RASSENBERIC I AARDAPPELEN ZOMERGERST Balder 42.6 48.5 98 Cambrinus 45.6 52.5 106 Delta 42.2 49.3 99 Minerva - 49.2 99 Herta - 48.7 98 Emir 51.0 51.7 104 Volla - 49.7 100 Impala (M.G.II 57-369) 43.8 48.6 98 Bock - 51.5 104 IC AKKUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD vroeg. De bewaarbaarheid tot in het voorjaar is goed. De consumptiekwali teit wordt als goed tot zeer goed beoordeeld. Is melig tot zeer melig, licht geel en zuiver van kleur. In het loof nogal vatbaar voor phytophthora, in de knol weinig vatbaar. Realta. Kr. Reaal x Maritta. De loofontwikkeling van dit ras is zeer matig. De opbrengst is matig tot redelijk maar het uitvalpercentage is zeer gering. De knollen zijn iets plat ovaal, vlakogig en hebben een mooi schil. Is weinig gevoelig voor doorgroei. De consumptiekwaliteit is gemiddeld als goed ge waardeerd. Vrij melig, licht-geel en zuiver van kleur. Bezit een goede resis tentie tegen phytophthora. Extase. Kr. (Bintje x Record) x (Black 581 x Alpha). Het lichtgroene loof is vrij goed ontwikkeld, later matig dekkend en vrij slap. De opbrengst is goed. De knollen zijn licht geel vlezig, ovaal, vlakogig, hebben een blanke schil. Dit ras is vatbaar voor fusariumrot. De consumptiekwaliteit wordt als goed beoordeeld. Is neutraal van smaak, matig bloemig, zuiver en licht van kleur op schotel. Heeft een goede resistentie tégen phytophthora. Meerlander. Kr. Bevelander x Record. Hoewel dit geen nieuw ras is bhjft er toch altijd nog enige belangstelling. De opbrengsten liggen gemiddeld iets lager dan die van Eigenheimer. Heeft naast èéri goéde knölvorm een vrij goede resistentie tegen phytophthora. De consumptiekwaliteit is in het na jaar behoorlijk goed doch laat in het voorjaar meermalen te wensen over. Bij de middenlate aardappe^n neemt op de Zuid-Hollandse Eilanden het ras Furore nog een plaats van betekenis in. Als vervanger krijgt Irene plaat selijk enige verbreiding door de zeer goede consumptiekwaliteit en de weinige gevoeligheid voor phytophthora in loof en knol. Voldoet het beste op lichte kleigrond en goede zandgrond. Nieuwe rassen zijn Emergo en Spartaan. Emergo. Kr. (Bintje x Record) x Furore. Deze'eveneens roodschillige aard appel geeft zeer goede opbrengsten met een goede sortering en rijpt iets voor Furore. De consumptiekwaliteit is ongeveer a^s die van Furore. Heeft stevig goed dekkend loof. Is in het loof echter tamelijk vatbaar voor phytophthora, doch matig in de knol. Gevoelig voor stootblauw. Moet voorzichtig worden gerooid en behandeld. Spartaan. Kr. Bintje x T 111 1. Het ras dat niet in deze proefveldserie voorkwam verdient toch wel te worden genoemd. Het is een zeer produktief ras, met een zeer goede resistentie tegen phytophthora. De goed gevormde knollen zijn rond ovaal en vlakogig. Op schotel vrij licht van kleur, tamelijk melig, doch soms wat week van struktuur. De consumptiekwaliteit is redelijk goed. Het loof ontwikkelt zich vrij vlug, is echter lang en tamelijk slap. APe hier nieuw genoemde rassen zijn waard om te worden beproefd. Bij de rassenkeuze in het Zuidwestelijk zeekleigebied zal men er goed aan doen zich in de eerste plaats te richten naar de eisen die de binnenlandse consu ment aan een goede consumptie-aardappel stelt. Hierbij moet vooral gedacht worden aan de verbruiker in de Randstad Holland. OPBRENGSTEN PROEFVELDEN MET ZOMERGERST RASSEN kg are kg/are 100 - 49.6 kg 1963 gem. 1958—1963 BHOÜWCERS TRASSEN VoERG ERSTR ASSEN Omdat zowel brouw-, als voergerst in het Z.W. verbouwd worden, worden deze apart beschreven. UET rassensortiment bij aardappelen wordt in het Zuidwestelijk kleigebied de laatste jaren in hoofdzaak beheerst door het middenvroege ras Bintje en op de Zuid-Hollandse Eilanden mede door het ras Eigenheimer. Van veel minder betekenis zijn in volgorde de rassen Furore, Meerlander, Alpha en Irene. Bij de vroege aardappelen wordt een bescheiden oppervlakte ingenomen door de rassen Eersteling, Doré, Sirtema en Barima. Als nieuwelingen, die de laatste jaren op de proefvelden en op zeer be scheiden schaal in de praktijk zijn beproefd, moeten worden genoemd: de vroege Civa en Primura, de middenvroege Extase, Dalco en Realta, de mid denlate Emergo en Spartaan. Bij de vroege rassen blijft Eersteling nog het belangrijkste ras. De con sumptiekwaliteit is voor binnenlands gebruik maar matig, doch heeft daaren tegen goede export-mogelijkheden. Doré munt bij vroeg rooien uit in consumptiekwaliteit. De pootgoedteelt levert echter door de grote vatbaarheid voor A en Y virus moeilijkheden op. T>e verbouw is hierdoor teruggelopen. Voor Barima nam de belangstelling toe. Dit ras geeft, vroeg gerooid, i-eeds goede opbrengsten, doch de consumptiekwaliteit is minder dan die van Eer steling Sirtema is een uitgesproken vroege exportaardappel. Wordt in het alge meen in het buitenland goed beoordeeld. Primura komt in consumptiekwaliteit veel met Sirtema overeen. Het nieuwe ras Civa heeft bij vroeg rooien wat hogere opbrengsten ge geven dan Eersteling. Heeft een goede knol vorm; is bij koken weinig melig en iets week. De smaak is vrij goed. Geeft alleen op vruchtbare gronden een voldoende loofontwikkeling. Bij de teelt van deze rassen is het van belang, dat hiervoor „vroege" grond wordt gekozen. De nieuwe rassen hebben voor binnenlands gebruik nog niet de gewenste verbeteringen gebracht. Bij de middenvroege aardappelen is een toename van de verbouw van Bintje in hoofdzaak ten koste van Eigenheimer. De voordelen van het ras Bintje tegenover Eigenheimer zijn: 1. Iets vóór Eigenheimer rijpend; 2. Mooie knolvorm; 3. Produktiever; 4. Zeer geschikt voor patates frites; 5. Minder gevoelig voor droogte. Eigenheimer behoort, wat kwaliteit betreft, tot de hoogst gewaardeerde consumptie-aardappelen. Dit is ook de reden dat voor binnenlands gebruik de prijs meestal hoger ligt dan die van Bintje. Naast een hogere opbrengst geeft het ras Bintje een geringer uitvalpercen tage. Om het verschil, wat dit betreft, na te gaan zijn op de Zuid-Hollandse Eilanden gegevens verzameld van een groot aantal verwerkte partijen. In onderstaande tabel zijn de percentages van de onderzochte partijen' vermeld. uitval Eigenheimer Bintje minder dan 5 0% 7% 5 10 4 22 11 15 17% 28 16 20 38% 28 21 30 27 11 meer dan 30 14 4 Uit deze gegevens blijkt duidelijk, dat de kans op hoge uitval-percentages bij Eigenheimer veel groter is dan bij Bintje. Om tot eenzelfde financieel resul taat te komen zal het prijsverschil ten minste 3 cent moeten bedragen. Eigenheimer hoort derhalve thuis op die bedrijven waar elk jaar een gewas kan worden geteeld met een goede opbrengst, weinig uitval en van prima kwaliteit. Is het echter zó, dat slechts in gunstige jaren een goede partij Eigenheimer kan worden afgeleverd, dan moet ernstig worden overwogen tot verbouw van andere rassen over te gaan. Eigenheimer is tevens een ras dat zeer geschikt is om te worden gerooid na de oogst van de vroege aardappelen. Speciaal op die gronden die om streeks 15 juli reeds een goede opbrengst en kwaliteit leveren. VAN de nieuwe middenvroege consumptierassen volgt hier een korte om schrijving. Dalco. Kr. Bintje x Libertas. Mooi gewas met fors stengelig loof. Vrij goed opbrengend ras. Knollen ovaal tot rond ovaal, midden diepogig met de nei ging onder gunstige groeiomstandigheden grof te worden. De knolzetting is

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 12