UIT DE KRINGEN 1027 KRING NOORD-BEVELAND J-JET is weer de tijd dat de verschillende kringen der Zeeuwse Landbouw Maatschap- ■Li pij hun Algemene Leden Vergadering houden. Waarbij de kringvoorzitters een, openingswoord uitspreken. Veelal worden in dit openingswoord naast een algemeen beeld over het afgelopen jaar enige aktuele zaken behandeld die in het bijzonder voor de betreffende kring van belang zijn, maar veelal ook voor de land- en tuinbouw in het algemeen belangrijk geacht kunnen worden. Het is de bedoeling van de redaktie aan enkele van de belangrijkste aspecten uit de reden van de negen kringvoorzitters aandacht te besteden voorzover wij hierover de beschikking krijgen. Allereerst deze week de heer S. JDees voorzitter der kring Noord-Beveland die uitvoerig een aantal problemen behandelde. ONAANVAARDBAAR „WILDE HAVER" KERSTNUMMER ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD Wist V dat VRIJDAG 13 DECEMBER 19 6 1 SPREKEND over de, over het algemeen, slechte financiële resultaten van de bedrijven vergeleek de heer Dees het inkomen van de boer met een loon of salaris van een werknemer, en constateerde dat dit geen vergelijkbare eenheden zijn. Het is zo dat, wie van zijn loon of salaris moet leven, na aftrek van de betaalde loonbelasting een netto-inkomen overhoudt dat kan worden aangewend om de kosten van levensonderhoud en privé- behoeften te dekken. Daarbij komt, zo hij kinderen heeft, de kinderbijslag en dan natuurlijk alle ver dere sociale voorzieningen. Wanneer we nu gaan zien vyat de boer. met zijn inkomen moet kunnen doen, dan is dit uiteraard ook eerst zijn inkomstenbelasting betalen. Maar in tegenstelling met loon- en salaristrekkers kan hij het resterende bedrag niet geheel aanwenden voor levensonderhoud. Want het bedrijf vraagt ook geld, n.l. allereerst jaarlijks een bedrag om de waardevermindering van de gulden op te vangen, d.w.z. dat bedrag dat elke volgende óogst meer kost als de vorige, een bedrag dat men misschien wel zou kunnen stellen op 75,per ha. Dan moet uit dit inkomen worden gefinancierd de omschakeling die op de bedrijven plaats vindt, n.l. de vervanging van menselijke arbeid door arbeid geleverd door machines. Dit vergt grote bedragen, die niet volledig kunnen worden betaald uit hetgeen als afschrijving ten laste van het inkomen mag worden gebracht. Natuurlijk moet hij ermee betalen alle kosten voor verzekering tegen ziekte, ongevallen, ziekenhuis- verpleging en niet te vergeten de oudedagsvoorziening. Van hetgeen dan nog overblijft moet hij in zijn levensonderhoud kunnen voorzien. En dan spreek ik nog niet over reserveren. Dit moet in goede jaren in ieder geval plaats kunnen vinden om de risico's van slechte jaren op te kunnen vangen. Ook spreek ik niet over een verhoging van de pachtprijzen. BIJ de behandeling van de Landbouwbegroting 1964 verklaarde minister Biesheuvel dat de Minister van Economische Zaken niet het „onaan vaardbaar" heeft uitgesproken. Minister Andries- sen heeft gewezen op de onverbrekelijke relatie tussen de graanprijzen en de noodzaak te komen tot een goed uitgangspunt voor de onderhandelin gen in liet G. A. T. T. Alleen wanneer de Neder landse wensen voor liet open houden van de Ge meenschappelijke Markt geen gehoor zouden vin den en de besprekingen voor de G. A. T. T.-onder handelingen vastlopen, dan zal het de Regering, die bepaald positief tegenover de prijstoenadering staat, bijzonder moeilijk vallen het graanprijs voor stel in overweging te nemen, aldus de Minister. De verslagen in de pers gelezen hebbende zou men tot één van de twéé conclusies kunnen komen n.l.: Minister Andriessen heeft niet gemeend wat hij gezegd heeft, dan wel gezegd wat hij niet ge - meend heeft. Of heeft hij het wel zo bedoeld? DIJ de bedrijf svoorlichters komen van de plaat- selijke afdelingen van de standsorganisaties reeds verzoeken binnen om een praatje te houden over wilde haver. Een verzoek nu tot de afdelingen. Mocht U de behoefte voelen dit onderwerp op uw vergadering te bespreken, neem dan liefst zo vlug mogelijk kontakt op met uw bedrijfsvoorlich- ter. Dit met het oog op het vaststellen van een datum en het reserveren van de dia's die vertoond kunnen worden. DE BEDRIJFSVOORLICHTERS. DE heer Dees benadrukte dat men niet moet denken dat aan de omschakeling op de be drijven eens een einde komt. In een dynamische tijd is alles in beweging en dit zet zich onvermin derd voort. Aanpassing is noodzakelijk door die steeds verdergaande afvloeiing van de arbeids krachten. De arbeidsorganisatie dient zich hierbij aan te passen. Dit kan alleen door gebruik te ma ken van de allergrootste machines en de daarbij onvermijdelijk behorende samenwerking tussen de verschillende bedrijven. Dat men daarmee een stuk zelfstandigheid verliest mag minder prettig zijn, toch zal men dit offer moeten brengen, daar an ders de boer slaaf wordt op het eigen bedrijf! De heer Dees zwaaide in dit verband lof toe aan het personeel dat onder moeilijke omstandigheden ook op vrije dagen de oogst heeft helpen bergen. Tevens nam hij stelling tegen de publikatie's en lezingen over mechanische hulpmiddelen en nieu we landbouwmethoden, die het werk zo zouden vergemakkelijken. In de praktijk valt dit nogal eens tegen. Men gaat te veel uit van te ideale om standigheden, goede verkaveling, gunstig weer enz. De noodzakelijke, veelal onaangename kar weitjes blijven voor de boer liggen. En wat ge beurd er als iemand van het personeel of de boer zelf ziek wordt? De heer Dees ging vervolgens uitvoerig in op het prijsbeleid van de regering, het te verwachten beleid in de E. E. G. en, de komende stijging der kosten door de loonsverhoging. Hij wees er op dat bevredigende prijzen wel de problemen in de land bouw kleiner maken, maar geen afdoende remedie geven. Ze zijn beslist noodzakelijk, maar om goed en efficiënt te kunnen werken is een verbetering van de landbouwstructuur. In dit verband wees de heer Dees o.m. op de in voorbereiding zijnde ruilverkaveling Noord- Beveland, waarbij hij voor vrijwel alle bedrijven het belang van de verbetering van het ontwate ringstelsel benadrukte. De wateroverlast bij enige meer dan normale regenval heeft grote niet te schatten schade op geleverd. Willen we de ontwatering op ons eiland .verbeterd hebben dan valt het toch wel sterk te overwegen om vóór de ruilverkaveling te stemmen. Immers een groot gedeelte van de kosten zal wor den besteed aan werken ter verbetering van de ontwatering. De heer Dees besloot zijn openingswoord met er op te wijzen dat de Noord-Bevelanders in het ver leden reeds dikwijls hebben blijk gegeven dat ze wat aandurven. Laten we nu ook weer laten zien dat ook deze zelfde geest nog op ons eiland aan wezig is en zorgen dat de toestand, zoals die nu is spoedig verandert en Noord-Beveland weer aan de spits komt te staan van de Nederlandse landbouw gebieden. IIET Kerstnummer van liet Zeeuws Land- en Tuinbouwblad zal bet volgende en laatste nummer zijn, dat IJ dit jaar nog in uw bus zult vinden. De posterijen hebben onze uitgever, de N.V. Firma P. J. van de Sande, er op ge wezen dat wil tijdige bezorging vóór Kerst mis van ons blad verzekerd zijn, dit vóór donderdag 19 december n.m. 5 uur ten post kantore dient te zijn afgegeven. Wanneer de bezorging plaats vindt is uiteraard afhan kelijk van de regelingen van de P. T. T. Wij moeten echter met deze voorschriften rekening houden willen wij niet het risico lopen dat het Kerstnummer na de Kerst dagen bezorgd zou worden. In verband met de feestdagen vervalt ons nummer van vrijdag de 27e december. In het nieuwe jaar verschijnen wij in ver band met de in deze week vallende zondag en Nieuwjaarsdag op vrijdag 3 januari '64 met een zeer beknopt nummer, zonder adver tenties, van waarschijnlijk slechts 4 pagina's. Dit om de nogal lange periode tussen het verschijnen van het Kerstnummer en het nummer van 10 januari '64 te overbruggen. Mededelingen en opgaven voor de Zeeuwse Agenda dienen vóór 30 december ter Redak tie ontvangen te zijn, wil opneming zeker zijn. RED. LIET streven van de ouders om al hun kinderen op gelijke voet te behandelen, tot allerlei op- l lossingen voert, die meermalen allerlei moeilijkheden en bezwaren meebrengen? In onze vorige stukjes inzake de bedrijfsopvolging is hiervan reeds een en ander gebleken. Mijn meergenoemde briefschrijver streeft hier in theorie de volmaaktheid na en dat is prijzenswaardig, maar niet bereikbaar. We hebben er reeds op gewezen dat een verdeling van de onroerende goe deren voor ongeveer gelijke delen onder alle kinderen hier wel uiterst zelden toe leiden zal. Het bestaan van degene die het bedrijf overneemt hangt aan de zijden draad der voor hem ongewilde ge volgen van verkoop. Nu zoekt mijn briefschrijver een andere of zelfs wel meerdere andere oplos singen. Teneinde de ouders een behoorlijk inkomen te waarborgen wil hij de grond aan alle kinde ren voor een redelijke prijs overdragen en dan aan de ouders een hogere rente betalen. Eventueel kan de financiële positie van de ouders nog wat veiliger worden gesteld door hem directeur te maken van de onderneming van de gezamenlijke kinderen die het ouderlijk landbouwbedrijf gaan exploi teren. Als de ouders dan hun geld in het bedrijf laten is er geen vreemd vermogen nodig. Die zoon welke dan eigenlijk het meest in aanmerking zou komen om het bedrijf over te nemen kan dan wel licht aandeelhouder-directeur worden. Ageachte vraagsteller, dat kan allemaal, maar ik ben van .mening dat het op deze wijze een waar zaaibed van moeilijkheden wordt. Dit is van tevoren beslist niet te overzien, noemde al de kans dat na overlijden van de ouders of één hunner één of meer der kinderen van de hoge grondprijzen wil profiteren en zijn grond verkopen. Als vader geen maatregelen nam om deze mogelijkheid sterk in te perken zal zijn plan om zijn overnemende zoon een bedrijf te ga randeren grondig mislukken. Nam hij echter wel zulke maatregelen, b.v. een zeer langdurig pacht- contract, waardoor de grond een lagere verkoopwaarde krijgt dan, is zijn andere doel, alle kinderen zoveel mogelijk gelijk behandelen, weer goeddeels mislukt. AAKT hij er een Naamloze Vennootschap of een firma van dan hebben we alle bezwaren van samendoen. Dat kan goed gaan tussen b.v. 2 broers en 2 zwagers, maar ik heb al zeer vaak gezien dat het ook slecht en dan meestal bijzonder slecht gaan kan. Om dit groot maatschappelijk vraagstuk tot oplossing te brengen, moeten we tot de wezenlijke kern ervan doordringen en dat is naar de me ning van schrijver dezes HET GROTE VERSCHIL TUSSEN DE VERKOOPPRIJS VAN DE GROND EN DE RENTABILITEITSWAARDE. Het is uitermate moeilijk om dit verschil weg te nemen of zelfs maar kleiner te maken. Als het waar is dat in de tegenwoordige grondprijzen iets ongezonds is, dan moeten we dit weg zien te nemen, maar omgekeerd valt over het prijspeil van allerlei akkerbouw- en veeteeltproducten, ook wel iets te zeggen. Meerbevoegden spreken en schrijven daar meermalen over en ik acht mijzelf daartoe niet bevoegd en deze artikeltjes ook niet de beste plxiats. Mijn briefschrijver zal stellig met mijn beantwoording niet geheel tevreden zijn, maar hij gelieve te bedenken dat de schrijver van „Wist U dat?" zeer wel weet op dit terrein maar zeer weinig te weten. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 3