1045 DINSDAG 21 DECEMBER 1WH De stenen zijmuur aan de noordkant. Let op de ronde raampjes. Aan deze zijd* lag vroeger de mestput. KOOP EN V ERKOOP IN DE VORIGE EEUW SCHREVEN we hierboven dat de eigenaar P. Wondergem op 17 sept. 1842 kwam te overlijden, kort daarna vond verkoop van hoeve en landerijen plaats ten behoeve van de algeheel erfgename, zijn dochter Catharina Won dergem. Blijkens de acte, opgemaakt door notaris W. M. Snijder te Veere, bestond de bezitting uit: „ene Hofstede, genaamd de groote Geere, met derzelver Huizinge, schuur, „stalling en timmer, enz. enz. gemerkt wijk A nummer 117, Sectie B nummero 19, met de nombre van Vijf en twintig Bunders, zes roeden, „negen en veertig Ellen, zo Hofstede, Boomgaard, wei- als zaailanden". De verkoop vond plaats, eerst in zeven percelen, welk provisioneel werden toegewezen, waarna verkoop in massa geschiedde. Na de „Lasten, conditiën en voorwaarden" volgen in de acte de gegevens der diverse percelen, en daarna het relaas van de verkoop bij Inschrijving per perceel en van de verkoop in massa. Sommige van de gestelde condities zijn wel interessant, zo lezen we b.v. dat „de koopers boven en onvermindert hunne kooppenningen moeten be halen in handen van den notaris, comptant in grof zilver of goud neder- „landsch geld, twee ten honderd van het montant hunner kooppenningen „voor rantsoenpenningen ten behoeve van de verkoopers, inplaats van „kamerhuur en gelag bij de verkooping te verteren, voorts vijf cents per „zes gulden voor crieerder of roeploon" enz. Het betalen in „comptant" geld gold ook voor de koopsommen, waarbij verder werd bedongen dat betaling niet mocht geschieden met „enige biljetten papiere geld of andere effecten, hoegenaamd welke". Na bekendmaking van de hoogste inschrijving werd opgeroepen op wyn- penningen a vijfentwintig cents per gulden, d.w.z. men kreeg een premie over het geboden bedrag boven de hoogste inschrijving. Inplaats van zgn. wijnpen ningen werden elders wel enkele flessen wijn beschikbaar gesteld. Zeer grote schouw van 3 m breed is »n takt gebleven. Zeeland Daarop is de hofstede „de Groote Geere" aangegeven, precies in de hoek van de straatweg Serooskerke-Oostkapelle en een kleine zijweg, die ook nu nog verbeterd door de herverkaveling bestaat. Toen moet de hoeve dus reeds van voldoende importantie zijn geweest om in kaart gebracht te worden. Verschillende tegels in de eerder genoemde schouw in het woonhuis zijn onmiskenbaar laat 17e eeuws, zodat tot een bestaan van de boex-derij omstreeks 16501700 zou kunnen worden geconcludeei-d, benevens dat ook daarvoor op deze plaats wellicht een landbouwbedrijf was gelegen. De wat hogere ligging van het perceel is daartoe mede een aanwijzing, welke lig ging tevens als gevolg had dat de overstroming in 1944 aan de gebouwen weinig schade heeft toegebracht. Het zeewater kwam toen bij de hoogste waterstand maar even boven vloerniveau. De vorige pachter, <le heer Sanders©, bij de huifkar, ongeveer 50 jaar geleden. DE OPBRENGST De opbrengst van de verkoop was (120 jaar geleden): de hofstede, incl. 3.91.80 ha 5,335,— de overige landerijen 14.825,— iQtaal (hofstede met 25.6.49 ha) 20.150, De hoeve werd door deze vexkoop op 1 nov. 1842 eigendom van Jonkheer Mr. Pieter Johan Bodcfaert, oud lid van de tweede kamer der Sta ten-Generaal, koopman te Middelburg. Op 30 juli 1884 ging de hofstede, die toen eigendom was van Jhr. Willem Reinbrand Boddaert, opnieuw in andere handen over. Toen kocht Mr. Joannes Pieter Roetert Tak van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, grondeigenaar te 's-Gravenhage deze voor de som van f 21.367,De opper vlakte was toen 25.60.74 ha, derhalve gelijk gebleven. We zien dat ook de ver koopwaarde vrijwel geen verandering had ondergaan in een periode van 42 jaren. T"\ E verkopingen die we in onze tijd meemaken, laten wel een heel ander beeld zien. We zouden nu in het bedrag zeker de komma één plaats naar rechts moeten opschuiven om in de buurt van de verkoop prijs van vandaag te komen. Nu, na nog eens ruim 70 jaar en na een tijdvak van 1842 tot 1957, dus 115 jaar. dat pachters het bedrijf voerden, is de hoeve van beleggings object weer overgegaan in handen van een eigenaar-landbouwer, die naast moderne inzichten ook belangstelling voor de historie van zijn bedrijf heeft. i spontane medewerking maakte het mogelijk (vooral door verschaffing van enkele oude documenten en foto's) snel een inzicht in de geschiedenis van de „Groote Geere" te verkrijgen. In dit verband mag ook de bereidwilligheid van de secretaris der gemeente Opstkapelle om gegevens terzake te verstrekken niet onvermeld blijven. VAN YSSELDIJK.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 5