Onderwijsnotities 600 Canada populieren „Het Landbouwwerktuig Quintol motoroils e. Vetten 25 ton méér per hectare GUNSTIGE CIJFERS OVER 1963 RAIFFEISENB AN KEN Cassettes H. S. DRIJFHOUT imp C. VAN ROON Wij ONTVINGEN: 0 Onderzoek loonbedrijven. Gestencilde modede ling No 4 1963 van het I. L. R. te Wageningen. Een eerste mededeling over het onderzoek inge steld omtrent de loonbedrijven. Allereerst betref fende een 50-tal loonbedrijven in het Z. en O. van ons land; in het bijzonder bedoeld als inleiding tot volgende publikaties hierover. Het betreft hier de „tijdsoorten" in het Agrarisch loonbedrijf. OLVEH VAN 1879 - OOK IN 1963 KRACHTIGE GROEI N.V. v/h Fa A. Kwint - Groningen zéker 'alleen levensverzekering bij uw» i*fdp vertrouwenszaak ^oron^ de Groenkraag met de Hoogste Opbrengst VRIJDAG 10 JANUARI 1964 21 IN zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer bij de landbouwbegroting 1964 heeft minis- ter Biesheuvel meegedeeld verlenging van het programma der middelbare landbouwschool tot twee vrijwel volledige leerjaren te prefereren boven de door vele docenten en sommige organisaties en besturen voorgestane uitbouw met een derde winterhalfjaar. De argumenten zijn reeds meer ge noemd: onderbreking van de opleiding met twee maal een half jaar geeft geen optimaal onderwijs resultaat; het bedrijfseconomisch onderwijs voor toekomstige ondernemers kan ook in drie achter eenvolgende winterhalfjaren niet worden voltooid; het onderwijs wordt bij drie jaar aanmerkelijk duurder; de personele mogelijkheden worden zeer onvolledig gebruikt. Invoering van een derde win terhalfjaar wordt door de minister derhalve nietin overweging genomen. Wat het leerplan van de M. L. S. betreft is de minister van oordeel, dat ditonvoldoende tegemoet komt aan de behoefte aan middelbaar landbouwonderwijs. Deze behoefte wordt in belangrijke mate bepaald door de ver scheidenheid in begaafdheid der leerlingen en doorde verschillen in ondernemersschap binnen de lan dbouw. Er zal daarom een zodanige differentiatiein het programma moeten worden gebracht, dat de toekomstige ondernemers in staat stelt die vormvan onderwijs te volgen, welke past bij hun be gaafdheid en die gericht is op hun toekomstige taak. Mr. Biesheuvel heeft dan ook het voornemen in het schooljaar 1964/65 een begin van differen tiatie mogelijk te maken. Proeven kunnen worden genomen met een omvangrijker en zwaarder twee jarig leerplan naast het bestaande leerplan. Dit nieuwe plan zal circa 2600 lesuren omvatten tegen 1900 van het bestaande leerplan. Bovendien zal daarbij nog komen een gerichte praktijkopleiding van ten minste 12 weken. De meerdere lesuren zullen hoofdzakelijk moeten worden gebruikt ten behoeve van de algemeen, maatschappelijke en culturele vor ming en van het onderwijs in de bedrijfseconomie en in de landbouwwerktuigkunde. De herziening van de leerplannen van de middelbare tuinbouwscholen zal moeten worden versneld en zal daartoe moeten leiden, dat afgezien van een zekere differentiatie naar teeltrichting enkele typen van middelbaar tuinbouwonderwijs zullen ontstaan, welke een eigen functie zullen hebben in het geheel van land- en tuinbouwonderwijsvoorzieningen. JYE betekenis van de lagere land- en tuinbouwscholen ligt volgens de bewindsman in het feit, dat zij tegen de achtergrond van een ruime algemene vorming een oriëntering geven op agrarische beroepen. Zij bieden een doelmatige vooropleiding voor hen, die beschikkend over de nodige ca paciteiten via de M. L. S. pf M. T. S. zich ver der bekwamen voor ondernemer. Voor vele ande ren biedt de L. L. S. of L. T. S. evenzeer de meest passende vooropleiding, doch deze moet dan gezien worden i.v.m. een nog nader te ontwikkelen leerlingstelsel, verder aangevuld met speciaal cursus onderwijs. Aan een combinatie van lagere landbouwscholen met lagere technische scholen wordt niet gedacht. De minister wijst er nog op, dat land- en tuin bouwarbeiders nog te weinig gebruik maken van de mogelijkheden tot vakscholing, die de lagere land- en tuinbouwschool, waarvan het lesprogram ma de aangewezen basisopleiding voor arbeiders vormt, bieden. (Voor de Z. L. M. scholen kan het betreffende percentage op 10% worden gesteld.) Over het hoger agrarisch onderwijs tenslotte zei de minister o.a., dat tot verdere concentratie van bestaande scholen wordt gestreefd. Een situatie echter, waarbij uiteindelijk alleen de drie centrale landbouworganisaties elk een school beheren, acht de minister niet het juiste eindstadium. Omdat dan ieder gedwongen zou zijn aan één van deze bijzondere scholen het onderwijs te volgen. Ook het open baar onderwijs zal hier in elk geval zijn plaats moeten hebben. A. BLIJKENS de voorlopige cijfers hebben de Raif- feisenbanken/Boerenleenbanken, aangesloten b»j de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht, in 1963, hun spaaroverschot tot een record bedrag zien stijgen. Ook dit jaar was het opvallend, dat tot de stijging der spaargelden verhoudings gewijs het meest werd bijgedragen door spaarders uit de semi-stedelijke sfeer. Ook de spaarders van het platteland namen een aanzienlijk deel van de toeneming voor hun rekening. De aanwas van de besparingen in de zuiver stedelijke sfeer bleef van beperkte omvang. Voor het derde jaar in successie is het spaar overschot groter dan ooit tevoren. Per ultimo 1963 beliep het totale bedrag der spaargelden circa 3.730 miljoen (exclusief rente). Ook de stijging der creditsaldi in lopende rekening is in 1963 met 61,7 miljoen veel groter dan het vorige jaar 22,4 mil joen). De creditsaldi bedroegen eind 1963 450 mil joen. Het gezamenlijke bedrag der in de vorm van spaargelden en creditsaldi in lopende rekening toe vertrouwde gelden bedraagt na bijschrijving van de rente per 1 januari 1964 bijna 4.300 miljoen (per 1-1-63 ruim 3.720 miljoen). De kredietverlening heeft in 1963 eveneens een sterke uitbreiding onder gaan. Zü nam toe met 336 miljoen (v.j. 277,4 mil joen), waardoor het totale bedrag der kredietver lening met 2.133 miljoen per ultimo 1963 ruim schoots boven de 2 miljard kwam te liggen. De positie van de agrarische bedrijven is in 1963 vooral beïnvloed door de aanpassing van de bedrijfs voering, die in toenemende mate met vreemd ver mogen gefinancierd moet worden. Het belang van een goede en vrije financiering, los van leverings- of afnameverplichtingen, neemt daardoor toe. In dit opzicht is de Raiffeisenorgani- satie in 1963 weer ruimschoots betrokken geweest bij de financiering van agrarische bedrijven. In het bijzonder kan in dit verband genoemd worden de financiering van uitbreiding en verbetering van glasopstanden en verwarmingsinstallaties van tuin derij bedrijven. De indruk bestaat, aldus de Coöp. Centrale Raiffeisen-Bank, dat in de agrarische bedrijven (met uitzondering van de tuinbouw) niet steeds tot de noodzakelijke investeringen wordt overgegaan, zulks bü gebrek aan voldoende vertrouwen van de boer- ondernemer in de rentabiliteit van zijn bedrijf. Een verder onderzoek naar de mogelijkheid van kosten verlaging, naar optimale bedrijfsverhoudingen en naar de mogelijkheden van integratie en speciali satie in de bedrijfskolom blijft noodzakelijk, want vooral door structurele veranderingen zullen de agrarische investeringen meer rendabel gemaakt moeten worden. De bedrijfsresultaten van de Raiffeisënbanken/ Boerenleenbanken zullen naar verwachting onge veer op hetzelfde niveau liggen als het vorige jaar. De winst wordt overeenkomstig de statuaire be palingen, volledig aan de reserves toegevoegd. De totale reserves van de Coöperatieve Centrale Raif feisen-Bank en de bij haar aangesloten banken be droegen eind 1963 circa 160 miljoen. Zeer voordelig te koop Pracht bomen. Soort: Robusta Zeeland. N.A.K.B. gekeurd. Ook in kleinere getallen. Kunt U er gebruiken, vraagt dan prijs. Boomkwekerij Zaadhandel Wijngaardstraat 35, Goes Tel. (01100) 5666 het DUITSE KWALITEITSMERK van FRONTLADERS met aanbouw- gereedschappen. KAMPEN Tel. 052923011 STAND 114 STAND 114 99 0 Ongevallen in de landbouw. Een overdruk uit het Centraal Verslag der Arbeidsinspectie over 1961. 0 Jaarverslag 1962 Koninklijke Ned. Heide Mij. 0 Generatiewisseling in de landbouw. Een onder zoek naar de bedrijfsovergang, oudedagsvoorzie ning en vererving in het zuiden des lands. 0 Jaarverslag 1962 Proef boerderij „De Vlierd". P. A. W. Wageningen. 0 Verslag 1961—1962 en 1962—1963 van de Stich ting Provinciaal Veevoederbureau voor Zeeland. Een verslag over de werkzaamheden der Stichting over de afgelopen twee jaren. Tevens zijn enige bijdragen over actuele onderwerpen opgenomen. 0 Het aandeel ruwvoer in het winterrantsoen van de melkkoe. Mededehng No. 84. Okt. 1963. P. A. W. Wageningen. Betreft voederproef op de proefboer- derij „De Ossekampen" in de stalperiode 1962 1963, door dr. ir. H. J. Frankena en ir S. Bosch. 0 Verschenen is Landbouwcyfers 1964 van het L. E. I. Prijs 4,50. Bestelling op postrek. No. 41 22 35 t.n.v. het L. E. I., Den Haag. 0 47e Jaarverslag Coöp. Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" te Middelburg van 1 juli 1962 tot en met 30 juni 1963. 0 Verslag Landbouwkundig onderzoek in Neder land 1962. Voor het Onderling Levensverzekering Genoot schap De Olveh van 1879 was 1963 wederom een zeer bevredigend jaar. De produktie aan nieuwe verzekeringen overtrof opnieuw die van vorig jaar. Vergeleken hiermede steeg deze met ruim 13 Voorzover thans kan worden bezien, zullen de bedrijfsresultaten over 1963 ook hoger zijn. Zoals bekend, zijn bij De Olveh alle polissen winstdelend. Derhalve kan worden verwacht dat na de gewenste versterking van de reserves deze winst als premie overschot aan de deelnemers zal worden toegekend. De directie acht de vooruitzichten voor 1964, zeker wat betreft de produktie aan nieuwe ver zekeringen, gunstig. De kosten zullen, voornamelijk als gevolg van de stijgende loonkosten in 1964, bij zondere aandacht vragen. BEZOEKT op de tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam STAND 114 op het BALKON in de EUROPAHAL waar U een schat van artikelen tentoongesteld vindt voor loon-, land- en tuinbouwbedrijven, o.a.: Compressoren - Doorsmeerapparaten - Lastransfor- matoren - Haakse Slijpmachines - Boormachines - Garage-Cricks - Riemschijftrekkers - Gelijkrichters - Bankschroeven - Slaglijsten - Landbouwrollenket- tingen - V-snaren - Eindloze riemen - Dop-, Ring en Steeksleutels enz. Vertegenwoordiger: H. STOUTEN. Bergen op Zoom, Telefoon 01640-3974 STAND 114 STAND 114 Onderling Boerenverzekerings- Fonds Leeuwarden telefoon 05100 27044 rooit schoon, dus minder werk Uw zaadhandelaar heeft Corona en levert U het verpakte zaad met waarborg van de kweker en N.A.K. zegel. ZWAAN I VOORBURGl Telers van voederbieten "Oscar Polyploide" Prijs per kg. 140 i 10 Vg meer Vg 5.60 en f.5.45 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 19