Trekpaardenfokdag Steenbergen WETENSWAARDIGHEDEN VOOR DE VEEHOUDERIJ 1034 ZEEUWS LAND- EN TUINBOUW!»-AD overgangsperiode van herfst naar winter is lang niet altijd zonder gevaren. Niet alleen vanwege de «tOi'ns optredende mist die altijd gevaarlijk is. doch soms ook vanwege de temperatuursver schillen. Dit ei"Vfc£ren we zelf op de Fokdag te Steenbergen, toen we halfweg de keuringen onze con ditie voelden wegebhfcü en een roemloos groggy ons deel dreigde te worden. Gelukkig waren er hulp vaardige handen die het onrifil zagen aankomen en erger voorkwamen. Zo kwamen we toch nog tame lijk ongeschonden uit de strijd porschijn, al misten we dan ook een aantal facetten van deze inte ressante fokdag. Doch weer hielpen cVfcvï hulpvaardige als deskundige geesten deze iiiaten aanvullen, zodat toch ons verslag van deze fokdag gescTittiven is kunnen worden. Het leek ons onjuist om dit niet te doen. Het zou onbillijk geweest zijn ten opzichte V£n de vele fokkers die in ruime getale hun fok- materiaal, deels van uitstekende kwaliteit, hadden aangevoerd. Onbillijk tevens jegens de talrijke be zoekers waarvan groepen Oost-Brabanders eens een kijkje kwenen nemen bij de „concurrentie", de Zeeuws-Vlamingen vanwege de mist een buitenlandse omweg Hftddeh snoeten maken en de liefhebbers pur sang uit de N. O, P. en Zuid-Holland er toch ook een lange reis aan -gespendeerd hadden. Ver meld dient verder nog, de uitstekende organisatie, die ieder jaar vlotter schijnt to.^raaien. Uit onze notities die we voor de aanvang der keuringen reeds maakten bleek ons, tterile kwaliteit in de jeugdrubrieken Veelbelovend .Was, terwijl we in cte, oudere rubrieken een aantal VertegMiivooidig- sters uit de hoogste nationale topklftsse ontdekten. Hbo do strijd om liet oremetaal verliep, willés V>'<- U dan in een kort overzldit vertellen. MElfIvIEVEULENS. Ruim gesorteerde rubrieken met verscheidene goede exemplaren in de kopgroe pen. Bepalen we ons tot de hoogst geplaatsten, dan zien we in de kl. m. winnen: Rita 229308 d. Succes- sear K. 2457 van Chr. van Eekelen te Bergen' op Zoom. Best soort met even flauwe bovenljjn. goed gespierd, expressief beenwerk en fraai garnituur. In de gr.- m. op kop: El va 229829 d. Favoii van Moerkapelle K. 2560 van Stallen Brooijmans te St. Annalahd en Oud-Vossemeér (Zeel.) en Nieuw-Vos- semeer (N. Br.). Best type met iets ronde croüpé, vlot en met gaaf en correct beenwerk. Uit goede merriestam bovendien. Werd tevens kampioene der merrieveulens. BESTRIJDING ABORTUS BANG Heffing voor slachtvergoeding van tegenvallers Per 1 juni waren in de provincie Zeeland geen runderen meer aanwezig waarvan het de Gezond heidsdienst bekend was dat deze besmet waren met abortus Bang. De taak is nadien: het vrij hou den van de Zeeuwse rundveestapel. Deze taak is mogelijk door de uitstootverorde- ning waarin onder meer is bepaaid dat de door de Gezondheidsdienst als besmet of verdacht aan gewezen runderen moeten worden geslacht. Een slachtvergoedingsregeling voor deze tegenvallers is neergelegd in het slachtvergoedingenbesluit. De benodigde gelden voor de slachtvergoedingsrege ling worden per provincie door de veehouders aan de hand van hun aantal stuks rundvee (ossen en jong mest vee uitgezonderd) opgebracht. De om slag per rund bedroeg voor de periode 1 septem ber 196031 december 1961 voor Zeeland 1,30 en voor het jaar 1962 1,10. Voor 1963 werd geen omslag vastgesteld gezien het uitermate lage aantal te verwachten tegenval lers. Onderzoek bij verwerpen of te krap kalven. Ingeval van verwerpen schreef de Gezondheids dienst steeds een bloedonderzoek voor en werd het bedrijf geblokkeerd. Was het resultaat van dit onderzoek gunstig dan moest na drie weken wederom bloedonderzoek volgen en bleef het be drijf geblokkeerd tot de uitslag van het tweede onderzoek bekend was geworden. Deze blokkage is vooral bij verkoopplannen onaangenaam. De Gezondheidsdienst heeft met ingang van heden beslóten tot de volgende gedragslijn: In geval van verwerpen en te krap kalven dient de veehouder zijn dierenarts en ziin bedrijfsvoor- lichter te waarschuwen en de vrucht en nage boorte zodanig te bewaren dat honden, vogels e.d. er niet bij kunnen komen. De bedrijfsvoorlichter zal er -voor zorgdragen dat de vrucht, en zo mo gelijk een stukje nageboorte, op de Gezondheids dienst komen voor onderzoek, terwijl de dieren arts van het rund een monster bloed afneemt. Verloopt het bloedonderzoek en het vrucht- onderzoek gunstig, dus geen abortus Bang, dan kan het tweede bloedonderzoek achterwege blij ven en wordt de blokkade van het bedrijf direct opgeheven. Opnieuw bloedonderzoek is wel nodig wanneer hel rund wordt verkocht. Enkele adviezen bij te vroeg of te krap kalven. a. Zonder het rund zowel op stal als in de weide af; b. Verwijder de overige runderen uit de weide waar het verwerpen plaats vond en ontsmet de plaats waar het rund verwierp met een 5'- creoüne-oplossing c. Begraaf de nageboorte ter plaatse voldoende diep, na deze ruim met creoline te hebben ont smet; d. Stuur geen verworpen vruchten naar de Ge zondheidsdienst op in vocht doorlatend ma teriaal (b.v. jute zakken) doch waarschuw de bedrijfsvoorlichter van de Gezondheidsdienst. Dr. J. TESINK. IIEXóSTVEIXE>*S. 'Zowel kwantitatief als kwa litatief van minder gehalte, le pr. 1:1. m.: Karei van Marfto 228965 d. Suceesseur K. "2457 van G. A.' M. Bovée te Halsteren. Best soort met goede en sterke lijnen, voor en achter voortreffelijk gespierd. Vol doende expressie ontiêr de knie. ie pr. gr. m.: Favori van KoüWènberg 230063 d. Favori van Moerkapelle K. 2569 van Fa. M. «T. C, Geluk en Zonen te Oud- V'össeméèr (Zed.), Goed soort met strakke bóven- lijn', goed "gemodelleerd beenwerk met voldoende uit drukking. Links voor tikje frahsy 1)4-JARIGE MER1ÏIËN. le pr. kl.. m.: N. N. d. Nat. Kamp. Gambo van de Liter K. 25lÖ t an J. Maris te Heiningen (N. Br.). Goed soort, best gespierd en dito diepte, wat korte hals. aardig beemverk en re delijk vlot. le pr. gr. m.: Jennie van Zorgvliet 224959 d. Favori van Moerkapelle K. 2569 van Stallen Brooijmans vnd. Iets aan de maal, zwaar gebouwd en grof geboend, veel diepte, voldoende snit, correct beenwerk en tamelijk vlot. Werd tevens kampioene. 2-JARIGE MERRIkN. Door een aparte jury kort tevoren vers aan het Keurstamboek toegevoegd, viel de strijd om de prijzen als volgt uit. le pr. kl. m.: Silvia van Bieüendaal 221554 d. Sénateur d'Amice K. 2348 van Stallen Brooijmans vnd. Best soort en compact van bouw met voldoende lang en iets hel- I-NK O MS TEN MELK VEEHO UDERIJ TIE prijsontwikkelingen in het afgelopen jaar heb- ben nog eens duidelijk de grote gevoeligheid van de zuivelmarkt t.a.v. vraag en aanbod getoond. De meikproduktie zal dit jaar ongeveer 5 minder zijn dan in 1962. als gevolg van de slechte melk prijzen in dat jaar en geforceerde uitstoot van. slacht vee vooral in de eerste helft van 1963. De toegeno men vraag, vooral naar boter, kaas en condens in binnen- en buitenland, leidde via een evenwicht van vraag en aanbod tot schaarste op de „melk markt". Hoelang deze toestand zal aanhouden moet worden afgewacht. Inmiddels is de gemiddelde kaaswaarde en in- dustriewaarde van melk met 3.70 °/o vet gestegen tot meer dan 25 resp. 23 ct., een peil dat 5,5 ct. resp. 5,5 ct. resp. 3 ct. hoger ligt dan een jaar geleden. De bruto-opbrengst van melk is wat sterker ge stegen dan de produktie afnam. De minder gunstige ontwikkeling van de voederprijzen in aanmerking genomen kan geconcludeerd worden dat de netto inkomsten van de melkveehouderij beter zijn dan een jaar geleden. Niet alleen is er momenteel een kleiner aanbod van boter dan de vraag aangeeft (import Franse en Amerikaanse boter) maar het zelfde geldt voor het rundvlees. De vrees voor een tekort beheerst thans de markt. Misschien is het beter tc stellen dat de vrees voor een over-aanbod heeft geleid tot een krachtig prijsherstel. Voor de melkveehouderij in het algemeen zou dit een aanbeveling moeten zijn de produktie binnen bepaalde grenzen te houden. Minder melk betekent hier een hogere totale opbrengst. Hoewel er aanwijzingen zijn dat het prijsniveau in de E. E. G. nog wat zal kunnen aantrekken zal men er verstandig aan doen de produktietak van de melkveehouderij wat in evenwicht te houden met de te verwachten vraag. In het ontmengings proces van de agrarische bedrijven zal dit beleid een echter nog voortgaande specialisatie in de rich ting van meer melkvee op daarop aangewezen bedrijven niet in de weg hoeven te staan. RANTSOENEN MET MAÏSKNEUSKUIL MRT de maaikneuzer verkregen kuilvoer van snij maïs vraagt in vergelijking met voeder bieten aanzienlijk minder arbeid. Daarom heeft men ook in Zeeland belangstelling voor dit produkt. Als con nadee l kan worden aangevoerd dat het rund vee er in het ruwvoederrantsoen minder van kan men zodat in vergelijking met voederbieten aan de droge-stof behoefte van de dieren minder goed lend kruis, niet te ruime voeten doch goede bewe gingen. le pr. gr. m.: Linie van de Werrielaan 223732 ei. Herseur van Hersa K. 2580 van P. J. v. d. Kar te Wouw (N. Br.). Heeft het in de nazomer blijkbaar uitstekend gedaan. Wat aan de maat misschien, doch de te roemen conditie doet dit niet in het oog lopen. Overigens wel met kwaliteit rondom. Van kleine vader en uit de royaal gebouwde fokmoeder Elza van de WerrieJaan K. 56357 die ook in het Wouwse is terecht gekomen. Men begint onder Wouw wat meer belangstelling te tonen voor het betere fok- paard en dat is een verheugend verschijnsel. Linie maakte een goede entree door het behalen van het kampioenschap der 30-maanders. 4-8-JARIGE MËRE1ËN. In do kl. m. op kop: Ama zone van de Rgskeet K. 59665 d. Costaud van de Hei- hof K. 2480 van Kindn. Romme te Terhejjden (N Br.). Extra gecomponeerd van nauwelijks te over treffen type, best gespierd, vrijwel correct voorbeen met voldoende geëtst spronggewricht en goede ma nieren. le pr. gr. m.Julia van Kouwenberg K. 60591 d. Sénateur d'Amice K. 2348 van Fa. M. J. C. Geluk en Zonen te Oud-Vossemeer (Zeel.). Royaal formaat niet goede lijnen, wat weinig voet, vlot en met een levendige expressie. OUDERE MERRIËN. Hierbij geen uitgesproken kleinemaatsmsrriën. le pr. m.m.: Diim K. 55024 d. Vengeur d'Amice K. 2430 van Stallen Brooijmans vnd. Wel even onregelmatig van bovenlijn, doch met veel charme en rasadel, goed gespierd en met vol doende expressie in het goede beemverk. Ging boven dien good door de piste, le pr. gr. m.r Ketty d'Aliea K. 54878 d. Nico van het Zwartewater Iv. 2343 van J. Maris te Heiningen (N. Br.). Heeft misschleil J?it najaar de haver niet cadeau gekregen, stond althans' niet in de gewenste conditie hetgeen bij een merrie van dit formaat immer schaadt. Overigens met veel kwaliteit en genoeg bekend van de Goesse Fokdagen en de ..Nationale". Kansloos dus in de kampioens- ronde. hetgeen we jammer vonden vöor de enthou siaste liefhebber Maris en vooral ook voor diens charmante dochter die vlot assistentie verleende. Haar op de „Nationale" opgedane T.V.-ervaring mocht niet baten. Het zit er allemaal in. of niet na tuurlijk. Öichter bij de begeerde rozet was Juliana van Kouvvenberg die eindigde als „3de op tal", ter wijl Dina op verrassende wijze nog juist beslag wist te leggen op de reserve-titel. Niet te kloppen was Amazone, die behalve haar exterieure bagage een aanzienlijke dosis reputatie had meegebracht, zoals het Z. L. M.-kampioenschap te Kruiningen en haar eervolle 3de plaats op de ..grote sintelbaan" in Den (Zie verder pan. 1036.) wordt voldaan. In Zeeland kan dit spelen wanneer de rantsoenen reeds ander sappig voer bevatten. Op de proefboerderij „Bosnia Zathe" in Friesland werd in de vorige stalperiode een proef met melk vee genomen. Het ruwvoederrantsoen van de proef- groep bestond uit slechts 1 kg hooi terwijl daar naast 3o a 35 kg maïskneuskuil werd opgenomen. De contrölekoeien nuttigden 6 a 8 kg hooi en 15 a 20 kg maïskneuskuil. In beide groepen werd al naar de produktie met krachtvoer aangevuld. Uit deze proef werd bevestigd dat bij een ruwvoederrantsoen bijna geheel bestaand uit maïskneuskuil minder droge stof werd opgenomen. Op deze voederwij ze bleken de oudere koeien niet ongunstig in produktie te reageren, bij enkele melkvaarzen was dit wel het geval. De conditie van de proefdieren was niet min der terwijl de mest een normale stevigheid had. De koeien uit de groep met veel maïskneuskuil bleken in het voorjaar, na het afkalven, minder goed aan de weide te wennen en bleven in de melkgift iets achter. MINERALE VOEDING VAN de produktie- en groeiremmende faktoren bij het rundvee is een onjuiste voeding (en verzorging) de belangrijkste. Als onderdeel hiervan blijkt de mineralenvoeding veel aandacht te vragen. Oplossing van moeilijkheden in de praktijk zal kun nen worden bevorderd doof samenwerking van des kundigen. In de provincie zijn dat de landbouw- én veeteeitconsulenten, de Gezondheidsdienst voor Die ren en de dierenartsen. De Zeeuwse problemen op dit gebied worden o.a behandeld in de commissie van de P.O.C. Op landelijk niveau is samenwerking op het ge bied van onderzoek tot stand gekomen in de „Com missie Onderzoek Minerale Voeding". Deze commis sie heeft een handleiding voor het mineralenonder- zcek bij rundvee in de praktijk het licht doen zien. Hierin wordt aangegeven wat er gedaan kan wor den als veehouders hulp inroepen wegens klachten bij het rundvee die kunnen samenhangen met de voeding, in engere zin met de minerale voeding. De aanpak van het probleem op een klachtenbe- drijf wordt in een werkschema aanbevolen. Een vooronderzoek wordt ingesteld naar de aard van dc klachten, samenstelling rantsoen, kalveropfok, para sieten en infectieziekten e.d. Wanneer dit nodig blijkt volgt dan bemonstering voor mineralenonder- zoek van bloed, urine, gewas en grond. Als de ana- lysecijfers duiden op afwijkingen in de .mineralen- voorziening worden corrigerende maatregelen aan bevolen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 10