Vervolg Openingsrede Algemene Vergadering DINSDAG 24 DECEMBER 1963 105$ houden Zo overwegende begin ik le begrijpen dat de zgn. Boerenpartij zoveel stedelijke stemmen trok. Deze consumenten zagen wel wat in lage Voedselprijzen, in geval van volledige vrijheid en wegvallen van de Regeringshulp. Natuurlijk zou den er wel eens voordelige perioden opduiken, echter veelal slechts van korte duur, zoals b.v. tijdens het Koreaconflict, waarin de boer dan veel belasting zou moeten betalen, maar meestal zou schraalhans keukenmeester zijn. Hoevelen herinne ren zich nog de dertiger jaren en anders moeten de jongeren dat nog eens aan hun ouders vragen toen men juist onvoldoende overheidshulp kon kriigen en hoe slecht het toen was. Met het huidige kostenpeil zou de situatie dan nog veel erger dreigen te worden. Iedereen maakt plannen, terecht; de boer maakt een zaaiplan, een Voederwinningsplan, een financiële begroting. En Btaat er niet in het Nieuwe Testament „Wie een toren bouwt, zit neer en rekent eerst de kosten". DE betere zuivelmarkt, de hogere industriemelk- waarde en verhoogde toeslag on de industrie- melk is van grote betekenis vooi* de rundveehou derij. Waar bovendien mag worden verwacht dat de verbetering van het prijspeil van geschikte slacht koeien deze winter en voorjaar blijft aanhouden, zal dit alles kunnen leiden tot de zo noodzakelijke verbetering van de inkomenspositie van onze vee houders". De Raiffeisenbode gaat dan voort met een beoordeling van het gemengd bedrijf en ook daar constateert men, dank zij de hogere melk prijs en dank zij de zeer gunstige ontwikkeling van de varkensprijzen, dat het gemengde bedrijf er veel beter voor staat dan een jaar geleden. In de vleessector is een zekere schaarste. Deze ontwikkeling heeft zich in de eiersector welis waar minder sterk voorgedaan, maar ook hier verwacht men toch dat de eierprijzen zich voor lopig zeker op het huidige beduidend hogere niveau zullen kunnen handhaven, terwijl er in de kippenoorlog een wapenstilstand overeenge komen is. Door de betere prijsvorming kan thans ook bet traditionele gemengde bedrijf uit het slop geraken, In de tuinbouw blijft de ontwikkeling in het al gemeen gunstig, ook al is de prijsontwikkeling in enkele sectoren minder bevredigend, zoals b.v. in de fruitteelt. Het is waarschijnlijk niet zozeer een structureel verschijnsel, dan wel een gevolg van een goede oogst en een ruim aanbod. De bloembollen-sector had een misoogst in voor jaarsartikelen, doch de afzet van bloemkwekerij- produkten vertoont een gunstig beeld, al beschouwt men het wel als een gevaar dat onze export onvol doende is gespreid en te veel op Duitsland is ge richt. Minister Biesheuvel heeft dezer dagen nog eens gewezen op de dynamische ontwikkeling van de glastuinbouw, een ontwikkeling die wij ter zijde opgemerkt in ons gewest ook hand over haifd tien toenemen. TOEKOMSTMUZIEK? II/AT de akkerbouw betreft moeten er nog aller- lei beslissingen vallen, maar wanneer deze beslissingen verstandig zullen uitvallen, zitten er forse prijsverhogingen in de lucht, niet alleen voor de suiker, maar ook voor de granen dank zij het gedurfde Mansholtplan, waar op het ogenblik in Brussel zulke belangrijke onderhandelingen over aan de gang zijn. Uiteraard, zegt de Raiffeisenbode weer, is een dergelijke verhoging, nu ook het kos tenpatroon door de loonontwikkelingen een stijging ondergaat, voor de producent zeer welkom. Ne derland als voornaamste exporteur van veehoude rij produkten zal er echter vooral voor moeten wa ken dat de positie van onze veredelingslandbouw door een sterke verhoging van de grondstoffenprijs niet wordt verzwakt. Integendeel, voorwaarde zal moeten zijn dat dan ook de interne heffingen gelijktijdig worden afge broken en er in de dierlijke sector evenals bij de granen geen grenzen meer zullen zijn. Bovendien zal Nederland moeten eisen dat de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid en de gemeenschap pelijke financiering zich ook uitstrekt tot andere produkten, met name de zuivel. Wat het financieel orgaan schrijft klinkt ons na moeilijke tijden als muziek in de oren, maar teveel nog als toèkomst-muziek. We willen hopen dat het alles zo zal uitkomen als de Raiffeisenbode veronderstelt, maar de huid van de beer is nog niet verkocht en de beer nog niet geschoten, al is hij gelukkig op de korrel ge nomen. ONEVENREDIGE LASTEN VOOR DE LANDBOUW WANNEER we de Landbouwprijsindexcijfers van oktober 1963 bekijken is er t.o.v. een jaar geleden inderdaad van enige verbetering sprake. Het algemene landbouwprijsindexcijfer be droeg in oktober 117 tegen 111 in september en 100 in oktober 1962. Als gevolg van hogere prijzen voor alle produkten in de akkerbouwsector steeg het groepsindexcijfer met 7 punten van 112 tot 119 tegen 111 een jaar geleden. Ook het groepsindex cijfer voor veèhouderijprodukten liep op en wel van 111 tot 116. In oktober 1962 bedroeg het 97. In deze sector stonden tegenover een lagere prijs voor eieren hogere voor andere produkten. En nu het sluitstuk voor het beoordelen van de belang rijke laatste regel: het groepsindexcijfer voor kos- tenfaktoren bleef op 166 en lag daarmee 8 punten hoger dan 12 maanden eerder. Wanneer we nu bedenken, dames en heren, dat de standaard 100 betrekking heeft op de jaren 1949/'501952/'53 dan illustreert dit alles nog eens wat ik in de aanvang van mijn rede stelde ter zake de goedkoopte van ons voedselpakket en accen tueert het slechts het gevoelen dat er onevenredig lasten op ons zijn geladen. Waar het orgaan van de Centrale Bank ech ter helemaal geen rekening mee gehouden heeft en waar niet over gesproken wordt is echter het feit dat dit jaar de oogstopbrengsten tegen gevallen ziin en dat is met hooggestemde toe komstverwachtingen niet direkt goed te maken. Het is voor agrarisch Zeelandnaar het zich laat zien, in tegenstelling met 1962, geen best jaar. Wanneer de gemiddelde suikerbietenop brengst in onze provincie 38 ton per ha is en men moet deze leveren op het binnenlands gefixeerde prijsniveau, heeft men er nu niet zoveel aan dat de wereldmarktprijs van suiker f 100 of meer is. Een ander belangrijk produkt in het areaal, de gerst, was van opbrengst ook te laag en de prijs mager. De veehouders had den dit voorjaar nog tijdenlang slechte afzet- prijzen voor slachtvee. De melkprijs is U allen bekend, de voerkosten zijn enorm. Ook met de appels is het voor velen het afgelopen voorjaar en ook dit seizoen geen weelde geweest. Nogmaals, wat voor veranderingen liggen er in het verschiet? Er is een grote strijd aan de gang in Brussel en het ziet er alles zeer dreigend uit. Is dit alles slechts tactiek of wachten ons nieuwe teleurstellingen Dames en heren. Het is op dit moment eigenlijk net als in voorgaande jaren onmogelijk om een verstandig woord over de onderhandelingen in Brussel te zeggen. Wanneer we de geschiedenis in dit opzicht nagaan, weten we dat er van alles uit de bus kan komen maar dat het dit keer om nog belangrijker zaken gaat dan de vorige keer bij de Kerstmarathon is ongetwijfeld een feit. We komen er straks nog op terug. WEIDEBEDUIJVEN IN NOOD NA dit overzicht zou een buitenstaander zich kunnen afvragen waarom, wanneer de per spectieven op het ogenblik toch gunstiger zijn, on der aanvoering van de Friese Maatschappij van Landbouw op het ogenblik zo forse geluiden wor den gehoord, waarbij de nadruk ligt op klachten en op protestacties zelfs. Ik heb zo straks gezegd, dat op het gebied van de landbouw tal van facet ten waar te nemen vallen. Er zijn sectoren waar het op het ogenblik goed gaat en andere waar het op het ogenblik slecht gaat. Bij die sectoren waar het op het ogenblik goed gaat, zijn er echter ook waar het een jaar geleden bijzonder slecht ging. Het omgekeerde is ook het geval. Dit in aanmer king nemende, de algemene zwakke financiële positie van het landbouwbedrijfsleven en het feit, dat de inkomstenbelasting in de goede jaren de extra s afroomt, terwijl er in de slechte jaren niets te reserveren overblijft, deze feiten bij elkaar doen jammer genoeg de voordelige perioden niet vol doende tot hun recht komen. Er zijn echter ook sectoren in onze Landbouw met een grote L waar het verleden slecht was en waar het op het ogenblik nog bijzonder beroerd gaat en waar het al enige jaren mis is geweest eg één van die ge bieden, die wat dat betreft in een bijzonder zoek licht zijn komen te staan, zijn de veenweide-ge- bieden. Daarbij behoort bijv. het gehele lage mid den van Friesland, U kunt ze evenzeer in de Hol landen en in sommige gebieden met een meer ge mengd karakter in het oosten van het land vinden. Het merkwaardige is, dat men bij de uitslui tend weidebedrijven die zich daar bevinden, niet direkt behoeft te spreken van structurele gebreken die komen er natuurlijk ook wel voor maar er zijn tal van bedrijven, die een voldoend grote oppervlakte en die ook 'n be hoorlijke verkaveling hebben en die geleid wor den door uitstekende bedrijfsleiders en die toch met de huidige melkprijs niet uitkomen. En wanneer we nu al enige jaren lang moeten waarnemen dat 't inkomen van deze mensen zo slecht is, dan moet men er zich ook niet over verwonderen dat deze mensen a.h.w. in op stand gaan komen. Deze mensen zitten zó in nood, dat het water hun tot aan de lippen ge stegen is en dat ze eenvoudig niet meer weten of ze zich links of rechts moeten bewegen. EEN BEETJE DE GOEDE KANT OP 7E zijn ei1 dus ook met de maatregelen die Minister Biesheuvel prijzenswaardig geno men heeft tot verhoging van de melkprijs voor de zogenaamde tussenperiode van 1 november1 april a.s. nog niet. Ze komen met die 30,5 cent niet uit en ze willen 35 cent hebben. Ze vragen van de rest van de Nederlandse landbouw om met hun soli dair te zijn in deze actie. Ik geloof, dames en heren, dat wij alle begrip kunnen hebben voor de moei lijkheden, die zich op deze bedrijven voordoen, maar wanneer men om een volledige solidariteit vraagt terwille van een groep, dan spreekt dat ons gevoelen aan, maar dan dreigt het gevaar, dat de rest van de Nederlandse bevolking zou menen dat de boeren helemaal niet op prijs stellen wat er nu bijv. voor verbeteringen in de landbouwpolitiek van het nieuwe ministerie waar te nemen zijn. De eer ste indruk is immers dat de nieuwe minister een man is van goede wil, die zijn uiterste best doet om voor de landbouw zoveel mogelijk te bereiken, terwijl het Kabinet zelf trouwens ook het blijkt uit de Troonrede naast de bouwnijverheid de landbouw als een van haar belangrijke priorieiten naar voren geschoven heeft. Wel is al onmiddellijk na de loonexplosie, die het begin van het optreden van het Kabinet begeleid heeft, de vraag naar voren gekomen in hoeverre de prioriteit nog wer kelijkheid zal zijn voor wat betreft verschi'lende bes+edingen. die in verhouding minder zullen gaan betekenen naar gelang de kosten ook van deze be stedingen. gezien de loonmaatregelen, duurder zul len worden. Het zou ons eerst wel gelukkig maken als er prijzen uit de bus konden komen zoals door' de Friese Maatschappij van Landbouw zijn ge noemd, maar zij hebben met de realiteit niet alles meer te maken. Wat zou gemakkelijker zijn voor een voorzitter nu mede dergehike prijzen aan te bevelen? Dan was ik ongetwijfeld vanmiddag de populaire man en zou de vergadering van mening zijn: „dat heeft de Voorzitter maar eens goed gezegd Maar onze verantwoordelijkheid is, kun nen we ze ook waarmaken, zien wij daar kansen in? Zo niet, dan strooi ik U bewust zand in de ogen en daar ben ik niet voor. Ondanks het huidige wel standsniveau worden er door de gemeenschap tal van eisen on de rug van de Regering geladen, waarvan men liefst zou willen dat ze alle tegelij kertijd werden voldaan. Dit is voor de knapste kop zelfs een onmogelijkheid; niemand kan dergeliike eisen tegelijk uitvoeren, terwijl men dan bovendien tegelijkertijd nog om belastingverlaging roept. Nel zo goed als de Regering moet roeien met de riemen die ze heeft, zullen wij wat dat betreft ook de rede lijkheid moeten betrachten en van onze kant moe» ten roeien met de riemen die we hebben. We heb ben ik herhaal hetde indruk dat we een beetje de goede kant opgaan. In dit verband noem ik nog de prijs van 65,— die voor de suikerbieten gevraagd is. Bij het be rekenen van deze vraagprijs is zeker met een aan tal kostenverhogende faktoren, zoals die zich reeds voordoen en in verband met de komende loonsver hoging nog voor zullen doen, geen rekening ge houden. De vrachtkostenverhoging die bijvoorbeeld, wordt ingevoerd is in deze prijs niet ingecalculeerd* NIEUWE MINISTER KANS GEVEN HET lijkt mij juist de nieuwe Minister van Land-' bouw eerst de kans te geven te laten zien„ wat hij voor ons kan doen en hem na de vertoonde start niet direkt in de eerste maanden te zeer voor de voeten te lopen. Wanneer in de loop van het volgend produktiejaar zou blijken, dat er op dit gebied nog onvoldoende gedaan is, kunnen we proberen om onze acties voort te zetten en da medewerking daarvoor van de Regering te ver krijgen. Maar we moeten aan de andere kant ook Zo verstandig zijn dat we de zaak niet overtrekken. Er staat nog heel wat op het lijstje: ik denk daarbij in het bijzonder ook aan de wens tot belastingegali satie, die nog steeds in ontwerp bij de Tweede Kamer ligt. en ik denk in het bijzonder ook aan fiscale faciliteiten voor een betere uitrusting van onze bedrijfsgebouwen. Ik denk ook aan de pro blemen, die de hoge grondprijzen in dit verband zijn op gaan leveren, een punt waarover we van morgen gesproken hebben en waarover ik straks ook nog wel graag iets zou willen zeggen. Het ergste vind ik altijd nog de achterstand dte we de laatste vier jaar hebben opgelopen, omdat we nu zo duidelijk kunnen constateren, dat de land bouw in die tijd a'leen maar achteruit gesukkeld is, terwijl de rest van het bedrijfsleven en met haar velen in de Nederlandse maatschappij (gelukkig dat dat kon), omhoog geklauterd zijn. Dit doet mij een beetje denken aan een andere fabel, n.l. één van Tolstoi: Over de man die een koe had, die elke dag een emmer vol melk gaf. De man nodigde toen een paar gasten op bezoek en hij molk die koe zo haré hij kon om zoveel mogelijk melk te hebben en toen molk hij haar een aantal dagen helemaal niet en voerde haar ook niet ai te best. Toen hij echter weer volop melk nodig had, meende hij door een tijd lang minder vragen, nu wel weer op volop of zelfs veel meer te kunnen rekenen, maar de melk van de koe was opgedroogd en ze gaf minder dan ooit tevoren. HIER EN DAAR MOEDELOOS IN een dergelijk stadium zouden wij met onze landbouw ook kunnen komen te verkeren en het zal bepaald niet gemakkelijk zijn om het oude peil van de melkgift weer terug te krijgen. Op da< gebied zijn er tal van moeilijkheden opgedoken,, omdat de wijzigingen in het maatschappe^k patroon zo snel gaan, punten waarover we bij vorige gelegenheden uitgebreid hebben gesproken dat de aanpassing ons wel eens in de steek laat (Zie verder volgéïide paginaJ

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 19