UIT DE PRAKTIJK 948 ï\E werkzaamheden hebben als gevolg van de gunstige weersomstandigheden een vlot verloop. Naar schat ting is op WALCHEREN 80 van de suikerbieten ge rooid. Bij de afvoer is stagnatie op de ontvangstplaatsen door de termijnlevering. Vooral diegenen, welke een voor dit jaar goede opbrengst hebben, dreigen wat achter te komen. Het suikergenalte is goed en ligt veelal hoger dan 16 %..De in druk bestaat dat door het gunstige weer de bieten sinds begin oktober nog flink gegroeid zijn, vooral de gezonde percelen. De tarra-percentages liggen over het algemeen hoog. De gunstige weersomstandigheden hadden voor de ge mengde bedrijven het voordeel dat het vee niet vroeg op- gestald behoeft (de) te worden, wat een besparing aan ar beid en aanvoer is. Wanneer de weersomstandigneden on gunstiger worden is het wenselijk zo vlug mogelijk op te stallen. Financieel is de rundveehouderij weer aantrekkelijker geworden dóór een hogere melkprijs en goede vleesprijzen. Voor nuchtere kalveren werden zeer hoge prijzen betaald. De mester die deze kalveren moet kopen begint echter wel met zeer duur vlees. Dezer dagen een perceel wintertarwe gezien waarop een chemische onkruidbestrijding met D.N.Ü.C. tegen muur is toegepast. Het resultaat is zeer gunstig. De jonge muur is vrijwel gedood, terwijl de tarweplantjes geen noemenswaar dige schade ondervonden. In het voorgaande nummer van ons blad was er een aankondiging van een afdeling, waarop in een bijeenkomst liet wilde-haver-probleem nader zal worden toegelicht. Dit is een goed initiatief. Nu er gesproken wordt over een even tuele wil de-ha ververordening, dient men als boer ook ken nis te hebben van het voorkomen van dit onkruid en :1e moeilijkheden bij de bestrijding. AP NÖORD-BEVELAND was de opmerking v „de peeën bin uut" deze week op de beurzen al van diverse collega's te beluisteren. Dit betekent echter nog niet dat ze weg zijn. De fabrieken tem poriseren de aanvoer met als gevolg flinke hopen op de bietenstortplaatsen, die de laatste jaren op veel bedrijven zijn aangelegd. Van de zijde van de fabriek is deze handelwijze volkomen begrijpe lijk en uiteindelijk is dit ook voor de boer de beste oplossing omdat deze manier van opslag ongetwij feld goedkoper is dan centraal bij de fabriek. Dit jaar is men in ons gewest begonnen met de ophaaldienst voor de bieten. De fabriek ver zorgt dan de afvoer vanaf de boerderij incltL- sief het opladen. Het is volkomen begrijpelijk dat hier zelfs het eerste jaar al een vrij druk gebruik van is gemaakt. De boer kan nu de de goede rooi- en ploegdagen nog beter benutten, doordat hij de bieten alleen maar naar het erf behoeft te brengen en zich van het transport heeft ontlast. Deze werkmethode zal ongetwij feld nog verdere ingang vinden. Het land is er dankbaar voor omdat dit naar verhouding vroe ger zal worden geploegd. •De nieuwe 6-rijige bietenrooier, waarover cle laatste weken al weer is geschreven, heeft deze week zijn kunnen ook eens geprobeerd op een per ceel Noordbevelandse klei van bijna 60 afslib- baar. Het rooiwerk was goed, weinig staart verlies wel nogal tarra. Dit laatste niet zozeer aairde bie ten maar wel door samengebalde grondbrokken die tussen de bieten lagen. Op lichtere grond en ook onder drogere omstandigheden zal dit in min dere mate voorkomen en bij het opladen meer worden uitgezeefd. Het kopwerk was wel wat ruwer dan we gewend zijn. Doordat 1 mes tegelijk 6 rijen kopt was het wel eens teveel en wel eens te weinig. Bieten waar ook nog blad opbleef werden wel van bladresten ontdaan maar onder de huidige normen hoort ook de kop onder de tarra. De wens dat de fabriek ook de koppen zou moeten ontvangen komt de laatste tijd steeds meer naar voren. Maar dit schijnt bij de verwerking weer moeilijkheden te geven. Een enorm voordeel van de 6-rijer is, naast zijn grote capaciteit 3 a 4 ha per dag, de minimale wiel- druk waardoor bij het rooien praktisch geen struk- tuurbederf optreedt. We vernamen dat ook, nadat het vrijdagmorgen 16 mm had geregend en prak tisch alle rooiers stilstonden, deze machine nog rustig rondjes draaide en van de nattigheid wei nig hinder had. Als de ontwikkeling van de bietenrooiers analoog zal verlopen aan die der maaidorsers en vlaspluk kers (waar men ook met kleine werkbreedtes is begonnen) dan heeft dit type rooier zeker moge lijkheden. Dan is het zaak om daarmee nu reeds rekening te houden bijv. bij de vervanging van een zaaimachine, 6 rijen afstand 50 cm, of bij het kweken van nieuwe rassen die bij voorkeur boven gronds zo gelijk mogelijk moeten staan. IYE suikerbieten op ZUID-BEVELAND zijn thans zo goed als geheel gerooid. De opbrengst zul_ len we wel aan moeten houden op ongeveer 40—42 ton per ha. De idee is wel dat de opbrengst in Westelijk Zuid-Beveland hoger ligt als in het Oos telijk deel. Bovendien schijnt het suikergehalte, dat over zijn geheel hoog is, in Westelijk Zuid-Beveland wat hoger te liggen als in het Oostelijk deel. Op verschillende bedrijven zijn de bieten reeds geheel afgeleverd. Op vele bedrijven is men reeds klaar met het op wintervoorploegen. De twee a drie weken achter stand die deze zomer door het slechte weer bij de graanoogst was ontstaan is thans vrijwel geheel ingehaald. Men zou het wel zo kunnen stellen dat er thans een voorsprong in de landwerkzaamheden is t.o.v. vorige jaren. De wintertarwe, naar schatting is er ongeveer 20 a 25 meer uitgezaaid als vorig jaar, staat er over het algemeen goed voor. Enkele percelen op zwaardere grond, die bij het zaaien wat grof zijn blijven liggen, geven thans een wat dunne en soms wat onregelmatige stand te zien. In sommige ge vallen heeft hier de tarwe wat te ondiep en wel licht te lang droog gelegen. Nu er wat meer regen is gevallen, zal de stand wel voldoende dicht wor den. Hoewel de suikerbietenoogst dit jaar niet zo denderend is geweest, waarbij nog kwam dat het dunnen en schoonhouden deze zomer veel geld heeft gekost moeten toch ook al weer plannen ge maakt worden voor de volgende suikerbietenoogst. De komende verhoging van de arbeidslonen zal evenals het waarschijnlijk minder ter beschikking staan van losse arbeidskrachten hierbij een rol gaan spelen. Precisiezaaien en chemische onkruidbestrij ding zullen zeer belangrijk worden. De arbeidsvoorlichtingskern die deze zomer in Oost Zuid-Beveland is opgericht is naar aanleiding van de genoemde punten er toe overgegaan om 2 precisiezaaimachines met rijenspuit aan te schaf fen. UET werk op de akker op THOLKN EN ST. PHILIPSLAND gaat zo langzamerhand voor 1963 het einde naderen. De achterstand die we na de graanoogst hadden is thans omgezet in een voorsprong op andere jaren. Naast een hoop tijdwinst betekent dit ook ge lukkig een financiële meevaller, omdat het werk niet alleen vlugger, maar ook beter uitgevoerd is kunnen worden. Tevens is duidelijk geworden dat een goede mechanisatie op onze bedrijven van on schatbare waarde is. De uurlonen van onze landarbeiders stijgen steeds, als gevolg van de reglementaire verhogin gen, anderdeels door de steeds voortgaande af vloeiing van arbeidskrachten door het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en het prac- tisch volledig mijden van de landbouw door de jonge arbeidskrachten. Het gebrek wordt dus steeds groter, waardoor de vraag het aanbod steeds over treft, en dus hoge (zwarte) lonen. Bovendien trekt de industrie, de Rotterdamse haven en de Rotterdamse plantsoenendienst dage lijks nieuwe mensen aan. Het beroep van landarbeider, dat op de maat schappelijke ladder veel lager staat genoteerd, dan dat dit eigenlijk het geval zou moeten zijn t.a.v. de geleverde prestaties, wordt niet meer geani meerd; ook niet al is de beloning evengoed of zelfs heter dan in de industrie etc. Het lijkt duidelijk dat de landbouw hieraan iets zal moeten gaan doen. Trouwens dat zou afgezien nog van de afvloeiing toch het geval zyn, want «loor de sterk doorgevoerde en nog steeds verder gaande mechanisatie, worden aan onze arbeids krachten veel meer en vooral veel andere eisen gesteld dan voorheen. Wat we nodig hebben is technisch geschoold personeel, dat met grote dure machines kan omgaan, en dat bovenal weet waar mee wordt omgegaan. Dus o.i. zullen wjj deze win ter weer moeten overwegen op welke wijze hei mogelijk is om hieraan iets te doen. Een mogelijkheid is het deelnemen aan een cur sus op de practijkschool te Schoondijke, doch naast de geringe plaatsingsmogelijkheid blijkt de belang stelling daarvoor, vanwege de grote afstand hier vandaan, niet zo erg groot helaas Het zal dus nuttig zijn in eigen omgeving mo gelijkheden te scheppen. Doch alvorens dit te doen zal men eerst onze werknemers moeten overtuigen van de noodzaak daarvan, waarbij we dan maar aannemen dat de werkgevers daar reeds van over tuigd zijn. Een goed samenspel tussen werkgevers en werknemersorganisaties kan hierbij van veel nut zijn. IN WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN is het land- werk de laatste weken flink opgeschoten; de suikerbieten zijn reeds grotendeels gerooid en het ploegwerk is ook al een heel eind gevorderd. Om dat de suikerbieten dit jaar vroeg afgeleverd zul len zijn zal men op verscheidene bedrijven vroeg klaar zijn met het werk. De suikerbieten zijn de laatste weken nog veel gegroeid en brengen heel wat meer op dan de vroeg gerooide. De laatst ge rooide bieten zullen dit jaar de beste zijn, mis schien bij sommige de enige goede. Voor zover er nog vee op onze bedrijven gehou den wordt, vraagt dit bedrijfsonderdeel om deze tijd van het jaar de volle aandacht. Het jongvee dient reeds enige tijd te zijn opgestald, hoe moei lijk het ook is om zo lang de bieten niet aan de kant zijn, het vee op stal te verzorgen. Toch zal men er als veeboer goed aan doen, om de moei lijkheden die de veestapel meebrengt te aanvaar den. Wie dat niet kan opbrengen zou voordeliger de veestapel afstoten. Bezorgd vragen we ons af, waar we straks de drastische verhoging, niet alleen van een ad- beidsuurmaar ook van vele andere exploita tiekosten in onze bedrijven, van moeten be talen. En hoe we in de sterk stijgende kosten voor levensonderhoud moeten voorzien. Pro duceren zal nog wel gaan, sommigen maken zich zorgen met betrekking tot het exporteren, wat naar bnze mening ook wel zal gaan, maai bij ons gaat het er maar om of de zaak kan renderen. AP SC !HOU WEN-DUIVEL AND zijn de suiker- bieten thans wel voor 90 uit de grond, maar uiteraard nog lang niet allemaal naar de fa briek afgevoerd. De rooimachines hebben dit sei zoen goed werk te zien gegeven, hoewel het tarra- percentage van de verschillende machines nog al wat uit elkaar lag. Een juiste afstelling en een matige rijsnelheid hij het rooien zijn ook dit jaar weer bepalend geweest voor de kwaliteit van het geleverde werk. De wintertarwe vertoont een prachtige stand, er is in jaren niet zoveel uitgezaaid dan thans het geval is. Ook in de afgelopen 14 dagen is er nog vrij veel gezaaid. Gezien de vrij hoge bodemtem- peraturen die we nog steeds gehad hebben en waarbij de tarwe vrij vlot kon kiemen, geloven we dat de tarwe die begin november is uitgezaaid toch een heel goede kans van slagen zal hebben. In de veehouderij is het nu weer wat drukker geworden; na de regens van vorige weck is het jongvee en melkvee thans op de meeste bedrijven opgestald. De veeverzorging gaat dus weer meer aandacht vragen. Iedere boer kent hier wel het spreekwoord: „Borstelen is voeren", zodat het hier dus beslist niet alleen bij dc veevoeding alléén zal blijven. De aardappelprijzen zijn de laatste weken ge lukkig wat aangetrokken, zodat het voor velen, vooral op de kleinere bedrijven die nog niet over luchtgekoelde aardappclbewaarplaatsen beschik ken, misschien nog aantrekkelijk wordt om een ge deelte voor de winter af te zetten. Het ploegwerk gaat nog steeds gestadig dooi en ook hier kunnen we zeggen dat we stukken voor liggen met ploegen t.o.v. de laatste 3 jaren. Doordat de grond van de zomer sterk dichtgesla gen was en door de zware oogstwerktuigen nogal verreden vraagt het ploegen dit jaar wel veel trekkracht. Ondanks deze meerdere trekkracht zien we vrijwel overal toch iets dieper ploegen. Iedereen wil de kans om de vastgereden onder grond weer los te maken, gaarne onder deze om standigheden benutten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1963 | | pagina 4