Wanneer is omenten verantwoord? TUINBOUW HAZENSCHADE 1031 DINGEN VAN DE WEEK V IC ld lY A G 18 1» E 1 F. M B E lt 19 0 3 v" YOWEL. in jonge als in reeds wat oudere beplantingen komen rassen voor die wat de rentabiliteit betreft in het algemeen of plaatselijk in het moderne fruitbedrijf niet aan de verwachtingen vol doen. We denken hier bijvoorbeeld aan rassen als Yellow Transparent, Ellisons Orange, Glorie van Holland of Lombarts Calville. Door de bomen met een beter ras om te enten verkrijgt men. vooral als ze nog jong zijn, weer snel ee:* volwaardige aanplant. Dat kan ook het geval zijn indien men van een bepaald ras een te grote oppervlakte heeft. Naast het omenten komt ook het rooien en herinplanten met jonge bomen in aan merking om gemaakte fouten in een beplanting te herstellen. Als gevolg van liet „bodemmoeheid- probleem" is de laatste jaren, vooral als het nog niet te oude bomen betreft, het omenten weer in de belangstelling gekomen. WANNEER OMENTEN AMENTEN is verantwoord, indien men ver- wacht dat het netto resultaat met het nieuwe ras (rekening houdend met de kosten gedurende aanloopjaren totdat de bomen weer in produktie zijn) groter zal zijn dan liet netto-overschot vail het oude ras. Dit zal met enkele willekeurige voor beelden worden verduidelijkt. Bij de berekening is uitgegaan van een aantal veronderstellingen wat betreft de gemiddelde jaar lijkse kg-opbrengsten, de prijs en het gemiddelde netto-overschot per ha per jaar van rassen die op goede bedrijven voor omenten in aanmerking kun nen komen. Verder is berekend hoeveel groter ol kleiner het netto-resultaat per ha zou worden tot het 26e jaar (einde levensduur beplanting), indien de bomen op het 7e, 10e of 13e jaar worden om- geënt met een ras dat in de jaren dat de bomen in produktie zijn gemiddeld per ha 25.000 kg per jaar a 0,40 per kg opbrengst. Het eerste voorbeeld geldt een ras als Glorie van Holland of Manks Cod- lin dat bij een hoge kg-opbrengst slechts een zeer matig netto overschot van gemiddeld 1300,per ha per jaar geeft. Omenten met een produktief en hoogwaardig ras geeft zelfs op latere leeftijd (13e jaar) nog een belangrijke verbetering van het bedrijfsresultaat, indien de bomen 25 jaar oud worden. Het tweede geval betreft een ras als Yel low Transparent met een lage kg-opbrengst, maar met een nog gunstig gemiddelde prijs. Omenten geeft ook hier nog een duidelijke verbetering van het bedrijfsresultaat. De Voorbeeld van een resultaat van omenten. (Bron L. E. I.) resultaten van het om te enten ras De te verwachten resultaten van het te enten ras Gem. opbr. Gem. netto- Groter of kleiner netto-overschot in guldens in kg per Prijs overschot in per ha over de resterende levensduur van de ha per jaar per kg gids p. ha p. j. bomen tot het 26e jaar en per jaar bij het omenten in het 7e jaar 10e jaar 13e jaar in per in per in per 19 jaar jaar 16 jaar jaar 12 jaar jaar 1 27000 0,25 1300 18500 975 14200 890 9900 825 2 16500 0.4f» 1300 8600 460 4800 300 2400 200 3 25000 0,3! 2300 2200 115 2000 125 3600 300 4 24000 0.34 2800 4400 230 7200 150 8100 675 betekent negatief. IN het derde voorbeeld, waarbij we zouden kun nen denken aan een ras als Lombarts Calville komen slechts de nog jonge bomen (7e jaar) in aanmerking om omgeënt te worden. Op wat latere leeftijd is het resultaat reeds negatief, daar de ge maakte kosten en de opbrengstderving in de jaren dat de omgeënte bomen nóg niet in produktie zijn, door de meeropbrengst van het nieuwe ras niet worden goedgemaakt. Het vierde voorbeeld spreekt wat dit laatste be treft wel zeer duidelijke taal. Hieruit blijkt dat omenten slechts zin heeft, als het te enten ras belangrijk beter is dan het af te enten ras. Afge zien van de technische aspecten dient de beslissing om om te enten dus genomen te worden op grond van de te verwachten levensduur van de boom (beplanting) en het verschil in de uitkomsten van het oude en het nieuwe ras. Als het slechts een énkele rij in een al wat oudere beplanting betreft is het in de meeste gevallen verstandig- om niet tot omenten over te gaan, daar het in het alge meen niet te verwachten is dat omenten tot een beter resultaat zal leiden. Bij peren liggen de ver houdingen wat anders dan bij appels, daar de lH>men in het algemeen langer meegaan. De peer kan dus in het algemeen op latere leeftijd met suk- ses worden omgeënt dan de appel. In gevallen waar men gezien de ouderdom van de bomen moet kiezen omenten of rooien en herinplanten bedenke men, dat de zgn. „lioderomoeheid" de resultaten van de nieuwe aanplant ongunstig kunnen beïn vloeden. Van grote betekenis bij het vraagstuk om enten of rooien is natuurlijk de prijs in de toe komst van het te vervangen en het nieuwe, ras. REEDS eerder schreven wij over hazenschade en de bescherming der gewassen van fruittelers en boomkwekers hiertegen. Enkele deugdelijke afweermiddelen kunnen worden toegepast. Mogelijk staan meer ol' minder langdurige perioden met ijs en sneeuw voor de deur. Het is nu dan ook de hoogste tijd deze maatregelen te treffen. Tot welke enorme omvang hazenschade kan oplopen, is do vorige winter gebleken op sommige onbeschermde of ondoelmatig beschermde kwekerijen. De eerste te treffen maatregel is plaatsen van een eenvoudige gaasafrastering om de fruitaanplant. Laat de gaasafrastering schuin naar buiten overhellen teneinde inklimmen door hazen te bemoeilijken. Plaatsing in een ingeploegde voor. die na bevestiging van het gaas weer wordt toegedekt, vergroot het beschermende effect. Ongeacht de aanwezigheid van waterscheidingen langs de fruitaanplant, dient deze rondom te worden afgegaasd, want hazen deinzen voor bevroren water in het geheel niet terug. De kosten per hectare van een dergelijke afrastering moeten als gering worden beschouwd, ver geleken bij de hoge investering in de fruitaanplant, die door het gaas wTordt beschermd. De hectare- kosten verschillen echter sterk naar gelang de vorm is van het af (e gazen terrein. Hoe gunstiger deze vorm is, hoe lager de kosten zijn. De materiaalkosten voor 1 meter hoog gaas variëren naar maaswijdte van ongeveer ƒ14,— tot f 20,per rol van 50 meter. De prijs van een paal bedraagt ongeveer 1,-—. Om de twee meter is een paal nodig. Alvorens bij plaatsing de afrastering geheel wordt gesloten, kan de fruitteler het best contact met zijn jachthouder opnemen, teneinde de nog in de fruitaanplant aanwezige hazen eruit te drijven. Bij vorst en sneeuwval moet het rasterwerk geregeld worden gecontroleerd en moeten de toegangs hekken worden dichtgehouden. Als stuifsneeuw het raster dreigt onder te sneeuwen, moet de sneeuw terstond worden verwijderd. In de vorige winter, toen het op sommige plaatsen onbegonnen werk bleek de stuifsneeuw te verwijderen, hebben sommige fruittelers met succes verhoging van het raster toe gepast. Bovendien kan de fruitkweker, behalve afgazen van zijn aanplant, nog de stammetjes omwikkelen met krantepapier en/of plastic manchetten. De gesteltakken van de boompjes worden hiermee echter niet volledig tegen hazen beschermd. Voorts worden de laatste tijd door fruitkwekers voor afweer enkele spuit- of smeermiddelen ge bruikt, die echter meermalen moeten worden toegepast, gezien de beperkte werkingsduur. Het is noodzakelijk, dat de fruitkweker zijn bedrijf regelmatig op hazen controleert, ook al heeft hij alle hiervoor genoemde beschermingsmaatregelen genomen. Ontdekt hij desondanks hazenvraat, dan kan hij het best zich zo spoedig mogelijk met zijn jachthouder in verbinding stellen. De jachthouder kan dan in het tijdvak (van 15 oktober) tot en met 31 december, de hazen in de fruitaanplant afschie ten. Na 31 december (dus in gesloten tijd) kan de jachthouder, bij gebleken noodzaak, een vergunning voor afschot van hazen aanvragen by de ambtenaar van de buitendienst van de directie Faunabeheer. Voor 'Zeeland is dit de heer H, Griffioen, Kloetingse weg 66, Goes, telefoon 011095456. UET loopt nog niet hard met de afzet van uien Sintert het begin van de vorige week is de uitvoer van dit produkt naar Frankrijk weer toe genomen maar veel invloed op de prijzen had dat niet. Voor 14—16 cent i*er kg is de midrielkwalitcit nog altijd te koop en dat betekent in feite dat er de laatste twee maanden weinig verandering in het prjjsbecld is gekomen. Ai en toe volgt een licht herstel maar dan neemt direct hel aanbod toe en maakt het herstel weer ongedaan. Nee, het gaat dit seizoen niet al te best niet dit produkt waarvan de voorraden in Zeeland nog groot zijn. De laatste weken moesten we constateren dat de animo K»M de telers om te kopen niet groot was. Deels ts dat wel te verklaren wanneer we naar de prjjzen kijken maar niet vergeten mag worden dat de voorraad in ons land nog groot is en dat dus in de toekomst op toenemende aanvoeren gerekend moet worden terwijl het zeker niet onmogelijk is dat de con currentie op de Europese markten groter zal wor den. Overigens moeten we er by zoggen dal do %veersomstandigheden in de wintermaanden in sterke mate bepalend zijn voor de afzet van uien» Wanneer het werkelijk koud gaat worden zien we meestal een toenemende vraag en dit kan mogelijk wat leven in de uienbrouwery brengen. Hoe het zal gaan met de afzet ligt in het duister. Verstandig lijkt het ons ons rekening te honden met het feit dat de voorraden nog groot zijn en we weten ook dat de prijs van dit produkt zieli niel Iaat dwingen. Een prijs van ongeveer 10 cent per kg uit de reit» is niet te hoog maar we hebben al eerder gezien dat er in het voorjaar heel wat minder voor be taald werd. Op het moment dat we dit schrijven is de tem peratuur gedaald tot iets beneden het vrienspunt. Opnieuw zijn we er hierdoor aan herinnerd dat het winter is geworden. Hoe het zal zijn wanneer Uit blad verschijnt weten we niet maar het is half december en er kan van alles gebeuren. We weten nog maar al te goed hoe liet vorig jaar was. Nu wordt wel beweerd dat er nimmer twee strenge winters achter elkaar komen, maar dat wil niet zeggen dat we geen lage temperaturen zullen krijgen. Daarom zal het voor de bramen telers noodzake lijk zijn dat ze maatregelen nemen om hun gewas te kiuiuen afdekken wanneer het nodig mocht wor den. Het stro dat hiervoor gebruikt zal worden moet als het goed is nu al tussen de bramen lig gen. Wanneer de temperatuur daalt beneden min 7° .G kan het op de stengels worden gebracht. Er wordt over dat afdekken van bramen ver schillend gedacht. Er zijn het vorig jaar mensen geweest die alles hadden afgedekt en toch een slecht gewas hebben overgehouden. Het tegen overgestelde heeft zich ook voor gedaan. Tocli me nen wc dat over het algemeen het vorig jaar de situatie zo is geweest dal degenen die hun gewas goed hadden afgedekt, daar ook plezier van heb ben beleefd en een betere oogst hebben gcliad dan degenen die het hadden nagelaten. De bramen teelt vinden we in hoofdzaak op het kleine bedryf. We weten allemaal dat dit kleine bedrijf van nature erg kwetsbaar is geworden in deze tijd. De onder nemer die hierop zijn bestaan wil vinden zal moe ten doen wat in zijn vermogen ligt om oogstmis- lukkingen te voorkomen. Dat betekent ook dal hij de uierste zorg besteedt aan zijn bramen en maat regelen neemt om ze te kunnen afdekken als het nodig is. Hy kan het niet hebben dat mogelijk de oogst verloren gaat dan wel tegenvalt. We leggen hierop nog eens de nadruk omdat onze ervaring is dat er soms erg nonchalant wordt omgesprongen op deze kleine bedrijven. Daarmee willen we de goede ondernemers niet over één kam scheren met hen die liet wel geloven maar wanneer we zien hoe bijv. op veel bedrijven de bram-en er nog bij staan dan is dat eigenlijk on begrijpelijk, vooral wanneer we daarby bedenken dat ze een wezenlijk onderdeel vormen van de in komensbronnen. Hetzelfde geldt dikwijls voor een gewas als frambozen. Alles wjjst er op dat we het in de tuinbouw in de komende jaren niet gemakkelijker zullen krijgen. Nog altijd hebben we vertrouwen in onze be- dr'ifstak en zijn we er van overtuigd dat de vak bekwame ondernemer daarin een bestaansmogelijk heid kan vinden. Hij zal echter zijn gewassen de verzorging moeten geven die ze nodig hebben en zijn teeltolan af moeten stellen op de eisen die de consument stelt. Hü zal hoogwaardige produkten kostprijs. Dat laatste kan mede worden bereikt moeten telen en moeten streven naar een lage door van mechanisat'om'tcelnkhHen. In dit verband vragen we ons wel eens af of er misschien meer samenwerking zou kunnen zün tussen een of meerdere telers. Dit is echter een onderwerp apart da* zich niet laat behandelen in enkele zinnen in deze r»hr»ék. We lionen er echter op terug te komen. Het w'". ons namelnk voor komen dat de tuinders, d!e in hun afzetorgan5«n«ie zün gekomen tot zn'k e*»u oerfecte samenwerking, ook voordelen zouden kunnen behalen door op andere gebleken samen te w erken. Denkt IT er vast eens over na? Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7