Vervolg Notulen Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD De Vooratter dankt de heer Dekker voor zijn mededelingen en zegt over de financiering van de proefstations dat het Landbouwschap o.a. gezien de stijgende tendens van de uitgaven en mindere inkomsten sterk moet bezuinigen. Het K.N.L.C. heeft bij het Landbouwschap hierop aangedrongen en de begroting is nu door een commissie kritisch bekeken. Uitbreiding van personeel is niet mogelijk. De subsidie van het L. E. I. en andere instellingen worden dan ook be hoorlijk beknot. De Voorzitter somt vervolgens een groot aantal posten op waarop bezuinigd zal worden. Hij is het eens met de heer Dekker dat een vermindering van de subsidie voor betrokkenen moeilijkheden geeft en dat met een wisselend subsidiebeleid het bijzon der moeilijk is een bepaald personeelsbeleid te kunnen voeren. De heer Sehlingemann deelt mede dat men ook aanzienlijk zal moeten gaan bezuinigen bij een aantal Gewestelijke Raden van het Landbouwschap. De heer Dekker merkt op dat de subsidies van het Landbouwschap vrijwel het enige is wat dit schap voor de tuinbouw doet. De heer Van Beekom zegt dat wanneer we als uitgangspunt nemen het versterken van de in komenspositie van de boer of de tuinder, het onder zoek een belangrijke factor is, vooral op langere termijn, die tot een versterking van de inkomsten positie kan leiden. De Voorzitter vindt dat de begroting Van het Landbouwschap al te lang te weinig kritisch is be keken. Een hogere begroting is zeer ongewenst. Het Landbouwschap zal zichzelf moeten saneren. De heer Van Hennik wil gaarne de mening van do heer Dekker onderstrepen. De Voorzitter vindt dat dit punt voldoende be licht is en acht het verder een punt voor de ver tegenwoordiger in het K.N.L.C. De heer'Kosten deelt nog mede dat er in de be grotingscommissie regelmatig overleg geweest is. Deze commissie is uitgegaan van een begrotings bedrag van 7.200.000,—. Het D. B. van het Land bouwschap heeft het subsidie-beleid nog eens goed bekeken en met putten uit de reserve komt ze op een bedrag van 7.508.000,—. De tuinbouw heeft zijns inziens inderdaad klemmende argumenten maar die zijn er naar sprekers mening ook voor de andere instituten die nu minder subsidie ont vangen dan wel deze in het geheel niet meer ont vangen. De Voorzitter acht de heer Koster voldoende op de hoogte van het standpunt van het Bestuur der r. L. M. om in het K. N. L. C. tot de besluitvorming te kunne- bijdragen. VEEHOUDERIJ De Voorzitter stelt de bijlage van de Veehouderij commissie aan de orde en stelt het Bestuur voor de heer Js. Vos voor te dragen als Z.L.M.-ver tegenwoordiger in de Commissie Veehouderij van het K. N. L.C., zulks in de plaats van de heer M. de Bruijne, Zuidzande. De vergadering betuigt met applaus zijn instemming. De heer Vos deelt mede. dat de Veehouderijcom missie der Z. L. M. heeft besloten voor de Vee houderijmiddag uit te nodigen de heer Struiken kamp van het K. N. L. C. Hoewel aanvankelijk de middag op 10 december was bepaald is besloten deze uit te stellen tot begin januari, zulks in ver band met de algemene Kringvergadering te Mid delburg van de Kring Walcheren. De heer Vos zegt verheugd te zijn over de be noeming van de heer W. C. Sinke tot secretaris van de Veehouderijcommissie. Spreker dankt de heer Van Iwaarden voor hetgeen deze in het verleden voor de Commissie heeft gedaan. In het algemeen, aldus de heer Vos, stemt de gang van zaken in de veehouderij tot tevredenheid. De prijzen zijn goed tot zeer goed, terwijl ook de vooruitzichten gunstig zijn. Het moet betreurd wor den, dat de liefhebberij voor het mesten van rund vee in Zeeland niet groter is. De Voorzitter dankt de heer Vos voor zijn mede delingen en zegt het een goed idee te vinden van de Veehouderijcommissie in 1964 een speciale ex cursie voor veehouders uit te schrijven. Op een vraag van de Voorzitter of de rundveevleesprijs aan ƒ4,zal toekomen, antwoordt de heer Vos, dat dit zeker niet ondenkbaar is. WERKGEVERSBE LANGEN De heer M. C. J. Kosten, voorzitter van de Af deling Werkgeversbelangen der Z.L. M., deelt be treffende de overeenstemming die in de Stichting van de Arbeid t.a.v. de komende loonsverhoging bereikt is mede, dat toegestaan wordt een verhoging van 5 per 1 januari en 5 per 1 april. In hoeverre door deze verhogingen het nu reeds in vele gebieden betaalde zwarte loon „wit" zal worden is voor spreker een vraag. Binnenkort zal de Sociale Commissie van de Ge westelijke Raad voor Zeeland bijeenkomen om te trachten tijdig vóór 1 januari 1964 tot overeen stemming te komen inzake de lonen voor de pe riode januari tot en met maart in contractjaar 19631964. Tevens verwijst de heer Kosten naar het bij de agenda gevoegde ontwerp premiespaarregeling. De meerderheid van de commissie werkgevers der Z. L. M. bleek op de laatstgehouden vergadering vóór invoering van een spaarregeling te zijn. Men had wel enkele bezwaren tegen de invoering van deze regeling maar meende na het overwegen van vóór en tegen uiteindelijk toch hiermede akkoord te moeten gaan. Öok vermeldt de heer Kosten het bericht in de dagbladpers waarbij van arbeiderszijde bij de komende onderhandelingen gesteld zou worden dat voor de bij de vakbonden georganiseerde arbeiders een extra verhoging van liet weekloon met ƒ1»— gevraagd zal worden, voor de contributie aan de vakbond te betalen. Spreker heeft overwegende bezwaren om de werkgever de contributie hiervoor te laten betalen. De lieer Kosten wijst vervolgens op de steeds moeilijker wordende arbeidsvoorziening in land en tuinbouw. Steeds meer vakbekwame arbeiders gaan onze sektor verlaten en aan degenen die overblijven worden hogere eisen gesteld. Van zeer groot belang acht spreker het dan ook welk personeelsbeleid de land- en tuinbouw gaan voeren. Hoeveel arbeiders zijn er op onze bedrijven nodig bij een verantwoorde exploitatie, welke op leiding dienen deze arbeidskrachten te hebben en welke honorering moet betaald worden? Spreker stelt voor deze kwesties als vraagpunten deze win ter aan de afdelingen voor te leggen. De Vooratter acht het zeer juist indien men in de afdelingen zich bezint en zijn gedachten eens laat gaan over de arbeidsvoorziening nu en in de toekomst. Persoonlijk ziet spreker steeds meer de familiebedrijven als toekomstige bedrijfsvorm zelfs ook voor het 4050 ha groot bedrijf. De heer Js. Vos zegt dat men steeds spreekt van een achterstand in de landarbeidersionen. Spreker vraagt op wat voor gronden deze achterstand ge constateerd wordt. De heer Kosten zegt dat men van arbeiderszijde meent dat achterstand aanwezig is. De Afdeling Werkgeversbelangen K. N. L. C. is het hiermede niet eens. De industrie werkt met allerlei toeslagen en komt daardoor veelal op een hoger weekloon. Bij vergelijking van de basisuurlonen kan niet van een achterstand gesproken worden. De lieer S. J. Dees informeert naar de mogelijk heid van ondernemingsgewijze differentiatie. Spre ker pleit voor een zelfde weekloon in zomer en winter. De heer Kosten zegt dat in de tuinbouw de win ter- en zomerweekionen reeds gelijk zijn gemaakt. In de landbouw is het verschil reeds teruggebracht, tot ƒ2,tussen de weeklonen in de winter- en zomerperiode. Het volgend contractjaar zal ook in de C. A. O. Landbouw de weeklonen in deze pe rioden gelijk gemaakt worden. Betreffende de mogelijkheid tot beperkte onder nemingsgewijze differentiatie, boven de in de C. A. O. overeengekomen arbeidsvoorwaarden, merkt spreker op dat bepaalde ondernemingen hiervan gebruik kunnen maken. Voor grote in dustriële ondernemingen ligt dit iets eenvoudiger dan voor de land- en tuinbouwondernemingen met over het algemeen toch zeer kleine personeelsbe zetting. Ten aanzien van de beweerde achterstand in be loning van de landarbeider wil spreker er nog op wijzen dat de gemeenteclassificatie, aanleiding tot een, zij het geringe, achterstand kan zijn. Gestreefd dient dan ook te worden naar afschaffing van deze classificatie in gemeenteklassen. AGRARISCH SOCIALE VOORLICHTING De heer Prins verwijst naar het werkplan voor het komend seizoen dat als bijlage aan de agenda is gevoegd. Een enkel punt wil spreker graag nader onder de aandacht brengen. Dit betreft in de eerste plaats enkele activiteiten die in de sfeer van de public- relations liggen. Deze zomer zijn op Schouwen- Duiveland enkele landbouwexcursies voor toeristen gehouden die een zeer goed resultaat hebben ge had. Voortzetting van deze excursies het komend seizoen en het houden van soortgelijke excursies ook in andere gebieden moet wenselijk geacht worden. Op het gebied van de uitwisseling komt er in het verband van de P. J. G. Z. meer activi teit. Ook zijn enkele Kringen op dit terrein met succes werkzaam. Naast de reeds enige tijd be staande adoptie van een middelbare school door de Kring Schouwen-Duiveland is weer een soortgelijk project in de Kring Tholen en St. Philipsland op gezet. Deze activiteiten verdienen alle aandacht. In de tweede plaats wijst spreker op het belang van de beroepskeuzevoorlichting. Gezien de be tekenis van dit werk neemt de Z. L. M. dan ook actief deel in de werkzaamheden van de Zeeuwse Stichting voor Beroepsvoorlichting, de School- en Beroepskeuzevoorlichting (het bureau van deze Stichting is gevestigd in het Landbouwhuis te Goes). Door het aantrekken van enkele deskun digen is deze Stichting per 1 januari 1964 in staat om aan alle aanvragen om voorlichting (d.m.v. lezingen bijvoorbeeld) en advieven (d.m.v. een t-st) te voldoen. Zowel particulieren als scholen kunnen dan ook voor onderzoek bij de Stichting terecht. De vergadering aanvaardt het aan de agenda toegevoegd werkplan. GROND- EN PACHTZAKEN De heer W. Koster deelt mede dat de onderhan delingen met het Bestuur van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw om tot samenwerking te komen bij het adviseren van de leden op het ge bied van grond-, pacht- en taxatiezaken, tot alge hele overeenstemming hebben geleid. Het Bestuur van het Grond-, Pacht- en Taxatie bureau zal gevormd worden door een Uitvoerende Commissie waarvan de leden door de beide bestu ren van de organisaties zullen worden aangewezen. Er Kullen 5 leden van de Noord-Brabantse Mij zit ting hebben, waaronder één vertegenwoordiger uit de tuinbouwsektor en 12 leden van de Z. L. M., waaronder 3 tuinbouvvvertegenwoordigers. De voorzitter van de U. C. zal benoemd worden door de Z. L. M., in overleg met de Noord-Brabant se Mij. naast de bovengenoemde leden. De dagelijkse leiding zal berusten bij een Dage lijks Bestuur bestaande uit de voorzitter, 2 leden van de Noord-Brabantse Mij en 4 leden van de Z. L. M. De Uitvoerende Commissie zal twee keer per jaar bij elkaar komen terwijl het Dagelijks Bestuur minstens één keer per 2 maanden zal vergaderen. Voorzover het Zeeland betreft zullen, dc leden van de Uitvoerende Commissie die door de Z. L. M. zijn aangewezen de Commissie Grondgebruik van de Z. L. M. vormen. Als adviserende leden zullen de sekretarissen van de beide organisaties en de direkteuren van de beide BoékhoudbuYeaux aan het bestuur toege voegd worden. De Uitvoerende Commissie zal het D. B. advise ren over te benoemen vertegenwoordigers op dit gebied. Het Bureau zal een eigen budget voeren, waarbij uiteraard rekening en verantwoording ter goed keuring aan beide organisaties moeten worden voorgelegd. De direkteur en het verdere perso neel zullen in dienst zijn van de Z. L. M. en onder de Algemeen Sekretaris staan. Ten spoedigste zal een reglement worden opge steld en de samenwerking met de taxateurs wor den geregeld. Bovendien zal een tarifiëring worden opgesteld. De heer Koster besluit zijn uiteenzetting met de hoop uit te spreken dat dit Bureau voor de leden veel goed werk mag doen. De Voorzitter sluit hierop aan en zegt dat er op dit gebied al zeer veel goed werk is gebeurd. Verder wijst spreker er nog op dat met de Noord-Brabant se Mij nog één punt moet worden geregeld, omdat de moeilijkheid is dat dit Bureau niet aan twee organisaties gebonden kan zijn. De heer Geuze stelt zich voor, voor aangelegenheden betreffende drt Bureau de Voorzitter van de Noord-Brabantse Mij op te- nemen in het Bestuur. Spreker deelt verder nog mede dat in de D. li. vergadering van deze morgen over de kwestie van het strijkgeld bij openbare verkopen en over de kwesties van de doorbreking van het voorkeurs recht van de pachter door geforceerde gerechtelijke verkopen uitvoerig werd stilgestaan. De conclusie van deze bespreking was dat de strijkgelden weggelaten kunnen worden. Wat betreft het andere punt is er blijkbaar een maas in de wet, waar niet voldoende aan gedacht is. Spreker zegt toe dat onmiddellijk stappen zullen worden ondernomen om dit punt te bevoegder plaatse aan de orde te stellen. De heer J. W. Scheele wijst er nog op dat de Kring Hulst nog niemand heeft aangewezen voor de Uitvoerende Commissie. Een en ander vindt zijn oorzaak in het plotseling overlijden van de heer Jac. de Feijter. Spreker vraagt uitstel voor deze benoeming tot voorjaar 1964. De samenstelling van de Uitvoerende Commissie van het Grond-, Pacht- en Taxatiebureau is als volgt: De heer W. Koster te Axel, Voorzitter. Namens de Noord-Brabantse Mij van Landbouw hebben zitting de heren: C. van Hoven te Breda, J. J. van NieuwenhuyzenJas te Steenbergen, G. Knaap te Raamsdonk, C. de Zeeuw te Valkens- vvaard en R. den Engelse te Oudemolen als fruit teler. Van de Z. L. M. namens de Kring West Zecuws- Vlaanderen: A. Salomé te IJzendijke; de Kring Axel: J. J. de RegtDekker te Zaamslag; de Kring Hulst: vakature; de Kring Walcheren: K. de Buck te Oostkapelle; de Kring West Zuid-Beveland: D. J. Dees te 's-Gravenpolder; de Kring Oost Zuid- Beveland: J. Burger te Wemeldinge; de Kring Noord-Beveland: S. J. van Langeraad te Kamper land; de Kring Schouwen-Duiveland: J. van der Zande te Nieuwerkerk en de ring Tholen: H. Tim- mers te St. Philipsland. Als tuinbouwleden: J. L. J. van den Berge te Tholen, A. de Jager te Nieuw en St. Joosland en B. Leijs te Kruiningen. BOKKHOUDBUREAU De heer Meyers deelt mede, dat het ledental van het Boekhoudbureau, evenals dit bij de Z. L. M. het geval is, eveneens stijgende is. Als men de verhou ding in leden van de Z. L. M. en het Boekhoud bureau in aanmerking neemt, houdt de stijging ge lijke tred met het ledental van de Z. L. M. De werkzaamheden op het Boekhoudbureau ne men in omvang toe, doch de mechanisatie gaat ook zijn vruchten afwerpen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 14