lezers die schrijven BROUWGERSTNIEUWS Overpeinzingen na een vergadering' 1036 BROU WGERSTNIEU VVS TREKPAARDENFOKDAG STEENBERGEN Fa. M.Lvan ACKER a Zn. A.D. RIEM» ZEEUWS LANÖ- EN TUINBOUWBLAD «to<-. X DE flauwe tendens op de brouwgerstmarkt zette ziel» de afgelopen week voort en er kwamen dan ook geen za»ceii van enig belang tot stand. Door druk van partyen gerst met een lage kiem- kracht, die alszodanig zo snel mogeiyk verladen moesten worden, liepen de prijzen enigszins terug. Het aaidtod van kwalitatief goede bromvgerst bleef echter nog klein, daar de meeste houders op het huidige prijsniveau niet wilden verkopen en de verdere marktontwikkeling wilden afwachten. Het C. B. K. bleef nog interesse tonen voor leve ring februari 1964, doch veel zaken werden er niet afgesloten, aangezien men de in uitzicht gestelde prijs niet aantrekkelijk vond. Van Duitse zjjde werd geen belangstelling ge toond. Hier lagen de prijzen van tweedehands par tyen interessanter, doch de belangstelling hiervoor bleek eveneens minimaal te zijn. Nu de vorst is ingetreden en bewaring1 van brouwgerst zonder veel risico's kan plaas vinden, Is het wenselijk de verdere marktontwikkeling rustig af te wachten. CEBECO. (Vervolg van pag. 1034.) Bosch. Mits in de goede (dus niet te overvloedige) conditie gehouden, zien we haar daar nog wel eens terug. Het Steenbergse kampioenschap is in ieder geval een goede aanloop daartoe. Leuk voor Jacques Romme, voor wie een mooi paard meer hobby dan noodzaak is. Goed fokkersbloed verloochent zich niet, zoals men ziet. Bij de stalgroepen kreeg Maris zijn revanche door als 1ste te eindigen vóór o.a. twee groepen van Stal len Brooijmans, Favor! van Moerkapelle K. 2569 van de Coöp. H. V. „Samen Sterk" te Dinteloord behaalde met een groep veulens en 18-maanders welverdiend een 1ste premie met zijn afstammelingen. Van beter gehalte dan vorig jaar leek ons en met de nodige zorg geselecteerd. Bevrijd van de concurrentie van voormalig stalgenoot Sénateur d'Amice K. 2348, ztfn de kansen ook wat ruimer geworden. Als zoon van do Belgische kam pioen Costaud de Marche en de Nederlandse kam pioene Mina van Veerhoek moet het er ook in zit ten, dunkt ons. alhoewel dit geen Salomonswijsheid is. In ieder geval een goede aanloop voor de Bra bantse fokpremie in 't komende jaar. De maaltijd na afloop zal ongetwijfeld geanimeerd zijn verlopen. Dit is traditie in Steenbergen, waar voorzitter C. H. A. Stols zijn gasten nog wel een tijdlang gezellig bijeen weet te houden, hierbij ge assisteerd door de culinaire geneugten van het ge renommeerde hotel „Van Tilburg". Behalve de eer, hield Jacques Romme er een fraai schilderij aan over, dat hem door de burgemeester mr. M. J. van der Meer voor zijn kampioenmerrie werd overhan digd. Een mooi slot derhalve van een uitstekend ge slaagde fokdag. P. J. LAKO. Met het snoeien van steenvruchten, als deze van de zomer niet zijn gesnoeid, wachten we tot het voorjaar. Elke wond die nu wordt ge maakt kan funest zijn voor het optreden van loodglans. DN wel over een vergadering met verschillende van onze kopstukken uit Goes. Deze overdenkingen kunnen vele zijn. Als volbloed Z. L. M.-er, leest men in ons Land- en Tuinbouwblad de aankondiging „Rondgang langs de kringen". Als elk jaar,' verheugend. En wij als afdelingsbesturen komen daar graag naar toe, zie maar naar de opkomst 25 november 1963 te Middelburg. Maar waarom komen we daar naar toe? We willen- (speciaal in 1963) wanneer we naar huis gaan, nieuwe of betere dingen, of vooruitzichten in ons hoofd en hart mee naar huis nemen, daar komen we voorWe mogen dat van een vergadering als deze toch wel verwachten meen ik. Maar gaan we werkelijk zo naar huis? Dat de problemen vele en moeilijk zijn weten we. Maar horen we werkelijk wat nieuws? Waardoor we weten dat er wat voor ons gedaan wordt, wat werkelijk haalbaar is? Want met al die moeilijkheden willen we toch boer en onszelf blijven. We worden geleerd de zaken in breed verband te zien, b.v. in E. E. G.- of nog ruimer in internationaal verband. En naar mijn mening lukt dat nog ook ondanks ons individualisme. Toch willen we als boer, of iets moderner „agrariër" dan ook wel iets gewaar worden van de vruchten van b.v. de E. E. G. IN december 1962 werd er een Marathonzitting Brussel gehouden. In december 1963 weer zo'n zit- ting op stapel gezet. Onze minister van Landbouw heeft zélfs geen tijd om de prijzen voor ons te besprekenen te bepalen. Wat we dus uiteindelijk krijgen zullen we wel horen Intussen weten we wel dat onze kosten, dus kostprijzen van onze produkten omhoog zullen gaan Het wordt wel goed maar wanneer? Tot mijn spijt, maar wel volgens mijn slechte gewoonte, was ik bij de opening van deze vergadering iets te laht, om de opening van onze kring voorzitter helemaal te kunnen volgen. Wel heb ik toch nog iets opgevangen van „warm" en „koud bloed" Dal -warm worden van dat bloed heb ik echter niet waargenomen (thuis worden we wel weer warm). Misschien één moment en wel als het ging om de verdediging van ons allen bekende „Landbouwschap". Persoonlijk ben ik niet tegen htl Landbouwschap Maar na het horen, en later na het zelf gelezen te hebben, waarop in de begroting van dit schap, wel, en waar niet op bezuinigd wordt, rijzen er toch wel enkele vragen. Deze begroting kunnen we allen lezen dus daar hoef ik verder niet op in te gaan. Voor de rest was bovenbedoelde vergadering wel gezellig, maar voor de rest was er niets haalbaarïk bedoel geen dingen die ons met nieuwe moed naar huis 'deden gaan. Er wordt nogal eens gezegd, de dingen, dus de ideeën, moeten van onderaf komen. Er werd deze middag maar een suggestie gedaan, n.l. deze: „Laat onze Z. L. M. er voor zorgen dat er 5 cent per liter melk bij komt Antwoord: „niet haalbaar". Dit kan best waar zijn, maar de economische afdeling van ons boekhoudbureau kan toch wel gede gen cijfermateriaal tonen' van de kostprijs met nog wat voor de boer, als winst, en daar mee werken. AP een vergadering van onze kring dit voorjaar, was een ingekomen stuk (suggestie van onderaf om een toeslag op de melk in verband met de abnormale winter. Dit werd als sneeuwcent betiteld en onder hilariteit van de vergadering voor kennisgeving aangenomen. In deze brief werd tevens ge vraagd om een tuinbouw-assistent voor Walcheren en dit werd toegezegd. Tot op heden, naar ik meen, is dit nog niet gerealiseerd. De manier waarop iets gespeeld wordt is vaak van doorslaggevend* aan onze Z.L. M. is er toch voor onze boeren en tuinders En de Friese Maatschappij van Landbouw voor de Friese boeren. Nu willen wij geen leveringstaking, akkoord! Toch meen ik gezien de uitlatingen in het begin van deze vergadering, door de kringvoorzitter en velen van ons dat er in dit jaar 1963 toch wel iéts anders uit de vergadering en van de kopstukken naar voren had moeten komen dan deze gezellige maai makke middag. Gezien liet vorige geen bos van verwijten aan onze mensen uit Goes, alle respect hier voor We zitten in een beroerde hoek met de landbouw. Maar toch, zou af en toe de vuist op tafel niet beter helpen dan dat rustige, zeer bedaarde en niet haalbare van nu? Geen opstandjes aankweken, maar toch zo dat men ter plaatse, waar nodig een fiere maar vastbesloten „Boerenstand" vindtEr wordt me wel eens verweten dat ik wat kritisch ben cn dat mijn haar nog niet grijs genoeg is om ver standige dingen te zeggen of te doen. Dat neemTk allemaal aan en tot mijn grote spijt kan ik dus niét uit de problemen komen. Maar onze Z. L. M. werkt voor ons. Wij zijn georganiseerd en niet voor niets Met grieven rondlopen en blijven rondlopen (en ik niet alleen), dat kan ik niet. Van onderaf gaat het schijnbaar niet, dan maar proberen wat ze een stapje.hogerop voor ons, nog bij de top kunnen bereiken. Eiiulkonklusie: Z. L. M. werk nog harder voor ons, desnoods met overuren Met dank voor de plaatsing, Souburg J. DE VISSER. N. V. Gebr. van den Akker Agenturen tel. 134655 Rotterdam, deelt het volgende mede Het artikel brouwgerst heeft dit seizoen praktisch iedereen teleurstellingen ge boden. Slechts buitenlandse mouterijen, die aan het begin van hc-t seizoen van de goedkope offertes gebruik maakten kunnen, althans wat prijs betreft, te vreden zijn. Hoewel de omstandigheden ieder seizoen verschillend zijn, geven de voorschrif ten voor de graanhandel in de E. E. G. ons de gelegenheid bepaalde vaste con clusies te trekken. Deze voorschriften leidden ons er in juli ook toe oktober als goede maand om te verkopen aan te geven. De Duitse en Belgische heffingen voor de invoer van Hollandse gerst stijgen namelijk gedurende het seizoen. Bo vendien kunnen wij het als een vaststaande regel beschouwen, dat de premie van brouwgerst boven voergerst niet te hoog mag zijn, daar de invoerheffing op brouwgerst dezelfde is als die op voergerst. Aangezien brouwgerst in wezen t en heel ander artikel is dan voergerst, zou er voor beide een verschillende heffing moeten bestaan. In de praktijk is dit moeilijk door te voeren. Het is voor een groot gedeelte hieraan te wijten, dat het restant Nederlandse brouwgerst momenteel moeilijk te plaatsen is. Voergerst is namelijk flauw, ter wijl het uiterst moeilijke seizoen een hoog prijsniveau voor brouwgerst veroor zaakt heeft. De hoge invoerheffing, veroorzaakt door de lage voergerst prijzen, met de hoge brouwgerstprijs, maakt ons artikel in Duitsland te duur. Het is zeer wel mogelijk, dat Duitsland begin volgend jaar de prijzen wel wil betalen, doch het is de vraag, of wij dan nog over brouwgerst met 95 kiemkracht -beschik ken, daar nu reeds de meeste partijen dit percentage niet meer bereiken. Hoewel Cambrinus een veelbelovend ras lijkt te zijn, dienen wij er rekening mee te houden, dat de afzetmogelijkheden ervan beperkt zijn. Duitsland heeft voor dit ras praktisch nog geen belangstelling. Wy betreuren het dat de heer De Visser onvoldaan van deze vergadering huiswaarts is gekeerd. De opzet van deze bijeenkomsten is juist een open gesprek tussen sekretariaat en de besturen van onze kringen en afdelingen Wanneer echter e.e.a. niet voldoende tot zijn recht gekomen is moet dit, naar onze mening, mede geweten worden aan de aanwezigen, die hun stem niet voldoende hebben laten horen. Juist om op de hoogte te zijn van hetgeen er in de afdelingen leeft, wordt deze rondgang langs de kringen gehouden. Ove rigens kunnen ook de best geïnformeerde „kopstukken" geen positieve mede delingen over prijzen van gegarandeerde produkten enz. doen, zolang de onderhandelingen hierover nog gaande zijn. Dat het lang duurt vóór deze prijzen bekend /,yn, zijn wij met de heer De Visser volkomen eens. Dit lang duren geeft echter ook aan dat „de landbouw" niet te snel de zaak opgeeft maar doorvecht tot het maximaal bereikbare behaald is. En onderhandelen kost tijd Daarbij dient ook bedacht te worden dat uiteindelijk de regering hét laatste woord heeft. We komen dan echter op het politieke vlak terecht, waar wij ons verre van (moeten) houden. Red bi (Adv.) Heffingen t.o.v. België deze week Duitsland vorige week Frankrijk Nederland 18 4 18 4 Frankrijk 94,82 99,35 Nederland 98,13 98,13 De IJSLY kunstmeststrooier geeft een uitste kende verdeling van alle kunstmest door de gedwongen geleiding via de lange gebogen strooiarmen. Ononderbroken strooit 2000 keer per minuut een arm de afgemeten hoeveel heid kunstmest. Vandaar dat uitstekende strooibeeld. Gebruik ook de LELY kunstmeststrooier. Vraagt nog vandaag inlichtingen of vrijblij vend demonstratie. Waterlandkerkje Hoek Tel. 01170-2163 Tel. 011*4-*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 12