claas JUOIMJ/IThogedruk pers perst winst uit Uw stro! REDE Mr. ZIJP OP ALGEMENE VERGADERING Tot tien ton per uur, absoluut vast gebonden in gave, gelijke balen. Voor hooi- en stro-berging. *1062 j" (Vervolg van pagina 1061.) de hiervoor vermelde bedragen betaald. Doch dit zijn uitzonderingen die overigens de 7.000 per ha niet overschreden. Werd er meer betaald, dan was er b.v. sprake van een bestemming voor tuinbouw. Het prijspeil in deze provincie is naar onze voor lopige indruk dan ook niet aanzienlijk gestegen. IN Groningen zijn een aantal grote akkerbouw bedrijven verkocht, waaronder enige aan Duit sers zonder dat nu dit laatste m.i. aanleiding geeft om van een verontrustend versjiiijnsei te spreKen. Een Duitser betaalde daar 8.000 per ha voor een verpacht bedrijf op het Hoge Land van 70 ha, en een landgenoot ruim 7.000 per ha voor een vrij te aanvaarden hofstede in het Oldambt. Er is zeer onlangs een prima bedrijf van 50 ha gekocht voor ruim 10.000 per ha door de naastliggende buur man, bestemd voor een zoon. Een dergelijke prijs is ook hier echter een uitzondering; een prijs- traject van 5.0007.000 is het meest voorko mend, met een enkele u tschieter. Beleggingsaankopen zijn er niet veel en meestal tegen prijzen van rondo n de ƒ5.000 per ha. Ook hier is weer nauwelijks enige lijn te ontdekken in het al dan niet verpacht zijn van het object. En kele malen gaan verpachte bedrijven goedkoop (soms nog geen ƒ4.000), andere keren is er wei nig verschil met pachtvrije boerderijen. In de Hollanden zijn de prijzen veelal hoger. Daar spelen de vele onteigeningen reso. compen satie-aankopen en de behoefte of mogelijkheid tot aanwending van het land voor de teelt van bollen, van fruit, van produkten onder (verwarmd) glas, een niet onaanzienlijke rol. Een prijs van 10.000 per ha voor los grasland komt nogal eens voor, vooral in Noordholland, hoewel het gemiddelde wel lager zal liggen. Verpachte goede veehouderijbedrijven: 8.500 per ha, zonder pacht tot 10.000 met nog een en kele uitschieter; bedrijven kleiner dan 10 ha veelal wat hoger. Weiland, geschikt voor tuinland, gaat voor 20.000 a 30.000 naar tuindershanden over. Wat de provincie Zeeland betreft, indien mijn indruk juist is, meen ik dat hier veel minder hof steden aan vreemden zijn verkocht dan bijvoor beeld in het noorden des lands; daarentegen vrij veel los land, maar misschien was dat vóór 1963 ook al het geval. Het prijspeil in uw provincie iigt, voor los land, in doorsnee genomen wel iets lager dan in de Hol landen, al is het verschil niet erg groot. Ik meen dat prijzen van 60008000 voor vrij los bouw en weiland het meest voorkomen, met uiteraard variaties naar boven en naar beneden. Het prijspeil voor boerderijen varieert, laten we zeggen, tussen 6000 en 20.000 per ha. Er zijn bedrijven van 10 ha en kleiner die voor 150.000 a 200.000 zijn verkocht. Men moet echter de bij zonderheden van het geval kennen om een ver standig woord over een dergelijke hoge prijs te kunnen spreken. Aan de zoon/pachter zijn diverse bedrijven over gedragen, dikwijls tegen bedragen van 3000 a 5000 per ha, maar meermalen ook nog wel ho ger. Ditzelfde geldt voor scheidingen en delingen. In andere provincies, als bijvoorbeeld Utrecht en Gelderland, wordt aan de zoon overgedragen te gen een prijs die vaak weinig hoger is dan het of ficiële prijspeil van vóór 1963. Als verpachte objekten verkocht worden, dan is het een uitzondering, als mijn indruk tenminste juist is, wanneer de pachter dan niet koopt. Ook komt het voor dat een ander dan te hulp schiet. Er zijn betrekkelijk weinig verpachte boerde rijen verkocht. Daarvoor werden prijzen besteed van 4500 tot 6000, voor los land ook nog wel hoger. Het heeft er dus alle schijn van, dat in uw provincie er wel een duidelijk verschil van waardering bestaat tussen een onverpacht- en een verpacht bedrijf. Elders was dat veel min der duidelijk. IN dit verband stond de heer Zijp stil bij het voorkeursrecht van de pachter. In België is ruim een maand later dan bij ons, n.l. bij een wet van 1 februari 1963, eenzelfde regeling van het voorkeursrecht in werking getreden. Het is zelfs zo, dat die Belgische regeling, die al veel eerder bij de volksvertegenwoordiging) aanhangig was, tot voorbeeld voor onze regeling heeft gestrekt. Op enkele punten heeft zij echter een andere inhoud gekregen. Bij openbare verkoop biedt de pachter niet mee. Is het hoogste bod be reikt, dan eerst moet de notaris aan de pachter tEEl'WS LANU- KJS TUIN BOUWBLAD vragen of hij bereid is zijn verkooprecht uit te oefenen. Aanvaardt de pachter dit aanbod, dan moet het goed hem onmiddellijk toegewezen wor den. De regeling is gunstiger dan bij ons, waar bij een veiling de pachter geen voorkeur heeft. Ver der zijn in België de sancties op overtreding veel scherper, n.l. ofwel een gefixeerde schadevergoe ding ten bedrage van 20% van de verkoopprijs, ofwel in de plaatsstelling van de nieuwe koper. In België verwachtte men van deze nieuwe re geling dat het prijsdrukkend zou werken. Het is mij niet bekend of dit gevolg ook is opgetreden aldus mr. Zijp. HEEFT VERKOOPRECHT AAN DE VERWACHTINGEN VOLDAAN ER lijkt over het geheel genomen door de pach ter slechts in weinig gevallen een beroep op de grondkamer te zijn gedaan om een bindende taxatieprijs, die een maximumkarakter heeft, waarboven de verpachter niet aan derden mag verkopen. In dit verband is het goed er op te wijzen dat de pachter dikwijls zijn rechten niet kent welke hij volgens de Pachtwet heeft, waarvoor hij op een te hoge vraagprijs van de verpachter ingaat, uit angst de gronden te zu'len kwijt raken. Beter ware het in dergelijke gevallen een taxa tie van de Grondkamer af te wachten. Aan de andere kant lijkt het er op dat derde kopers dikwijls niet de rechten van de zittende pachter kennen, waardoor prijzen betaald wor den (b.v. bij openbare verkopen) waarbij ten onrechte de zeer grote kans op verlenging van dë pachf van de zittende pachter niet is inge calculeerd. Indien de pachter met zijn verpachter een koop prijs overeenkomt tussen 5000 en 6000, dan die nen dergelijke prijzen als uitgangspunt voor even tuele latere taxaties van de grondkamer. Er zijn trouwens door pachters/kopers in den lande ook nog wel hogere prijzen betaald. Het prijsverschil tussen verpachte en pachtvrije boerderijen is naar mijn voorlopige indruk dus bepaald niet zo groot als werd verwacht. En mis schien is dat een gevolg van het feit dat de pach ter zijn eigen rechtspositie onderschatte en uit een oogpunt van begrijpelijk lijfsbehoud akkoord ging met naar verhouding te hoge prijzen. In ieder ge val is wel zeker dat ondanks de versterking van het verlengingsrecht van de pachter met een extra termijn van zes jaar, (destijds 8 jaar gevraagd), met als bezwaar dat de mobilitus van de grond wordt bemoeilijkt, de rechtspositie van de pach ter thans zwakker is dan onder de vorige wet. Versterking hiervan kan plaatsvinden door de verlengingstermijn van zes jaar te brengen op ne gen of twaalf jaar (het Landbouwschap had in 1961 8 jaar voorgesteld). Dient publieke veiMng de ;ische regeling in dit opzicht ge volgd te worden? Verder verdient het overweging om bij open bare verkopingen het toekennen van strijkgeld af te schaffen; op zichzelf niet zo'n belangrijke zaak. Zij werkt echter naar ons gevoelen prijs opdrijvend. Deze laatste suggestie zou op korte termijn te verwezenlijken zijn; ten aanzien van de andere is het nu nog te vroeg. Daartoe dient eerst met de regeling wat meer ervaring opgedaan te worden en dienen volledige gegevens op tafel te liggen, waarover ik nu niet beschik. (Zie verder pagina 1076.) IN tegenstedling tot hetgeen in de inhouds- opgave van dit nummer aangegeven staat (dit gedeelte werd eerder gedrukt) konden wij tot onze spijt geen ruimte meer vinden voor het opnemen van de belang rijkste punten uit de rede van dr. ir. Bar over de Aspecten van de Agrarische Export. Bij het opnemen van de notulen van de Alge mene Vergadering der Z. L. M. zal deze in leiding hierin verwerkt worden. RED. maximum capaciteit! Eén principe: drie typen: MAXIMUM (hogedruk) - MEDIUM (middeldruk) - LD (lagedruk) Met ongeëvenaarde bindzekerheid, dank zij het feilloze, ge patenteerde, knoopapparaat^p, dat het CLAAS merk siert. Alle typen werken volgens het jarenlang beproefde CLAAS "slingerkolf'-systeem, dus: geringer krachtverbruik (een lichtere tractor) opname, toevoer en pers-organen ir. één lijn (stootvrije werking) solide, compacte constructie (grotere wendbaarheid)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 22