DNOC in wintertarwe KORTE WENKEN Landbouwgids 1964 951 D1 BRON EN WEGWIJZER VOOR DE VOORUITSTREVENDE BOER J EDEREEN heeft het tegenwoordig geweldig J druk. Ook metselaars en timmerlieden heb ben vrijwel geen tijd meer om voor u nog aller lei karweitjes op te knappendie bovendien nog erg veel geld kosten. Door het volgen van een handvaardigheidscursus leert u deze karweitjes zelf te doen. Informeer eens, misschien is de cur sus nog niet begonnen en kunt u of anders uw zoon er nog juist heen om daar al die dingen te leren verrichten. VBIIDA6 15 NOVEMBER 1 9 6 3 >E wintertarwe is dit najaar over het algemeen tijdig gezaaid kunnen worden. Ondanks een min der gunstige ligging van de grond is ook de opkomst vlot verlopen. Thans doet zich echter de vraag voor of en waarmee het zich eveneens snel ontwikkelende - - onkruid in de jonge tarwe be streden kan worden. Tegelijk met de grondbewerking voor de tarwe werd ook het zaaibed klaargemaakt voor verschil lende onkruiden, met name muur en kamille. Verder profiteerden ook de onkruiden van de gunstige weersomstandigheden, die de kieming en de eerste ontwikkeling van de tarwe dit jaar begunstigden. Men zal zich afvragen of het mogelijk is in de tarwe reeds nu een chemische onkruidbestrijding uit te voeren. Voor de tijdig gezaaide en goed opgekomen wintertarwe kan deze vraag bevestigend be antwoord worden. ER zijn namelijk aan deze toepassing van DNOC enkele duidelijk sprekende voordelen verbon den: a. De onkruiden muur en «kamille zijn in een zeer gevoelig stadium en dus uitstekend te bestrijden. Zelfs worden kiemplantjes van windhalm (pluimgras), die thans nog'amper zichtbaar zijn, gedood. b. De luchtvochtigheid is om deze tijd van het jaar meestal hoog. Daardoor krijgt DNOC alle kans om goed in de jonge onkruiden door te dringen. c. Juist omdat de luchtvochtigheid hoog is, kan men met weinig water. b.v. 200 1 water per ha volstaan. Vanzelfsprekend moet ook nu met een grove druppel gewerkt worden. Ook toepassing door middel van het vliegtuig is mogelijk. tl. De hoeveelheid DNOC kan in vergelijking met toepassing in het voorjaar laag ge houden worden. Meestal zal met 4 kg .ge wone" DNOC of 7 kg vernevelbare DNOC kunnen worden volstaan. Bij een bezetting van enkel kleine muurplantjes kan nog min der gebruikt worden. Gaat het om grotere muurplanten (niet-geploegd land b.v.) of veel kamille, dan kan 5 kg (gewone) resp. 8 kg (vernevelbaar) op zijn plaats zijn. In i960 gaf op een proefveld in Graauw ook 4 kg Ivosit ten aanzien van muur prima resultaten. Toevoeging van natriumarseniet zal thans meestal achterwege kunnen blijven. e. Het risiko, dat DNOC door zijn giftigheid toch altijd meebrengt, is door de lagere tem peratuur in de herfst minder groot. f. Het tijdig uitschakelen van de onkruidkon- kurrentie en de kans op enige opbrengst ver hoging door DNOC maken de toepassing van deze kleine hoeveelheid DNOC in de herfst alleszins verantwoord. Tegenover al deze voordelen staat echter een nadeel, namelijk dat bij spuiten kort voor een vorstperiode de kans op uitwinteren toeneemt. Voor een tijdig gezaaid en verder goed ontwik keld regelmatig perceel wintertarwe is in Zeeland bij de huidige rassenkeuze -dit risiko echter ook weer niet zo heel groot. Wat de rassen be treft kan in dit verband worden opgemerkt, dat Ibis, Felix en Apollo het minst vorstgevoelig zijn. De laatste jaren was de wintertarwe slechts zelden zo ver ontwikkeld, dat er sprake kon zijn van een behandeling met DNOC vóór de winter. Dit jaar is dat echter wel het geval. Vaak is op de kleigrond het land niet berijd baar en toepassing dus eenvoudig uitgeslo ten, tenzij men bij natte grond maar geschikt weer, liet vliegtuig inschakelt. Als echter de tweede helft van november en de eerste dagen van december zich ten aan zien van grond en weer er toe lenen, is gezien de voordelen die een behandeling mi heeft een dergelijke bestrijdingsmaatregel zeker te overwegen. Heeft een gewas eenmaal 2 a 3 blaadjes ge vormd, dan moet, met het oog op toenemen d'e kans op uitwintcring, een toepassing niet onnodig uitgesteld worden. •k De heer P. Verhage van de R. L. V. D.-Goes schrijft hierover in dit artikel. Stella, Flamingo en Cleo zijn matig, Mado en Capelle Desprez echter zeer kwetsbaar in dit op zicht. Op een gezond, regelmatig gewas zal in vele ge vallen een behandeling met DNOC gedurende de maand november en de eerste dagen van decem ber verantwoord zijn. De tarweplantjes moeten minstens 2 a 3 blaadjes hebben gevormd. Spuiten dis nachtvorst verwacht wordt, of direkt er na, moet worden afgeraden aangezien de tarwe er dan meestal te veel onder lijdt. HAT het einde van het jaar 1963 alweer nadert beseffen wij te meer. nu deze week de nieuwe Landbouwgids 1964 ons ter recensie werd aangeboden. In het voorwoord bij deze uitgave schrijft ir. J. Wellen, direkteuT-generaal van de Landbouw, o.m. dat om in de moeilijkheden, waarin de landbouw zich bevindt, verbetering te brengen van de individuele boer een grote krachtsinspanning verlangd zal worden. Ver meerdering van eigen kennis zal dan ook noodzakelijk zijn. En getuige de oplage-cijfers gebruikt de boer daarvoor mede de „Land bouwgids". Met de uitgave 1964 is een nieuwe cyclus van 3 jaren begonnen, in welke periode een min of meer afgeronde documentatie ge geven zal worden van het akkerbouwbedrijf en de veehouderij. Als kern-onderwerpen binnen de cyclus worden in deze uitgave behandeld: zaaizaad, pootgoed, granen en groenbemesterscon servering van gras; vleesproduktie en var kens; legkippen in grotere eenheden; water huishouding. In iedere uitgave wordt een voorname plaats ingeruimd voor ontwikkelingen, die van groot nut zijn of waarvoor veel belang stelling bestaat. Wij noemen hiervan bijdra gen over samenwerking, over vormen van samenwerking en over enkele ervaringen hiermee. Wij doen een greep uit de inhoud en noe men: roostervloeren, drijfmestsysteem in de grupstal, mogelijkheden tot verbouw van streekeigen boerderijen, de bouw van nieuwe boerderijen met grupstal, de fiscale boekhou. ding en financieel beheer, uitgangspunten van financieren, bedrijfsresultaten op ver schillende bedrijven; de werktijdverkorting. Verder worden besprokengranen in de E. E. G., graanteelt in bedrijfsverband, groen- bemesting op verschillende grondsoorten, hooiwinning, inkuilen, maaikneuzen, ven tileren, voordrogen, inschuren van los hooi. De varkenssector heeft extra aandacht ge kregen o.m. met artikelen over produktie en afzet, rentabiliteit van de mesterij, biggen- opfok, k.i. bij varkens, varkenshouderijker nen en stamboeken. De uitgebreide adreslijst, waarin vrijwel alle instellingen, organisaties en belangrijke personen enz. op landbouwgebied vermeld staan, is opnieuw bewerkt. De Landbouwgids is ƒ1,duurder ge worden en voor 9,verkrijgbaar bij de Stichting Landbouwgids, Maliesingel 22 te Utrecht en bij de boekhandel. Tf/ANNEER U tijdig de analyseverslagen van het grondonderzoek in huis wenst te heb ben, dan wordt het nu hoog tijd om de grond te laten onderzoeken. Wacht U daar te lang mee, dan is het verslag te laat terug om xlw bemestingsplan daarop af te stemmen. Treuzel daarom jiiet lan ger maar geef U nu op bij uw monsternemer, die voor de verdere afwerking zal zorgdragen. yODRA het weer slechter wordt, komt het vee op stal. Plaats de dieren bij het opstallen in volgorde van voederbehoefte. Een koe, die 25 liter melk geeft, heeft nu eenmaal veel krachtvoer no dig, terwijl droogstaand vee met minder toe kan. Wanneer de koeien met een ongeveer gelijke voe derbehoefte naast elkaar zijn opgestald, dan kan iedere koe haar eigen portie gemakkelijker op- fJET suikerbietenblad is duur dit jaar en dus wel een reden om er zuinig mee te zijn. Hoe wel het inkuilen van suikevbietenloof in het alge meen goed slaagt is het toch nodig de kuilen goed af te werken om veel verliezen te voorkomen. Zorg voor een gronddek van minstens 60 cm 07} de kuil en dek ook de zijkanten met grond af om zoveel mogelijk rot te voorkomen. LI ET rijden met te harde banden bij de trekker en uw luchtbandenwagens kan een bezwaar zijn, maar het rijden met een te lage bandenspan ning is zeker funest. Bij zachte banden lijden de canvaslagen sterk, gaan spoedig scheuren ver tonen en zijn gauw versleten. Bovendien zijn ze er dikwijls oorzaak van, dat U, juist op het mo ment van grote haast, met banclenpech langs de weg moet staan. CLËCHT ter been zijn, is dikwijls pijnlijk en bezwarend, vooral wanneer U veel moet staan of lopen. Een goede klauwv er zorging bij rundvee, dat een hele winter moet staan, mag daarom bij het opstallen niet ontbreken. Pijn kost vlees en melk, dus minder inkomsten voor de boer. Hoewel de aanschaf van rubbermatten voor de hele stal duur is, is het voor dieren met been gebreken een uitkomst op een rubbermat te staan. TN aanraking komen met de electrische stroom *- als gevolg van een ondeugdelijke licht- of krachtstroominstallatie kan voor U. uw personeel of zelfs uw vee dodelijk zijn. Vergewis U dus of alle leidingen in tact zijn en nergens kortsluiting kan ontstaan. Laat regelmatig uw installatie con troleren en vernieuw draden en leidingen waar dit nodig is, maar ga niet zelf prutsen. 7\7 U veel boeren op hun bestelde kwantum natte pulp zijn gekort, is het zaak om aan het in kuilen van de pulp goede aandacht te schenken en verliezen te voorkomen. Breng de pulp goed in de kuil, trap ze stevig aan, maak de hoop vol doende rond en breng voor afdekking een grond- laagje op de kïiil. De pulp blijft op deze wijze ge kuild een lange tijd goed. J! EE BEROERTE" is een verschijnsel dat kan 'T optreden bij het rundvee als gevolg van vergiftiging door een éénzijdige voeding. De ziek te kenmerkt zich door trage eetlust en sufheid met als gevolg een slechte groei en verminderde melkgift. U kiqit deze ziekte voorkomen door per stuk grootvee per dag niet meer dan 40 kg verse suikerbietenkoppen- en blad te verstrekken. /")P bepaalde bedrijven heeft men steeds weer moeilijkheden met de reinheid van de melk. Op één bedrijf ums de oorzaak maar niet te ach terhalen, totdat bleek dat de boer 's morgens voor het melken het stro onder de koeien eerst ging opschudden. Het stof kwam d.aarbij aan uier en tepels en vervolgens bij het melken in de melk. Voor een zindelijke melkwinning moet u dus daar rekening mee houden en zeker altijd uier en tepels reinigen. pi P sommige bedrijven wemelt het van de ratten en muizen, wat niet alleen dure, maar ook ongewenste kostgangers zijn. Ze vreten zak ken en houtwerk kapot, verslinden veel voedsel en zijn vaak opbrengers van besmettelijke ziek ten. Bij de gemeenten kunt u gratis verdelgings middelen verkrijgen die vaak uitstekend werken. Stel alles in het werk om dit ongedierte te ver delgen! TJET onderploegen van een groenbemestings- gewas hoeft beslist niet te wachten tot in december of totdat het land zo nat is, dat u alleen nog maar op dat perceel terecht kunt. De groen- bemester groeit nu toch niet meer en voor een goede verrotting en ontleding is het beter het ge was droog en niet te laat onder te ploegen. Stop de groenbemester ook niet te diep onder, maar zodanig dat de ruigte voldoende is bedekt. JVjU de lonen hoger worden, is het mogelijk - dat dit leidt tot een grotere investering in werktuigen en machines. Denk echter eerst goed na voor u nieuwe machines gaat kopen en geef niet ondoordacht grote kapitalen uit. Het is dik- wijls voordeliger bepaalde werkzaamheden maar door een loonwerker te laten verrichten dan het zelf te doen. Bedenk, dat u de aangekochte ma chines ook moet bemannen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 7