HTEN 1964 Dan KLEIN WANZLEBEN rassen zaaien! ZAAI-UIEN 1964 641.8 rijp Rijnsburger Grobol 105 67 6.5 bol Maelstede 106 69 6.5 bol Bola 111 67 7 bol Victoria 99 73 6.5 bol Favoriet 104 67 5.5 hoog/bol Sel. Onderdelinden 99 73 7 boi Luctor 99 65 8 bol Sel. Wabeke 102 72 6.5 bol Wijbo 103 71 7 bol Primeur 103 67 6.5 bol 88 71 7.5 plat /bol 102 72 7 plat/bol 94 74 7 plat 93 71 7.5 plat/bol 92 64 8 plat Noordhollandse Strogele Sel. Buisman Plastro Produnos Nostro Wijdehoucl Klein Wanzleben Polybeta en Klein Wanzleben E VRIJDAG 10 JANUARI 1964 13 Alvorens tot aankoop van zaad wordt overgegaan, moet men zich eerst afvragen of de uien zullen worden geteeld voor aflevering bij de oogst, of dat het produkt gedurende kortere of langere tijd zal worden bewaard. Voor levering bij de oogst moet vooral op de produktiviteit van de selektie worden gelet, omdat naast de verkoopprijs alleen nog de geoogste hoeveelheid van invloed is op het financieel resultaat. Daarentegen moet voor de teelt van bewaaruien naast de produktiviteit de faktor duurzaamheid mede in aanmer king worden genomen. Immers het produkt van deze beide eigenschappen bepaalt de hoeveelheid voor levering in aanmerking komende uien. Voor de teelt in Nederland wordt overwegend gebruik gemaakt van selek- ties, behorende tot het Rijnsburger en het Nooi'dhollandse Strogele type. Bij de hiermede aangelegde rassenproeven zijn de in volgende tabel vermelde selecties als de gunstigste naar voren gekomen, waarom aan hen het predi kaat „hoofdselektie" werd verleend. Overzicht eigenschappen van de hoof'dselekties 19001963) Eigenschappen Produk tiviteit Gem. opbrengst Percentage kg/are leverbaar Vroeg na SELEKTIES 100 bewaring heid Vorm OMSCHRIJVING VAN HET IN HET ONDERZOEK OPGENOMEN MATERIAAL Rijnsburger. De selekties hiervan geven bolvormige, gele uien. De eigen schap produktiviteit is gunstig ontwikkeld, hetgeen ook duidelijk blijkt uit de opbrengstcijfèrs van de tabel. Do produktiviteit van Victoria, sel. Onderdo linden en Luctor is vrijwel gelijk aan het gemiddelde van alle hoofdselekties, terwijl die van Bola ruim 10 hoger is. De opbrengst van de andere Rijnsburger selekties ligt hier tussen in. Tussen de selekties komen vrij belangrijke verschillen in houdbaarheid voor. Het met selekties Victoria, Onderdelinden, Wabeke en Wijbo verkregen per centage leverbare uien na bewaring was gunstiger dan dat verkregen met de andere selekties van dit type. Naarmate voor vroegrijpheid een hoger cijfer is vermeld, kunnen de uien vroeger worden geoogst. Een waarderingsverschil van één punt komt onge veer overeen met een week verschil in plukrijpheid. Voor het telen van een vroege Rijnsburger ui komt in de eerste plaats Luctor in aanmerking. Selektie Favoriet is het laatst plukrijp. Voor gronden waarop eerst laat kan worden gezaaid en/of waarop het ge was laat afrijpt, alsmede voor gebruik in het noorden des lands moet geen selektie worden gekozen, die met minder dan een 7 voor vroegrijpheid staat vermeld. Dit in verband met het hoge percentage dikhalzen, dat vooral bij wat minder gunstige groeiomstandigheden kan optreden. Het percentage sterk uitwendig en inwendig rood getinte uien is bij deze selekties vrijwel gelijk en van zeer geringe betekenis. Noordhollandse Strogele. De kleur van de uien van dit ras is eveneens geel. De vorm varieert van plat tot bolvormig. Met uitzondering van die van Plastro is de produktiviteit van de selekties minder dan die van de Rijnsburger. Van de opgenomen selekties is Wijdehoud het minst duurzaam. Het percen tage leverbare uien na bewaring van de andere hoofdselekties van dit ras is •vrijwel gelijk en kan wedijveren met de beste Rijnsburger selekties op dit gebied. Gemiddeld zijn ze wat eerder plukrijp dan de Rijnsburger selekties. Het percentage roodkleuring van de uien is gering en van weinig belang. Tot nog toe waren in de rassenproeven ook selekties van het Noordhol landse Bloedrode type opgenomen. De teelt in ons land hiervan is echter van geringe omvang. De vorm van deze uien is plat tot bolvormig, terwijl de kleur van het produkt paarsrood is. De produktiviteit van dit ras is aanzienlijk min der dan van de Rijnsburger. De houdbaarheid is gemiddeld iets beter. Bij de proeven traden het meest op de voorgrond de selekties Rrillant, H. Zwaan en Gebr. Sluis. Buitenlandse rassen. Naast van inlandse selekties wordt ook wel van bui tenlands materiaal uitgegaan. Hiervan komen liet meest in aanmerking Zit- tauer Gelbe, Stuttgarter Riesen alsmede enkele Amerikaanse hybriden. Deze rassen bezitten echter een grotere gevoeligheid voor valse meeldauw dan de Inlandse selekties. Zittauer Gelbe. Overwegend bolvormige, bruingetinte ui. Is gemiddeld 1—2 weken eerder plukrijp dan liet merendeel van de Rijnsburger selekties. De produktiviteit van deze matig uniforme uien is minder dan die van de inlandse selekties. Afhankelijk van de herkomst van het uitgangsmateriaal ligt de opbrengst 10—20 lager. Daarentegen is de houdbaarheid beter. Vooral in jaren met voor de kwaliteit ongunstige weersomstandigheden komt dit het sterkst tot uiting. Rendementsverschillen van 10 ten gunste van de Zittauer Gelbe zijn waargenomen. Stuttgarter Riesen. Platte ui met een donkergele kleur. De oogst valt 2—4 weken vroeger dan van de Rijnsburger. Dc produktiviteit is dan ook slechts omstreeks 65 van die van de Rijnsburger. De geringe produktiviteit is oorzaak, dat dit ras bij de teelt van de gewone zaai-ui vrijwel geen ingang heeft gevonden. De vorm alsmede de gunstige houdbaarheid zijn echter ooi- zaak, dat Stuttgarter Riesen de laatste jaren steeds meer voor dc teelt van pïcklers wordt gebruikt. Amerikaanse hybride-uien. De onder deze aanduiding door de zaadhandel aanbevolen rassen komen in de eerste plaats voor het telen van een vroege zaai-ui in aanmerking. Ten opzichte van de meeste Rijnsburger selekties zijn deze hybriden 3—4 weken vroeger oogstbaar. In vergelijking met de Rijnsburger hoofdselekties bedraagt de opbrengst van deze uniform bolvormige bruingetinte uien 6070%. De duurzaamheid is niet beter dan van de Nederlandse selekties. Een 3-tal in aanmerking komende rassen zijn: Autumn Spice, Encore en Epoch. De verbouw kan alleen Worden aangeraden voor de allerbeste uiegron- den. (Adv.).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 15