Vervolg DE ZEEUWSE FRUITTEELT IN 1963 .070 HET ZAAIEN is een vitale schakel in de keten van opeenvolgend werk in de akkerbouw. LAAT HET EEN STERKE SCHAKEL ZIJN! o. de leeuw xiAr. zwolle Technische voorlichting land- en tuinbouwarbeiders DE IWUIIAM AANBOUW-ZAAIMACHINE voor 3-punts hefinrichting ZEECJWS LAND- EN TUINBOUWBLAD een grote uitbreiding van de contractteelt van knolselderij. Bij het afsluiten van de contracten speelden de veilingen een grote rol. Via de Zeeuwse veilingen werd dit voorjaar naar schatting de opbrengst van ongeveer 90 ha knolselderij gecontracteerd tegen een prijs van gemiddeld 21 Vs cent per kg. Tèngevolge van de weersomstandigheden viel in de oogsttijd de opbrengst niet mee. Plaatselijk kwam veel roest en stip voor. De belangstelling voor de teelt van augurken op contract was minder groot dan het vorig jaar. Enkele weken geleden hebt U hierover een artikel in dit blad kunnen lezen. In vergelijking met de prijzen op dc vrije markt waren de contractprijzen van augurken gunstig. Dat geldt trouwens ook voor knolselderij. Op verschil lende landbouwbedrijven werden dubbele princessebonen voor de industrie geteeld. Deze contracten werden meestal buiten de veilingen om gesloten. De fabrikanten dekken zich voor dit produkt in hoofdzaak met contracten. Er was een zeer groot aanbod van bonen van de contracten van de zgn. „vrije" markt £n dat leidde tot een ineenstorting van de markt van dit produkt. De telers van vrije bonen zaten in het hoekje waar de slagen vielen. Er was veel door draai en wat werd verkocht deed rond 30 cent per kg. Voor veel kleine zelf standigen kwam de bonenklap hard aan, want Zeeland is hiervan een belang rijk produktiegebied. De vraag rijst of het geen tijd wordt dat we als tuinders dit produkt op contract gaan telen. Indien dit niet gebeurt, achten we het niet denkbeeldig dat de bonenteelt van het Zeeuwse tuindersbedrijf nog'meer gaat verdwijnen. KLEINFRUIT Over de kleinfruitteelt, eveneens van grote betekenis voor het kleine Zeeuwse bedrijf, valt ook weinig opwekkends te vertellen. Door vruchtrot gaven de aardbeien slechts een halve oogst. De prijs lag gemiddeld iets hoger dan het vorig jaar. maar het verschil zal toch niet meer dan 5 cent per kg bedragen. Voor veel aardbeientelers was het dan ook een uitgesproken slecht jaar. Dat geldt ook voor de telers van rode bessen. Er kwam een grote oogst, maar de gemiddelde prijs lag rond 50 cent per kg en da't was 40 minder dan het vorig jaar. Zwarte bessen deden het ook al niet best, want de kg-opbrengst viel tegen en de gemiddelde prijs lag rond f 1,per kg tegen het vorig jaar 1.80. De kruisbessenteelt is in Zeeland van weinig betekenis geworden. Ver schillen ten opzichte van het vorig jaar deden zich bij deze teelt niet voor. Een gunstige uitzondering in de kleinfruitsector vormden de frambozen. Dit arbeidsintensieve produkt gaf een goede oogst en de gemiddelde prijs was met 1,70 per kg ongeveer 15 cent per kg hoger dan het vorig jaar toen er sprake was van een goede prijs. De bramen leden ernstig van de vorst en in totaal kwam hiervan maar iets meer dan de helft van een normale oogst. De prijs lag gemiddeld rond 1,45 per kg (plus 0,30), maar dit kon voor de meeste telers de teelt niet goed maken. Samenvattend moeten we in de kleinfruitsector spreken van ongunstige bedrijfsuitkomsten in 1963. APPELS EN PEREN Tenslotte nog enkele opmerkingen over de teelt van hardfruit in 1963. Met de peren ging het vrij goed, maar de appels zijn zonder meer te goedkoop geweest. De afzet van de oude oogst verliep niet al te best. Door de vorst stagneerde de afzet enkele maanden, het fruit raakte „uit .de mond" en het kwam er niet meer in. Vooral de bewaarders van Jonathan moesten het gelag betalen. De oogst 1963 van appels was vrij groot, maar peren waren er wat minder dan normaal. De afzet van zomerappels had reeds direct een teleurstellend verloop. Ver schillende zgn. verouderde rassen als Early Victoria, Zigeunerin, Perzikrode Zomerappel en Manks Codlin, die in Zeeland nogal wat worden geteeld, waren bijna niet te verkopen. Andere rassen brachten ook lage prijzen op. Gemiddeld waren de appels zeker 10 cent per kg te goedkoop om de teelt rendabel te doen zijn. Een gunstige uitzondering maakte de Cox's Orange Pippin, terwijl mooi gekleurde partijen Golden Delicious heel wat goedkoper zijn dan het vorig jaar, maar toch nog redelijke prijzen doen. De prijsontwikkeling van de peren stelde voor de vroege rassen (Précoce de Trevoux en Clapps Favorite) wat teleur Later volgde voor de peren een prijsherstel en de gemiddelde perenprijs zal weinig verschil te zien geven met die van het vorig jaar toen ze lager was dan de middenprijs van appels. Thans nemen we aan dat de peren gemiddeld ongeveer 10 cent per kg duurder waren dan de appels. De juiste cijfers ontbreken ons, maar we mogen aannemen dat de gemiddelde perenprijs op de Zeeuwse veilingen dit seizoen iets beneden 40 cent per kg zal liggen en de gemiddelde prijs van appels iets beneden 30 cent. Al met al, zeker voor de appels geen opwekkend beeld. Het is begrijpelijk dat deze gang van zaken sommige telers met zorg vervult. Vooral degenen die een wat ouder bedrijf hebben, zullen er wat aan moeten doen. EENMALIG FUST In 1963 kreeg het verplicht gebruik van eenmalig fust bij export van appels en peren haar beslag. Er waren wat overgangsmoeilijkheden, maar de algemene gedachte, zowel in kringen van telers als handelaren, is toch dat het de aan gewezen weg is om het fruit op de buitenlandse markten te presenteren. We kunnen eenvoudig niet achterblijven bij onze concurrenten. De meermalige veilingkist heeft afgedaan als verpakkingsmiddel voor exportfruit. Hoe lang zal het nog duren alvorens deze kist ook heeft afgedaan als verpakkingsmiddel voor het fruit dat gaat naar onze belangrijkste afnemer, de binnenlandse consument We moeten het hierbij laten. We weten verre van volledig te zijn geweest. We hebben niet geschreven over de toepassing van C02 op onze glasbedrijven. C02 dat zulk een revolutie teweegbracht in de teeltmethoden, We hebben niet geschreven over de zorgen rond de ziektebestrijding en over de ontwikkeling bij de aanplant van fruit. We hebben slechts een algemeen, zeer globaal beeld gegeven van de gang van zaken op onze tuinbouwbedrijven in 1963. Ons overzicht was dikwijls in mineur gesteld. Het kon helaas niet anders. Gaarne willen we het besluiten met het uitspreken van de hoop dat 1964 voor de Zeeuwse tuinders en in het bijzonder voor de fruittelers en vollegronds groentetelers, betere resultaten zal geven dan het jaar dat voorbij ging. DE Kommissie voor de Technische Voorlichting aan Land- en Tuinbouw arbeiders in Zeeland heeft in 1964 enige kursusweken gereserveerd op de Praktijkschool te Schoondijke. Tijdens deze kursusweken zal aandacht besteed worden aan „Het onder houd en afstellen van landbouwwerktuigen". Deze kursussen zijn dus speciaal bedoeld voor de werknemers in de land bouw. Het Rijk zal ook voor deze kursussen het lesgeld en de pensionkosten weer vergoeden. De eis wordt gesteld, dat de kursisten tenminste 18 jaar zijn, in loondienst in de landbouw werkzaam zijn en als gevolg daarvan verplicht verzekerd zijn krachtens de sociale verzekeringswetten. De kursussen worden gegeven in de onderstaande weken: a. 27 januari 31 januari 1964; b. 3 februari7 februari 1964; c. 10 februari14 februari 1964. De laatste twee weken zijn al in 1961 gereserveerd door de afdeling „Noord- Beveland" van de Z. L. M. voor landarbeiders van Noord-Beveland. Werk nemers van Noord-Beveland hebben in deze twee weken wel voorrang, maar een eventueel tekort aan kursisten mag aangevuld worden uit andere delen van Zeeland. Ook is het misschien mogelijk om enkele kursusweken aan te vullen, die niet volledig aan het maximum aantal kursisten kunnen geraken. Aan de werkgevers willen wij, evenals vorig jaar, verzoeken om het loon gedurende de kursusweek normaal door te betalen. De kursisten moeten daardoor alleen maar de reiskosten van en naar Schoondijke betalen. Mochten er teveel opgaven binnenkomen, dan worden deze geplaatst op de lijst voor voorjaar 1965. In verband met een goede organisatie is het wenselijk, dat de kursisten zo spoedig mogelijk worden opgegeven, doch uiterlijk 15 januari 1964 aan onderstaand adres: De heer Rijkslandbouwkonsulent, t.a.v. de heer M. KRIJGER, „Landbouwcentrum Zeeland", Goes. VELE VOORDELEN: Nokkenrad- en veerdruk-systeem. Pendel-ophanging, Grote zaadkast met „wegklapdeksel", dus zichtbaar voor de man op de trekker. Hydraulische automaat. (1-rnans bediening) Grote houten wielen of kleine wielen met luchtbanden. De ISARIA voldoet aan alle eisen van het moderne akkerbouwbedrijf door de nauw keurig regelbare uitzaai, de zaaisnelheid, de mogelijkheid voor normalisatie op 11 en 12,5 cm en het blijven der zaaischaren op de juiste diepte (hoe de beweging van de trekker ook is). Past zowel op de zwaarste klei als op de lichtste zandgrond. Sluit verstopping uit en bespaart kostbaar zaaizaad., ZAAI BETER MET ISARIA! A1LEENVERTEGENW00RDIGIN6 VOOR NEDERLAND TELEFOON 0 520Q-108W POSTBUS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 30