TUINBOUW Afdeling Tuinbouw der Z. L. M. vergaderde 953 Tourisme en Tuinbouw T P S VOOR TUINDERS DINGEN VAN DE WEEK V K M D AG 15 N O V E M B E K 19Ü3 IN de op dinsdag j.l. gehouden vergadering van de Afd. Tuinbouw der Z. L. M. richtte de voor zitter, de heer P. J. J. Dekker, na de opening dei- vergadering een speciaal woord van welkom tot de heren ir. J. J. van Hennik en ir. L Vellekoop; do laatste als fungerend Rijkstuinbouwconsulent, die in zijn nieuwe funktie belangrijk werk krijgt met een grote verantwoordelijkheid. De heer Dek ker deelde mede dat door 't D. B. van de Tuinbouw- kommissle ter benoeming voor de Commissie Grond-, Pacht- en Taxatie-Bureau der Z. L. M. zijn voorgedragen de heren A. de Jager, J. L. J. v, d. Berge en de heer B. Leys, De voorzitter gaf verder een overzicht van het aantal leerlingen op de Lagere Tuinbouwschool te Kapelle en de Lagere Land- en Tuinbouwscholen, richting Tuinbouw, te Middelburg, Zierikzee, Scher- penisse, en wees er op dat tevens diverse cursus sen, ook op tuinbouwgebied, gegeven worden door de kommissie Agrarisch Vakonderwijs. Aan vragen hiervoor kunnen nog gericht worden aan het Landbouwhuis te Goes. DE AFZET VAN DE PRODUKTEN Omtrent de afzet van de produkten deelde de heer Dekker mede dat de afzet van fruit niet tegen valt. Bij de appelen is de export klein, voorname lijk wordt nog Cox's Orange Pippin en Jonathan geëxporteerd. Voor Oost-Duitsland is 1000 ton Jo nathan en Goudreinetten verladen, waarschijnlijk zal er nog meer kunnen worden geëxporteerd. De Jonathan is over 't algemeen behoorlijk op kleur gekomen en over de kwaliteit van de goed geteelde, geplukte en behandelde Jonathan uit Zeeland is men niet ontevreden. De vraag naar appelen is in het binnenland bijzonder groot, aan de afzet in het binnenland zal men bijzonder veel aandacht moe ten besteden. De vraag ook van de zijde van de industrie is groot, vandaar dat het prijspeil van deze industrie appels gehandhaafd blijft. Er worden momenteel geen appelen voor verse consumptie geïmporteerd, wel wat industrie-fruit uit Frankrijk en Duitsland. De vraag naar peren is belangrijk, er is export naar een groot aantal landen zoals: Duitsland. België, Frankrijk, Finland, terwijl de export van peren 'naar Zweden vanaf 22 november mogelijk zal worden. Er is een vlotte -handel, met bevredi gende prijzen. Wat de groenten betreft loopt het seizoen voor tomaten en komkommers af, de vraag naar sla is zwak, er wordt wat geëxporteerd naar Frankrijk en Zwitserland. De vraag naar winterprodukten als kool, kroten en uien is matig, daarentegen is de vraag naar witlof en spruiten goed te noemen. Er worden geen groenten geïmporteerd. Naar aanleiding van de intensieve propaganda door het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in het buitenland, deze maand in Frankrijk, tot bevordering van de afzet van groenten en fruit werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag welke richting men met de fruitteelt in ons land moet inslaan in de naaste toekomst, mede met het oog op de E. E. G. De vergadering was van mening dat in de komende wintermaanden dit vraagstuk in de kring van de Z. L. M. en de N. F. O. nader zal worden besproken. De verwachting werd uitgesproken dat de goede standaardrassen van appel en peer zich ook in de toekomst zullen kunnen handhaven, mits men bereid is om kvvaliteitsprodukten te telen. Van het voor ons land zo belangrijke appelras Golden Delicious, dat ook in Frankrijk op zo'n grote schaal is en wordt aangeplant achtte men een behoorlijke aanplant, afhankelijk van de aard van het bedrijf, zeker verantwoord. Met belangstelling nam de vergadering verder kennis van de ervaringen, die de heer A. de Jager, als lid van de kommissie tot wering van onrijp fruit op de veilingen heeft opgedaan. De noodzaak en het animo om onrijp fruit aan te voeren is min. der geworden, omdat het prijsverschil thans zeer gering is. Een ernstige waarschuwing moet wor den gericht tot degenen die op kunstmatige wijze, hetzij door zgn. stoken of broeien, onrijp fruit menen te moeten laten rijpen, omdat de kwaliteit en smaak van dit fruit teruglopen en teleurstel ling bezorgen bij de consument. Het op de juiste wijze en op het juiste tijdstip plukken en het toe passen van de nodige spreiding van de aanvoer door het tijdelijke opslaan in het koelhuis heeft dit seizoen tot heden gunstige resultaten gegeven. CONTRACTTEELT Enkele aspekten van dc contractteelt welke via de veilingen loopt werden belicht, waarbij duide lijk naar voren kwam, dat de vergadering over tuigd was van de grote betekenis van het contrac teren door tussenkomst van de veiling. Met het oog op het seizoen 1964 worden thans in de orga nisatie van de veilingen de met de industrie over eengekomen minimumprijzen voor de verschillende produkten besproken. De wens kwam verder naar voren, dat de veiling ook haar bemiddeling zal verlenen bij de keuze van de rassen van de ver schillende gewassen. Tijdig contact opnemen met de veilingen blijft gewenst. YVILDSCHADE Medegedeeld werd, dat men in verschillende ge vallen tot een oplossing is kunnen komen. Het af rasteren van de fruitaanplant of het behandelen van de bomen met een afdoend middel dienen als voorzorgsmaatregelen te worden toegepast ter voorkoming van schade. Bij het constateren van wildschade dient de grondgebruiker zich onmid dellijk te wenden tot de jaehtgerechtigde en tot de sekretaris van de wildschadekommissie. TOERISME EN TUINBOUW De nota, welke hierover door de sekretaris was samengesteld verkreeg de instemming van de ver gadering. Ongetwijfeld zal de recreatie een toe nemende vraag naar tuinbouwprodukten ten ge volge hebben. Er dient naar gestreefd te worden dat aan de toeristen en andere recreatiezoekenden produkten va» hoge kwaliteit worden geleverd. SAMENWERKING VEILINGEN Toegejuicht wordt dat het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen samenwerking c.q. fusie van veilingen bevordert. Voor de afzet van bepaalde (Vervolg van vorige pagina.) Nemen ive als voorbeeld Walcheren 1,2 miljoen overnachtingen betekent gedurende 8 d 9 weken 20.000-„monden" extra. De Walcherse bevolking zelf omvat ruim 80.000 mensen, welke echter min der groente en fruit consumeren dan de toeristen en gedeeltelijk in eigen behoeften voorzien. Ge durende het seizoen mag de vraagtoeneming dan ook op 30 a 50% worden gesteld, nog afgezien van de vele dagtoeristen. Dit is, volgens mededelingen van detailhandelaren, nog aan de lage kant. Een deel van de extra vraag vloeit af naar el ders, zeer globaal te stellen op l/t deel. Voor de Walcherse tuinders, afhankelijk van hun aanbod, is zeker een vraagtoeneming van 20 d 35% waar schijnlijk. Gedeeltelijk wordt dit opgevangen door vergroot aanbod, gedeeltelijk resulteert dit in een Verhoogde prijs. Voor Zeeuws Vlaanderen is de vergrote" vraag naar verhouding veel geringer (ca. 10%), voor Schouwen-Duiveland echter groter. In de toekomst mag nog op een sterke groei worden gerekend. Indien in 5 d 6 jaar de omvang van het verblijf toerisme verdubbelt, dan betekent dit in het seizoen voor Walcheren een vergroting van de totale vraag naar tuinbouwprodukten van ongeveer 25%K voor Zeeuws-Vlaanderen ca 10% en voor Schouwen-Duiv eland (waar de ontwik keling zeer snel zal gaan) ruim 40%. Er ontstaat dus door deze ontwikkeling een grote ruimte voor uitbreiding van de tuinbouw, waarmee telers en veilingen rekening moeten houden (o.a. de vei ling te Zierikzee). Voor Zeeuws-Vlaanderen kan het zeer omvangrijke toerisme langs de Belgische kust tevens een rol spelen. Het behoeft geen betoog, dat de produktie voor al gericht moet zijnx op hel aan de markt komen in juli/augustus. I 0 Sia die nu geplant wordt of pas geplant is in de stookwarenhuizen, dient voor een goede hergroei wat warmte te krijgen. Zodra de groei op gang komt, gaan we in de morgenuren v/at koolzuurgas toe dienen is er een begin van kropvorming, dan de toediening wat verminderen. Luchten doen we, ge durende de gehele groeiperiode, matig. 0 In ons blad van 1 november j.l. stond in de rubriek „Tips voor tuinders" een berichtje over bladvlekken- ziekte bij populieren. Er werd niet met name ge noemd welke ziekte bedoeld werd, maar waarschijn lijk zal dit Marssonina of „het zwart" zijn. Inderdaad is deze ziekte in 1963 ernstig opgetreden, meldt ons de P.D.; vooral door de natte maand, augustus is dit in de hand gewerkt. Of de aantasting '„steeds meer" voorkomt staat in het geheel niet vast. Uit diverse proeven is gebleken dat meerdere be handelingen met ziram of zineb goed resultaat geven. 0 Zodra de jonge vruchtboompjes worden ontvangen, moeten ze worden ingekuild. Het beste is ieder boompje afzonderlijk in te kuilen; dus niet in bos sen. Wanneer de grond wat droog is, verdient het aanbeveling de grond na het inkuilen flink aan te gieten. Werktuigen die niet meer worden gebruikt, gaan we een grondige schoonmaakbeurt op toepassen. Ook ander gereedschap hoort hierbij. Materiaal dat met een laagje roest is bedekt, werkt lastig. Bovendien is het eerder versleten. 0 Een goede ontwatering is voor de teelt van fruit een rste vereiste. Elke stagnatie bij de afvoer van het water kan een groot gedeelte van de voedsel op nemende organen uitschakelen. Controleer daarom alle drains of ze wel goed functioneren. produkten is een nauwe samenwerking tussen de veilingen noodzakelijk. Het initiatief daartoe dient aan de veilingorganisatie te worden overgelaten. AFTREDING LEDEN H. B. Z.L.M. De heer A. de Jager wordt opnieuw afgevaar digd naar de vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. terwijl in de niet herkiesbare vakature L. M. de Zwart, de heer A. H. v. d. Zande te Kloosterzande werd benoemd. MET de regelmaat van de klok gaan de uitnodigingen voor vergaderingen en bijeenkomsten weer binnen komen. De agenda-rubriek in dit blad wordt wekelijks groter. Vooral ook in onze tuinbouwsector ontbreekt het niet aan activiteiten op dit terrein. Velerlei instan ties en verenigingen doen wat ze kunnen om de telers gelegenheid te geven hun kennis te vergroten. Het leek ons nuttig nog eens een speciale oproep te richten tot elke ondernemer in de tuinbouw om geen verstek te laten gaan op vergaderingen waar wat te leren valt. Nu weten we dat dit moeilijk vooraf bekeken kan worden. Een vergadering waarvan we veel hadden verwacht, valt soms tegen en ook liet omgekeerde is het geval. Tocli is het nuttig regelmatig contact te hebben niet bedrijfsgenoten en zo gezamelijk van gedachten te wis selen, eikaars problemen te bespreken en ervaringen uit te wisselen. Wat dat betreft zijn we een overtuigd voorstander van de zgn. studieclubs die in verschillende tuinbouwcentra van onze provincie zijn gevormd. Niet genoeg kunnen we aandringen op het deelnemen aan dergelijke clubs. Een mens is nooit te oud om te leren. We kennen al lemaal dit gezegde en het geldt wel heel in het bij zonder voor deze tijd die zozeer wordt beheerst door nieuwe ideeën en nieuwe ontwikkelingen, vooral in de tuinbouwsector. Wat tot voor enkele jaren onmogelijk werd gehouden is nu de gewoonste zaak van de wereld geworden. Het kan ons soms wel eens duizelen als we zien wat er komt kijken om ondernemer te zijn in de tuinbouwsector. Alleen door de ontwikkelingen nauwlet tend te volgen en waar nodig toe te passen op ons be drijf, zullen we mee kunnen komen in de maalstroom van deze tijd. We kunnen niet achter aan hollen en doen alsof er niets verandert in onze maatschappij. We moeten mee of we willen of niet. l)oen we het met, dan zullen we een keer moeten ondervinden dat we de boot hebben gemist en ons bedrijf achter komt. Nee, we willen hier geen pleidooi voeren voor overhaaste stappen. We wil len niet opwekken tot overmechanisatie of het zich hals over kop storten op nieuwe teelten of teeltwijzen.. We willen alleen maar wijzen op de grote ontwikke lingen die er gaande zijn en op de noodzaak daarvoor open te staan. Daarom vinden we het zo verblijdend dat o.ui. de glastuinders in onze provincie de gelegenheid zullen krijgen om van deskundigen op het gebied van de glas tuinbouw nog eens te horen welke mogelijkheden er zijn en waarmee rekening gehouden moet worden wanneer men „een moderne glastuinder" wordt. De eerste bijeenkomst in dit kader is ondertussen al gehouden op Tholen. A.s. woensdag wordt een der gelijke bijeenkomst in Kapelle gehouden en op 18 de cember volgt Walcheren in de veiling te Middelburg. Glastuinders of degenen die het willen worden, gaat daar heen. U kunt er wat leren en daarvan zult.U het toch moeten hebben. Het is niet meer zo, dat we klaar zijn wanneer we van de vakschool komen met het di ploma in onze zak. We zijn vandaag de dag nooit meer „klaar" op onze bedrijven. We moeten voortdurend blijven leren. Het zou eigenlijk nuttig zijn dat we niet alleen regelmatig cursussen hadden voor jonge tuinders die het vak nog moeten leren, maar evengoed moeten we eigenlijk vervolgcursussen krijgen. Wat we dit jaar leren, kan over enkele jaren weer al hopeloos verouderd zijn. We moeten zorgen dat we „bij" blijven. Dat kan gebeuren door de vakbladen steeds zorgvuldig te lezen, maar daarmee zijn we er niet. Veel beter is het In groepsverband bijeen te komen en de zaken te bespre ken. Daarom doen de studieclubs zulk goed werk. Deze kunnen de stof leveren die we behandeld zouden wil len zien op de noodzakelijke vervolgcursussen. En dan, dat geldt dan niet alleen voor de groentetelers die te maken hebben met CO -toepassing op hun bedrijven, maar ook voor de problemen van rassenkcuze, be regening, bemesting enz. En eveneens voor de fruittelers die ook hun plant- en rooiplannen kunnen bespreken en die zich op de hoogte moeten houden van mogelijk heden op het gebied van de ziektebestrijding, vervoer op het bedrijf en de mechanisatie. Er zal tijd genomen moeten worden om zich op de hoogte te stellen van de veranderingen die mogelijk verbeteringen kunnen zijn binnen de bedrijfstak. Degene die dit nalaat verzuimt een wezenlijke ondernemerstaak. Hij zal mogelijk een keer tot de ontdekking moeten komen dat hij is achter gebleven. Het gaat niet meer vanzelf op onze tuinbouwbedrij ven. We moeten er bij zijn, onophoudelijk. Daarom is een eerste vereiste om de bijeenkomsten en vergade ringen waar iets te leren valt, ook te bezoeken. Tot de volgende week. 0 Voordat de vorst invalt, moet het oude hout bij de bramen zijn verwijderd. De jonge scheuten worden op de grond gelegd en afgedekt met stro zodra de vorst zijn intrede doet. 0 Wanneer andijvie onder platglas veel en ruim wordt gelucht, kan het oogsten over een langere periods plaats hebben. Wel dient u te bedenken dat bij nacht vorst schade kan optreden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 9