DE ZEEUWSE FRUITTEELT IN 1963 Teruglopende opbrengsten DINSDAG 24 DECEMBER 1963 10 a% TATANNEER de Zeeuwse tuinders aan het eind van 1963 de balans opmaken, zullen zy tot zeer verschillende uitkomsten komen. Dit is steeds zo geweest, maar dit jaar wel in bijzondere mate. Zeldzaam groot waren de verschillen in 1963. Wan neer we in dit jaar-overzicht nog eenmaal willen bekijken hoe het was met onze produkten in 1963, dan moet onze eerste conclusie zijn dat het, over het algemeen genomen, is tegengevallen. De kosten zijn gestegen en de opbrengsten zijn in vele gevallen belangrijk achter gebleven bij voorgaande jaren. Een uitzondering kunnen we daarbij maken voor de glasteelten. Veel fruit- en groentetelers in onze provincie hebben in 1963 geen beloning ontvangen die in rede lijke verhouding staat tot hun investeringen, risico's en arbeidsuren. We zullen U in dit jaaroverzicht niet vermoeien met reeksen cijfers, maar enkele moeten we er toch noemen. De omzetcijfers van de Zeeuwse veilingen staan ons niet ter beschikking. Op grond van inlichtingen die we hier en daar hebben ingewonnen, menen we dat het verantwoord is te veronderstellen dat de omzetten van de Zeeuwse veilingen in 1963 gemid deld ongeveer 16°/o zullen achterblijven bij die van het vorig jaar. Dit zal in geld uitgedrukt een bedrag van ongeveer 6 miljoen gulden kunnen betekenen. We menen met het noemen van dit bedrag niet te somber te zijn. Het toont aan dat het niet best zat in 1963. En dat ondanks de uitbreiding van ver schillende teelten en het fruitareaal. Alles en iedereen heeft de mond vol over de welvaart die er heerst in ons land. Alles wordt duurder en als tuinders ontvangen we minder. Er is geen aanleiding tot optimisme bij het samenstel len van dit jaar-overzicht. Een grondige bezinning op de structuur van het bedrijf zal voor vele tuinders noodzakelijk zijn. Zonder twijfel heeft de tuinbouw kansen in Zeeland, maar het zal nodig zijn de bakens te verzetten. De fruittelers met een klein bedrijf moesten in 1963 ervaren dat zij wel erg kwetsbaar zijn. In enkele centra, te weten op Tholen en in Kapelle-Biezelinge, wordt op vrij grote schaal overgeschakeld op de glastuinbouw. Op Walcheren zette de intensivering van de groen te teeltbedrij ven zich voort. Het ziet er naar uit dat deze drie gebieden een rol van betekenis zullen gaan spelen als glasteeltcentra. De vrij gunstige uitkomsten in deze sector, zeker in vergelijking met de andere sectoren van de tuinbouw, doen de animo voor overschakeling toenemen. Voor de doortastende, vakbekwame ondernemer lijken hier kansen te liggen. Vooral is belangrijk dat op een kleine oppervlakte grond op deze manier een bestaan gevonden kan worden. Er was een grote oogst van rode bessen maar ze brachten weinig op. koolsoorten werden ook ongekend duur betaald. In Zeeland waren er slechts weinig telers die konden profiteren van deze hoge prijzen. UIEN Zeer grillig was het prijsverloop van uien. Toen het zo hard vroor konden velen niet leveren. Toen werd soms tot 30 cent per kg betaald voor de middel kwaliteit. Steeg de temperatuur dan daalde de prijs weer vlug tot het peil dat gedurende vele maanden van 1962-'63 heeft gegolden, namelijk ongeveer 20 cent per kg. Toen de vorst over was kwam het aanbod los en toen kwamen ook de uien uit Zuid-Amerika en Egypte. De restanten van de Nederlandse uienoogst, nog vele duizenden kilo's, werden vrijwel waardeloos. De speculanten kregen de kous op de kop en de uien. hadden hun naam van onberekenbaar produkt weer alle eer aangedaan. In de voorjaarsmaanden neemt de teelt van sla onder glas in ons land een belangrijke plaats in Het stoken van de kassen kostte veel geld, maar de telers werden er ruimschoots voor betaald. Half maart deed de goede sla 50 tot 6® cent per krop. Eind maart zagen we prijzen van 70 cent per krop en begin april werd zelfs tot 80 cent per krop betaald De teelt van sla in gestookte kassen is op Walcheren echter nog van geringe betekenis. De tomaten in de gestookte kassen waren gemiddeld wat goedkoper dan het vorig jaar, maar het uiteindelijk teeltresultaat was niet onbevredigend. De vroege teelt van tomaten in koude kassen gaf wat minder gunstige uitkomsten en ook met de komkommers in de kassen zat het enige tijd fout. Toen waren de grote aanvoeren echter al voorbij en gemiddeld heeft ook de teelt van kom kommers niet teleurgesteld. Gunstige prijzen werden gemaakt van de late tomaten die vooral worden geteeld door hen die eerst aardbeien in de kassen hadden (Kapelle). De teelt van aardbeien in kassen gaf goede resultaten. Steeds meer telers gaan er toe over bij deze teelt te stoken; sommigen passen ook reeds belichting toe. Ter bevordering van de teelt van aardbeien onder glas werd dit najaar 09 de proeftuin voor kleinfruit in Kapelle een demonstratie-warenhuis gebouwd. CONTRACTTEELTEN In de sector vollegronds groenteteelt moeten we vooral melding maken van De teelt van de aardbeien in kassen gaf gunstige resultaten. HOGE PRIJZEN WINTERGROENTEN Ja, en dan nu enkele opmerkingen over de uitkomsten van de verschillende teelten in 1963. De winter van dit jaar zullen we niet gauw vergeten. Volgens de statistieken werd het een van de koudste winters van de laatste 250 jaar. Het vroor tot maart en dat had grote invloed op de afzet van onze tuinbouwprodukten. In de groenteteeltsector was het mei voor de invloed van de koude winter was verdwenen. De echte wintergroenten werden duur betaald. We konden enige tijd onze breekpeen verkopen voor 50 tot 60 cent per kg. Degenen die wachtten tot ze nog duurder werden, moesten genoegen nemen met ongeveer 30 cent per kg. Rode kool deed in deze strenge wintermaanden 50 tot 60 cent per kg. De andere Van de appels werd enkel een kwaliteitsprodukt redelijk betaald. (Zie verder pag. 10701

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 25