Notulen Hoofdbestuursvergadering der Z. L. M. 997 VRIJDAG 2 9 NOVEMBER 1963 gehouden op maandag 18 november 1963 om 13,30 uur, in de „Prins van Oranje" te Goes OPENING DE Voorzitter, ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en- heet alle aan wezigen hartelijk welkom, waarbij hij de wat schaarse opkomst toe schrijft aan de bijzonder slechte weersomstandigheden. Vervolgens richt spreker zich met de volgende toespraak tot de vergadering: Velen vragen zich af welke richting het met onze landbouw zal gaan, waar bij niet alleen de landelijke aspecten, maar vooral die met betrekking tot de E. E. G. en de wereldhandel een belangrijke rol spelen. Wat het laatste betreft behoeft men alleen maar te denken aan de grote graantransakties tussen Oost en West Waar de omvang van deze handel aan toe te schrijven is, 'is nog niet geheel duidelijk. Ook in het eigen land staan er grote veranderingen voor de deur door ver schuivingen in het loon- eri prijsbeleid. In het verleden werd er steeds naar gestreefd een goedkoop land te zijn, wélk standpunt door ieder werd aanvaard. Door de inflatie in andere landen is er niet meer aan de vraag naar pro dukten te voldoen en dit heeft geleid tot grote spanningen op de arbeids markt. Hierdoor wordt betaling van zwarte lonen in de hand gewerkt. Bij de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers is nu de conclusie ge trokken dat het oude verhaal niet meer opgaat. Daarom waagt men nu een sprong de andere richting uit, waarbij tweemaal kort achtereen 5 loons verhoging zal worden gegeven. Er bestaat hierbij geen bezwaar de eerste 5 in de prijzen van de produkten door te berekenen. De Voorzitter wijst vervolgens op de grote Amerikaanse voedseltentoon- steïling in Amsterdam waarbij hij de indruk heeft gekregen dat Amerika ons toch wat onderschat. Deze tentoonstelling heeft tot doel te voorkomen dat de E. E. G. zich geheel afsluit voor import. Zeer duidelijk blijkt op de tentoonstelling wat Amerika aan Europese landbouwprodukten importeert. Het blijkt dat e.e.a. slechts van beperkte omvang is. Hoewel over de export van Amerikaanse produkten naar Europa in 't geheel niets getoond wordt neemt spreker aan dat deze toch wel zeer aanzienlijk groter is dan de import. De heer Geuze meent dan ook dat Amerika zelf ook maar eens iets aan zijn tarieven moet gaan doen. De voorstellen van de heer Mansholt om te kunnen komen tot beslissingen van de Raad van Minis ters van de E. E. G. is het volgende punt waarbij de heer Geuze stilstaat. Het is duidelijk dat er weer belangrijke beslissingen moeten vallen, waarin natuurlijk altijd gevaren schuilen. Het belangrijkste onderdeel is wel het graanvoorstel. Hierin worden voor ons hogere graanprijzen voorgesteld en voor de Duitse boer subsidie. De Voorzitter heeft samen met de heren Becu, Geluk en Schlingemann de vergadering van het COPA in Straatsburg bijgewoond. Zeer opvallend vond spreker dat de Franse vertegenwoordiger er in slaag de een standpunt weer te geven waar alle vertegenwoordigers van de 6 landen zich in konden vinden. Verder had de heer Geuze de indruk dat ook de Fransen naar een oplossing zullen streven waarbij we toch zeker ook hun moeilijkheden wat betreft de stabilisatie van de prijzen niet moeten onderschat ten. De algemene indruk die spreker van deze vergadering meenam was, dat op het gebied van de samenwerking toch vooruitgang geboekt wordt. We zullen er, akhis de heer Geuze, politiek gezien er voor moeten zorgen dat het isolationisme in NoordAmerika niet onnodig wordt aangewakkerd, maar aan de andere kant zullen we toch onze eigen zienswijze verder moeten uitwerken. NOTULEN De notulen van de vergadering van het Hoofd bestuur gehouden op 13 juni 1963 te Kruiningen, worden ongewijzigd goedgekeurd en ondertekend. INGEKOMEN STUKKEN Er werden geen ingekomen stukken voor deze vergadering ontvangen. MEDEDELINGEN De Voorzitter deelt mede dat er in de 's mor gens gehouden Dagelijks Bestuurvergadering ge wezen werd op het grote belang om in de a.s. win ter in alle afdelingen aandacht te besteden aan de bestrijding van de vogeltuberculose en de wilde haver. Voor de voorlichting over de bestrijding van vogeltuberculose zal de Gezondheidsdienst voor Dieren zijn medewerking verlenen terwijl deze dienst tevens nog een aantal artikelen in ons Zeeuws Land- en Tuinbouwblad zal plaatsen. Wat. betreft het voorkomen van wilde haver, werd door de Voorlichtingsdienst en de Keurings dienst een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat we op een gevaarlijke weg zijn. Gelukkig zijn de meeste gebieden nog vrij, maar er bestaat toch ge vaar voor uitbreiding. BESLUITENLIJSTEN De Voorzitter geeft op de Besluitenlijsten van de D. B. vergaderingen nog een nadere toelichting. LANDBOUWDAGEN 1965 De Sekretaris deelt mede dat uit een bespreking met de Federatie het Landbouwwerktuig gebleken is dat de kans op medewerking van die zijde aan de in 1965 te houden tentoonstelling gunstig ligt. ALGEMENE VERGADERING De Voorzitter zegt dat op de Algemene Verga dering van de Z. L. M. te houden op 16 december a.s. te Middelburg in de morgenvergadering Mr. Zijp een inleiding zal houden over grondvraagstuk ken uit binnen- en buitenland, 's Middags zal Dr. Bar spreken over de toekomstige positie van de Nederlandse landbouw vooral met het op im port en export. AKKERBOUW De Voorzitter geeft de leden van het Hoofd bestuur de gelegenheid om vragen te stellen over de akkerbouw. Voordien werden door de heer Becu mededelingen gedaan. Spreker verwacht dat deze werkwijze een verlevendiging van de discussie omtrent de te behandelen punten zal geven. De heer F. P. de Kubber vraagt of al bekend is wat de hoogte zal zijn van de voergraan_ en tarwe- prijs voor 1964. De heer Becu antwoordt dat we voor de granen moeten afwachten wat de voorstellen van de heer Mansholt zullen uitwerken. Bij aanneming van deze voorstellen wordt een verhoging van de prijs voor de tarwe verwacht van 5 en voor gerst van 15 Het Landbouwschap wacht daarom ook nog af. Bij een mislukking zal onderhandeling nodig zijn met de Nederlandse regering, met als basis de L. E. I.-prijzen. Deze prijzen zijn echter sterk aan veroudering onderhevig door de snelle ontwikke lingen. Eerst moeten we bekijken wat er zal ge beuren in de E. E. G. en dan zien wat er te be reiken is. De heer K. Dees vraagt of er een juiste werk wijze is gevolgd bij het beleid over de suikerbieten- prijs. Spreker wijst ook op de hogere prijs in Frankrijk. De heer Becu antwoordt dat de prijs voor de suikerbieten langzaam is gegroeid. In het D. B. van de Z. L. M. werd enige tijd geleden een bedrag van 10,verhoging genoemd nodig om suiker bieten te kunnen blijven telen. De achtergrond van deze verhoging is in een artikel in het Landbouw blad nader toegelicht en uitgewerkt. Later is e.e.a. in de pers en in allerlei organen overgenomen. De voorgestelde verhoging van nu, 20%, zal groter zijn dan ooit. De biet is een geliberaliseerd produkt. Met andere landen moet er in de toekomst ten aanzien van de prijs rekening worden gehouden. Bij een lonende prijs zal met vele factoren rekening moeten worden gehouden. Overleg is voorts gaan de tussen regering en landbouw en industrie over een eventuele koppeling van de bietenprijs aan het totaal geteelde areaal. De heer K. A. van Langeraad vraagt of de op namecapaciteit voor de granen voldoende groot is voor- de verwachte grote uitzaai van granen voor 1964. De heer Becu antwoordt dat bij een geslaagde oogst deze alleen te plaatsen zal zijn bij denaturatie en gebruik als veevoeder. In Nederland hebben we een aparte kwaliteit voor de tarwe en hiervoor zal wel een oplossing komen. Overigens is het een internationale, een E. E. G.-kwestie die in Brussel bekeken moet worden. De heer D. A. van Nieuwenhuijzen vraagt of ei al iets bekend is omtrent de verwachtingen voor het vlas in 1964. De heer Becu antwoordt dat er in 1963 van het vlas van minder goede kwaliteit meer aanbod wal dan opgenomen kon worden. Goed vlas is dan ook duur. Vlassers die niet te vroeg verkocht hebben willen wel weer contracteren in behoorlijke hoe veelheden. Er wordt wel een premie verleend maar die vervalt bij de export van het vlas. In de E. E. G. zal de concurrentiepositie daarom gelijk gemaakt kunnen worden. De heer W. de Buck vraagt of er iets bekend is over de marktpositie van groene erwten en schok kers en of de oogstverwachtingen van 1963 bekend zijn. De heer Becu antwoordt dat de vraag van de erwten, ten opzichte van de hoeveelheid, gezond is te noemen. Wel zal men als de groene erwten duur worden, elders gaan kopen. Of er een stijging van de prijs zal optreden is een vraag. Over de schokkers op de schokkersmarkt kon spreker weinig positiefs mededelen. De heer K. Dees vraagt in hoeverre het juist ia dat de minister van Economische Zaken bezwaar heeft tegen een hogere graanprijs. De heer Becu antwoordt dat de minister de pr ijsvorming in het oog dient te houden. Als het plan-Mansholt doorgaat komt er een prijsverhoging van de eerste levensbehoeften en in de produkten van de veredelingsindustrie. Hierop moet de mi nister nauwlettend toezien. De heer M. de Bruyne vraagt of er wel voldoen de vlas in Zeeuws-Vlaanderen zal komen nu er zoveel graan gezaaid zal worden. De heer Becu antwoordt dat er inderdaad veel graan gezaaid is. We zullen moeten afwachten wat er aan vlas uitgezaaid zal wordep. De Voorzitter wijst erop dat een verhoging van de bietenprijs van 54,tot 65,een verhoging zal geven voor de consument van de suikerprijs van ongeveer ƒ1,02 tot /1,10 per kg. Afgewacht zal moeten worden hoe de regering deze prijsstij ging zal opvangen. Over de voorstellen van de heer Mansholt merkt de Voorzitter op dat de Nederlandse regering dit plan als enige niet zou kunnen tegenhouden. Voor de bieten wordt een prijs verwacht die niet beneden de 65,ligt eri voor granen is de ver wachting dat een eventuele verhoging wel in twee fasen zal gebeuren. De Voorzitter memoreert het telegram zoals dat verzonden is door de Vereniging van Nederlandse suikerfabrikanten en raffinadeurs. Hij merkt verder op dat er berichten zijn waarin vermeld wordt dat in Amerika een goede oogst verwacht wordt. Suikerriet is n.l. tweemaal per jaar te oogsten en dit kan geschieden met goed kope arbeidskrachten. Overigens vraagt spreker zich af of zelfs voor 65,/ton er 90.000 ha bieten verwacht mag wor den. De Voorzitter dankt vervolgens de heer Becu voor de beantwoording van de vragen en consta teert dat het vragen stellen bevredigend heeft ge werkt. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker verwijst allereerst naar het kort verslag van de vergadering van de tuin- bouwkommissie. Vervolgens deelt hij mede dat in het D. B. de vraag is gesteld hoe het mogelijk is dat knolselderij, op kontrakt geteeld, afgekeurd wordt. De heer Dekker wijst erop dat het gelukkig is dat knolselderij via de veilingen gekontrakteerd wordt. De fabrikant is nu door de keur van de vei ling verzekerd van een produkt dat aan de te stel len eisen voldoet. Een feit is dat tegen roest (schurft) veel gespoten is. De prijs van ƒ21,50 is niet ongunstig voor de teler. Het produkt moet praktisch vrij zijn van roest en een bepaalde mini- mummaat hebben (80 mm). Er is dus kans op af keuren. Voor een afgekeurd produkt is vrijwel geen belangstelling (10 cent/kg). Als belangrijk punt wil de heer Dekker naar voren brengen de financiering o.a. middels sub* sidies, van de 3 landelijke proefstations. De tuin bouw drijft op eigen wieken. De regering moet al* leen de omstandigheden scheppen om de produktie van gewassen met een goede kwaliteit voort te brengen. Zij kan dit doen door voorlichting, onder zoek en onderwijs. De 3 landelijke proefstations worden gefinancierd op fifty-fifty basis. Het rijk betaalt 50 en het bedrijfsleven betaalt ook 50%. Het Landbouwschap, dat ook een bijdrage aan de 3 Proefstations verstrekt, gaat nu dit subsidie bedrag halveren. De proefstations hebben in hun begroting reeds rekening gehouden met de te ver lenen subsidies. Spreker vraagt zich af of gezien de naar voren gebrachte argumenten geen wijziging t.a.v. dit subsidiebeleid voor deze proefstations gewenst is. (Zie verder volgende pagina.X

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 13