De Augurken in 1963 993 DINGEN VAN DE WEEK V 1? IT D A G 2 9 NOVEMBEK 19 0 3 De uitkomsten van de augurkenteelt vallen dit jaar niet mee. Het klimaat is in Zeeland voor deze teelt niet ideaal. De Baartoze Nietpiekkcr is als ras in Zeeland niet houdbaar. Om toch goede uitkomsten te kunnen krijgen zal men zeer veel zorg moeten besteden aan het gewas. OVER de augurkenteelt in 1963 kunnen we nu de balans wel opmaken. De oogst ligt weer enige tijd achter ons en de afleveringsbewijzen zijn binnen. De uitkomsten zijn in het algemeen niet meegevallen. De oppervlakte is in Zeeland iets teruggelopen, waarschijnlijk door de minder goede uitkomsten van vorig jaar. Pessimisten zeggen: „nog één zo'n winterse zomer en het is hier met de augurken gedaan." OPPERVLAKTE Vijf jaar .-geleden werden er maar weinig augurken in Zeeland geteeld. De cijfers zijn als volgt: 1958 1962 1963 2 ha 77,51 ha 63,47 ha Het grootste deel van deze oppervlakte lag op Tholen en St. Philipsland (plm. 50 ha) en dit was hoofdzakelijk coritractteeit. KLIMAAT De augurk heeft het dit jaar, wat het weer betreft, niet meegehad. Dit ge was heeft graag een gemiddelde dagtemperatuur van 20 C 0 en hoger, weinig wind en geen zware regenval. De gemiddelde dagtemperatuur was ook dit jaar weer te laag, alleen kort na het zaaien was het goed weer en ook bij het begin van de oogst (eind juli). Een windscherm Is in ons teeltgebied een noodzakelijkheid. Daardoor stond het gewas er aanvankelijk goed voor. De kieming was vlot verlopen en ook de pluk liet zich in het begin goed aanzien. Begin augustus begon het echter te regenen en in Zeeland kregen we vooral in die maand grote hoeveelheden neerslag. Het gevolg was dan ook dat het gewas na half augustus sterk achteruitging. De beschuttingsgewassen hebben toch hun nut wel bewezen en de telers zijn er voor een groot gedeelte wel van doordrongen dat goede beschutting in ons winderig teeltgebied een noodzakelijkheid is. Enkele telers hebben ook zeer gunstige ervaringen opgedaan met het op kweken van de planten onder platglas. Men zaait dan begin mei in grondpotjes van minstens 5 cm, 4-5 pitten per potje. Later worden deze dan ter plaatse uitgezet. Er zijn nog steeds kwekers die aan de ziekte bestrijding te weinig aandacht besteden. Gebreksziekten traden dit jaar ook in het bij zonder op de voorgrond. Vele gewassen hadden een te lichte kleur wat op stikstofgebrek wijst. Vooral in een natte zomer moet men de stikstofgift in meer dere keren toedienen. Mangaangebrek kwam ook voor en hier en daar magnesiumgebrek. Het eerste kan men voorkomen door zure meststoffen te gebruiken, b.v. zwavelzure ammoniak en superfosfaat. Tegen Mg-gebrek kan men spuiten met 1 bitterzout of nevelen met 7% bitterzout. RASSEN KJ"AAST de Baarloze Nietplekker werden er hier en daar wat nieuwe rassen beproefd. Uit deze rassen zal men het volgende jaar een keus moeten maken. De Guntruud, die in Limburg jaren geteeld werd. heeft ook grote bezwaren. Enkele rassen staan nogal in de belangstelling, n.l. Gun ter en Hoens. Deze rassen zijn resistent tegen mozaïekvirus. De kwaliteit is goed, de vruch ten zijn fijn. Een bezwaar is dat ze later zijn dan Baarloze Nietplekker. We kunnen dit bezwaar on dervangen door onder platglas op te kweken. Enkele telers in St. Annaland deden dit jaar een vreemde ervaring op. De veiling had voor hen Baarloze Nietplekker besteld bij een bekende zaad- firma. Op de zaadzakjes stond deze naam ook. Later op het veld bleek echter dat dit het ras niet was. Het was een zeer laat ras met stekelige vruchten. Een landelijk deskundige kon het ras niét deter mineren! HOE WAREN NU DE UITKOMSTEN? /~VP twee veilingen op Tholen was de gemiddelde opbrengst als volgt: kg gld. gld. per are per are per roe Stavenisse 75,3 40,67 5,42 St. Annaland 78,5 41,77 5,57 De uitkomsten waren zeer uiteenlopend. Er wa ren telers die 10,— tot 12,— per roe maakten; anderen kwamen maar aan enkele guldens. Toch was het resultaat beter dan in 1962. Toen was de gemiddelde opbrengst per roe als volgt: Stavenisse 2,67. St. Annaland f 4,03 Nu was in 1963 de prijs waarop was gecontrac teerd iets hoger. Zou verder de windbeschutting nog iets hebben bijgedragen aan een betere opbrengst? De middenprijzen per kg hebben we van 3 vel lingen gekregen. Die lagen als volgt: Stavenisse ƒ0,54 St. Annaland ƒ0,55 St. Maartensdijk0,67 Hoewel de contractprijs in St. Maartensdijk iets lager lag, ligt de middenprijs hoger. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat men daar fijner plukt. Dit blijkt ook wel uit onderstaand overzicht: van de verschillende sorteringen E en groter 5 26 10 Hoewel we voor de A-sortering de hoogste prijs krijgen per kg, wil dat nog niet zeggen dat we pro beren moeten het grootste percentage van deze sor tering te plukken. De arbeid speelt hier een belang rijke rol. Dit moet dus per bedrijf beoordeeld wor den. B. BAIJENSE, Ass. R.T.V.D. A B C D Stavenisse 9 24 32 30 St. Annaland 17 19 21 17 St. Maartensdijk 29 23 23 15 ZIEKTEN OP vele plaatsen kwam mozaïekvirus voor. Door deze ziekte kan men in andere teelt-centra geen. gevoelige rassen meer telen. Het was Baarloze Nietplekker, dat hier algemeen geteelt wordt zal dus in de toekomst voor Zeeland wel verloren zijn. Meeldauw kwam wel voor, maar toch niet in ernstige mate. Bacterievlekken en brand vlekken- ziekte trad hier en daar behoorlijk op. Hier is het klimaat voor augurken beter. (Augurken in een warenhuis in Limburg.) HET zal de lezers van deze rubriek bekend zijn dat op enkele plaatsen in onze provincie voor lichtingsbijeenkomsten zijn belegd of worden be legd voor glastuinders. Dat is gebeurd in Sint Anna- land en Kapelle-Biezelinge en zal nog gebeuren in Middelburg. De Zeeuwse Groentetelersvereniging heeft hier toe het initiatief genomen. De heer Wattel van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, spreekt er over de problemen waarmee de omschakelende tuinder te maken heeft en verder zijn het de heren Hiemstra en Spiekerman, van het Instituut voor Tuinbouw techniek te Wageningen, die de vragen beantwoor den die er zyn op het terrein van de kassenbouw en de verwarming. We hebben de bijeenkomst te Kapelle-Biezelinge bezocht en zijn er teleurgesteld weg gegaan. Daar mee willen we niet zeggeu dat de heer Wattel iu Kapelle geen waardevolle opmerkingen heeft ge maakt, vooral over de noodzaak tot specialisatie op het tuindersbedrijf. We willen ook niet beweren dat de heren Hiemstra en Spiekerman geen deskundige onderzoekers zijn van het I.T.T„ integendeel, dat zit allemaal wel goed, maar de eigenlijke problemen waarmee de beginnende glastuinders hebben te maken kwamen er toch niet best uit de verf en we hoorden van tuinders die op Tholen deze bijeen komst hadden bezocht dat het daar eigenlijk niet anders was. We zijn een overtuigd voorstander van voor lichting en reeds eerder hebben we er op gewezen dat het hieraan ontbreekt in de sector van de in ontwikkeling zijnde glastuinbouw. Nu moeten we niet worden misverstaan. De Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst doet heus wel wat ze kan en de mensen van hoog tot laag van deze dienst staan altijd klaar als hen wat wordt gevraagd maar wat de mensen die glas op hun bedrijf hebben, vooral in Kapelle en omgeving, nodig hebben, is een man die dit alles grondig beheerst en hen regelmatig be zoekt en voorlichting geeft. Wat dat betreft zijn de telers op Tholen in een veel gunstiger positie. Zij hebben de heer Bayensc die hun raadsman en vraagbaak is. We hebben persoonlijk meegemaakt hoe de mensen die met glas waren begonnen en moeilijkheden hadden, bij hem kwamen om de zaak door te spreken. Juist deze onderlinge gedachten- wisseling met een deskundige is van zo grote be- betekenis. De investeringen op het tuindersbedrijf waar met glastcelten wordt begonnen zijn zeer groot. De mensen kunnen niet hebben dat ze fouten maken door onwetendheid want dat kost teveel. En toch gebeurt dat. De vergaderingen zoals hierboven genoemd kunnen zeker in het algemeen gesproken hun waarde hebben maar er moet meer gebeuren. Maar we hebben dit reeds eerder geschreven en wc weten ook dat het allemaal niet zo gemakkelijk ligt. We willen echter wel waarschuwen tegen een teveel van algemene „voorlichtingsvergaderingen". Daar mee is de zaak niet opgelost. Ja, en wat die vergadering die we bezochten be treft. We noemden reeds het pleidooi van de heer Wattel voor specialisatie. Hij heeft er geen twijfel over laten bestaan dat hij voor de glastuinders in Kapelle en omgeving de aardbeienteelt, gevolgd door tomaten als het meest gewenste bedryfstype ziet. Op dat gebied zullen deze mensen zich het sterkst voelen omdat ze er ervaring in hebben en vakkennis. Van grote betekenis is ook de afzetorga nisatie die zij bezitten om hun geteelde produkten tegen de geldende prijs te verkopen. Er is bij verschillende telers een streven naar groenteteelt onder glas. Op zichzelf is daar niets tegen maar deze mensen zullen toch moeten besef fen dat er op dit type bedrijf alleen maar mogelijk heden zijn indien men het zoekt in gespecialiseerde teelten waarbij verwarming onmisbaar is. Degenen die het willen wagen met een hoekje van dit en van dat, zullen moeten ervaren dat ze vastlopen. Ook kan men in feite niet tegelijk groenteteler zyn en kleinfruitteler en misschien nog wat hard fruit er by ook. Voorts is een eerste vereiste voor degene die over wil schakelen naar glasteelten dat hy een bedrijfs plan gaat maken waardoor hy oan. inzicht krijgt in de invloed die het glas uitoefent op de arbeidsfilm van hei bedrijf. Op dat terrein wordt er nog teveel in het wilde weg gepionierd. Daarbij kunnen brokken worden gemaakt. Het onderkennen van de problemen waar mee men als glastuinder te maken krijgt is van wezenlyke betekenis. Over de kassenbouw kunnen we kort zijn. Er zyn vele soorten kassen en er zyn vele goede kas sen. Welke de beste is valt moeilijk te zeggen. Over leg met een onpartijdige deskundige, vóór U gaat bouwen, is een eerste vereiste en dat geldt in feite ook voor verwarming in de kas. Hiervan is veel te koop maar niet alles wat wordt aangeboden is ook werkelijk goed. Ook hier geldt weer dat U eerst terdege moet informeren voor U tot aankoop over gaat want het gaat om grote investeringen die ge makkelijk tot teleurstellingen kunnen leiden indien onoordeelkundig wordt ingekocht. En dat alles doet ons tenslotte- toch weer terugkomen by ons uit gangspunt voor deze week: Een goede en des kundige voorlichting voor de beginnende glastuin ders Is een eerste vereiste. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9