,per duizend kilogram suikerbieten met een suikergehalte van 16 procent. In deze prijs is ter bevordering van een uit breiding van de met suikerbieten beteelde oppervlakte landbouwgrond een premie begrepen van ƒ6.—, die in de oude garantieprijs van 54,niet was opgenomen. In de nieuwe garantieprijs is tevens reke ning gehouden met de loonstijging in de landbouw. Aldus het bericht van het ministerie van Landbouw en Visserij. Voor het aanmoedigen van de nationale suikerproduktie heeft de Regering twee gegronde redenen: 1. Het sterk gestegen prijspeil op de internationale suikermarkt met een veel hogere prijs van de im portsuiker dan de binnenlandse bietsuiker. 2. De onderbezetting van het verwerkingsapparaat der suikerfabrieken, die het gevolg is van de sedert 1960 sterk verminderde met suikerbieten beteelde oppervlakte. Deze onderbezetting veroorzaakt hogere verwerkingskosten en dus duurdere suiker. Ter toelichting van de redenen wijst minister Biesheuvel er in zijn bekendmaking op, dat de inter nationale marktsituatie voor suiker reeds geruime tijd wordt gekenmerkt door een zeer hoog prijs niveau. Het laatste jaar heeft dit prijspeil exclusief invoerrechten zich bewogen tussen de 100, en 125,per 100 kg witsuiker. Voor 1964 wordt «en aanhoudende schaarste verwacht. Teneinde het risico te verkleinen, dat in de loop van het jaar 1964 ter voorziening in de binnenlandse behoefte een belangrijke hoeveelheid suiker tegen een zeer hoge prijs moet worden bijgekocht, richt de Regering het prijsbeleid bewust op een uitbreiding van het suikerbietenareaal. De huidige omvang van de suiker bietenteelt 70.000 ha dekt bij een normale opbrengst per ha circa 75 van de binnenlandse sui kerconsumptie. De gezamenlijke produktiecapacifceit van de Nederlandse suikerindustrie komt bij een normale duur van de campagne ongeveer overeen met de binnenlandse consumptie. Bij het huidige areaal is het ver werkingsapparaat dus sterk onderbezet, hetgeen leidt tot hoge vaste kosten per ton verwerkte suiker bieten. Het niet gebruiken van een deel der verwerkingscapaciteit waarvan de kosten via de suiker prijs door de consument worden gedragen betekent zonder meer een verliespost. Een uitbreiding van het suikerbietenareaal is ook om die reden dringend gewenst. Aldus het persbericht van het mini sterie van Landbouw. Wat betreft het commentaar hierop verwijzen wij kortheidshalve naar de mening van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. van deze prijsvaststelling en areaaluitbreiding. Ook in onze rubriek „Uit de Praktijk" blijkt dat men in het Zuid-Westen uitbreiding van het areaal niet direkt zo gemakkelijk tot stand ziet komen. SUIKERPRIJS FNEINDE te bevorderen dat de suikerfabrieken tijdig een aanvang kunnen maken met het afsluiten van contracten met de producenten van suikerbieten, is gelijktijdig met de vaststelling van de nieuwe suikerbietenprijs de suikerprijs af-fabriek voor het afzetseizoen 1 oktober 19641 oktober 1965 vastgesteld. Deze prijs is bepaald op 74,30 per 100 kg, rekening houdend met een verondersteld areaal van 87.500 ha suikerbieten. Indien het werkelijke areaal volgens de mei-inventarisatie meer dan 5000 ha naar beneden of naar boven van het veronderstelde areaal afwijkt, zal een correctie van 1,per 100 kg op deze prijs worden toegepast. Ten opzichte van de suikerprijs af-fabriek van 66,20 voor de oogst 1963, houdt de nieuw vastgestelde suikerprijs een verhoging in van 8,10 per 100 kg. Met het doel deze prijsverhoging zoveel mogelijk te spreiden waardoor over de langere duur met een geringere verhoging van de consumentenprijs kan worden volstaan en teneinde te voorkomen dat de overgang op het hogere prijsniveau aanleiding geeft tot voor raad vorming met goedkoper suiker door handel en grootverbruikers, heeft de regering besloten de suikerprijs af-fabriek, exclusief accijns en omzetbelasting, reeds met ingang van 6 januari 1964 te verhogen tot 70,20 per 100 kg. Inclusief accijns en omzetbelasting bedraagt de suikerprijs af-fabriek dan ƒ96,20. Deze verhoging zal, tezamen met een verhoging van de handelsmarge met ƒ0,80 per 100 kg, leiden tot een stijging van de consu mentenprijs met vijf cent per kg, namelijk van 1,02 tot 1,07 per kg suiker. I\E gezamenlijke standsorganisaties in de 4 noordelijke provincies, de IJsselmeerpolders en de Clon ic tractzaadtelersvereniging hebben wederom overleg gepleegd over de contractvoorwaarden van con- servenerwten oogst 1964 met de fabrieken N. V. Aardenburg, N. V. Wilco en de N. V. Rixona. Hoewel in onze provincie ook andere fabrieken werken en onder andere omstandigheden gecontracteerd wordt zijn de belangrijkste resultaten van dit overleg ook voor onze erwten-contracttelers interessant. Met deze voorwaarden als basis kan rekening gehouden worden bij het afsluiten van een nieuw contract. In het algemeen werd gesteld dat het zowel voor teler als fabriek van belang is dat aan het voor komen van onkruidvervuiling en het voorkomen van grondvermenging nog meer aandacht besteed moet worden. Met de N. V. Aardenburg is bij de zgn. overige contractvoorwaarden, de garantieprijs bij zaaien na 22 april verhoogd van 1200,per ha tot 1300,per ha. Eveneens een zelfde verhoging tot 1300,als de conservenerwten onverhoopt rijp worden geoogst. Uitbetaling geschiedt dan op basis van 80 ct per kg en de tegemoetkoming in extra kosten wordt verhoogd tot ƒ275,/ha (ruiteren, dorsen, drogen). De verzekerde waarde voor hagelverzekering zal worden verhoogd van ƒ1600,per ha tot ƒ2.000,per ha (premiekosten voor de teler). De contractprijzen zijn verhoogd t.o.v. de prij zen voor 1963, afhankelijk van de tenderometer-aflezing. Van t.m. aflezing 90 105 met 5 ct; 106—14® met 4 ct; 141 en hoger 3 ct. Kreukzadige rassen worden eveneens weer gecontracteerd en wel met hogere prijzen. Van t.m. afle zing 90100 met 3 ct; 101125 met 2 ct; van 121 en hoger met 1 ct. Het wordt verheugend genoemd dat het rassen sortiment is uitgebreid met de kreukzadige rassen. De teler moet beslissen of hij voor 1964 conserven erwten een plaats geeft op zijn bedrijf. Met de N. V. Wilco is, overeengekomen dat alle rassen worden verhoogd met een ct per kg peulgewicht (uitge zonderd het ras Vitalis). Met N. V. Rixona heeft nien niet kunnen overeenkomen de overmachtsclausule ui: de zgn. overige contractvoorwaarden te schrappen. Deze clausule houdt in dat door machinebreuk, staking of brand de fabriek ontheven is van de plicht erwten te ontvangen. Een nadere contractprijs kon evenmin met deze fabriek worden vastgesteld. Deze fabriek wil eerst de situatie op de erwten- markt nog eens bezien. i# T\E om de twee jaar te houden tentoonstelling van machines en werktuigen voor land- en tuinbouw in het R- A. I.-gebouw te Amsterdam zal dit jaar van maandag 20 tot en met zaterdag 25 januari gehouden worden. Deze keer zal de tentoonstelling een totaal-oppervlakte van 45.000 vierkante meter beslaan, terwijl het aantal standhouders 183 bedraagt. Naast de door de fabrikanten, importeurs en handelaren te tonen werktuigen, machines, gereedschappen enz. voor de land- en tuinbouw nemen ook de voorlichtings diensten in ruime mate aan deze tentoonstelling deel. Boer en tuinder kunnen op deze expositie een antwoord vinden op de problemen van mechanisatie en rationalisatie tot aanpassing van bedrijf en bedrijfsvoering. In samenwerking met de N. S. zijn aan de grote stations goedkope gecombineerde reis- en toegangs biljetten voor het bezoeken van deze tentoonstelling verkrijgbaar. In ons volgend nummer, waarin wij in het bijzonder aan Het Landbouwwerktuig 1964 aandacht zul len besteden, volgen hierover nadere bijzanderhed en.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 3