TERUG IN DE TIJD r, tijd van de jaarwisseling brengt iedereen die de pen op papier zet ook tot passages van geestelijke bezinning, zo ge wilt moraliseren. Ook daar heb ik als Zeeuw zeker geen bezwaar tegen. De vraag rijst dan of het neigen tot de terug blik voortkomt uit vrees voor het on bekende, voor het koude, nieuwe, laat ik het heel huiselijk zeggen, nog zo kale jaar 1964. Is het als met een jong dier, dat geboren wordt en waarvan we ons afvragen wat het voor aard zal hebben en wat we er mee zullen beleven tijdens en na het opgroeien? Misschien is het dat, ik weet het niet, maar het alternatief is dat we zouden kiezen voor de be schutting van het bekende 1963. En was deze beschutting ons zo lief? In ieder geval is het zoals eenvoudige dichtregels van een oude scheur kalender zeiden: „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van land enTuinjxmw en Veeteelt in Zeeland VRIJDAG 3 JANUARI 1964 Frankering bij abonnement: Terneuzen 52e Jaargang No. 2712 Weer rijgt een jaar zich aan miljoenen jaren, En staan wtf huivrend aan een nieuw begin: Wij gaan het onbekende in. IK ken mensen die alle terugblik ken conservatisme noemen. Ik heb er geen bezwaar tegen op mijn tijd conservatief te zijn. In 1964 kan men niet los zijn van liet ganse jaar 1963. Het jaar dat met zo'n uitzonder lijke winter begon, is meer dan een plaats waard in het rijtje van de bar re winters van 1880 en 1928'29. Het jaar dat een verregende oogst gaf en een werkbaar najaar. Het jaar dat bijna ten einde grote verslagenheid bracht om de smet op de Westerse wereld, de moord op Amerika's Pre sident Kennedy, die als leidsman van de vrije wereld een veel groter plaats in leven en denken innam dan wij hadden beseft. Het jaar dat op het allerlaatste moment weer een stapje E. E. G. te zien gaf, omringd met zo veel bezwaren, dat we wel weten: we zijn er nog niet. troon. Eerst komt Mozes, en God vraagt: Wat hebt gij de mensen gegeven? Dan antwoordt Mozes: De wet. En God vraagt weer: En wat hebben de mensen er van gemaakt? En Mozes antwoordt: Het onrecht. Daarop verschijnt Caesar, ene God vraagt hem: Wat hebt gij de mensen gegeven? En Caesar antwoordt: De eenheid. Doch God vraagt opnieuw: En wat hebben de mensen? er van gemaakt? Teleurgesteld antwoordt Caesar: De verdeeldheid. Vervolgens nadert Napoleon, en God vraagt hem: Wat hebt gij de mensen gegeven? Dan antwoordt Napoleon: De vrede. Ook hem vraagt God: Wat hebben de mensen daarvan gemaakt? En bitter antwoordt de keizerDe oorlog. Als laatste van allen treedt Jezus voor Gods troon en God vraagt Hem: Wat hebt Gy de mensen ge geven? En Jezus antwoordt: De liefde. Dan vraagt God; En wat hebben de mensen daarvan gemaakt? Toen bedekte Jezus het gelaat met de handen en weende Zo moeten we het oude jaar uit. Het Is ons een Exodus. We kunnen het beleggen met tek sten, met oude en vertrouwde uitdrukkingen. Ons leven is een staag verreizen en vertrekken, wU vinden vast verblijf noch rustplaats hier beneên, wij hebben hier geen blijvende stad, Wy moeten of wy wilden of niet uit het oude 1963; wy werden gestoten in het nieuwe. Wy huive ren, tenzij wij weten en aanvaarden: Het oude is voorbygegaan, zie het is alles nieuw gewor den M. A. GEUZE. JJET schriftelyk, meer nog dan het mondeling gesprek dat ons in deze tijd bezig houdt is het wel- vaartsgesprek. De mensen streven naar meer, zegt men, doch de tevre denheid is weg. Laten wy, die dit zeggen, ons dan afvragen of wy zelve niet naar meer streven, zyn 't bij ons andere zaken, waar het om gaat? In ieder geval achten wy ook de doodgewone dankbaarheid nog een groot goed. Doch alweer ouderwets gezegd veel vastig heid valt soms ook niet te bespeuren. De moderne mens staat te vreemd tegenover de grond der din gen, We zyn met al onze kennis en wetenschap te vaak van het leven afgedwaald. Een Fransman sprak eens van progrès des choses, déclin des ames, in zakelyke kennis vooruitgegaan, maar naar de ziel verarmd. Wilt ge die vraag voor U zelf beant woorden. IN de novelle „Das Ewige Licht", van Peter Bosegger wordt ons geschilderd hoe. vele groten der aarde worden opgeroepen voor Gods

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1964 | | pagina 1