UIT DE PRAKTIJK 1028 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD AOK Zeeland biedt, evenals elders, weer een echte winterse aanblik. De akkers liggen vrij wel overal geploegd, vele sloten zijn opgeschoond. En langs de grote kavelsloten en watergangen ziet men dan ook de grote hopen witbevroren delfgrond liggen. De nog vrij plotselinge en on verwacht invallende vorst heeft nog menigeen verrast. Diegenen, die nog niet klaar waren met het ploegwerk, en dit van plan waren in het be gin van deze week even op te knappen moesten dit uitstellen. En hopen nu maar op een niet te lange „koude" adem van koning winter! AEZE kink in de kabel overkwam ons ook op WALCHEREN waar we nog van plan waren een perceeltje wintertarwe in te zaaien. Verder hadden we graag nog de kans om op enkele per celen de kanten te sproeien ter bestrijding van kweek. Dit voorjaar waren we bezig met het kan ten rieken. Over het algemeen een tijdrovend en onaangenaam werk, terwijl buurman, die wel ge spoten had, reeds andere werkzaamheden kon ver richten. Zijn kantjes waren net zo schoon als de vensterbank van moeder de vrouw. Wil een be spuiting het gewenste resultaat opleveren dan -dient het er kort na de toediening flink op te re genen. Vandaar dat we hopen op verandering van weertype. Gelukkig is er geen mens die op het verloop van de weersomstandigheden invloed kan uitoefenen. Dan kwam er waarschijnlijk nog veel meer ruzie voor. Vooral wat betreft de kg-op- brengsten en het verloop van de werkzaamheden zijn we zeer sterk afhankelijk van de natuur. Dit hebben we ook in het afgelopen oogstjaar weer ondervonden. In de akkerbouw matige opbreng sten en hoge kosten, o.a. door het graan drogen en in de aardappelen ziektebestrijding. Bij de veehouderij aanvankelijk lage prijzen voor mest- en gebruiksvee doch een redelijke melkopbrengst vanwege de goede grasgroei. De kwaliteit van het hooi is maar zeer matig. Gemiddeld genomen kunnen we het oogstjaar 1963 kwalificeren als een zeer matig boerenjaar, waarbij nogal vrij veel uitschieters zowel naar boven als naar beneden voorkomen. Als trouwe Z. L. M. -ers bezoeken we natuur lijk weer zoveel mogelijk dé algemene vergadering op maandag 16 deeember a.s. te Middelburg. Op woensdag 18 december is er vanaf half twee in de middag een demonstratie betreffende „de arbeid in de veehouderij" op ,,'t Hof Zwagerman" te Grijpskerke. Wat betreft de rationalisatie van de arbeid valt hier voor ons misschien wel iets te leren. Op dinsdagmiddag 7 januari 1964 hoopt de ver eniging voor bedrijfsvoorlichting haar eerste al gemene vergadering van deze winter te houden. Spreker is de heer Ir. M. A. v. d. Beek over het onderwerp „De arbeidsextensieve teeltwijze bij suikerbieten". Zodoende zijn we met al deze aktiviteiten in hét nieuwe jaar beland en we willen dan ook be sluiten met u nu reeds een zalig en prettig kerst feest en een goede jaarwisseling toe te wensen. IJOOR de vorst moest deze week op ZUID- BEVELAND aandacht besteed worden aan het onder winterdek brengen van de aardappelen. Dit aan de kuil bewaren wordt ieder jaar door een steeds kleiner aantal gedaan. Het bewaren in de koelhuizen neemt nog steeds toe. Het rundvee dat door het gunstige weer in no vember zeer lang buiten is gebleven, is thans ook opgestald. Op verschillende bedrijven waren de voedervoorraden door de lagere opbrengsten van de suikerbietenkoppen en -blad en dc wat lagere toewijzing van natte pulp wat aan de kleine kant. Door dit late opstallen lijken de voorraden nu on geveer wel voldoende om de winterperiode te kun nen overbruggen. De aankoop van krachtvoer zal in ieder geval hierdoor eveneens wel wat beperkt worden. Ondanks de thans wat betere vleesprijzen waartegen van consumentenzijde reeds wordt ge ageerd blijkt nog steeds weer dat verschillende landbouwers-veehouders dit laatste beroep er aan geven. Het rundvee stoten ze af en waar het maar enigszins mogelijk is wordt het grasland ge scheurd. Het blijkt dat dit alweer de laatste „Uit de Prak tijk" van dit jaar is. Wanneer we het jaar overzien dan gaan in eerste instantie onze gedachten terug naar de zeer strenge winter die we gehad hebben. Het voorjaarswerk verliep op een vrij normale wijze. De eerste grote moeilijkheden ontstonden door de zeer vele regen tijdens en kort na de landbouwtentoonstelling te Kruiningen. De toen bij het schoonhouden van de gewassen ontstane achterstand kon op vele bcdryven zeer moeilijk en slechts langzaam, op enkele met de daaraan voor het betrokken gewas verbonden consequen ties Zelfs geheel niet meer ingehaald worden. De graanoogst vorderde de eerste dagen zeer goed, daarna volgde vijf a zes weken met veel regen zo dat nadat rond 12 september de graanoogst binnen was vastgesteld kon worden dat het graan gemiddeld ongeveer met 2223% vocht ge oogst was inplaats van met de normale en ook gewenste 17% norm. Daarna konden de werkzaam heden vlot verlopen; zodat de achterstand die er rond half september was geheel kon worden inge lopen. Alleen aan de stoppelbewerking is deze zomer bitter weinig gedaan.) We hadden dit jaar extra hoge kosten voor het schoonhouden van de. gewassen en het drogen van de granen. De financiële opbrengsten van het vlas en de erwten vielen gemiddeld tegen, hoewel, bij beiden de verschillen zeer groot waren. De graanopbrengst was vrij goed, doch werd finan cieel gedrukt door de extra droogkosten alsmede door de mindere kwaliteit door het voorkomen van schot. Over de aardappelen valt evenmin veel goeds te vermelden, veel kwaad in de knollen en verder een zeer matige prijs, laten we hopen dat dit later nog" wat beter wordt. Als laatste te oog sten gewas bleken de suikerbieten zeer sterk tegen te vallen. Uiteindelijk zullen de bedrijfsresultaten op vrijwel de meeste bedrijven niet meevallen. Laten we dan deze laatste „Uit de Praktijk" van dit jaar besluiten met de hoop dat de garantie prijzen van tarwe en suikerbieten spoedig bekend zullen worden en dat hierin de hoop zit dat U hiermede een gezegend 1964 tegemoet moogt gaan. OP SCHOUWEN-IHJ1V ELAND kon de bieten campagne net voor de invallende vorst be ëindigd worden, zodat aan de suikerbieten geen vorstschade werd berokkend. De vorige keer werd in deze rubriek al iets ge schreven over de teleurstellende opbrengsten van de suikerbieten, doch nu de campagne achter de rug is hebben we moeten constateren dat de ge middelde kg-opbrengst per ha maar rond 38.000 kg is geweest. Nu er volop tijd is voor opstelling van het bouwplan voor 1964 zal deze 38.000 kg suikerbieten per ha wel even een domper kunnen zetten op het areaal van 1964, mits de prijs be langrijk zou stijgen. Er wordt geschat dat er dit najaar zt: 30% meer wintertarwe is uitgezaaid dan vorig jaar. En ook dit moet in het bouwplan verwerkt worden zodat we uiteindelijk toch wel eens wat verschuiving zullen kunnen zien in het bouwplan 1964 t.o.v. 1963. Ah kunnen we dan voor 1964 nog geen volledige E. E. G.-prijs voor tarwe realiseren, toch ligt dit produkt thans beslist beter in de markt in ver houding tot de overige akkerbouwprodukten. Voor de kleinere bedrijven zal echter graanteelt geen oplossing bieden, want het arbeidsinkomen per ha te behalen in graan t.o.v. hakvruehten ligt nu éénmaal te laag. Bezien we daarnaast ook de stijgende graanprijzen en waarschijnlijk ook stijgende pachtprijzen dan kan de graanteelt be slist geen oplossing geven. De afgelopen weken is op verschillende afde lingsvergaderingen het probleem van de wilde haver besproken. Wanneer we ons oor goed te luisteren gelegd hebben, dan is men vrijwel unaniem voor een verordening waarbij ons eiland zijn naam als zaaizaadleverancier kan behouden. Een zeer belangrijke datum voor Schouioen en Duiveland zal de 23e december 1963 zijn. Dan zal n.l. in een bijeenkomst van de Herverkave lingscommissie Zeeland te Zierikzee de akte ran toedeling officieel passeren. Een gewichtige dag waar velen zullen ge denken wat »r middels de Herverkaveling in de achter ons liggende jaren aan verbeterin gen op ons eiland zijn tot stand gekomen. DE werkzaamheden op het veld zijn in OOST ZEEUWS-VLAANDEREN zo goed als geëin digd. Hier en daar ziet men nog een kant afhalen maai' over het algemeen mogen we zeggen dat de „wintertijd" begonnen is. Dit wil overigens niet zeggen dat dit een rus tige tijd is op onze bedrijven. Naast het onder houd van de machines en werktuigen gaan we ons weer al bezinnen op het bouwplan van 1964: On derzoek op aaltjes dient nu opgegeven te worden, anders zijn de onderzoekresultaten soms te laat terug. We kunnen dan met de uitslag ervan re kening houden bij het bouwplan en rassenkeuze voor het volgend jaar. De vergaderingen van onze organisatie en studieclubs gaan ook weer beginnen en de pro blemen die we daar samen gaan door praten zijn van dien aard dat we de besturen beslist niet alleen mogen laten zitten. Want als we zo ons oog eens laten gaan over hei voorbijgegane jaar, dan kunnen we vaststellen dat er nog heel wat moeilijkheden zijn. De verder gaande arbeidsschaarste, de voor sommige ge wassen hoge verzorgingskosten met de niet paral lel lopende kg-opbrengsten en prijzen, nopen ons het bouwplan voor komend jaar goed te overwe gen. Immers de lage opbrengst der suikerbieten, het hoge percentage uitval bij de aardappelen en de te lage prijzen, dwingen ons om naar een extensief bouwplan over te gaan. De uitzaai van de grote oppervlakte wintertar we zij ons hiervoor al een vingerwijzing. Zo gaat het jaar 1963 heen, topopbrengsten heeft het ons niet gebracht, topprijzen al evenmin. We horen de geruchten van komende prijsver hogingen voor onze machines en werktuigen, die niet mis zullen zijn, daarnaast een verdergaande industrialisatie met daarmee samengaand de zuigkracht van arbeidskrachten. Het zijn allemaal werkelijk sombere geluiden. Toch gaan we na ons vele werk in deze maanden de feestdagen vieren, waardoor december altijd een speciaal karakter draagt. Dan sluiten we het oude jaar af en doet het nieuwe jaar zijn intrede. Mogen we dan besluiten met de wens, dat 1964 naast een gezond bedrijf ons ook en vooral een goed landbouwbeleid mag brengen. JU!ET december zijn we in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN ineens in ons winterkwartier terechtgekomen, wat voor veie boeren wel wat aan de vroege kant is. Niet omdat het landwerk niet klaar is, maar op de meeste bedrijven liggen om deze tijd van het jaar nog allerlei werkjes te wach ten, welke we nu niet kunnen uitvoeren en die we altijd graag vóór Kerstmis klaar hebben. Waarmee we niet willen beweren dat men deze werkzaamheden na Nieuwjaar niet meer zou kun nen uitvoeren, maar het is altijd veel moeilijker om bepaalde werkzaamheden dan nog ter hand te nemen. We denken hierbij onderandere aan ons machinepark. De meeste machines zijn thans wel behoorlijk onderdak opgeborgen, vaak als een bouwpakket in elkaar getast, maar zijn in veel gevallen nog niet van modder en vuil ontdaan. Op hoeveel bedrijven- ziet men in december soms de werktuigen schoonspuiten? Waarbij dikwijls breuk en slijtage waar men nog niets van had gemerkt tevoorschijn komt! Hier en daar zit men nog met een restje aard appelen overhoop, bij anderen moesten de poot- aardappelen nog op een vorstvrije plaats worden gebracht, kortom, weinigen waren eigenlijk ge reed om zonder moeilijkheden een vorstperiode te kunnen afwachten. Gelukkig waait het niet, dus vriest het niet zo gauw binnen. We kunnen in ons gewest terugzien op een goed geslaagde algemene vergadering van onze Kring van de Z. L. M. Indrukwekkend was hierbij vooral het betoog van de spreker over de arbeidsproble- matiek op onze bedrijven in verband mét de ren tabiliteit. Hoewel het arbeidsprobleem voor .ons niets nieuws is en de meeste ondernemers hier reeds aardig mee vertrouwd zijn geraakt, waren de meeste aanwezigen toch wel verrast door de wijze waarop spreker zich voorstelde dat de arbeid op het boerenbedrijf straks zal worden verricht. Vooral ook trof ons de volgens spreker mindere doelmatigheid van sommige nog kort. geleden ge stichte gebouwen en aangeschafte werktuigen. Wij nemen geen stelling tegen dit betoog, vragen ons af of dat dan wel onze schuld is en zoeken de wer kelijkheid ergens tussenin. Laten wij ons dan ook niet door spreker ver leiden, maar rustig onze conclusie trekken en ahn de hand daarvan bezien of er iets bij is dat in onze bedrijfsvoering toepassing verdient.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4