PLATTELANDSJEUGD Leden- en opinieonderzoek 11 1033 P. J. G. ■fit, K PLATTELANDSJEUGD P.J. G. STREEK WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN T rekkerbehendigheidswedstrijd en Droppingergens GEZELLIGE AVOND OOSTKAPELLE IN „ZEELANDIA" GOES EET MOSSELEN UITVOERING" P. J. G. AFD. IJZENDIJKE P. J. G. EN Z. P. M. OOST ZEEUWS VLAANDEREN OPGELET LAN DBOUWPRIJSINIDEXCIJFERS, OKTOBER 1963 WEERPRAATJE NOVEMBER DE WARMSTE MAAND Boekbespreking Korte wenken VBUDAG 13 DECEMBER 1933 In één van de komende dagen zullen alle leden van de P. J. G. Z. een enveloppe in hun bus vind, welke bevat: een aan het secretariaat geadresseerde enveloppe en een tamelijk uitgebreide lijst met alle mogelijke persoonlijke vragen. Een ieder zal kunnen begrijpen dat het voor het provin ciaal bestuur niet altijd even makkelijk is, uit te vinden waar precies bij de leden belangstelling voor is en waar behoefte aan is, waarom het een wel slaagt en het ander niet lukken wil. In tegenstelling tot afdelingsbesturen, en ook in zekere mate de st reekbes turen kennen wij niet alle leden persoon lijk en zijn dus ook niet op de hoogte van hun ideeën en verlangens. Het doel van de op handen zijnde enquête is dan ook: alles omtrent onze Jedcn te weten zien te komen wat wij belangrijk vinden om onze taak als provinciaal bestuur zo goed mogelijk te kunnen vervullen. De gestelde vragen 30 in totaal) hebben betrekking op: 1. alle soorten persoonlijke gegevens 'opleiding, levensopvatting enz.); 2. opinie en ideeën tenopzichtc van de P. J. G. Z.; 3. eventuele kritiek en/of wensen. Sommige vragen zullen een tamelijk persoonlijk karakter dragen, en om een zo eerlijk mogelijke beantwoording te krijgen zal dit onderzoek stipt anoniem gehouden worden, dus geen afzender op de teruggezonden lijsten. Indien dit alles slaagt kan dit een bijzonder interessant uittreksel aan gegevens opleveren. Waar schijnlijk zullen enkele van deze gegevens gepubliceerd worden en andere via de afdelingen worden bekend gemaakt. Heel dit onderzoek kan natuurlijk alleen van waarde zijn als een zo groot mogelijk percentage van de leden (streefpercentage 100) de lijsten invult en terugzendt. Binnenkort gaat dit alles bij ons de deur uit en dan hebben wij alles gedaan wat wij konden en dan is het verder voor U een kleine moeite dit onderzoek te helpen slagen. We hebben het zo gemakkelijk mogelijk gemaakt; lijst invullen (ong. 15 min. werk), in bijgesloten enveloppe doen, po-tzegel opplakken en in de brievenbus gooien. Wanneer er formulieren niet worden teruggezonden, weten we dat dit niet aan onwil te wijten is maar aan uitstellen, laten liggen en vergeten, daarom als U dit thuis krijgt, direct invullen en posten. W'i zijn van goede wil en U kunt ons nu helpen i dit te tonen. F. D. Zoals reeds de vorige week in het kort werd aangekondigd zullen op zaterdag 14 december a.s. door de P. J. G. streek West-Zeeuws Vlaanderen enige activiteiten ontplooid worden. Te Schoondijke begint om 13.30 uur een treic- kerbehendigheidswedstryd. Inschrijven aan de start. Kosten ƒ2,p.p. Trekkers.zullen aanwezig zijn. Voor Z. P. M.-sters zal een gemakkelijker parcours worden uitgezet. Prijsuitreiking om 7 uur in hotel „Victory" te Oostburg. Daarna Dropping ergens. Start om 7.10 uur in hotel „Victory" te Oostburg. Warme kle ren en gemakkelijke schoenen worden aange raden. Een zaklantaarn meenemen! Kosten 1 p. p. Bij slecht weer is in een ander avondpro gramma voorzien. Ergensaan de finish wacht U gezelligheid. Allen worden op deze speciale avond verwacht. De organisatoren zeggen ervan: „U zult er zeker geen spijt.van hebben!" DE afdeling Oostkapelle der P. J.G. en Z. P. M. organiseert op vrijdag 13 december in café ,jZeelandiaeen gezellige avond met o.a. gooche len, schetjes, spel en dansen o. 1. v. de heer Evert Jansen. Aanvang kwart vóór acht. Alle leden van de P. J. G. en Z. P. M. streek Walcheren welkom. DE afdeling Goes organiseert op zaterdag 14 december in „De Caisson te Biezelinge een grote mosselmaaltijd. De kosten zijn 6,per persoon, waarvoor men ook toegang heeft tot het dansfeest na de maal tijd. Aanvang 18.30 uur Opgaven bij mej. J. Sinke, OJmenstein, Kloetinge. tel 01100 6308. OP 21 decenÜér a.s. in de zaal van de heer Wijffels te Schoondijke. Aanvang 7.30 nur. Entree 1,75. Programma: Opening. P. J. G.-orkest. Toneelstuk: „Angst om de Liefde", door F. Drost. Pauze met verloting. Bal met orkest. IYE P. J. G. en Z. P. M. afd. Axel en Zaamslag nodigen U uit op de volgende plattelands avonden. Te Axel op vrijdag 20 dec. a.s. in ,,'t Centrum" aanvang 7.30 uur stipt!. Waar het toneelstuk „De Vergulde Os" wordt opgevoerd met daarop volgend een „Bal" onder leiding van de heer Bilderbeek met „The Williams" Te Kloosterzande op zaterdag 21 dec. a.s. in „Hotel van Leuven". Aanvang 7.30 stipt! Hier wordt een gevarieerd voorprogramma geboden met als sluitstuk van deze avond het toneelstuk „De Vergulde Os". U komt natuur lijk ook, we zullen het op prijs stellen. yOLGENS mededeling van het C. B. S. bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer in ok tober 117 tegen 111 in september en 100 in oktober 1962. Als gevolg van hogere prijzen voor alle pro- dukten in de akkerbouwsector steeg het groeps- indexèijfér met 7 punten van 112 tot 119. In de overeenkomsige maand van het vorig jaar bedroeg het 113. Ook het groepsindexcijfer voor veehouderijpro- dukten liep op en wel van 111 tot 116. In oktober 1962 bedroeg het 97. In deze sector stonden tegen over een lagere prijs voor eieren hogere voor de overige produkten. Het goepsindexcijfer voor kostenfactoren bleef onveranderd n.I. 166 of 8 punten hoger dan in de overeenkomstige maand van vorig jaar. INDERDAADwanneer wij de gemiddelde I temperatuur van de afgelopen maand ver- gelijken met het veeljarig gemiddelde (de nor- maal) dan blijkt november relatief de warmste maand te zijn geweest van 't afgelopen meteorolo gische jaar. Het maandgemiddelde bedroeg name lijk 8,6C tegen 6,3 normaal, een overschot dus van 2,3" C. Een dergelijk warmteoverschot werd door geen van de voorafgaande maanden gehaald. Op grote afstand volgt april met een tempcratuur- overschot. van 0,5", maart bracht het tot 02° en juni tot 0,1°. Alle overige maanden waren kouder veel kouder dan normaal! Opvallend was verder nog dat zowel de gemid delde maximum-temperatuur als de gemiddelde minifhum-temperatxiur beide eveneens 2,3° boven de normale waarde lagen. In Dc Bilt bedroeg n.I. de gemiddelde maximum-temperatuur 11,2 tegen 8,9°; de gemiddelde minimum-temperatuur 5,7 r tegen 3,4° C. Tenslotte verdient het dit jaar wel zeer lang uitblijven van de eerste najaarsvorst vermelding. Eind november werd hier en daar in de meteorologische hut een minimum-tempera tuur van even onder nul geregistreerd. Pas in de eerste dagen van december vielen de laatste bloe men in de open grond aan een koude nacht ten offer. Sinds 1883 was de eerste najaarsvorst niet 'zo laat opgetreden. Behalve veel te „warm" was november belang rijk natter dan normaal. Het centrum van het land was met circa 100 mm neerslag wel het nat ste gebied. In het zuiden viel circa 80 mm, in hel noorden circa 90 mm. In De Bilt was de tweede decade de natste met ongeveer 60 mm, de derde decade was met 5 mm de droogste. Het aantal uren zonneschijn week met 46 wei nig van de normale hoeveelheid (50) af. De ver deling over de maand was zeer regelmatig: de eerste decade telde 16 uren zon, de tweede 18 en de derde 12. Dr J. J. POST. „Lan<l van zon en wijn". Uitgeverij Kosmos, Keizersgracht 133, Amsterdam. Prijs 9,75. A de oorlog was emigreren een toverwoord. Emigratie leek voor velen de oplossing*van de moeilijkheden in ons eigen kleine landje aan lvele kanten ondervonden. Dat juist de emigrant uit het goede hout moet zijn gesneden om in de vreemde het hoofd boven water te houden blijkt eens te meer uit deze roman van een Hollands boerengezin dat naar de vreemde trekt. In Land van zon en wijn" geeft mevrouw W. den Hollander-Bronder een boeiend relaas over de emigratie van haar gezin een boerengezin bestaande uit man, vrouw en zoontje naar Frankrijk in de jaren na de oorlog. In het vreem de land, waarvan ze dc taal niet machtig is, komen ze terecht in een afgelegen, oud, vervallen huis, verstoken van elektriciteit en waterleiding. De man, zwijgzaam, koppig, vastberaden en met een enorm uithoudingsvermogen, zoorste!t om voor zich en zijn gezin een bestaansmogelijkheid te ver overen. De vrouw, meer romantisch van aard, ge niet van de schoonheid van de natuur en de kleine vreugden van alle ddg. Haar belevenissen in een Frans ziekenhuis, waar ze opgenomen wordt bij de geboorte van haar twee dochtertjes, haar kon takten met een aan de drank verslaafde vrouw en een zigeunermeisje geven aan het boek een warm menselijk- karakter. Zeer treffend vertelt de schrijf ster over de moeilijkheden van haar zoontje op de Franse school en de zorgen van haar man over hun Hollands stamboekvee. Als ze na zes jaar ge noodzaakt zijn een andere boerderij te pachten, beginnen de moeilijkheden pas goed. Het meer dan een jaarlang zoeken en uiteindelijk vinden van een geschikte boerderij met daarna het eindeloze wachten op de vestigingsvergunning door de om slachtige werkwijze van de Franse overheid. Hel daardoor verloren gaan van vele kostbare weken, die de boer zo hard nodig heeft om het werk vóór de winter klaar te krijgen. Dit alles wordt zeer boeiend en kleurrijk beschreven. Met milde kri tiek en zelfspot verhaalt de schrijfster over hel conservatisme van de Franse plattelandsbevol king, die met wantrouwen en achterdocht iedere vreemdeling bejegent. Een boek, dat wij onze lezers warm kunnen aan bevelen N. B. Wanneer sla voorteelt in kassen én warenhui zen wordt gekozen, dan voorzichtig zijn met grote hoeveelheden stalmest. Door een te grote hoeveelheid stalmest te geven wordt het optre den van rand bevorderd. Bij andijvie onder glas komt het dikwijls voor dat de onderste bladeren, vooral bij zware strui ken, gaan rotten. Door flink te luchten, zolang liet niet vriest, kan erger worden voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 15