Een ernstige waarschuwing Zeeuwse Landbouw Maatschappij ALGEMENE VERGADERING fin Begroting van Landbouw in de Tweede Kamer ONTEVREDENHEID GROEIT! VRIJDAG 13 DECEMBER 1963 „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land enTuinbouwenVeeteelt in Zeeland OVERZICHT De nieuwe lonen C. A. O. Land- en Tuinbouw 1963-1964 ingaande 1 januari 1964 en de vakantietoeslagen vindt U op pag. 1032 en 1033 Frankering: bij abonnement: Terneuze* 51e Jaargang No. 8745 J\E Begroting van het Ministerie van Landbouw en Visserij is vorige week in de Tweede Kamer in het openbaar behandeld en aanvaard. Daarmede zijn algemene beschouwingen over de positie van de landbouw en over het te voeren landbouwbeleid weer voor een jaar voorbij en hebben de agrarische deskundigen uit de verschillende fracties de gelegenheid gehad de nieuwe Minister van Landbouw aan de tand te voelen. Zonder in het onderstaande ir» te gaan op wat de Kamerleden precies hebben gezegd, kunnen wij in het algemeen opmerken, dat van alle kanten gewezen is op de slechte positie, waarin de landbouw zich bevindt. Tegenover de steeds stijgende lonen, salaris sen en de zeer behoorlijke winsten in tal van industrieën, staat nu al een aan tal jaren een inkomenspositie van zeer vele boeren, die niet alleen niet mee- stijgt, doch slechter wordt. In dit verband moet gewezen worden op het feit, dat de uitkomsten in de diverse takken van landbouw van jaar tot jaar zeer verschillend zijn. Waren het bijvoorbeeld het vorige jaar vooral de gemengde zandbedrijven, die de klappen moesten incasseren, dit jaar zijn het de melkveehouders in de veen- weidegebieden en vele akkerbouwers in het Zuidwesten van ons land, die hun inkomsten zagen dalen tot een bedenkelijke laagte. Bij deze misère komt dan tevens scherp om de hoek kijken de reservevor ming uit vorige jaren, die door een veel te schriel gevoerd prijsbeleid en een hoogst onbillijk belastingbeleid vaak onvoldoende is. Feiten en hierop wijzen wij met veel nadruk die in de achter ons liggende jaren herhaaldelijk door het Bestuur van de Z. L. M. en in onze Overzichten zijn gesignaleerd. Soms zo dikwijls, dat het vervelend leek te worden. EENSGEZINDHEID VEELAL VER TE ZOEKEN EN omdat de slechte jaren in de ene sector samenvielen met goede in een andere sector was het verkrijgen van een landelijk standpunt en van een eensgezindheid in de boerenstand zo moei lijk, ja dikwijls onmogelijk. Zo verleden jaar nog, toen de grote protestbijeenkomst van het K. N. L. C. in Den Haag de steun niet verkreeg van de beide andere landelijke organisaties. Ook thans constateren -wij dit ongelukkige verschijnsel opnieuw, want terwijl het nu de op maandag 16 december 1963 te 10.15 uur in het City-Theater te Middelburg. Agenda: 10.15 uur 1. Opening. 2. Notulen van de Algemene Vergadering van 13 juni 1963. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Begroting 1964 en contributievaststelling 1964. (De begroting werd aan de afdelingen toegezonden). 6. Mr. N. M. Zijp, Secretaris van de Commissie Grondgebruik van het Land bouwschap, zal een inleiding houden over: „Grond, grondvraagstukken, prijzen: de ontwikkeling in Nederland en omringende landen". 7 Gedachten wisseling. Lunchpauze. 14.00 uur Heropening door de Algemeen Voorzitter. Openingsrede door de Algemeen Voorzitter. Dr. ir. A. L. S. B. Bar, Directeur Exportbevordering en Informatie Buiten land van de Directie van de Voedselvoorziening, zal spreken over: „Enkele aspecten van de agrarische export". Gedachtenwisseling, Sluiting, Namens het Hoofdbestuur der Z. L. M„, M. A. GEUZE, Algemeen Voorzitter. J. F. G. SCHLINGEMANN, Algemeen Secretaris. 8. 9. 10. 11. 12. melkveehouderijsector is, die bijzonder onte vreden en dus begrijpelijk onrustig is, gewaagde de Voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond vorige week voor de radio vart een redelijk goed jaar voor de ge mengde zandbedrijven. De varkensprijzen zijn zeer hoog en de eierprijzen redelijk! Inmiddels heeft het Hoofdbestuur van het K. N. L. C. zich in een buitengewone vergadering over de huidige situatie beraden en in een persbericht dat op onze K. N. L. C.-pagina opgenomen is, aan de heersende ongerustheid uiting gegeven. WEINIG POSITIEF IfEREN wij weer terug tot de behandeling van de Begroting van Landbouw, dan zien wij, dat li- door Kamerleden wel op de slechte positie van de landbouw is gewezen, maar dat noch door hen, noch door de Minister in zijn antwoord veel posi tiefs is gezegd. De Minister wil nagaan of hij nog iets kan doen. Bedoelde hij daarmede alsnog de prijzen voor dé melk en suikerbieten te verhogen? Of is hij, zoals hij eerder aankondigde, bereid credietfaciliteiten te verschaffen? Dan vragen wij ons in gemoede af, wat de bedreigde boeren daaraan hebben. Een goed koop of renteloos crediet inmmers heeft slechts nut om een tijdelijke of toevallige tegenslag te boven te komen. Maar het helpt totaal niets voor een te lage prijsvaststelling, want dan werkt het de credietnemer alleen maar verder de schuldenput in. Dl REKTE MAATREGELEN OOK NODIG MATUURLIJK is er ook heel wat gesproken over de noodzakelijke verbetering van de structuur van de bedrijven en over de sanering. Wij hebben reeds meerdere malen betoogd, dat dit belangrijke middelen zijn om de situatie in de landbouwsector ie verbeteren. Maai-, en ook dat schreven wij reeds jaren geleden, het zijn in de eerste plaats middelen, die slechts op lange termijn werken en voorts zon der een werkelijk redelijk en billijk prijsbeleid zul len falen. Want juist in de lange periode, waarover eer structuurverbetering zich uitstrekt, dient de boerenstand zijn brood te kunnen verdienen en de eigen, vooral technische verbeteringen te^ kunnen betalen. HET ONTWIKKELINGS- EN SANERINGSFONDS TEGELIJK met de begroting werd de Minister de beschikking gegeven over 50 miljoen ten behoeve van het Ontwikkeling»- en Sanerings fonds. De regels voor dfe besteding van de geldmid delen van dit Fonds, dat o.a. beoogt boeren, die hun bedrijf vrijwillig willen beëindigen een extra ver goeding, in de vorm van een rente, te verschaffen, c' z zij hun grond voor sanering van andere bedrij ven of ten behoeve van recreatie beschikbaar wil len stellen, moeten nog door het Bestuur worden vastgesteld. Dit Bestuur, samengesteld uit vertegenwoor digers van het agrarische bedrijfsleven en de Overheid, breekt het hoofd nog over de vele pro blemen, die hieraan vastzitten. Zo verliep deze Begrotingszitting voor do Minister niet onbevredigend. Of zij voor de boe ren in Nederland veel zal opleveren zal de toe komst moeten leren. Wij geloven echter, dat de bewindsman niet lang op de zo nodige verbete ringen in het prijsbeleid moet laten wachten, want de tekenen van ernstige onrust, die onder de boeren in verschillende delen van ons land zichbaar worden, moeten voor hem een waar schuwing inhouden. Men kan het met de wijze, waarop deze onrust zich openbaart meer of minder eens zijn, maar haar negeren kan mem niet. Zij komt namelijk ongetwijfeld voort uit een diep gevoel van ontevredenheid, veroor zaakt door de gedachte en het feit, dat de boe renstand, die altijd een stabiel en loyaal deel van ons volk heeft uitgemaakt, de laatste jaren onrechtvaardig behandeld is. En dat is in een democratisch land een ernstige zaak S.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 1