Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde VRIJDAG 10 JANUARI 1961 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinbouw en Veeteelt in Zeeland Aanmoedigingspremie uitzaai suikerbieten door kostenstijging reeds achterhaald. Prijzen niveau graanoogs Mansholt. ;st 1964 op Vlasexportbonnen optrekken tot 8500 kg/ha. Straffe redaktie van en strenge controle op bepalingen stekbietenverordening. Voorlopig geen medewerking Technische voorlichting in Stichtingsverband. Z. L. M.-excursie in juni naar Belgisch Bokrijk. D AKKERBOUW, Suikerbieten Granen Vlas Stekbietenteelt TUINBOUW VOORLICHTING BENOEMINGEN Frankering bij abonnement: Terneuzen 52e Jaargang- No. 2712 HUM BH In de op maandag 6 januari 1964 te Goes genouden vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. wenste de Voorzitter Ir. M. A, Geuze, na allen hartelijk welkom geheten te hebben, een ieder een voorspoedig en gezegend jaar toe, Ir. Geuze dankte tevens voor de vele goede wensen die hem bereikt hadden. De Vice-Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, dankte namens de vergadering voor de goede woorden en wil ook de voorzitter in gezin en werk het beste voor 1964 toewensen. Hij hoopt dat het de Z. L. M. onder de uitnemende en deskundige leiding van de voorzitter goed moge gaan. E heer J. B. Becu doet een aantal mededelin gen inzake akkerbouwaangelegenheden. De suikerbietenprijs is door de Minister vastge steld op 65,per ton. Daarnaast is er ten aan zien van de suikerprijs af fabriek een staffel inge steld. Wanneer het areaal suikerbieten in 1964 minder dan 87.500 ha zal bedragen, wordt voor elke 5.000 ha minder 1,toeslag op de suiker prijs verstrekt. Voor elke 5.000 ha meer zal 1, worden afgetrokken. Deze bepaling is van groot belang voor de mo gelijkheden voor de fabrieken de door de rege ring vastgestelde suikerbietenprijs aan de boeren uit te betalen. De vergadering nam met belangstelling kennis van deze beslissing van de Minister, die kennelijk niet zonder veel moeite in het Kabinet is tot stand gekomen. Het verheugde het bestuur, dat ditmaal de voorstellen van het Landbouwschap onverkort zijn gevolgd. Het is zeer moeilijk te beoordelen of er met deze prijs voldoende suikerbieten zullen worden uitgezaaid. Het vraagstuk van voldoende arbeidskrachten is hierbij voor het Zuid-Westen een beslissende factor. Dat er in de prijs een aan moedigingspremie van 6,per ton zou zitten, zoals wel wordt gesuggereerdneemt de ver gadering niet aan, gezien de sterk gestegen kos ten. Alle jaktoren, die bij de bepaling van de suikerbietenprijs een rol hebben gespeeld, in aanmerking genomen, neemt het bestuur met voldoening kennis van de thans door de Mi nister genomen beslissing. DE afzet van de granen heeft geen moeilijk heden opgeleverd. De prijs van de tarwe heeft zich in het algemeen boven, de prijs van de voedergranen beneden de richtprijzen bewogen. De vraag, die op het ogenblik na de onderhandelin gen tussen de E. E. G.-Ministers te Brussel urgent is geworden, is welke prijzen de Minister van Landbouw voor de oogst 1964 zal vaststellen. Het plan van dr. Mansholt om reeds voor de komende oogst tot één richtprijs voor het gehele E. E. G.- gebied te geraken, is wel niet van de baan, maai de besprekingen hierover en over de vaststelling van Europese richtlijnen zijn verschoven tot uiter lijk 15 april. Het Bestuur was nog van mening, dat het -juist is dat de Nederlandse regering het plan Mans holt te Brussel verdedigd heeft. Aangezien de kan sen op aanvaarding, gezien de Brusselse bespre kingen, niet te hoog moeten worden aangeslagen, wijst de vergadering op het onvoldoende zijn van de thans geldende graanprijzen. Zulks blijkt dui delijk uit de rèntabiliteitsberekeningen van de ak kerbouwbedrijven. Voor het noorden van ons land zijn de „Mansholtprijzen" zelfs nog aan de lage kant. Derhalve nam het Bestuur het standpunt in, dat de Minister, afgezien van de nog komende besprekingen in E. E. G.-verband de prijzen van de granen voor oogst 1964 dient vast te stellen op het niveau, dat in de Mansholt-voorstellen wordt genoemd. F\E afzet van vlas is normaal verlopen. De ver- gadering was opnieuw van mening, dat de hoeveelheid van 8.000 kg, waarvoor exportbonnen met toeslag gelden, te laag is en opgetrokken dient te worden tot 8.500 kg. Deze wens zal aan het K. N. L. C. worden doorgegeven. UET Bestuur besteedde een uitvoerige discussie aan het verzoek van de Kring Oost-Zuid- Beveland om het telen van bieten voor zaadteelt geheel te verbieden. Het is gebleken, dat er ook het achter ons liggende jaar schade is geweest bij de suikerbietenteelt door de teelt van stekbie- ten op te grote percelen en in tuinen. Het Bestuur wil een ernstige waarschuwing laten horen, dat op deze wijze de ontheffingsmogelijk heid, die in de stekbietenverordening aanwezig is, voor de landbouw moeilijk meer aanvaardbaar blijft. Het Bestuur sprak zich uit voor een straf fere redactie van en een strengere controle op de bepalingen van de betreffende verordening. DE heer P. J. J. Dekker deed enige mededelin gen inzake de gang van zaken in de tuin bouwsector. Bij de groenten loopt vooral de afzet van de sla gunstig. Naar peren bestaat een goede vraag. De afzet van appelen is dit jaar tegen prij zen verlopen, die minder bevredigend genoemd kunnen worden. Per 1 januari is de klasse I in E. E. G.-verband vrij gekomen. Er deden zich in dit verband nog enige moeilijkheden voor met een paar Italiaanse rassen, waarvoor de Ministers van Landbouw in een speciale zitting bijeen kwamen. Besloten we'rd dat tot 12 januari de grens voor Italiaanse appelen naar Duitsland en Frankrijk gesloten blijft. Daarna zullen slechts maatregelen worden genomen, indien de markt door Italiaanse appelen verstoord wordt. HET bestuur besteedde opnieuw uitvoerige aan dacht aan de voorlichting in al haar aspecten. De technische voorlichting, die door de onderdelen van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst wordt verzorgd, heeft hier en daar te kampen met per soneelstekort als gevolg van de indertijd door de toenmalige Minister van Landbouw, dr. Vonde ling, ingevoerde personeelsstop. De plannen van de overheid gaan thans uit naar het organiseren van technische Voorlichting in stichtingsverband, waarbij een deel van de kosten voor meerder personeel door het landbouwbedrijfs leven betaald zou moeten worden. Het Bestuur acht een dergelijke organisatievorm onjuist en zal hieraan geen medewerking verlenen zolang de personeelsformatie van de Rijksdienst niet is aangepast aan de behoeften, die in een pro vincie als Zeeland mede afgemeten dienen te wor den aan de veel plaats vindende omschakeling van de bedrijfsstructuur. Wil het bedrijfsleven daarna neg extra voorlichting, dan behoeft er minder be zwaar te bestaan tegen de een of andere vorm van mede-financiering. HET bestuur besloot voor te dragen als plaats vervangend lid van de Wildschade Commissie de heer I. A. de Hullu-Basting te Groede, en ver der als bestuurslid resp. plaatsvervangend bestuurs lid van de B. V. A. B. afdeling Zeeland de heren J. Burger te Wemeldinge en P. Scheele-Blok te Bie- zelinge; als lid en plaatsvervangend voorzitter van de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling Stoppeldijk de heer B. J. A. Baron Collot d'Escury, (Zie verder pag. 7>

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1